Dołącz do nas

Piłka nożna

Rafał Górak: Na tę chwilę jesteśmy gotowi w 30%

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Po długim zimowym okresie przygotowawczym odbyła się konferencja prasowa przed meczem ze Stalą Mielec, w której udział wzięli trener Rafał Górak i kapitan zespołu, Arkadiusz Jędrych.

Przed rozpoczęciem sportowej części konferencji rzecznik klubu Michał Kajzerek poinformował o sprzedaniu 5124 karnetów na rundę wiosenną Ekstraklasy. Podziękował także sponsorowi – firmie Superbet – za umożliwienie sprzedaży biletów także na sektorze „D” Blaszoka, na którym standardowo rozłożona jest plansza reklamowa. W sprzedaży ciągle zostało 120 biletów na piątkowy mecz.

Rafał Górak: Dzień dobry. To, że tyle kibiców chce oglądać starcia naszej drużyny to nie tyle wyróżnienie, co wielka radość. Zainteresowanie meczami jest spore i mam nadzieję, że każdy mecz odbędzie się przy pełnej publiczności – nie ma nic bardziej radosnego. Zostało się tylko cieszyć i grać po to, żeby ludzie wychodzili ze stadionu zadowoleni.

Arkadiusz Jędrych: Ciężko jednoznacznie określić, jak nasza drużyna zmieniła się w trakcie rundy jesiennej. Na pewno staramy się być cały czas powtarzalni i solidni. To są dwa mocne fundamenty, które chcemy powielać. Mamy też sporo mankamentów, nad którymi na obozie pracowaliśmy i mam nadzieję, że ta troszeczkę krótsza runda pokaże, że jesteśmy jeszcze bardziej powtarzalnym i solidnym zespołem niż w pierwszej rundzie.


Po wstępnych wypowiedziach nadszedł czas na pytania od dziennikarzy.

Czy Stal z pierwszego spotkania a Stal dzisiaj różnią się od siebie? Personalnie chyba nie zaszło dużo roszad, ale powinno być trudniej czy łatwiej?

Rafał Górak: Stal zdecydowanie się zmieniła. Po przyjściu trenera Niedźwiedzia Stal zaczęła grać o wiele odważniej. Na ile będzie dla nas to trudne spotkanie to już jest inna kwestia, ale widzę u przeciwnika inny styl atakowania i pod tym względem na pewno będzie to wymagający rywal.

Chciałbym się zapytać o różnicę w przygotowaniach przed poprzednią rundą, a tą. Wtedy była wielka euforia po awansie, pojawiło się dużo niewiadomych. Czy teraz nadszedł czas okrzepnięcia i większej pewności siebie?

RG: Jesteśmy bogatsi o całą pierwszą rundę i moment awansu. To zawsze dla beniaminków jest okres, kiedy jest dużo euforii, pojawia się dużo pozytywnej narracji wokół tego, co będzie, a często Ekstraklasa i boisko weryfikują. Po awansie było dużo euforii, chcieliśmy też, żeby piłkarze, którzy ten awans wywalczyli, dostali szansę na grę. Wiedzieliśmy przy tym, że musimy wzmocnić skład, poszerzyć kadrę i na tym mocno bazowaliśmy. Przygotowaliśmy zawodników po zeszłym sezonie do dużo wyższego poziomu grania i wydaje mi się, że oni to bardzo dobrze ogarnęli. Zawodników, których ściągnęliśmy do GKS-u Katowice także do tego przygotowaliśmy, przygotowaliśmy nowych zawodników też do bycia wsparciem zespołu i wniesieniem doświadczenia i ci zawodnicy to nam właśnie dali. Zespolenie zespołu w jeden twór to rola sztabu szkoleniowego, który również stanął na wysokości zadania. To, co już za nami, to już za nami, a teraz czeka nas batalia w tej kampanii o bardzo ważne stawki, czyli zespoły będą grały zarówno o Mistrzostwo Polski jak i o europejskie puchary, a równocześnie rozpocznie się równie mocna batalia o utrzymanie. Nie dostaniemy taryfy ulgowej, spodziewamy się jeszcze wyżej zawieszonej poprzeczki. Musimy być po prostu lepsi niż w rundzie jesiennej. Stąd też się wzięły przygotowania w ogromnej koncentracji, a także w wewnętrznej ciszy. Chcieliśmy też, żeby zawodnicy kontuzjowani do nas wracali. Liga startuje, jesteśmy gotowi, ale jej poziom będzie jeszcze wyższy.

Na ostatniej konferencji po rundzie jesiennej mówił Pan o nadchodzącym czasie analizy analiz i wyszukiwania wszystkich błędów. Długa była lista rzeczy, nad którymi trzeba pracować?

RG: Długa. Z analizy tych wszystkich rzeczy wyszło nam, że coś robimy na poziomie takim, co nas zadowala, ale sztuką jest to, żeby to jeszcze polepszyć. Nie chodzi o to, że lepsze jest wrogiem dobrego, ale drużynę trzeba cały czas rozwijać i szukać takich elementów, żeby nawet ten dobry element zaczął pracować jeszcze lepiej. Oczywiście były też rzeczy znalezione, które po prostu nam doskwierają i które musimy jeszcze poprawić, żeby być zespołem po prostu lepszym i skuteczniejszym, nad tym również żeśmy się koncentrowali. Tych detali na pewno jest dużo, priorytety też 2-3 by się znalazły. Fajnie, że drużyna również w sposób do tego podchodzi. Jeśli wskazywaliśmy na to, że coś w jakimś elemencie nas zawodzi, to drużyna to akceptuje, zakasa rękawy i wszyscy razem chcemy ten element poprawić.

Celem jest dalej utrzymanie się w Ekstraklasie czy coś się zmieniło w tym podejściu?

RG: Celem jest bezapelacyjnie mecz piątkowy i wszystkie siły koncentrują się na meczu ze Stalą. Nie ma celu w GKS-ie Katowice, żeby się utrzymać w Ekstraklasie. Takiej narracji nie było, nie ma i nie będzie. Dla nas najważniejszy będzie zawsze następny mecz. Ja już to często i głośno mówiłem: dla mnie Ekstraklasa powinna zawitać w Katowicach na wiele lat, ale to nie może być kosztem tego, że celem jest utrzymanie, bo to jest niesprawiedliwe względem zespołu. Oni w każdym meczu mają mieć szansę wygrać i być przeze mnie jak najlepiej przygotowani i tak będziemy do tego podchodzić. Uwierzcie mi, że mówienie o celach w sporcie nie jest dobre dla sportowca, bo cel, którym jest na przykład utrzymanie się w Ekstraklasie zamyka myślenie o czymś więcej i marzeniach. Także nie opowiadajmy, że celem dla GKS-u jest jak najszybsze utrzymanie, bo to jest nie fair w stosunku do zespołu. Trzeba twardo stąpać po ziemi i być przygotowanym na to, że drużyny, które są za nami w tabeli, będą chciały nas wyprzedzić. (Trener uderza dłonią w blat) Piątek i Stal Mielec, to dla mnie cel.

Pytanie do Arka o krótką ocenę okresu przygotowawczego ze strony zespołu i wasze oczekiwania przed rundą wiosenną.

Arkadiusz Jędrych: Myślę, że my jako zespół dawaliśmy na każdym treningu 120%. Po części to też jest pytanie do trenera, czy ten okres był przebiegł zgodnie z oczekiwaniami, ale na jednej z odpraw podsumowujących trener jednoznacznie nam wskazał, że wszystkie założenia, może poza jednym dniem, w którym pogoda nam trochę uprzykrzyła, zostały spełnione. My jesteśmy zadowoleni z tego, co przekazał nam sztab. Wszystko zweryfikuje liga i naszym celem nr 1 jest Stal Mielec i piątek.

Panie Trenerze, bardzo konkretnie. W sparingach brakowało paru twarzy. W przypadku Adama Zrelaka było wiadomo, że to pewnie będzie kwestia marca lub nawet późniejszych terminów, ale jak wygląda sytuacja z Lukasem Klemenzem? Zgrany i zwarty blok obronny był dużym atutem GieKSy w rundzie jesiennej. Wiem, że macie godnych następców, ale chciałbym się dopytać o jego stan zdrowia i rekonwalescencję.

RG: W zasadzie można powiedzieć, że Lukas Klemenz w 99,9% jest gotowy do gry i jeśli dzisiaj musiałbym podjąć taką decyzję, to nie bałbym się zaryzykować wystawienia go w następnym meczu. Natomiast wiadomo, że to jest proces, który trwa i w stosunku do zawodników, którzy przepracowali cały okres przygotowawczy, to tych jednostek treningowych Lukasa jest po prostu mniej, bo ten okres rehabilitacji trwał. Także cieszę się, że w taki sposób z punktu widzenia protokołu medycznego, jesteśmy tydzień wcześniej, tak dobrze była poprowadzona jego praca indywidualna i praca fizjoterapeutów. Mamy zawodnika w zajęciach treningowych i wydaje mi się, że do meczu w Częstochowie będzie już całkowicie gotowy.

Zmian w zimie z pieczątką było w zimie bardzo mało, właściwie była taka transakcja zrealizowana tylko jedna. Czy coś, o czym nie wiemy, nie wyszło? Czy miał trener w głowie, że potrzeba kogoś jeszcze na daną pozycję?

RG: Okienko transferowe jest w tym momencie otwarte i trzeba sobie zdawać sprawę, że jakieś rozmowy się jeszcze toczą, natomiast mieliśmy z dyrektorem strategię transferową na to okno. Zawsze chciałoby się być na gotowo na dzisiaj w 100%, natomiast trzeba sobie powiedzieć, że na tę chwilę jesteśmy gotowi w 30%. Być może za chwilę będziemy gotowi w 60%, a być może za chwilę będziemy nawet w 90%, a te 10% zawsze będę zostawiał na to, że „niech się dzieje”. Trzeba pamiętać, że to okienko jeszcze długo potrwa. Ja nie jestem niezadowolony, bo z tą grupy ludzi, którą mam w kadrze, mam jeszcze bardzo dużo do zrobienia i jestem im jeszcze dużo winien. Jestem przekonany, że oni są w stanie być lepsi. Rzeczywiście, jeden transfer już jest potwierdzony, czekamy jeszcze na dwa tematy, a co będzie potem, zobaczymy.

No wlaśnie pamiętam rozmowy sprzed paru sezonów o tym jednym człowieku, na którego pewnie czekacie. To już nie jest tajemica, wszyscy o tym piszą. Trener pewnie byłby zadowolony, gdyby udało się ponownie popracować z Filipem Szymczakiem.

RG: Filip jako młody człowiek trafił tutaj do nas i wydaje mi się, że ta współpracna była owocna dla wszystkich – i dla klubu, i dla sztabu, i dla niego samego. Przypatrywaliśmy się sytuacji Filipa w Lechu, rzeczywiście, te rozmowy trwały. Wspaniale, trzeba szczerze powiedzieć, układa się nasza współpraca z ekipą Lecha Poznań i z działaczami Lecha. Wydaje mi się i to bardzo mocno czuć, że jest taka potrzeba wszystkich. Jeśli to się podbije i pojawi się pieczątka, bo tylko podpis pod kontraktem to weryfikuje, to ja będę z tego powodu zadowolony, mając na uwadze sytuację Adama Zrelaka i sytuację na pozycji nr 9 w naszym zespole.

Nie wiem, czy był kontakt pana z Filipem, ale zna pan odczucia Filipa na myśl o ewentualnym powrocie nawet nie do GieKSy, ale do możliwości pracy z panem?

RG: Zawodnicy z Lecha Poznań, który u nas byli, nigdy ze mną tego kontaktu nie stracili. Ten kontakt nie jest codzienny, ale nigdy się nie oddaliliśmy ani z Antkiem [Kozubalem – przyp. red.], ani z Filipem, ani z Mroziem [Bartkiem Mrozkiem – przyp. red.] na tyle, aby nie wiedzieć, co się z nimi dzieje. Kontakt był, jest i wydaje mi się, że będzie, bo ci zawodnicy naprawdę tutaj się czuli dobrze i to po prostu czuć.

Nie wiem, czy Filip Szymczak ostatecznie przejdzie, ale w kontekście potencjalnego transferu: czy jesień w jego wykonaniu i mało rozegranych minut w jakiś sposób wpływa na jego przydatność, na jego przygotowanie?

RG: Wydaje mi się, że proces treningowy w Lechu Poznań jest na takim poziomie, że nawet zawodnik, który nie gra, a wiemy, że Filip był zmiennikiem dla podstawowego napastnika Lecha Poznań, to trzeba sobie zdać sprawę, że on musi być gotowy. Ja sobie nie wyobrażam, że przychodzi zawodnik, który w Lechu cały czas jest gotowy do tego, żeby naciskać, żeby wygrać rywalizację, może mi dzisiaj powiedzieć „Trenerze, ja nie grałem, nie jestem w dyspozycji, jakbym sobie życzył”. Co z niego byłby za profesjonalista? Wydaje mi się, że jakbym był na miejscu każdego z tych piłkarzy, to jestem 24/7 gotowy, żeby rozegrać 90 minut i cały czas doliczony i to jest główny cel młodego zawodnika. Nie uważam, żeby pojawił się jakikolwiek problem z przygotowaniem zawodnika.

Arku mieliście już okazję obejrzeć, a może nawet podeptać, murawę na Nowej Bukowej?

AJ: Jeszcze nie mieliśmy okazji. Ten temat się przejawia, jesteśmy pozytywnie zajawieni, ale przede wszystkim musimy się skupić na, nazwę to, starej Bukowej i na najbliższym meczu, bo jeśli będziemy odrzucać od najbliższego meczu, to nie będzie dobrze, a tego nie chcemy.

Masz już duże doświadczenie na różnych boiskach. Czy to jest tak, że jak się wchodzi na zupełnie nowy obiekt, to człowiek się czuje trochę nieswojo, czy to nie ma znaczenia dla dobrze przygotowanego piłkarza?

AJ: Myslę, że to nie ma większego znaczenia. Na pewno ten stadion tutaj na Bukowej jest zasłużony, wysłużony, kilka pięknych i trudniejszych chwil też przeżył. Wejście na nowy stadion to będzie łał, ale na razie musimy się skupić na starej Bukowej, żeby tu też jeszcze parę fajnych chwil przeżyć i przede wszystkim skupić się na meczu ze Stalą Mielec.

Wspomniał pan w swojej pierwszej wypowiedzi o mankamentach nad którymi pracowaliście w czasie zimowego okresu przygotowawczego. Z perspektywy czasu, z perspektywy kapitana, co było największym mankamentem GKS-u w rundzie jesiennej?

AJ: A nie chciałbym o tym szerzej mówić. Jestem ciekawy, czy państwo to dostrzeżecie w tej nadchodzącej rundzie, że te mini mankamenty się zmieniły i w tych kilku elementach będziemy w drugiej rundzie lepsi.

Mecz ze Stalą może się kojarzyć dobrze, bo to było pierwsze zwycięstwo na wyjeździe w Ekstraklasie od 19 lat, ale dobrze pamiętamy, jaki to był mecz – przesądziła bramka z rzutu karnego. Czy spodziewa się pan podobnego meczu?

RG: Faktem jest, że rozpoczynamy po przerwie i to zawsze jest lekki powiew świeżości, zobaczymy, jak będzie. My mamy tyle rzeczy wypracowanych, w taki sposób chcemy grać na boisku i gry sparingowe również potwierdziły, że jesteśmy bardzo powtarzalni. Chodzi o to, aby zagrać na największym swoim poziomie, jeśli chodzi o koncentrację, bo to już mecz ligowy, będą punkty, będzie to się odzwierciedlało w ligowej tabeli. Wobec tego zdajemy sobie sprawę, że każdy z zawodników będzie chciał wejść w mecz w sposób bardzo skoncentrowany i będzie dbał o każdy detal, aby był jak najlepiej wykonywany. Nie chcę zdradzać, czy to będzie otwarty czy zamknięty mecz. My w szatni wiemy, jaki mamy na ten mecz plan, zdajemy sobie sprawę, w jaki sposób chcemy rozpocząć tę batalię. Przeciwnik również da nam pewnego rodzaju uwarunkowania i  zadania, które będziemy musieli pokonać w tym meczu. Sam jestem ciekaw, natomiast oczekuję, że będziemy grali z tym, co pokazaliśmy w Ekstraklasie. Można mówić o zamykaniu takich meczy, ale dużo też zagraliśmy bardzo otwarcie i prowadziło nas to strzelania goli, a to jest najważniejsze.

Czy nie brakowało panom w tym sezonie przygotowawczym wbiegu na Klimczoka?

AJ: Na pewno taka fajna historia idzie za tym wbiegiem, ale też śledząc media społecznościowe i rozmawiając z ludźmi w klubie wiem się, że jedna z sekcji tam się pojawiła, także myślę, że ta historia jest spełniona, well done, i to jest najważniejsze

RG: Najważniejsze, że GieKSa na Klimczoku była, wszystko jest tam podbite, dobre fluidy są utrzymane, Klimczok dalej jest z nami i bardzo się cieszę, że ktoś poszedł naszym śladem, traktując to jako bardzo ważny element przygotować i niech ta magia Klimczoka dalej z nami będzie.

Panie trenerze, wiem, że wszystkie ręce na pokład i teraz już skupiacie się na Stali, natomiast dla takiego mniej zainteresowanego kibica, co się działo u was przez te ostatnie tygodnie? Proszę podsumować ten okres przygotowawczy.

RG: Co u nas było słychać? Fajny okres przygotowawczy, bo rozpoczął się Spodkiem, a to było wydarzenie świetne dla ludzi. Ja do dzisiaj, gdzie nie pojawię się w Katowicach, to ludzie do mnie podchodzą i każdy opowiada, że był w Spodku i że to było coś pięknego. Wiadomo, święto kibiców, święto radości i to było czuć, bo Spodek był przecież pełny i na pewno zrobiło to na nas wrażenie. Nie było się nawet kiedy z tym oswoić, bo już potem byliśmy w autobucie i jechaliśmy do Turcji. Zawodnicy nie z racji tego, że jest tam morze, plaża, ciepełko, tylko z racji komfortowych warunków do przygotowania się do sezonu bardzo byli pozytywnie nastawieni. To był na pewno obóz długi, najdłuższy w historii mojej kadencji. Też byłem ciekawy, jak drużyna to zniesie, czy nie nastąpi to, co mnie bardzo drażni. Mówi się, że te dłuższe obozy nużą graczy, a tutaj tego nie widziałem. Widziałem radosnych ludzi uprawiających swoją dyscyplinę. Wracają kontuzjowani zawodnicy, nie pojawiły się żadne inne poważniejsze urazy, wobec tego, jeśli ktoś by mnie zapytał, co tam u nas słychać, odpowiedziałbym, że bardzo dobrze, very nice.

Wspomniał pan trener, że wspaniałe słońce, morze i tak dalej, teraz za oknem świetne słoneczko. Teraz mamy styczeń, czy to dla drużyny jest trudnością, że jeszcze mogą być dwa miesiące ciężkiej zimy?

RG: Zobaczymy, jak to się ułoży pod względem samej prognozy. Wczoraj byliśmy naprawdę bardzo mile zaskoczeni pracą MOSiR-u na naszym boisku głównym, bo zastaliśmy je w naprawdę dobrej formie. Boisko było skoszone, trawa lekko rośnie, widać, że te prace były na najwyższym poziomie. Boisko jest świetne przygotowane do tego, aby grać. Jeżeli ta temperatura się utrzyma, to nasze boiska treningowe będą w coraz lepszej kondycji. Lada moment będziemy mogli korzystać z boisk przy nowym stadionie, jak i z głównej płyty. Wydaje mi się, że około marca to podgrzewane boisko nas przywita, będziemy mogli czerpać z tego. Ta zima, która jest, może nas zakoczyć mrozami, w tym roku nie będzie dla nas taka straszna. Infrastruktura w Katowicach zrobiła krok milowy do przodu i jestesmy dzisiaj o to jedno podgrzewane boisko bardziej gotowi. To jest dla nas ważne, to przygotowanie do każdego meczu, bo bedziemy toczyć szalenie mocną batalię, by Ekstraklasa w Katowicach w całym roku kalendarzowym była.

Jest pan już w Katowicach kilka lat. Ma pan takie poczucie, że zagraniczny obóz pozwolił więcej wycisnąć z tych przygotowań?

RG: Każdy okres, w którym tutaj jestem, będzie miał swoją specyfikę. Każdy okres przygotowawczy jest inny, każdy moment był inny i każde możliwości były inne. Trzeba sobie szczerze powiedzieć, że te 5,5 roku temu byliśmy na 3. poziomie rogrywkowym. Jeśli chodzi o serwis, o to, jak zespół się przygotowuje, musi zwiększać swoje standardy, w stosunku do tego, co zawodnicy robią na boisku. Skoro oni pokazują, że te standardy są potrzebne coraz wyższe, to my, jako Klub, musimy się czuć zobowiązani do tego, żeby zapewniać im najlepszy serwis. Nienawidzę tandety, robienia czegoś na pół gwizdka i potem mówienia: „no, mogliście powiedzieć, że coś wam jest potrzebne”. Ludzie przyjdą oglądać jedenastku zawodników i żądają, by te igrzyska były na najwyższym poziomie. Uważam, że trafiliśmy w dziesiątkę, bo odzew jest bardzo dobry.

Portal GieKSa.pl tworzony jest od kibiców, dla kibiców, dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą o wsparcie poprzez:

a/ przelew na konto bankowe:

SK 1964
87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

b/ wpłatę na PayPal:

E-mail: [email protected]

c/ rejestrację w Superbet z naszych banerów.

Dziękujemy!

Kliknij, by skomentować
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Felietony Piłka nożna

Panie! Do ligi jest siedem dni!

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Sezon – proszę państwa – za pasem. W zasadzie można powiedzieć, że „polskie granie” już się rozpoczęło – czwartkowym meczem Legii z Aktobe. Za chwilę Superpuchar, a za tydzień wraca ekstraklasa. Szybko zleciało. Dla nas zacznie się podobno „najtrudniejszy sezon dla beniaminka”, czyli drugi sezon. Choć beniaminkiem już nie jesteśmy, tylko pełnoprawnym ligowcem. No – może prawie pełnoprawnym, zobaczymy, jak te rozgrywki się potoczą i czy GieKSa zaliczy sezon zbliżony do poprzedniego, a jak wiemy, ten poprzedni przyniósł nam sporo radości i dumy.

Co nas czeka – tego nie wie nikt. Nie ukrywajmy, że poprzednie rozgrywki i postawa w nich GKS były zaskoczeniem. Katowiczanie zaprezentowali się bardzo dobrze, pokazali swój styl, waleczność, ofensywną piłkę. Na palcach jednej ręki można by policzyć mecze, w których nasz zespół był zdecydowanie słabszy od rywala. Dwa spotkania z Legią, Lech w Poznaniu, Górnik w Zabrzu, Pogoń w Szczecinie. A poza tym? Może by się znalazła jakaś Jaga na wyjeździe, ale tak naprawdę nawet w przegranych meczach katowiczanie nie odbiegali bardzo od rywali. Czasem nawet byli lepsi. A przecież oprócz tego było też sporo zwycięstw.

Mogliśmy się zastanawiać, jak GKS będzie się spisywał, mając zapewnione utrzymanie. I spisywał się nadal bardzo dobrze. Po zadyszce z Legią i Koroną przyszło siedem punktów w ostatnich trzech meczach.

Sezon jest niewiadomą choćby z powodu zmian kadrowych, które zawsze między sezonami mają miejsce. Straciliśmy bardzo ważną postać, czyli Oskara Repkę, który po fenomenalnej końcówce sezonu bardzo mocno podwyższył swoje noty, trafił do kadry i odszedł do Rakowa Częstochowa. Szkoda bardzo tego zawodnika, ale taka jest kolej rzeczy. Oskar grał w GKS przez kilka lat i nikt się nim nie interesował, ale promocja na boiskach ekstraklasy jest tak wielka, że ta scena plus jego kapitalne występy zaowocowały transferem do wicemistrza Polski. Wcześniej odszedł też Sebastian Bergier, za którym w Katowicach nikt nie płacze, choć sam Seba trochę płacze, że nie był w Katowicach traktowany jak należy (nie przez kibiców). Napastnik dał nam więcej goli, niż sobie wyobrażaliśmy i godnie zastąpił Adama Zrelaka. Natomiast nie jest to piłkarz, którego nie da się zastąpić.

Z ważnych piłkarzy to jedyne odejścia, więc mimo wszystko ta kadra nie została mocno przetrzebiona. Przede wszystkim udało się wykupić Mateusza Kowalczyka, co było celem numer jeden. Wokół tego zawodnika zapewne będzie się kręcić gra naszego zespołu. Utrzymanie tego piłkarza to wielki sukces i naprawdę optymistyczna sprawa, bo teraz proszę sobie wyobrazić utratę i Repki, i Kowalczyka. To byłby już mały sportowy dramat. Został Kowal – więc jest nieźle.

A piłkarze, którzy przyszli? Różne są opinię o naszym mercato. I wszystko wyjdzie w praniu. Pozyskani zawodnicy nie są z czołówki ligi, ale nie oszukujmy się – tacy piłkarze w pierwszej lidze do nas nie przychodzili. Praktycznie w komplecie są to zawodnicy, którzy odgrywali może nie wszyscy pierwszoplanowe, ale jednak ważne role w swoich zespołach – i co najważniejsze – w ekstraklasie! Zaczęliśmy od dwójki z Pogoni Szczecin. Kacper Łukasiak regularnie wchodził w meczach Portowców, Marcel Wędrychowski zresztą również, a i kilka spotkań zagrał od pierwszej minuty. Aleksander Paluszek wiosną w wielu meczach Śląska był podstawowym zawodnikiem. Jakuba Łukowskiego pamiętamy przede wszystkim z doliczonego czasu gry i bramki na Bukowej – w strugach deszczu – dla Widzewa. A Maciej Rosołek – piłkarz, który w ostatnich dwóch latach obniżył nieco loty, ale to zawodnik z potencjałem, a GieKSa jest miejscem, w którym tacy gracze się odbudowują.

Przede wszystkim jednak to, co powinno nas napawać optymizmem to po prostu praca zespołu – praca sztabu szkoleniowego, który stworzył, wykreował ten zespół od zera. Praca metodyczna, konsekwentna i z pasją, co choćby było widać w serialu Canal Plus. Dlaczego więc miałoby być gorzej? Dobra praca zawsze się broni i – choć wiadomo, że to jest sport i wahania mogą być – to ten atut GieKSy jest ewenementem w ekstraklasie. Puszcza spadła, więc nie ma już Tomasza Tułacza, jako rekordzisty pod względem stażu. Teraz to Rafał Górak dzierży tę palmę pierwszeństwa i to z olbrzymią przewagą. Po nim najdłuższy stań ma Adrian Siemieniec, ale to jest tylko… 2023 rok. Reszta trenerów jest od 2024 lub później! Abstrahując od… wszystkiego, jest to dramat polskiej piłki i brak jakiejkolwiek ciągłości. Naprawdę więc doceniajmy to, że mamy zespół budowany przez lata, nawet jeśli po drodze wszyscy – piłkarze, trener, cały sztab szkoleniowy i kibice, musieli przetoczyć wielki, potężny, monstrualny głaz. Wszystkim się to opłaciło.

Katowiczanie postawili wysoko poprzeczkę w poprzednim sezonie. I teraz są dwie szkoły. Jedna mówi o tym, że musimy piąć się do góry, walczyć o wyższe miejsca i zdobyć większą liczbę punktów. Z drugiej strony, naprawdę ta postawa w ostatnich rozgrywkach była nad wyraz dobra, więc może być tak, że liczba punktów w tych nadchodzących – będzie mniejsza. Nie sposób przewidzieć, w którą stronę to pójdzie. Dlatego tak ważne jest wsparcie i ta cała otoczka, która była w poprzednim sezonie. Przecież to, co GieKSa zrobiła, punktując z marszu na nowym stadionie, to też było coś spektakularnego. Obawialiśmy się, że katowiczanie będą przez chwilę grać na Nowej Bukowej, jak na wyjeździe. A gdzie tam. Od razu był to ICH stadion. W aspekcie psychologicznym to, że od razu zaczęli wygrywać na nowym obiekcie, jest bardzo ważne, bo po prostu oni znają, my znamy i ten stadion zna smak zwycięstwa.

Nawet Kolejorz zna smak „zwycięstwa” na Nowej Bukowej, bo choć dość rozpaczliwie wywalczyli remis, to po meczu byli w takiej euforii, jakby wygrali, bo przecież przybliżyli się tym punktem do mistrzostwa.

Ostatnie chwile ligowego odpoczynku przed nami kibicami. A od przyszłej soboty się zacznie znów – co tydzień kibicowskie i piłkarskie święto, czyli GieKSa w ekstraklasie!

Kontynuuj czytanie

Galeria Kibice

Turniej na Bukowej

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Zapraszamy do galerii z turnieju kibiców GKS Katowice, który odbył się w sobotę 12 lipca na Bukowej. Zdjęcia zrobiła dla Was Madziara.   

Kontynuuj czytanie

Klub Piłka nożna

Górak 2028 i nowy sponsor

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

We wtorek odbyła się konferencja, podczas której zondacrypto została nowym sponsorem głównym wielosekcyjnego GKS Katowice. Kolejną dobrą nowiną jest fakt, że Rafał Górak przedłużył umowę do 2028 roku.

Michał Kajzerek: Z nami są prezes Sławomir Witek, Krzysztof Sikora (zondacrypto) i trener Rafał Górak.

Sławomir Witek: Jest mi niezmiernie miło, że mogę się z Wami spotkać. To moje pierwsze spotkanie z mediami. Jestem prezesem zarządu GKS GieKSa Katowice SA od pierwszego maja. To olbrzymi zaszczyt i honor, za co serdecznie panu prezydentowi dziękuję. To wyraz docenienia mojej wiedzy, doświadczenia i osiągnięć zawodowych. Moja misja polega na uporządkowaniu sfery organizacyjnej i finansowej GKS-u Katowice. Na dzień dzisiejszy mogę powiedzieć o stabilizacji finansowej i organizacyjnej, a nawet podniesieniu tego poziomu. Szukając oszczędności nie obniżyliśmy poziomu sportowego wszystkich sekcji, również tych, których wspieramy i występują pod naszą nazwą. Stabilizacja polega również na szukaniu nowych dochodów, o czym za chwilę będziemy mówić szczegółowo.

To, że spotykamy się dzisiaj, to dlatego, że praktycznie kończymy przeprowadzkę całej administracji do nowej siedziby na Nowej Bukowej. To dzięki współpracy i udostępnieniu pomieszczeń mogliśmy się tutaj zaaklimatyzować od wczoraj. Zarząd i wszystkie cztery działy są tutaj na miejscu. Mówiąc o tym, że to niezwykła przyjemność spotkać się z państwem – zacznie się nowy etap i jestem do państwa dyspozycji. Ta dobra wiadomość jest taka, że jesteśmy w nowym miejscu i godnych warunkach, z ogromnym sentymentem odnosimy się do poprzedniej siedziby, bo to jednak kawał czasu i historii, ale miasto stworzyło takie warunki, by podnieść ten poziom i jesteśmy teraz tutaj. Chciałbym powiedzieć również o tym, że to porządkowanie strefy finansowej powoduje budowanie środowiska całego klubu, które jest zainteresowane jego funkcjonowaniem. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy w liczbie ponad 7000 zakupili karnety. Od wczoraj sprzedajemy bilety i to pokazuje optymizm, że to środowisko stale się poszerza. O frekwencję i atmosferę na meczach piłkarskich nie będziemy się martwić.

Mamy praktycznie dopięte kadry poszczególnych sekcji, ale nadal rozważamy wszelkie możliwości na podniesienie poziomu sportowego poprzez nowe kontrakty. Sekcje piłki nożnej, siatkówki i hokeja w najbliższym czasie się państwo dowiedzą, że są zamknięte, ale to jest rola trenera i dyrektora sportowego. Wszystkie problemy analizujemy wspólnie i mamy wspólne wnioski. Ja raczej pilnuję strony finansowej, która pozwoliła wykupić na przykład Mateusza Kowalczyka. Do końca okienka będziemy próbowali wzmocnić drużynę.

Do tego potrzebne są dochody, sponsorzy. Dzisiaj mamy przyjemność zaprezentować nowego sponsora, firmę zondacrypto.

(Klub wraz ze sponsorem przygotował film promujący współpracę z udziałem maskotek i ukazujący atmosferę wokół Klubu – przyp. red.).

Na hali sportowej przy sali konferencyjnej odbędą się pierwsze treningi siatkarzy i to będzie ich docelowe miejsce. Teraz przedstawiciel sponsora o tajemniczo brzmiącym stanowisku.

Krzysztof Sikora, przedstawiciel zondacrypto: Dzień dobry. Tak się zdarzyło, że za kilka dni startuje Ekstraklasa. Większa część z nas patrzy na sobotni mecz z Rakowem Częstochowa. Dla nas to będzie wydarzenie symboliczne, bo po raz pierwszy będziemy mieli okazję pojawić się jako sponsor główny klubu z Katowic. Umowa zaiwera wiele kwestii korzystnych dla klubu i sponsora, ja chciałbym powiedzieć o rzeczach ważnych dla kibiców. Chcemy aktywizować i wychodzić do kibiców, co będzie można zobaczyć na pierwszym meczu, na którym będzie można spotkać przedstawicieli w koszulkach zondacrypto. Mowa także o edukacji – jesteśmy młodą branżą, która dopiero się kształtuje, ale jesteśmy jedną z najstarszych firm w Europie. Ze swojej strony zapraszam do korzystania z naszych narzędzi, ale my też jesteśmy fanami sportu – zapraszam na nasze media społecznościowe, gdzie jest nie tylko o kryptowalutach, a także o sporcie. Dzisiaj rusza jeden z konkursów stricte dla kibiców GieKSy. Ja chciałbym powiedzieć – dziękuję. Wszystkim osobom, oczywiście także prezesowi. Widzimy, co się dzieje na boisku, ale to, co się dzieje w Katowicach, jest czymś zdumiewającym. Jako osoba z Górnego Śląska jestem dumny – duży krok został wykonany, także biznesowy. Osoby biznesowe też są bardzo ważne. Witamy w rodzinie zondacrypto. Nasza maskotka – jednorożec jest symboliką start-upu.

Sławomir Witek: Firma jest zaangażowana w różne przedsięwzięcia sportowe i umowa obejmuje wiele bonusów w zależności od osiągnięć sportowych. Chciałem podkreślić, że negocjacje trwały naprawdę krótko, jak na tego typu rozmowy. Były konstruktywne i łatwe do sformalizowania, bez udziwnień i wymogów. Sympatycznie się dogadaliśmy, angażując w to prezesa i nasze służby z działu marketingu i promocji bardzo szybko.

Krzysztof Sikora: Nasze portfolio jest duże. Nie chodzi o to, by się chwalić, ale o przestrzeń do dyskusji. Zapewne kojarzycie nas z Rakowa. Klub z Polski ma okazję do rozmów z klubami z Włoch, ale tych szczegółów zapewnie nie możemy zdradzać.

Sławomir Witek: Mamy cztere podstawowe sekcje, a udzielamy nazwy szachom z potężnymi osiągnięciami. Jest to efektem skutecznej realizacji strategii rozwoju miasta Katowice. Od niedawna powitaliśmy bilardzistów, którzy występują w Ekstraklasie i mają czterech reprezentantów Polski, Mistrzynię Europy i Mistrzów Świata. Przyjmujemy tylko tych partnerów, którzy reprezentują najwyższy poziom.

(W tym miejscu miał miejsce kolejny film, w którym Rafał Górak sentymentalnie podsumował okres od swojego powrotu – informując o przedłużeniu kontraktu do roku 2028).

Rafał Górak: Dziękuję prezydentowi Marcinowi Krupie, za nim idą ci ludzie wyznaczający standardy. Czeka nas kolejny okres wyzwań i mam nadzieję świetnej pracy. Kiedy ten kontrakt będzie dopływał końca, to moim marzeniem jest, by GieKSa dalej była w Ekstraklasie.

O co jesteście gotowi powalczyć w tym sezonie?
Rafał Górak:
Dla nas najważniejsza jest sobota. Koncentrujemy się na grze i walce. Będziemy starali się godnie reprezentować wszystkich mieszkańców Katowic. Rozgrywki nazywają się o Mistrzostwo Polski 2025/26, więc wszystkie kierunki są możliwe. Sportowiec to osoba ambitna i będzie walczyć o to, by 34 razy schodzić z boiska zwycięskim.

Sponsoring będzie obejmował wszystkie sekcje?
Sławomir Witek:
Tak. Zondacrypto będzie na koszulkach wszystkich sekcji pod numerem na plecach.

Zostaniecie sponsorem stadionu?
Krzysztof Sikora:
Na niespodzianki jeszcze przyjdzie czas. Staraliśmy się dopiąć sponsoring na nadchodzący sezon, o innych kwestiach jeszcze nie rozmawialiśmy.

Ile pomieszczeń dostał klub?
Sławomir Witek:
Szybko ustaliliśmy nasze potrzeby, do których przychylił się prezes spółki stadion. Dla wszystkich czterech naszych działów i dyrektorów sportowych. Nie dało się tego zrobić w jednym miejscu. Jest to podzielone na dwie części, ale nie mogliśmy zabierać szatni sędziom ani trenerom. Wszystkie wymagania zostały spełnione.

Klub dostanie jakieś skyboxy?
Tak – jesteśmy już po ustaleniach i mamy dwie łoże dla GKS-u Katowice, numer 4 i 5. Będziemy tam gościć przede wszystkim naszych sponsorów.

Jak pan ocenia okres transferowy?
Rafał Górak:
Jestem zadowolony. Szykowaliśmy zawodników urodzonych w latach 2000+, to jest cenne, że tych ludzi mamy. Dobrze pracują i wyglądają. Przygotowujemy jeszcze dwóch zawodników, by mogli zasilić naszą kadrę. Sprawa jest w toku, a transfery lubią ciszę.

Siatkarze po spadku będą „tańsi”. To oznacza więcej pieniędzy na piłkę?
Sławomir Witek:
Budżety są nieporównywalne. Tegoroczne są o wiele wyższe w związku z grą w Ekstraklasie na nowym obiekcie. Siatkarze nie będą już grać w Szopienicach, koszty hali staną się nieco większe. Skompletowany skład ma awansować z powrotem do najwyższej ligi. Są tańsi, ale… Zależy, co panowie przez to rozumieją. Dalej mówimy o milionach, a nie o tysiącach złotych.

Jakie cele zostały postawione przed sekcjami?
Siatkarze grają o PlusLigę i chcemy zbudować środowisko siatkarskie. Jeśli to uda się zrobić, mam nadzieję na awans, to jest ich cel – bycie na takim miejscu, byśmy mogli zgłosić akces do najwyższej ligi. Jeśli chodzi o hokeistów, to mając świadomość tego, jak powzmacniały się inne drużyny, rozgrywki będą dużo ciekawsze. Cel to tradycyjnie medale, ze złotym na czele. Kobiety rozbudziły w nas ogromne nadzieje na grę na tym samym poziomie, mówimy o medalu Mistrzostw Polski. Bliższym celem jest dobry występ w Europie, przy wygraniu jednego meczu będziemy nadal na arenie międzynarodowej i będziemy mogli zaprezentować wtedy naszą drużynę w Katowicach. Jeśli chodzi o piłkarzy, to poprzeczka jest bardzo wysoko. Naszym celem jest przede wszystkim długofalowy plan, pozostania na wiele lat w Ekstraklasie. Trener odpowiedział, że szukamy roczników 2000+, a to świadczy o tym, że buduje drużynę na przyszłość. Gdybym nie wiedział, jak on pracuje, to powiedziałbym, że walczymy o utrzymanie. Znając jego talent i charyzmę, to… walczymy o jak najwyższą lokatę. Każde miejsce to dodatkowe środki dla klubu. Piłkarze także swoją grą przyczynili się do tego, że ta sytuacja została ustabilizowana na przyzwoitym poziomie.

Większa pula miejsc pucharowych działa na wyobraźnię?
Rafał Górak:
Zobaczymy. To, co mówi prezes, ja o tym przed pierwszym meczem nie myślę. Magiczna liczba 40 punktów – zróbmy ją jak najszybciej. Wszystko jest związane z rozwojem wewnątrz klubu, wzrost standardów sztabu. Nie możemy się zatrzymać, poczuć się ani na chwilę zadowoleni. Nie możemy też marzyć o celach, które rozbudzą poczucie pychy. Moim zdaniem wszystko, co najważniejsze, to rozwój w każdym następnym sezonie.

O ile wzrosną koszty administracyjne?
Sławomir Witek:
Bukowej nie porzucamy, bo tam zostaną jeszcze kobiety i Młoda GieKSa. Ten koszt zawarty w zeszłorocznym porozumieniu to koszt 200 tysięcy złotych miesięcznie.

Pozyskiwaliscie polskich piłkarzy. To jest wasza filozofia?
Rafał Górak:
Tak, ale nie jest to jakaś niesamowita strategia. Chodzi o prowadzenie rozmów, kontaktu z zawodnikiem i przekonania go do tej współpracy. Nie mam nic przeciwko zawodnikom zagranicznym, ale staramy się działać na rynku wewnętrznym. Chodziło o prawdziwe konkrety z Pogonii czy Śląska. Chodzi o to, by jak najszybciej trafiali zawodnicy rozumiejący, co ma się tutaj dziać. Rozmawiać każdy potrafi po angielsku. Nie robimy z tego czegoś większego, stawiamy na tych ludzi i tak to już jest, że Ekstraklasa nam się odwróciła pod względem gry polskich zawodników.

Ma pan jakieś ambicje, by promować zawodnika z akademii?

Oczywiście, chciałoby się, by ci zawodnicy do nas trafiali. Sześć lat temu zdawałem sobie sprawę, jak wszystko jest związane z klubem w Ekstraklasie. Ci zawodnicy niestety odchodzili, rodzice ich zabierali. Mam nadzieję, że stara Bukowa będzie służyła Akademii i za jakiś czas przyniesie skutek w postaci wpłynięcia wychowanka do drużyny. Wszystko wymaga czasu i cierpliwości. Będąc w rozmowach z miastem, wiem że jest dalszy plan na ten obiekt. Jeśli wszystko przygotujemy, będziemy mogli mówić o zasilaniu drużyny wychowankami.

Jaki jest pomysł na wykorzystanie starych biur na Bukowej?
Sławomir Witek:
Piłka nożna damska i fundacja tam zostaną. Pozostałe pomieszczenia są w rękach MOSiR.

Dostrzega pan potrzeby zmian w klubie?
To proces dynamiczny, jeśli będą konieczne zmiany, to będą dokonywane na podstawie audytów i współczynników.

Jakie ma pan cele – własne i od właściciela?
Te cele muszą być tożsame, bo prezes nie może mieć innych pomysłów na klub. Celem jest pełna stabilizacja i stworzenie produktu atrakcyjnego dla sponsorów. Wszelkie zmiany nie mogą powodować obniżenia poziomu sportowego, takie jest założenie.

Kontynuuj czytanie

Zobacz również

Made with by Cysiu & Stęga