Dołącz do nas

Piłka nożna

Przeciętnie w sparingowym Śląskim Klasyku

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Mecz z Górnikiem Zabrze był trzecim w letnim okresie przygotowawczym. GKS Katowice świeżo po powrocie z Jarocina miał okazję zmierzyć się z zespołem z ekstraklasy, a wcześniej w pokonanym polu pozostawił Górnika Wałbrzych (2:0) i Chrobrego Głogów (2:1).

Trener Kazimierz Moskal szuka optymalnego ustawienia, dlatego dzisiaj oglądaliśmy katowiczan w systemie 5-3-2 (3-5-2). W bramce stanął Antonin Bucek, jako boczni obrońcy mający też za zadanie włączanie się do akcji ofensywnych Aleksander Januszkiewicz (prawa) i Rafał Pietrzak (lewa), na środku obrony od prawej Radosław Sylwestrzak, Mateusz Kamiński (kapitan) i Łukasz Pielorz.

W pomocy oglądaliśmy Sławomira Dudę, Michała Nawrota i Piotra Ceglarza. W ataku Grzegorza Goncerza z Krzysztofem Bodzionym.

Od początku mecz toczył się w bardzo sennym tempie. Już w trzeciej minucie jednak zrobiło się gorąco pod bramką Bućka, ale jeden z naszych obrońców wybił piłkę na rzut rożny, po którym również było niezłe zamieszanie. Obie drużyny nie potrafiły stwarzać sobie dogodnych sytuacji, a GKS miał duży problem, by w ogóle zbliżyć się do pola karnego rywali. Gra defensywna była dobra, ale w ofensywie katowiczanie nie radzili sobie zbyt dobrze. Górnik powinien objąć prowadzenie w 33. minucie, gdy po dośrodkowaniu z prawej strony minął się Rafał Kurzawa. W 36. minucie świetną indywidualną akcję przeprowadził Januszkiewicz, a rywale wybili piłkę na rzut rożny. Po dośrodkowaniu Rafała Pietrzaka i bilardzie w polu karnym świetnym mierzonym strzałem popisał się Piotr Ceglarz i GKS objął prowadzenie, którego nie oddał do końca pierwszej połowy.

Przed drugą połową trener dokonał trzech zmian. W bramce pojawił się Rafał Dobroliński, Januszkiewicza zmienił Alan Czerwiński, a Sylwestrzaka – Kamil Cholerzyński. Sławomir Duda został przesunięty na środek obrony, trochę na prawo powędrował Kamiński, a Kufel zajął miejsce w pomocy.

Zabrzanie szybko po rozpoczęciu gry po przerwie objęli prowadzenie. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego piłka trafiła do jednego z zawodników rywali, ten nietypowo – zewnętrzną częścią stopy z miejsca – dośrodkował w okolice dziesiątego metra, a tam Oskar Szeweluchin wyskoczył najwyżej kierując piłkę w stronę bramki. Futbolówka leciała i płakała, a Rafał Dobroliński bardzo powolnie interweniował i nie zdołał sięgnąć piłki. Niedługo potem Górnicy zdobyli drugiego gola. Po stracie Michała Nawrota nastąpiło krzyżowe podanie do Rafała Kosznika, a ten uciekłszy Alanowi Czerwińskiemu podcinką pokonuje naszego bramkarza. W międzyczasie na boisku pojawiło się dwóch kolejnych napastników – Paweł Szołtys i Rafał Kujawa, a wtedy do pomocy cofnął się Bodziony.

W drugiej połowie gra GieKSie już się kompletnie nie układała. Dominował chaos na boisku, akcji ofensywnych nie widzieliśmy prawie wcale i przede wszystkim pojawiły się błędy w defensywie. Z aktywów warto odnotować świetną główkę Kamila Cholerzyńskiego, obronioną jednak przez bramkarza. Rywale natomiast atakowali co rusz i między innymi po jednym z dośrodkowań trafili piłką w słupek. Przy tej, jak i kilku innych sytuacjach nie popisał się Dobroliński, który był w tym meczu wyjątkowo słabo dysponowany, miał problemy z ustawieniem, a i motorycznie wyglądał po prostu źle.

W 71. minucie na boisku pojawili się Jarosław Wieczorek, Krzysztof Wołkowicz i Bartosz Sobotka. Właśnie ten ostatni był aktywny, widać było, że chce rozruszać ofensywę zespołu, ale brakowało efektywności. To Górnik dominował w drugiej połowie – Górnik, w barwach którego oglądaliśmy kilku byłych GieKSiarzy, jak Mateusz Zachara, debiutujący Dawid Plizga czy w końcówce Dominik Sadzawicki.

W końcówce meczu trener dokonał jeszcze jednej zmiany – Mateusza Kamińskiego zmienił Kamil Bętkowski. Na środek obrony został wycofany Kamil Cholerzyński, który jednocześnie przejął opaskę kapitana. Jeszcze w 90. minucie gospodarze mieli okazję po rzucie wolnym, ale wynik do końca meczu nie uległ już zmianie.

To nie był dobry mecz GieKSy, choć w pierwszej połowie gra defensywna była solidna. Mankamentem pozostaje ofensywa, ale należy wierzyć, że jest to kwestia zgrania, bo naprawdę ilość wzmocnień przed rundą jest imponująca i zawodnicy muszą mieć czas, żeby się poznać na boisku. Wyróżnić w naszym zespole można Piotra Ceglarza, który strzelił ładną bramkę. Na minus występ Rafała Dobrolińskiego, który z taką formą usiądzie prawdopodobnie na ławce rezerwowych.

Do ligi pozostają trzy tygodnie, jest więc jeszcze sporo czasu, żeby pewne rzeczy na boisku dograć. Czasu tego nie ma już Górnik Zabrze, który również nie zachwycił, a inauguracyjny mecz ekstraklasy z Cracovią już w przyszły poniedziałek.

Górnik Zabrze – GKS Katowice 2:1 (0:1)
Bramki:
Szeweluchin (49), Kosznik (58) – Ceglarz (37)
Górnik: Steinbors – Augustyn, Szeweluchin, Gancarczyk (76. Sadzawicki), Gergel (69. Mańka), Danch (84. Małkowski), Sobolewski (79. Gwaze), Kosznik (88. Nowak), Jeż (46. Cerimagić), Kurzawa (46. Madej), Zachara (56. Plizga).
GKS: Bućek (46. Dobroliński) – Januszkiewicz (46. Czerwiński), Sylwestrzak (46. Cholerzyński), Kamiński (81. Bętkowski), Pielorz, Pietrzak (71. Sobotka) – Nawrot (59. Szołtys), Duda, Ceglarz (71. Wołkowicz) – Goncerz (59. Kujawa), Bodziony (71. Wieczorek).

Portal GieKSa.pl tworzony jest od kibiców, dla kibiców, dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą o wsparcie poprzez:

a/ przelew na konto bankowe:

SK 1964
87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

b/ wpłatę na PayPal:

E-mail: [email protected]

c/ rejestrację w Superbet z naszych banerów.

Dziękujemy!

Kliknij, by skomentować
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Piłka nożna Podcasty Wywiady

Rafał Górak podsumowuje jesień dla GieKSa.pl

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Zapraszamy serdecznie do odsłuchania ponad dwugodzinnej rozmowy, którą przeprowadziliśmy z trenerem GKS Katowice – Rafałem Górakiem. Szkoleniowiec GieKSy podzielił się z nami swoimi spostrzeżeniami na temat rundy jesiennej.

Podczas wywiadu przeanalizowaliśmy każdy mecz, który nasz zespół rozegrał w tym sezonie, pogadaliśmy o zawodnikach i wszelkich nurtujących kibiców kwestiach. Dowiecie się jakie zadania mają zawodnicy… bezpośrednio po meczach, co powiedział Jakub Arak trenerowi Gonçalo Feio po wiosennym spotkaniu z Motorem, dlaczego najtrudniejszym momentem jesieni były Skierniewice, będzie rozwinięcie tematu „frycowego” i dlaczego trener uśmiechał się na myśl o Jagiellonii. Nie zabraknie także naszego redakcyjnego przekazu do trenera, który to przekaz czekał na to, żeby go wygłosić, całe pięć lat 😉 Wybaczcie pewne niedociągnięcia techniczne, natomiast nasza stara, kochana Bukowa, dała o sobie znać i nic nie mogliśmy zrobić. Wierzymy, że wartość merytoryczna wywiadu wynagrodzi Wam to. Zapraszamy!

Podcastu posłuchasz na YouTubie, Spotify, Spreakerze, a także na większości pozostałych platform.

Kontynuuj czytanie

Piłka nożna

Ekstraklasa zweryfikowała – Obrońcy

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Tym razem, pod kątem ekstraklasowej weryfikacji, przyjrzymy się sytuacji zawodników, którzy grali w obronie. W przypadku niektórych z nich oceny dokonamy dwukrotnie, z uwagi na różne pozycje, na których zagrali w tym sezonie. 

Arkadiusz Jędrych – Kapitan przez duże „K”. Jędrych to ostoja obrony GieKSy, także w Ekstraklasie. Nie jest tajemnicą, że zawodnik w pierwszej lidze otrzymywał propozycje transferu, ale wraz z awansem i przedłużeniem kontraktu, spekulacje ucichły. Kto wie, czy za chwilę nie wrócą, z uwagi na bardzo dobrą formę Jędrycha. Cztery strzelone bramki przypominają najlepsze lata GKS Katowice, kiedy to właśnie obrońcy strzelali i rozstrzygali spotkania. Weryfikacja pozytywna.

Lukas Klemenz – Pierwsze podejście do Ekstraklasy nie było udane, drugie z Wisłą umiarkowane, trzecie z GieKSą jest już lepsze i chyba można powoli mówić – „do trzech razy sztuka”. Klemenz prezentował równy poziom, ale pewne zachowania boiskowe są jeszcze do poprawy. Szczególnie bronienie jeden na jeden – za dużo przegrał takich pojedynków. Na ten moment możemy mówić, że jest dobrze. Weryfikacja pozytywna.

Marten Kuusk – Estończyk przebojem wkradł się do składu GieKSy w pierwszej lidze i wydawało się, że będzie silnym punktem w Ekstraklasie. Tutaj jednak walka o miejsce w składzie zaczęła się od nowa i efekt był taki, że Kuusk mocno stracił, jeśli chodzi o regularność. Nie wiadomo z czego to wynika, ponieważ gdy grał, to nie zawodził, a GieKSa z nim w składzie wygrała sporą liczbę spotkań. Do pełni szczęścia brakuje mu bramki, ale należy pochwalić za kapitalne asysty. Wydaje się, że na ten moment jego miejsce jest w zespole, a dyrektorzy oraz trener nie myślą o jego zastąpieniu. Tym bardziej że Marten powoli wchodzi w najlepszy wiek dla defensora. Weryfikacja pozytywna. 

Marcin Wasielewski – Obok Jędrycha najpewniejszy punkt GieKSy i to niezależnie, na której gra stronie. Do dobrej gry dołożył bramkę i asysty. Nie ma się do czego przyczepić na przestrzeni całego sezonu. Weryfikacja pozytywna.

Grzegorz Rogala – Wydawało się, że z dwójki wahadłowych, to Rogala będzie bardziej pasować do stylu gry w Ekstraklasie. Lepsze wrażenie zrobił jednak Wasielewski, a Rogala z każdym meczem zatracał swoje atuty. Pechowa kontuzja wykluczyła go z rywalizacji na kilka spotkań. W kontekście weryfikacji – powinniśmy jednak poczekać i zobaczyć jak będzie prezentował się na wiosnę. Brak weryfikacji.

Alan Czerwiński – Czy liczyliśmy na więcej? Myślę, że tak. Czy jesteśmy zawiedzeni? Myślę, że nie. Powrót Czerwińskiego do GieKSy to miało być spore wzmocnienie przed walką o obronę ligowego bytu. Na razie wychodzi dobrze, ale wiele jest jeszcze do poprawy. Czerwiński od początku musiał walczyć o miejsce w składzie, a gdy już zaczął łapać regularność, to pojawiła się kontuzja. Następnie, z powodu kontuzji innych zawodników, zmienił pozycję na boisku. Zabrakło liczb, bo o ile jesteśmy przyzwyczajeni, że Alan bramek za dużo nie strzela, to spodziewaliśmy się więcej asyst. Trener Górak powinien się zastanowić, gdzie jest najwięcej pożytku z Alana – na boku obrony, wahadle czy w środku defensywy. Mnie bliżej do tej pierwszej opcji. Weryfikacja pozytywna. 

Bartosz Jaroszek – Debiut w Ekstraklasie można uznać za sukces zawodnika. Mało kto się tego spodziewał. Jest solidny uzupełnieniem składu i przede wszystkim dobrym duchem szatni oraz klubu. Czy to powód, by trzymać go w zespole? Jedni powiedzą, że nie i należy się bez sentymentów pożegnać, inni będą chcieli zostawić zawodnika, ponieważ na takich postaciach często budowana jest tożsamość klubu. Mnie bliżej do drugiej opcji. Weryfikacja pozytywna.

Aleksander Komor – Jeden z tych zawodników, który może chyba czuć się trochę rozczarowany swoją postawą oraz liczbą minut, które otrzymywał po awansie do Ekstraklasy. Fakty jednak są takie, że zagrał cztery pełne mecze, w których ponieśliśmy trzy porażki. Dalecy jesteśmy od wyciągania wniosków, że to wina Komora, ale w innym ustawieniu defensywa prezentowała się lepiej. Komor ma 30 lat i to dobry moment, by zastanowić się co dalej z jego karierą. Wypożyczenie/odejście ligę niżej mogłoby być dobrym rozwiązaniem dla klubu i samego zawodnika. Jeśli nie teraz to w lecie. Weryfikacja negatywna.

Borja Galan – Przerzucony do obrony Hiszpan spisywał się nieźle, ale gra na nowej dla siebie pozycji i nie spodziewamy, że zostanie na niej do końca swej kariery. Na razie wychodzi to średnio – zarówno w defensywie jak i ofensywie. Trener Górak powinien się zastanowić nad przyszłością Galana na tej pozycji. Czasu na przygotowania nie ma wiele, a kluczowe mecze będą już na początku rundy. Myślę, że każdy więcej spodziewał się po tym zawodniku. Weryfikacja negatywna.

Mateusz Marzec – Wydawało się, że wobec kontuzji Rogali, to będzie jego naturalny zmiennik. Tym bardziej że już w pierwszej lidze zaczął grać na wahadle. Jednak czegoś mu brakuje, by pokonać drogę z ławki rezerwowych do pierwszego składu. Na razie to solidny zmiennik. Brak weryfikacji.

***

Obrona, jak na pierwszy sezon po 19 latach w Ekstraklasie, spisywała się całkiem nieźle. Plusem jest to, że zawodnicy dają coś w ofensywie. Jędrych z czterema bramkami, Klemenz z golem, Wasielewski z golem, Kuusk z asystami. Formacji brakuje nieco stabilizacji, ponieważ kontuzje nie omijały zawodników. Jeśli chodzi o plan na okienko transferowe, to być może pożegnamy Komora i zastąpimy go innym zawodnikiem? Potrzebne jest również określenie docelowej pozycji Galana na boisku.

Kontynuuj czytanie

Piłka nożna

Ekstraklasa zweryfikowała – Bramkarze

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Ekstraklasa zweryfikuje GieKSę – te słowa jak mantrę powtarzali kibice. Świadomość weryfikacji mieli także trener, dyrektor sportowy oraz władze miasta. Liczba punktów na koniec 2024 roku wskazuje, że weryfikacja jest na razie umiarkowanie pozytywna.

Trener Rafał Górak na konferencji prasowej po ostatnim spotkaniu wyznaczył kurs okienka transferowego w zimie – żadnych transferów gotówkowych, przegląd kadry i ewentualne drobne korekty przy zaufaniu dla obecnych piłkarzy. Czy to tylko zasłona dymna? A może realna ocena naszych finansowych możliwości? O tym przekonamy się już za parę tygodni. Prześledźmy więc poszczególne pozycje i spróbujmy podsumować, kogo i w jakim stopniu Ekstraklasa zweryfikowała.

Dawid Kudła – Zdecydowany numer 1 w bramce GieKSy. Zawodnik nawet przez drobny moment nie był bliski utraty pierwszego składu. Oprócz drobnej wpadki w meczu z Piastem, to w pozostałych spotkaniach niejednokrotnie podawał tlen naszej obronie. Trener Górak mówił kiedyś, że bramkarz na rundę powinien „wybronić” około trzech spotkań. Kudła zdecydowanie wypełnił swoje zadanie. Weryfikacja pozytywna.

Rafał Strączek – Dwa spotkania w Pucharze Polski i to by było na tyle. Przychodził do rywalizacji dla Kudły i być może to jego osoba sprawiła, że Kudła wskoczył na wyższe tory. Zawodnik pewnie zostanie do końca kontraktu, ale pytanie, co dalej pozostaje otwarte. Brak weryfikacji.

Przemysław Pęksa – Kompletnie anonimowa postać w bramce GieKSy. Wobec pozostałej trójki bramkarzy jest chyba pierwszym, którego pożegnamy. Weryfikacja negatywna. 

Patryk Szczuka – Po świetnym występie przeciwko Ruchowi Chorzów pozostało wspomnienie, o którym przypominają jedynie fragmenty w klubowych mediach. Patrykowi powoli ucieka czas, by móc zaistnieć nie tylko w klubie, ale na wyższym poziomie niż trzecia czy czwarta liga. Nadchodzi czas decyzji i kto wie, czy nie będzie nią zimowe wypożyczeni. Brak weryfikacji. 

***

Na ten moment wydaje się, że mamy o jednego bramkarza za dużo. Klub powinien zdecydować: idziemy w niewielkie oszczędności i luzujemy z kontraktu Pęksę lub w małą „inwestycję” w postaci wypożyczenia Szczuki. Obie opcje są warte rozważenia. Kudła na wiosnę pozostanie numerem jeden. Co w nowym sezonie? W przypadku, gdyby Kudła utrzymał swoją formę, to jestem w stanie wyobrazić sobie, że dostanie zagraniczne, może nieco egzotyczne, propozycje. 

Kontynuuj czytanie

Zobacz również

Made with by Cysiu & Stęga