Zapraszamy do kolejnego tekstu o Nowej Bukowej, który przygotował dla Was Matma85. Nie zabraknie ciekawych informacji, a całość została okraszona wieloma zdjęciami. Przeczytajcie (i zobaczcie), jak wiele zmieniło się przez ostatnie trzy lata. Oddajemy głos autorowi.
W połowie października 2024 roku minęły dokładnie trzy lata od bardzo ważnego momentu w historii GKS Katowice – wbicia pierwszej łopaty pod budowę nowego domu. W uroczystości uczestniczyli: Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa, Prezes zarządu Grupy NDI Małgorzata Winiarek-Gajewsk oraz Prezes Zarządu Stowarzyszenia Kibiców GKS-u Katowice „SK 1964” Piotr Koszecki. Po 36 miesiącach w miejscu, które klasyfikowane było jako grunty pod wodami stojącymi, nieużytkami rolnymi, a w mniejszym stopniu pastwiskami oraz gruntami zadrzewionymi, została rozłożona pierwsza rolka murawy, co pokazuje, jak diametralnie zmieniło się to miejsce.
Ostatnie miesiące prac przy obiekcie to przede wszystkim gigantyczny wzrost zainteresowania kibiców, ciekawych jak prezentuje się nasz nowy obiekt, którego budowa już się zakończyła i który już niedługo, będzie gościł ponad 15 tysięcy fanów.
Dosyć istotne i co można podkreślić to samo miejsce, w którym powstał stadion. Lokalizacja bardzo wyraźnie nawiązuje do górniczej historii i charakteru klubu. Dlaczego? Może warto przytoczyć kilka faktów na temat tego terenu, na którym GieKSa już za moment będzie gospodarzem.
Nowy stadion znajduje się na terenie Załęskiej Hałdy, tuż przy autostradzie A4, która niewątpliwie dodaje atrakcyjności tej lokalizacji. Lokalizacji, która ma bardzo bogatą historię przemysłową. Na przełomie XIX i XX wieku w tym miejscu zlokalizowana była huta o nazwie Joanna, która eksploatowała glin ceramiczny metodą odkrywkową. Znajdowały się tu budynki huty oraz składowisko odpadów pohutniczych. W późniejszym czasie rozpoczęto w tym miejscu wieloletnią eksploatację, w pokładach na różnych głębokościach, złoża węgla kamiennego. Płytka eksploatacja prowadzona była w latach… 1865-1867 przez dawne kopalnie Charlotte i Wiktor, czyli poprzedniczki KWK „Wujek”.
Przykładowa mapa pokładu KWK Wujek z naniesionym obrysem inwestycji. GIG
Co wynika z wielu dostępnych map, część północna naszego nowego obiektu znajduje się na terenie dawnej huty, pod którym nie prowadzono eksploatacji węgla. Natomiast część południowa stadionu, w tym trybuna dopingowa Blaszok, znajduje się na terenie eksploatacji węgla w kilku pokładach. Były tutaj zarówno dukle jak i szyby wydobywcze – naliczono 16 wyrobisk o głębokości od kilku do dwudziestu kilku metrów. Można śmiało przypuszczać, że Skarbnik, który kiedyś ostrzegał górników, a teraz jest na emeryturze, będzie miał na mecze GieKSy jakieś tajemne, ukryte wejście.
Załęska Hałda, dzięki okolicznym lasom, od zawsze charakteryzowała się znacznym zazielenieniem. Pomimo tak dużej inwestycji, teren nadal pozostanie w zdecydowanej większości „zielony”. Podczas ostatnich trzech lat otoczenie diametralnie się zmieniło, co najlepiej pokażą poniższe fotografie.
Źródło: @zakaz_filmowania kanał YouTube / Matma85
Źródło: @zakaz_filmowania kanał YouTube / Matma85
Źródło: @zakaz_filmowania kanał YouTube / Matma85
Pierwszy rok od uroczystego wbicia pierwszej łopaty to były głównie roboty ziemne, wycinka drzew, budowa zbiorników retencyjnych, odwierty, wykonanie sieci kanalizacyjnej, części fundamentów. Pod koniec 2022 roku, spod leżącego wszędzie śniegu, pojawiły się pierwsze elementy kubatury stadionu miejskiego. Konkretnie 3-kondygnacyjne klatki schodowe hali sportowej. W pierwszych cieplejszych dniach 2023 roku obiekt prezentował się następująco.
Źródło: K.Kalkowski
Od tego momentu prace nabrały prędkości, a dzięki bardzo dobremu zarządzaniu przez wykonawcę dostawami elementów żelbetowych – montaż przebiegał bardzo sprawnie. W maju pojawiły się pierwsze konstrukcje stalowych kratownic dachu nad trybunami stadionu piłkarskiego, a dokładnie 29 czerwca 2023 roku uroczyście została zawieszona wiecha na jej konstrukcji.
Jak wiele zmieniło się w krótkim czasie, pokazują kompilacje fotografii:
Źródło: wkatowicach.eu/ Matma85
Źródło: wkatowicach.eu/ Matma85
Źródło: wkatowicach.eu/ Matma85
Źródło: wkatowicach.eu/ Matma85
Źródło: wkatowicach.eu/ Matma85
31 października 2024 roku oficjalnie wykonawca (firma NDI_ zakończył prace budowlane na obiekcie i od 1 listopada trwają odbiory. Obiekt w ostatnim dniu października posiadał już bramki, siatki, a nawet namalowane linie na murawie.
Foto. Matma85
Foto. Matma85
Foto. Matma85
Foto. Matma85
Mamy teraz głęboką nadzieję, że odbiory odbędą się beż żadnych przeszkód i z początkiem rundy wiosennej spotkamy się przy sztucznym świetle na meczu otwarcia stadionu, na który czekaliśmy tak długo. Stadionu, który da nam wielkie perspektywy.
Foto. Matma85
Foto. Matma85
Matma85
Mecza
14 czerwca 2018 at 16:42
Odsłuchałem, zajebisty. Czytając artykuły mam wrażenie, że się różnimy w postrzeganiu tego co się dzieje w GKS ale dzisiaj usłyszałem to z czym się w 100% utożsamiam choćby odnośnie stadionu czy transferów. Może dlatego tak mi się podobał ten odcinek, że Shella dzisiaj nie było:) Oczywiście żart. Frańczak powinien zostać ale jako zmiennik, trzeba pamiętać że zmiennicy nam są też potrzebni a nie będziemy po dwóch zawodników kontraktować na jedną pozycję, tu już nawet o kasę nie chodzi ale nie ma zawodników na rynku… Wszyscy wartościowi chcą do Ekstraklasy. Właśnie info że Klemenz nam wyparuje. Wiecie co jest gorsze w tej wiadomości? Nie, że Klemenz odchodzi a to że raczej wtedy Midzierski zostanie.
kotlet GKS
14 czerwca 2018 at 18:38
Panowie, świetna robota! Z ciekawością odsłuchuję każdy odcinek! Pozdrawiam serdecznie!
Irishman
15 czerwca 2018 at 06:46
Panowie, myślę, że nie macie co tam się zastawiać, jak jesteście odbierani. Najlepiej świadczy o tym ilość odtworzeń podcastu. A, że tam nie wszyscy piszą „Było świetnie”? No, jesteście świetni, fajnie się Was słucha i to już jest pewnik. Wpisaliście się już po prostu w nasz gieksiarski harmonogram tygodnia, jako ważny jego punkt, na który się czeka i tak już pozostanie. Dlatego też super byłoby, gdybyście wrzucali podcast o jakiejś stałej porze – np. czwartek wieczorem. Ale też wiadomo, że robicie te z pasji i przywiązania do GieKSy, a przecież macie tam swoje, prywatne sprawy i obowiązki. Poza tym klub przecież nie działa wg jakiegoś stałego harmonogramu, a fajnie jest posłuchać Waszych komentarzy po jakimś ważnym dla nas wydarzeniu.
Co do moich propozycji, czy oczekiwań jeśli chodzi o wywiad to bardzo chętnie posłuchałbym takiej szczerej rozmowy z Kamińskim albo jakimś innym piłkarzem, a nawet z takim który już odszedł albo może odejdzie – np. z Goncerzem, czy Midzierskim. I niechby powiedzieli szczerze, jak oni widza naszą, gieksiarską rzeczywistość ze swojej strony, także te trudne tematy.
Fajnie byłoby też posłuchać takiego wywiadu z dyrektorami Bartnikiem oraz Bogłowskim ale to może bliżej początku następnego sezonu, gdy będziemy znali więcej konkretów. Teraz może warto byłoby porozmawiać z prezesem Janickim i spytać go za co mamy szanować naszych piłkarzy po minionych dwóch sezonach?
W ogóle hitem byłby pewnie Wasz wywiad z prezydentem Krupą ale chyba mnie tu trochę poniosło 🙂 Może jednak zgodziłby się na to ktoś inny z UM, odpowiedzialny za sport w Katowicach?
GruchA
15 czerwca 2018 at 19:11
Jeśli ma być ktoś z poza klubu to proponuję Pana Prezydenta Krupę wiele było by pytań o przyszłośc naszej GieKSy
PołudnioweK-ce
15 czerwca 2018 at 21:02
Spoko się Was słucha.Jestem też za wywiadem z Prezydentem, ewentualnie chętnie też bym posłuchał rozmowy z którąś z naszych legend.
krzysiek
17 czerwca 2018 at 02:53
Wywiad z Goncerzem lub Kamińskim – bardzo dobry pomysł.
Maciej
17 czerwca 2018 at 08:53
Super odcinek. Robicie dobra robotę. Zgadzam się w 100 % w kwesti stadionu, Pawełka i reszty transferów i tak jak wy z niecierpliwością czekam na kolejne ????
Pozdro
dębiana
17 czerwca 2018 at 16:41
a propos wywiadu z Borawskim na głównej stronie facet dający swoje zdrowie za giekse pracuje gdzieś tam w Anglii a my mamy zawodników mających nasz klub gdzieś
wiesiek
17 czerwca 2018 at 17:16
W Sosnowcu nie robią tak zajebistych podcastów.
Mecza
19 czerwca 2018 at 11:25
Przy okazji innego wpisu wpadł mi pomysł na temat. Zróbcie odcinek poświęcony skautingowi w klubie. Kto nim dowodzi, ile jest osób, kto to jest, jakich zawodników szukają, w jakich ligach itp, itd. Jesteśmy w głębokim kryzysie organizacyjnym a wymagamy od przypadkowych piłkarzy zatrudnionych przez przypadkowych – zwycięstw a te są tylko przypadkowe.