Dołącz do nas

Hokej Piłka nożna Prasówka Siatkówka

Wielosekcyjny przegląd mediów: Krok w przepaść

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Zapraszamy do przeczytania doniesień mass mediów, które obejmują informacje z ubiegłego tygodnia dotyczące sekcji piłki nożnej, hokeja na lodzie i siatkówki GieKSy.

Hokeiści i siatkarze zakończyli rozgrywki – w tych sekcjach trwają rozmowy z zawodnikami: są podpisywane kontrakty.

Piłkarki ze względu na rozgrywki Pucharu Polski miały przerwę: najbliższy mecz rozegrają w niedzielę (12.05.2019) z Górnikiem Łęczna, w Katowicach.

Piłkarze starają się utrzymać w I lidze: w poniedziałek wygrali z Garbarnią 2:0, a w piątek przegrali z Stalą Mielec 0:2. Doniesienia mass mediów o meczu z Garbarnią znajdziecie tutaj, z kolei po meczu z FKS-em – poniżej.

 

PIŁKA NOŻNA

 

weszlo.com – Stal walczy do końca i odwleka awans ŁKS-u

[…] Podopieczni Dariusza Dudka usiedli na swoich gościach i naprawdę trudno było się połapać, która z tych drużyn walczy o awans, a która drży o utrzymanie. Pressing sięgał właściwie 16. metra pod bramką Kiełpina, ruszała do niego cała szarańcza piłkarzy w żółtych koszulkach, a Stal kompletnie sobie z tym nie radziła. Błędy w wyprowadzaniu piłki, straty na własnej połowie – wszystko skutkowało serią niezłych sytuacji. Dwukrotnie groźnie uderzał Błąd, do tego dwa stałe fragmenty w miejscu, z którego można było pokusić się o niebezpieczne uderzenie, próby Woźniaka, Anona…

Wydawało się, że GKS zaczyna (wreszcie!) grać na miarę nazwisk obecnych w drużynie. Trwało to… No z 35 minut maksymalnie.

Potem do głosu doszła Stal i od razu stworzyła sobie najlepszą okazję całej pierwszej połowy. Dynamiczny atak, dogranie ze skrzydła od Prokicia i Janoszka stanął oko w oko z Baranem. Miał mnóstwo miejsca. Miał całą bramkę przed sobą. Miał dopieszczoną piłkę. Nie miał za to asysty obrońcy.

[…] W drugiej połowie mieliśmy już jednak specjalność zakładu. Apatię katowiczan, połączoną z naprawdę nieudolnymi próbami budowy akcji. Bezwzględność Stali, która wykorzystała już pierwszą poważniejszą obcinkę gospodarzy, wychodząc na prowadzenie po godzinie gry. No i mentalny problem GieKSy, która zupełnie siadła po golu.

 

sportslaski.pl – Piękni, nieskuteczni. Potrzebne nerwy ze Stali

[…] Dla osoby, która nie orientuje się w I-ligowych realiach pierwsza połowa spotkania przy Bukowej wyglądała tak, jakby to gospodarze byli drużyną marzącą jeszcze o awansie, a przyjezdni zespołem broniącym się przed spadkiem. „GieKSa” dobrze weszła w mecz i szybko wzięła się za ostrzeliwanie bramki Seweryna Kiełpina. Tylko w ciągu pierwszego kwadransa z wolnego pudłował Adrian Błąd, później po przejęciu piłki w środku boiska przez Calluma Rzoncę pomylił się Arkadiusz Woźniak, tuż obok spojenia słupka z poprzeczką strzelał także Tymoteusz Puchacz, a do kategorii „niecelnych” wpisujemy również próbę z dystansu autorstwa Rzoncy.

[…] Drużyna Dariusza Dudka z biegiem czasu wypracowywała sobie mniej pozycji strzeleckich, ale wciąż prezentowała ładny futbol i była zespołem uniemożliwiającym granie swojemu przeciwnikowi. Gospodarze po każdej stracie szybko doskakiwali do przeciwnika, zamykali mu przestrzeń do rozegrania i błyskawicznie odbierali piłkę. Ich gra mogła się podobać, choć pierwszą połowę trafieniem powinni skończyć… goście. Tym razem to oni, za sprawą Bartosza Nowaka, odebrali piłkę w okolicach linii środkowej. Grzegorz Tomasiewicz błyskawicznie uruchomił kontrę podając do Andreji Prokicia. Były piłkarz „GieKSy”, który wcześniej raczej psuł ofensywne próby swojej drużyny, tym razem świetnie dogrywał do Łukasza Janoszki, ale ten spudłował z kilku metrów.

Katowiczanie do przerwy byli lepsi, można się jednak było zastanawiać ile sił kosztowała ich intensywność z jaką grali przed przerwą. Stal, która „przetrwała” napór z pierwszej odsłony, po zmianie stron zaczęła przejmować inicjatywę. I – w przeciwieństwie do swojego przeciwnika – przewagę potrafiła udokumentować. Nowak poradził sobie z Jakubem Wawrzyniakiem i Bartłomiejem Poczobutem, Grzegorz Tomasiewicz zagrał na wolne pole, a Andreja Prokić wyprzedził Wojciecha Lisowskiego i dał prowadzenie swojej drużynie.

Podopieczni Dariusza Dudka – inaczej niż przed przerwą – mieli teraz ogromne problemy z wypracowaniem okazji do wyrównania. Na niespełna kwadrans przed końcem gospodarze liczyli więc na pomoc arbitra. Domagali się rzutu karnego, bo po tym jak Tymoteusz Puchacz próbował dograć piłkę przed bramkę rywala, zdawało się że Krystian Getinger dotknął piłki ręką, ale gwizdek Roberta Marciniaka mimo protestów miejscowych milczał. Po chwili sytuacja „GieKSy” skomplikowała się jeszcze mocniej. Piłkę w jej polu karnym dostał Prokić, zagrał na 7. metr od bramki Krzysztofa Barana, gdzie był już Łukasz Janoszka. Do „Ecika” nie zdążył doskoczyć Wawrzyniak i po uderzeniu mającego w swoim CV grę przy Bukowej napastnika wynik brzmiał już 2:0 dla mielczan.

 

hej.mielec.pl – PGE FKS Stal Mielec wygrała w Katowicach

[…] GieKSa nie przegrała ośmiu meczów z rzędu, dzięki tej serii wydostała się ze strefy spadkowej i może liczyć się w walce o utrzymanie. W Katowicach to oznacza i tak dramat, GKS miał bić się o awans. Mecz ze Stalą jednak jawił się jako spotkanie, w którym gospodarze musieli zapunktować.

[…] Pierwsze 30 minut to bardzo duża przewaga katowiczan. Oddali kilka strzałów na bramkę Kiełpina, ale nie zdołali stworzyć faktycznego zagrożenia. Ofensywna nawałnica gospodarzy została podsumowana dwoma próbami Błąda, ale na posterunku najpierw był Kiełpin, a drugi strzał wpadł w boczną siatkę. Wówczas do głosu zaczęła dochodzić Stal, dobre podanie Getingera do Paluchowskiego w ostatniej chwili wybili obrońcy.

[…] Po zmianie stron GieKSa „straciła zęby”. Nie potrafiła już zagrozić mieleckiej bramce, a mecz się wyrównał. Stal próbowała rozgrywać ataki pozycyjne, ale też czyhała na błędy rywali. W 60 minucie Biało-Niebiescy przejęli zbyt krótkie podanie Wawrzyniaka i ruszyli z kontrą, którą zamienił na bramkę Prokić.

Później gospodarze dopatrywali się ręki w polu karnym u Getingera, ale byli w błędzie. Minęło zaledwie kilkadziesiąt sekund i Stal prowadziła 2:0. Tym razem obrońcy z Katowic nie zdołali zablokować płaskiego podania w pole karne. Janoszka odskoczył od pilnującego go Wawrzyniaka i uderzeniem przy słupku ustalił wynik spotkania.

Stalowcy w tym spotkaniu oddali 5 strzałów i zdobyli dwie bramki. Gospodarze próbowali aż 15 razy, 3 uderzenie zmierzały w światło bramki, Kiełpin zachował czyste konto.

 

sportdziennik.com – Krok w przepaść

[…] Mielczanie wygrali z GieKSą po golach jej byłych zawodników.

[…] GieKSa, licząca na pierwsze po 258 dniach domowe zwycięstwo (a dopiero drugie w całym sezonie), zapraszała kibiców do przyjścia na trybuny może mało dyplomatycznym, acz dosadnym fragmentem rapowego kawałka „Zapier… tak jak Kante”, którego współautorem jest jej młodzieżowiec Tymoteusz Puchacz. Gospodarze faktycznie od pierwszych sekund ruszyli na rywali z taką agresją, jaka cechuje rzeczonego pomocnika Chelsea. Nie minęła minuta, a Wojciech Lisowski przebojowym rajdem wywalczył przed „szesnastką” wolnego, którego zmarnował Adrian Błąd. Na bramkę Stali oddawano strzał za strzałem. Przez kwadrans nie sposób było stwierdzić, kto tu walczy o utrzymanie, a kto ma jeszcze cień szansy na awans.

[…] Nikłe nadzieje dogonienie łodzian wpłynęły na decyzję działaczy o tym, by do Katowic drużyna wyruszyła w dniu meczu, a nie tradycyjnie w przeddzień. Summa summarum, w I połowie Stal nie dopuściła jednak przeważających gospodarzy do żadnej „setki”, a sama takową stworzyła. W 43 minucie po koncertowej kontrze GieKSę rozprowadzili jej byli zawodnicy – Andreja Prokić obsłużył Łukasza Janoszkę, ale „Ecik” z bliska fatalnie spudłował, przenosząc piłkę nad poprzeczką. Trener Skowronek, który cztery sezony temu pracował przy Bukowej, długo trzymał się za głowę.

Skoro Prokić nie doczekał się asysty, to sam wpisał się na listę strzelców. W 61 minucie otrzymał prostopadłe podanie od jaworznianina Grzegorza Tomasiewicza i ze spokojem posłał piłkę obok Krzysztofa Barana. Z szacunku do byłego pracodawcy, Serb z polskim paszportem nie manifestował radości, a GieKSa, którą Prokić ukłuł także jesienią, znalazła się w trudnym położeniu. Dobił ją jeszcze Janoszka, trafiając po centrze Krystiana Getingera, który dosłownie kilkadziesiąt sekund wcześniej – co reklamowali miejscowi – zagrał we własnym polu karnym ręką.

 

SIATKÓWKA

 

siatka.org – Wiktor Musiał nowym atakującym GKS-u

26-letni atakujący Wiktor Musiał w przyszłym sezonie będzie reprezentował barwy GKS-u Katowice.

[…] Wiktor Musiał urodził się 30 marca 1993 roku w Tomaszowie Mazowieckim. Przygodę z siatkówką rozpoczął dość późno, bowiem dopiero w liceum. Następnie przez trzy lata występował w drużynie z Międzyrzeca Podlaskiego, gdzie studiował. Po powrocie do rodzinnego miasta związał się z tamtejszą Lechią. W sezonie 2016/17 awansował do I ligi, a rok później sięgnął po srebrny medal tych rozgrywek, minimalnie przegrywając finałową rywalizację z AZS-em Częstochowa. Nowy atakujący GieKSy z doskonałej strony pokazał się w niedawno zakończonym sezonie 2018/19. Wiktor Musiał został najlepiej punktującym zawodnikiem I ligi. W sumie zapisał na swoim koncie 661 „oczek” z czego 574 atakiem (najlepszy siatkarz również w tym rankingu), 58 zagrywką i 29 blokiem.

 

Jakub Jarosz zagra w GKS-ie Katowice

Wcześniej kontrakt z GKS-em Katowice podpisali rozgrywający Jan Firlej i atakujący Wiktor Musiał, a umowy przedłużyli Emanuel Kohut i Maciej Fijałek. W sezonie PlusLigi 2019/2020 drużynę poprowadzi trener Dariusz Daszkiewicz. Teraz do drużyny z Katowic dołączy Jakub Jarosz, utytułowany atakujący związał się dwuletnim kontraktem z GKS-em Katowice.

Jakub Jarosz to postać doskonale znana w siatkarskim świecie. Siatkówka była obecna w jego rodzinie od najmłodszych lat, bowiem jego ojciec Maciej również był siatkarzem, wielokrotnym reprezentantem Polski i trzykrotnym wicemistrzem Europy. Jakub poszedł w jego ślady. Przygodę z siatkówką rozpoczynał w Gwardii Wrocław i Norwidzie Częstochowa. Następnie w seniorskiej siatkówce reprezentował barwy takich klubów jak ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, PGE Skra Bełchatów, Lotos Trefl Gdańsk czy Łuczniczka Bydgoszcz. W swoim CV ma także występy w zagranicznych zespołach. Grał we włoskim Andreoli Latina, a także w katarskim El Jaish. Ostatnie dwa sezony spędził w Asseco Resovii Rzeszów.

Jakub Jarosz to również wybitny reprezentant Polski. Ma na swoim koncie 142 występy w biało-czerwonych barwach. Jest m. in. mistrzem Europy z 2009 roku, zwycięzcą Ligi Światowej z 2012 roku oraz srebrnym medalistą Pucharu Świata z 2011 roku.

 

HOKEJ NA LODZIE

 

hokej.net – Pasiut podpisał nowy kontrakt

Jeden z najlepszych środkowych Polskiej Hokej Ligi Grzegorz Pasiut przedłużył swój kontrakt z Tauronem KH GKS-em Katowice. Będzie on obowiązywał do końca sezonu 2020/2021.

 – Jesteśmy bardzo zadowoleni, że rozpoczynamy budowę nowej drużyny od jej lidera. Grzegorz w poprzednim sezonie był kluczową postacią zespołu i mamy głębokie przekonanie, że tak będzie w kolejnych rozgrywkach – podsumował Wojciech Tkacz, dyrektor sportowy Tauronu KH GKS-u Katowice.

W jego słowach nie ma krzty przesady, bo 31-letni środkowy wspólnie z Patrykiem Wronką stanowili o obliczu GieKSy. Wychowanek krynickiego hokeja w poprzednim sezonie wystąpił w 48 spotkaniach, w których zdobył 22 bramki i zaliczył 33 asysty.

W klasyfikacji kanadyjskiej całego sezonu Pasiut zajął 12. miejsce, choć wielu wyżej sklasyfikowanych zawodników rozegrało od niego o nawet o 13 spotkań więcej.

 

Fraszko wróci do Torunia?

Coraz więcej faktów wskazuje na to, że Bartosz Fraszko nie przedłuży kontraktu z Tauronem KH GKS-em Katowice. Z naszych informacji wynika, że 23-letni skrzydłowy rozważa powrót do rodzinnego Torunia.

 

Wronka dołączy do „Gigantów”

To już w pewne! Patryk Wronka w przyszłym sezonie będzie występował w jednej z najlepszych drużyn EIHL – Belfast Giants. 23-letni napastnik podpisał roczny kontrakt.

Wronka, biorąc pod uwagę sezon zasadniczy i play-offy, okazał się najlepiej punktującym zawodnikiem Polskiej Hokej Ligi. W 57 meczach zdobył 68 punktów za 23 bramki i 45 asyst. Jego ekipa – Tauron KH GKS Katowice zakończyła sezon z brązowym medalem. Z dobrej strony zaprezentowała się też w rozgrywkach Pucharu Kontynentalnego.

Właśnie podczas tych rozgrywek 23-letni napastnik przekonał do siebie działaczy Belfast Giants, którzy mocno zabiegali o to, by reprezentant Polski podpisał kontrakt z ich klubem.

Portal GieKSa.pl tworzony jest od kibiców, dla kibiców, dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą o wsparcie poprzez:

a/ przelew na konto bankowe:

SK 1964
87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

b/ wpłatę na PayPal:

E-mail: [email protected]

c/ rejestrację w Superbet z naszych banerów.

Dziękujemy!

Kliknij, by skomentować
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Piłka nożna

Popłynęli w Szczecinie

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

W niedzielne popołudnie piłkarze GKS-u Katowice pojechali na wyjazdowe spotkanie do Szczecina w ramach 27. kolejki PKO BP Ekstraklasy. W wyjściowej jedenastce doszło do czterech zmian i od pierwszej minuty zagrali Szymczak, Kuusk, Drachal i Gruszkowski.

Pierwszą połowę zaczęli zawodnicy GieKSy, ale nie stworzyli realnego zagrożenia. W trzeciej minucie Filip Szymczak wyszedł sam na sam z bramkarzem i mimo tego, że i tak był na spalonym, to nie zdołał pokonać Cojocaru. Chwilę później Alan Czerwiński ruszył prawą stroną boiska aż do linii końcowej i wrzucił piłkę w pole karne. Obrońca gospodarzy strącił futbolówkę wprost pod nogi Oskara Repki, który pokusił się o strzał zza pola karnego, ale został on zablokowany. Pierwszy kwadrans spotkania nie porwał piłkarsko, ale GieKSa częściej zapędzała się pod bramkę Pogoni i dłużej utrzymywała się przy piłce. W 15. minucie Kudła źle wybił piłkę i zrobiło się groźnie pod bramką GieKSy, na szczęście nasz bramkarz zdołał się zrehabilitować i wybronił strzał Kolourisa. Chwilę później znów Pogoń była bliska zdobycia bramki, ale zawodnik gospodarzy uderzył niecelnie. W 19. minucie zrobiło się sporo zamieszania w polu karnym Cojocaru, gdy Mateusz Kowalczyk delikatnie trącił piłkę głowa, zmieniając jej tor lotu, ale nic z tego nie wyszło. W kolejnych minutach gra przeniosła się głównie w środkową strefę boiska i żadna drużyna nie była w stanie skonstruować składnej akcji. W 33. minucie Koutris przeniósł piłkę nad bramką Kudły, uderzając lewą nogą. Chwilę później Drachal był bliski zdobycia bramki, ale w ostatnim momencie piłka mu odskoczyła. W 42. minucie Loncar uderzył głową z bliskiej odległości, ale Kudła zdołał ją wybić końcówkami palców. Po wznowieniu z rzutu rożnego Dawid Drachal chciał oddalić zagrożenie i w momenciem gdy wybijał piłkę, to podbiegł Kurzawa, który dostał prosto w skroń i potrzebował pomocy medycznej. W doliczonym czasie pierwszej połowy Gruszkowski rzucił się, aby zablokować strzał Koutrisa i piłka niefortunnie odbiła mu się od ręki. Po długiej przerwie i analizie VAR sędzia wskazał na jedenastkę, którą  pewnie wykorzystał Koulouris. Po tej bramce arbiter zakończył pierwszą połowę.

Na drugą połowę GieKSa wyszła w takim samym składzie, natomiast w drużynie Pogoni doszło do jednej zmiany. Po czterech minutach drugiej połowy Koulouris znów wpisał się na listę strzelców – tym razem pokonał Kudłę z bardzo bliskiej odległości, a piłkę wrzucił Kamil Grosicki, który przepchał i objechał bezradnego Alana Czerwińskiego. W kolejnych minutach GieKSa, chcąc odrabiać straty, odsłoniła się jeszcze bardziej, co próbował wykorzystać Wahlqvist, ale uderzył bardzo niecelnie. Po upływie godziny gry trener Rafał Górak pokusił się o potrójną zmianę. Na boisko weszli Błąd, Bergier i Galan. Chwilę późnej Arkadiusz Jędrych wpuścił swojego bramkarza na minę. Źle obliczył odległość do Kudły i zagrał zbyt lekko i niedokładnie do tyłu. Kudła musiał opuścić bramkę, aby ratować sytuację i po serii niefortunnych podań piłka trafiła pod nogi Grosickiego, jednak jego strzał został zablokowany przez naszego bramkarza. W 68. minucie Sebastian Bergier wyszedł sam na sam z bramkarzem, ale nie trafił w światło bramki, była to idealna okazja na złapanie kontaktu. Chwilę później Loncar został sfaulowany przez Kuuska, ale sędzia puścił akcję i do piłki dobiegł Sebastian Bergier, który zaliczył… soczysty upadek. W kolejnych minutach gra zrobiła się bardzo rwana i było dużo niedokładności w obu zespołach. W 82. minucie Kacper Łukasiak pokonał Dawida Kudłę strzałem na dalszy słupek. Warto zaznaczyć, że ten zawodnik wszedł na boisko… minutę wcześniej. Pięć minut później Koulouris trzeci raz wpisał się na listę strzelców, pokonując Kudłę strzałem na długi róg. Chwilę później sędzia zakończył spotkanie.

6.04.2025, Szczecin
Pogoń Szczecin – GKS Katowice 4:0 (1:0)
Bramki: Koulouris (45-k, 49, 87), Łukasiak (82).
Pogoń Szczecin: Cojocaru – Wahlqvist, Loncar, Borges, Koutris (86. Lis), Gamboa, Ulvestad, Kurzawa (80. Smoliński), Przyborek (46. Wędrychowski), Grosicki (81. Łukasiak), Kolouris (88. Paryzek).
GKS Katowice: Kudła – Gruszkowski (62. Galan), Czerwiński, Jędrych, Kuusk (80. Komor), Wasielewski – Drachal (62. Błąd), Kowalczyk, Repka, Nowak (88. Marzec) – Szymczak (62. Bergier).
Żółte kartki: Kowalczyk.
Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa).
Widzów: 19 938.

Kontynuuj czytanie

Piłka nożna

Nie schodźcie z obranej drogi

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Co GKS Katowice wraca na swój stadion po nieudanym wyjeździe to wygrywa. Podobnie było tym razem. Po wysokiej porażce w Szczecinie (choć zbyt wysokiej patrząc na samą grę), katowiczanie mieli zmierzyć się z walczącą o życie Puszczą Niepołomice.

W końcówce sezonu takie mecze zawsze są trudniejsze niż – po pierwsze wcześniej, a po drugie – niż wskazywałaby na to tabela. Zazwyczaj drużyny z dołu się po prostu budzą – wcześniej czy później. Nie zawsze i nie wszystkie – te które pobudki nie zrobią lub nie zrobią jej odpowiednio wcześnie – spadają z ligi. Mamy w tym sezonie aż nadto przykładów. Obudziła się Korona – na samym początku rundy wiosennej – i dziś jest praktycznie pewna utrzymania. Niedawno na wysokie obroty wskoczył Radomiak – i choć przegrał ostatnio dwa mecze – również ma niezłą pozycję w tabeli, a przecież startowali od 0:5 do przerwy w Białymstoku. Skazywane na pożarcie Zagłębie Lubin wygrało dwa mecze i znacząco poprawiło swoją sytuację. A Śląsk Wrocław? Ci to dopiero zaczęli grać. Zagrzebani na ostatnim miejscu, pod wodzą Alana Simundzy zaczęli punktować aż miło i po wielu, wielu kolejkach w końcu osiemnaste miejsce opuścili i są na styku jeśli chodzi o bezpieczną strefę!

Zamieszana w walkę o utrzymanie Puszcza również czeka na to przebudzenie. Był jeden moment, w którym wydawało się, że podopieczni Tomasza Tułacza wskoczyli na właściwe tory. Mowa o wygranej w Gdańsku 2:0. Ta wygrana z zespołem z dołu tabeli, ale też dobrze wówczas grającą Lechią, była pewna i wydawało się, że Puszcza może stać się takim Radomiakiem czy Koroną. Nic z tych rzeczy. Co prawda potem zdarzyło się jeszcze zwycięstwo z Piastem, ale poza tym było słabiutko. Sytuację mógł też trochę uratować Puchar Polski, gdzie niepołomiczanie wygrali na Konwiktorskiej, ale potem Pogoń zmiotła ich w półfinale. Tym motywacyjnym drygiem mógł być też uratowany w doliczonym czasie gry z Rakowem remis. Nie wyszło. Puszcza przegrała w Katowicach i choć jest minimalnie nad kreską, czeka ich niebywała i ciężka batalia o pozostanie w lidze. Za tydzień grają z niezłym Radomiakiem, potem mają Pogoń i Lecha, będą też bezpośrednie potyczki ze Stalą i Śląskiem. Oj, nie będzie u Żubrów nudno.

To jednak problemy naszych ligowych rywali. GieKSa z tą walczącą o życie drużyną sobie poradziła i to przegrywając do przerwy. Nawet trener Tułacz – zasadniczo nieszczędzący swoim podopiecznym słów krytyki – dziwił się, że nie było aż takiej determinacji. Za to w Lidze Plus eksperci mówili, że z Puszczą narzucającą swój styl gry, przejąć tę rolę jest trudno – a GieKSie się to udało. Nie da się ukryć, katowiczanie zdominowali rywali i w tym kontekście był to jeden z najlepszych meczów w tym sezonie – no, powiedzmy druga połowa, bo do pierwszej można się przyczepić.

To był pierwszy mecz w obecnych rozgrywkach, w którym GieKSa przegrywała i przechyliła szalę zwycięstwa na swoją korzyść. W 28. kolejce. Dla porównania powiedzmy, że w ostatnich pięciu meczach poprzedniego sezonu, taka sytuacja miała miejsce… trzy razy (z Polonią, Tychami i Wisłą). Dlatego nawet jeśli taka sytuacja zdarza się raz na jakiś czas, to jednak tyle meczów bez odwrócenia ich losów to sporo. W drugą stronę mieliśmy to trzy razy – z Legią, Koroną i Motorem. A jedynymi drużynami, które pozostają bez przechylenia szali na swoją korzyść są Piast, Puszcza, Śląsk, Lechia.

Żeby dołożyć łyżeczkę dziegciu co do wczorajszego spotkania, to trzeba przyznać, że do pewnego momentu aspirowało ono do jednego z najbardziej frustrujących w tym sezonie. Mam tu na myśli taką niemoc, pewnego rodzaju bezsilność, która – wydawało się – może mieć miejsce. Bo jak przegrywaliśmy wysoko, to GieKSa była ewidentnie słabsza. Jak przegrywaliśmy mecze, których nie powinniśmy przegrać, bo graliśmy dobrze, była irytacja i złość. Ale wczoraj to było jeszcze coś innego. GieKSa niby atakowała, niby stwarzała sytuacje, ale ostatecznie wszystko szło w ręce Komara, ewentualnie było niecelne, tak jak strzał Dawida Drachala z początku meczu. Dodatkowo było widać dużą determinację i dynamikę. To nie był chodzony mecz. Z jednej strony można było myśleć, że taka gra daje szansę na pozytywny rezultat, z drugiej te wykończenia były dość mizerne. No i przede wszystkim Puszcza prowadziła po naszym dość dużym błędzie. Więc trzeba było zdobyć nie jedną, a dwie bramki. Niewiadomą było, jak się to wszystko potoczy.

Ta łyżka dziegciu się zdematerializowała, bo ostatecznie GKS w drugiej połowie grał podobnie jak w pierwszej, a dodatkowo wzmocnił ten sposób gry i w końcu zaczęło wychodzić. Czyli wchodzić. Trzy bramki zdobyte po przerwie mają swoją wymowę. Najpierw Alan Czerwiński dosłownie wypatrzył Sebastiana Bergiera, który po prostu nie mógł tego zmarnować. Potem swoje firmowe zagranie zaliczył Bartosz Nowak i Bergi a la „Franek – łowca bramek” (skoro jesteśmy już przy wiślackich porównaniach trenera) podcinką trafił do siatki. Mało się mówi o trzecim golu, a to co zrobił Marcin Wasielewski przecież było bardzo klasowe. Minął rywala delikatnym podbiciem piłki, a potem to podbicie powtórzył nad bramkarzem, wystawiając piłkę do pustej bramki. To było doprawdy doskonałe i jeśli mówimy o Tsubasie Dawida Drachala w jego kapitalnej akcji w pierwszej połowie, to nie można tego japońskiego bohatera kreskówek nie przyrównać do Wasyla, przy czym Wasyl zrobił to błyskawicznie, a nie jak Tsubasa biegł z piłką przez boisko przez pół odcinka okrążając niemal całą kulę ziemską 😉

Swój sposób gry – to było coś, co trener powtarzał w rundzie jesiennej. Można powiedzieć, że jesienią to wychodziło w bardziej spektakularny sposób, choć nadal musimy pamiętać, że dawało to mniej punktów niż obecnie. Ale pod względem wizualnym, spotkanie z Puszczą rzeczywiście pokazało bardzo dużą dominację nad rywalem.

GieKSa jest w środku tabeli dlatego, że… nie zawsze nam wychodzi. Bartosz Nowak ma potencjał na to, by dawać jeszcze więcej. I ostatecznie coś mu w tych meczach zawsze wyjdzie – jakieś idealne podanie i asysta – bo to po prostu bardzo jakościowy zawodnik. Ale tu może być jeszcze lepiej. Sebastian Bergier nastrzelał już trochę tych bramek, ale ich też może być jeszcze więcej. Coraz lepiej prezentuje się Dawid Drachal i jakby tylko udało się wyciągnąć go z Rakowa, byłoby doskonale, bo ten zawodnik to bardzo duży talent. Naprawdę w tej drużynie drzemie spory potencjał. Na ten moment jest bardzo dobrze. A może być jeszcze lepiej. Tylko prośba do trenera – nie schodźcie z obranej drogi. Wychodźcie z założenia, że rozwój jak najbardziej, ale lepsze czasem jest wrogiem dobrego. Można i trzeba ulepszać i poprawiać, ale nie na siłę. Naprawdę jest dobrze.

Osiągnęliśmy magiczną granicę 38 punktów. Można już mieć absolutnie spokojną głowę. GieKSa w przyszłym sezonie będzie grać w ekstraklasie i dalej sławić Katowice w ligowej piłce. Nie mogliśmy sobie wymarzyć na początku sezonu – a już zwłaszcza po pierwszej kolejce z Radomiakiem – w jakim miejscu będziemy na sześć kolejek przed końcem. Pięknie.

A Dawid Abramowicz, ani żaden inny Craciun czy Atanasov nie okazali się Kojiro 😉

Kontynuuj czytanie

Galeria Piłka nożna

Budujemy nową twierdzę

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

W dzisiejszym spotkaniu nasza drużyna pokonała 3:1 Puszczę Niepołomice. Zapraszamy na drugą galerię z tego meczu, którą przygotował dla Was Kazik.

Kontynuuj czytanie

Zobacz również

Made with by Cysiu & Stęga