Nie od dziś wiadomo, że sytuacja w Górniku jest dramatyczna. Niestety ostatnie tygodnie przyniosły kolejne problemy.
Kilka dni temu Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN ukarała Górnik karą w wysokości 263 tys. zł. z powodu przekroczenia o tą właśnie kwotę limitu kosztów wynagrodzeń za okres od lipca do listopada (szerzej tutaj). Komisja doszła do wniosku, że karą współmierną do wykroczenia będzie nałożenie sankcji finansowej w kwocie równej powyższemu przekroczeniu.
Od razu nasuwa się pytanie czy karanie bankruta karą pieniężną jest logiczne? Na to pytanie odpowiedział przewodniczący komisji licencyjnej Krzysztof Sachs:
„Zdecydowaliśmy się na to z dwóch powodów. Po pierwsze: Górnik jest – powiedziałbym – szczególnie krnąbrnym uczniem. Od pierwszego kontaktu komisji w tym składzie z klubem wiedzieliśmy, że jest on w dramatycznej sytuacji i wymaga radykalnej restrukturyzacji kosztów. Każdy z kolejnych zarządów Górnika – a mieliśmy w grudniu przyjemność spotkania się już z trzecim zestawem przedstawicieli klubu – deklarował działania w kierunku ich zmniejszenia i zbilansowania ich z przychodami. Równocześnie jednak każda kolejna analiza pokazywała, że żadne obietnice nie są spełniane. Trochę jest w tej decyzji sygnału, że cierpliwość komisji się skończyła.
Komisja ma cztery rodzaje kar. Ostrzeżenie – ale sytuacja jest zbyt drastyczna na taki tylko środek dyscyplinujący. Zakaz transferów – ale Górnik de facto go miał, i właśnie go złamał: za chwilę powiem, jak to rozumieć. Ujemne punkty – już zostały zastosowane w przypadku złamania ugód zawartych z piłkarzami (Pawłem Olkowskim i Maciejem Małkowskim; Górnikowi odjęto parę miesięcy temu 3 punkty za sezon 2015/16 – dop. red.), a poza tym ja uważam ten środek za najmniej pożądany, bo wypaczający rywalizację sportową, boiskową. No i w ten sposób katalog kar się skończył; pozostała jedynie grzywna. ”
Cały wywiad znajdziecie tutaj.
Górnik oczywiście złożył odwołanie od decyzji komisji (tutaj)
Redaktorzy serwisu Roosvelta81.pl postanowili popytać ludzi z środowiska piłkarskiego co sądzą o sytuacji w Górniku i jakie widzą rozwiązania. Wywiadu udzielił Jan Tomaszewski oraz Rafał Musioł.
Rozmawiałem ostatnio na ten temat ze Zbyszkiem Bońkiem i zasugerowałem, że wszystkie kluby, które mają kłopoty finansowe, powinny ogłosić upadłość ugodową. Trzeba tutaj postąpić tak, jak zrobili to Niemcy. Borussia Dortmund była przecież w stanie krytycznym. Sądownie uzyskała upadłość ugodową, ale trzeba tutaj podkreślić, że nie była to upadłość klubu. Ogłosiła upadłość ugodową i zaczęła spłacać długi. Widzew Łódź zrobił podobnie i powinien być tutaj prekursorem, ale spadł z ligi i wszystko się tam rozsypało. – Jan Tomaszewski (całość tutaj)
Szansa na otrzymanie licencji oczywiście istnieje, ale wszystko zależy tylko i wyłącznie od hojności miasta. Tu jednak także rodzą się kolejne problemy, bo ostatnie wieści mówią, że planowane 8-10 milionów złotych tym razem ma zostać przekazane do klubu nie w formie podwyższenia kapitału, a pożyczki. Takie rozwiązanie dodatkowo obciążyłoby Górnika i znów znacząco podniosło poziom jego długów. Niezależnie jednak od sposobu, w jaki pieniądze zostaną zaksięgowane, druga część pytania, czyli co dalej i czy klub przetrwa, wydaje się najtrudniejsza. – Rafał Musioł (całość tutaj)
A tymczasem piłkarze…
Górnika rozpoczęli przygotowania do rundy wiosennej w 32-osobowym składzie, uzupełniona piłkarzami rezerw i juniorami (tutaj). Pierwszy zgrupowanie odbędzie się w…. Zabrzu. Więcej na temat zgrupowania dowiecie się tutaj.

Najnowsze komentarze