W oczekiwaniu na nadchodzący pucharowy pojedynek GieKSy z Rekordem Bielsko-Biała warto przypomnieć sobie albo dopiero poznać niezbyt długą, ale coraz ciekawszą historię dotychczasowych startów w rozgrywkach Pucharu Polski.
Pucharowy debiut kobiecej GieKSy nastąpił w drugim sezonie działalności sekcji w sierpniu 2016 roku. Beniaminek II ligi w pierwszej rundzie szczebla wojewódzkiego zmierzył się z wyżej notowanym pierwszoligowym LKS-em Goczałkowice Zdrój. Skromną wygraną 1:0 na Kolejarzu zapewniła bramka obrończyni Żanety Soboty. Trudniejszy okazał się mecz drugiej rundy, choć rywalem był zespół z III ligi UKS Istebna. Prowadzenie dała GieKSie Klaudia Matusik z rzutu karnego, ale gospodynie zdołały w drugiej połowie wyrównać i po remisie 1:1 trzeba było rozegrać konkurs jedenastek. Nasze dziewczyny, wśród nich jedyna grająca do tej pory w klubie Nicola Brzęczek, były bezbłędne i pokonały rywalki 5:4. Kolejny mecz to już finał wojewódzki, a rywalem był świeżo powstały kobiecy TS ROW Rybnik. Rybniczanki z Agatą Sobkowicz, Olą Lizoń i Anną Konkol w składzie, gromiące w III lidze wszystkie rywalki, musiały uznać wyższość katowiczanek, przegrywając swój pierwszy w historii mecz 0:2. Niestety w kolejnej rundzie, już w 1/16 szczebla centralnego Pucharu Polski trzeba było uznać wyższość ekstraligowca z Łodzi. Choć zaczęło się obiecująco od prowadzenia w 4. minucie po bramce Karoliny Dec, to kolejne trzy bramki zdobył UKS SMS i wygrał pewnie 3:2.
Kolejny sezon pucharowy 2017/2018 pierwszoligowy już GKS z nowym trenerem Witoldem Zającem rozpoczął od drugiej rundy szczebla wojewódzkiego meczem z naszym najbliższym rywalem Rekordem Bielsko-Biała. Zanosiło się na ciężką przeprawę, bo bielszczanki w ubiegłym sezonie ostro rywalizowały z GieKSą o awans do I ligi i do tego momentu były jedyną drużyną, której udało się pokonać katowiczanki w meczu ligowym. Wzmocniony na nowy sezon GKS bez problemu wygrał w Bielsku-Białej 3:0. W kolejnej rundzie rozegranej już tydzień później przeciwnikiem był ligowy rywal Gol Częstochowa. I tym razem nie było problemu, na obiekcie Kolejarza skończyło się na 4:0. W wojewódzkim finale GKS zmierzył się po tygodniu w tym samym miejscu z Mitechem Żywiec i dość niespodziewanie wysoko pokonał ekstraligowego rywala 4:1. W pierwszej rundzie szczebla centralnego los znowu przydzielił drużynę SMS-u Łódź, ale tym razem zespół rezerwowy. Zanosiło się na wyrównany mecz, bo rywalki to solidny I-ligowiec, ale GieKSa wygrała wysoko 7:1 i po raz pierwszy awansowała do 1/8 finału. Tam czekał już AZS Wrocław z Anitą Turkiewicz, Joanną Olszewską i Joanną Wróblewską w składzie. Choć wrocławianki w ekstralidze broniły się przed spadkiem, na Bukowej pokazały różnicę klasy, wygrywając 4:0.
W sezon 2018/2019 GieKSa wkraczała jako ekstraligowy beniaminek, ale trzeba było jeszcze przejść przez fazę wojewódzką pucharu z rywalami z niższych lig. Wyjazdowe wygrane kolejno z MTS-em Knurów 14:0, SWD Wodzisław Śląski 4:0 i w finale z Golem Częstochowa 3:0 dały awans na szczebel centralny. Tak jak w poprzednim sezonie na tym etapie pucharu GieKSa trafiła na rezerwy łódzkiego SMS-u. Tym razem grano w Łodzi i nie było już tak łatwo, dopiero w 82. minucie bramka Kingi Kozak zapewniła nam wygraną 2:1. Nie będzie tego meczu miło wspominać Zofia Buszewska, która doznała wówczas poważnej kontuzji stawu skokowego, co wykluczyło ją z gry na wiele miesięcy. W 1/8 finału przyszło nam zmierzyć się z rosnącym w siłę zespołem Czarnych Sosnowiec, który wygrał na Stadionie Ludowym 2:0.
W kolejnym sezonie 2019/2020 zespół przystąpił do rozgrywek pucharowych od 1/16 finału pokonując w Zduńskiej Woli II-ligową Pogoń 9:0. Następnie katowiczanki pokonały w 1/8 finału II-ligową Bielawiankę 5:0 i po raz pierwszy awansowały do ćwierćfinału Pucharu Polski. W lutym 2020 roku w dwumeczu z SMS-em Łódź musiały niestety uznać wyższość rywalek. Pierwszy mecz na Kolejarzu łodzianki wygrały 3:0, co z pewnością ułatwiło im przymusowe zejście z boiska kontuzjowanej Karoliny Koch. GKS znalazł się w bardzo trudnej sytuacji przed meczem rewanżowym. W Łodzi niespodzianki nie było. Choć katowiczanki prowadziły do przerwy po bramce Zofii Buszewskiej, mecz zakończył się remisem 1:1 i to łodzianki cieszyły się z awansu do półfinału.
Od sezonu 2020/2021 weszła w życie wprowadzona przez PZPN reforma rozgrywek kobiecych. Zmniejszono liczbę grup w niższych ligach, zmieniono także regulamin Pucharu Polski, znacznie podnosząc jego rangę i premie za awans do kolejnych rund. Zespoły ekstraligi przystępują do rozgrywek od 1/32 finału, zrezygnowano z rozstawienia drużyn, co osobiście uważam za błąd, obserwując dwucyfrowe wyniki, jakie padają na tym etapie rozgrywek.
Na pierwszego rywala GKS wylosował II-ligową drużynę WAP Włocławek, którą pokonał 7:1. Los sprzyjał nam także w kolejnej rundzie, w której wygraną 5:0 zakończył się mecz z III-ligowymi rezerwami Czarnych Sosnowiec. Wiosną 2021 roku w 1/8 finału GKS pewnie pokonał 4:0 Śląsk Wrocław (relacja), by tak jak przed rokiem w ćwierćfinale trafić na SMS Łódź. Tym razem odbyło się jedno spotkanie w Łodzi zakończone porażką 0:2 (relacja).
Podsumowując pięć dotychczasowych startów GieKSy w Pucharze Polski, to odnotować należy stały progres. Drużyna odpadała kolejno w 1/16, 1/8, 1/8, ¼ i ¼ finału. Aż trzykrotnie barierą nie do przejścia okazywał się zespół SMS-u Łódź. Jeśli uwzględnić fakt, że ostatni pucharowy start poprzedniego katowickiego klubu, prowadzonego przez trenera Zająca 1.FC AZS AWF w 2014 roku również zakończył się na SMS-ie, to można już chyba mówić o łódzkiej klątwie.
Najwięcej bramek w meczach pucharowych zdobyła dla GKS-u Oliwia Kil, która pokonywała bramkarki rywalek osiem razy. Po pięć bramek zdobyły Kinga Kozak, Klaudia Maciążka, Wiktoria Nowak i Agata Sobkowicz, po cztery Natalia Nosalik, Zofia Buszewska i Nicola Brzęczek. Możemy oczekiwać, że po bieżącym sezonie klasyfikacja strzelczyń znacznie się przetasuje.
GieKSa gola!!!
Tosiek
Najnowsze komentarze