Najbardziej wyrównana liga w Europie? Podsumowanie 16. kolejki

bgDoczekaliśmy się zmiany lidera na zapleczu ekstraklasy, z tą tylko różnicą, że tym liderem miał zostać zespół Kazimierza Moskala. Niestety po fatalnym meczu w Jaworznie i derbowej porażce z GKS-em Tychy nasza GieKSa spadła na trzecią pozycję, liderem został Górnik Łęczna. Tabelę zamyka natomiast Okocimski Brzesko, a w strefie spadkowej zameldowała się Termalica Nieciecza.  Prócz Łęcznej największym zwycięzcą tej serii gier jest gdyńska Arka. Ogólnie rzecz ujmując mamy do czynienia z najbardziej wyrównaną ligą w Europie, tabela jest tak spłaszczona, że już nie wiadomo, kto o co walczy. Ale po kolei.

Kolejną wpadkę zanotowała Olimpia Grudziądz, która uległa u siebie podopiecznym trenera Sikory. Arka w przeciwieństwie do gospodarzy notuje bardzo dobrą serię. W pierwszej odsłonie zespół trenera Kafarskiego prezentował znakomity futbol, po przerwie zespoły tak jakby zamieniły się koszulkami i grała już tylko Arka. Wynik spotkania 1:3 odzwierciedla przebieg rywalizacji, a na największą uwagę zasługuje ostatnie trafienie w meczu autorstwa Michała Rzuchowskiego, który Bartosza Fabiniaka pokonał uderzeniem z 45 metrów!

Do sporej niespodzianki doszło w Niepołomicach, gdzie miejscowa Puszcza 2:1 pokonała faworyzowany Dolcan. Do przerwy zespół Podolińskiego prowadził 0:1, a znakomite zawody rozgrywał sensacyjny kadrowicz Rafał Leszczyński. Ten tydzień był dla bramkarza z Ząbek bardzo emocjonujący, a nadmiar emocji młody golkiper wyrzucił z siebie w kiepski sposób faulując w 51. minucie Janika we własnym polu karnym, za co otrzymał czerwoną kartkę. Sam poszkodowany wymierzył sprawiedliwość z jedenastu metrów, a na 5. minut przed końcowym gwizdkiem Łukasz Nowak zapewnił 3 punkty gospodarzom. Puszcza dzięki wygranej opuściła ostatnią lokatę w tabeli.

Kolejna niespodzianka (nie wiem czy w tej lidze, jakikolwiek wynik można w ten sposób rozpatrywać) nastąpiła w Olsztynie, gdzie Stomil zatrzymał pędzącą od zwycięstwa do zwycięstwa Miedź. Goście szybko wyszli wprawdzie na prowadzenie za sprawą Bartczaka, jednak to gospodarze schodzili na przerwę prowadząc. Gole dla Stomilu w ostatnich 4 minutach pierwszej odsłony strzelili Yasuhiro Kato, oraz z rzutu karnego Grzegorz Lech. Początek drugiej połowy również był mocny w wykonaniu gospodarzy, którzy gola na 3:1 zdobyli 52. minucie gry, a już 8 minut później Tomasz Midzierski z Miedzi wyleciał z boiska za drugą żółtą kartkę. Po kolejnych 3 minutach na 4:1 strzela Domink Kun, a wynik meczu w 82. minucie z karnego ustalił zawodnik gości Zbigniew Zakrzewski. Stomil w tabeli jest na 13 pozycji, lecz do ósmej Miedzianki traci tylko 3 oczka.

W meczu dwóch beniaminków Chojniczanki Chojnice z ROW-em Rybnik padł remis 1:1. Goście przeważali w tym spotkaniu, szczególnie w pierwszej połowie prezentując zdecydowanie lepszy futbol od miejscowych. Gol znakomitego w tym sezonie Ferugi dawał prowadzenie Rybnikowi, aż do 80. minuty, kiedy to wyrównał Chyła. W doliczonym czasie gry za dwa żółtka z boiska wyleciał zawodnik Chojniczanki Tomasz Mikołajczyk. Podobno był to ostatni mecz Ryszarda Wieczorka na ławce trenerskiej ROW-u Rybnik, szkoleniowiec ma objąć stery w Górniku Zabrze. Był to 11 remis Rybniczan w tym sezonie.

Wisła Płock pokonała u siebie Okocimskiego Brzesko 1:0 po trafieniu Marcina Krzywickiego, dzięki temu Nafciarze awansowali już na 5 miejsce w tabeli, a do lidera tracą tylko 3 punkty. Podopieczni trenera Stacha zamykają obecnie ligową stawkę.

Kolejna fatalna porażka Termaliki Nieciecza. Zespół Mirosława Jabłońskiego poległ u siebie z obecnym liderem Górnikiem Łęczna 0:1. Goście prowadzenie objęli już w 7. minucie za sprawą doświadczonego Grzegorza Bonina, a dodatkowo sprawę ułatwiła im czerwona kartka dla golkipera gospodarzy Grzegorza Kasprzika już w 30 minucie spotkania. Mimo fragmentami dobrej grze w drugiej połowie, gospodarze nie mieli pomysłu na odwrócenie losów rywalizacji.

Mecz pełen walki obserwowali kibice w Świnoujściu, gdzie Flota zremisowała 1:1 z Sandecją Nowy Sącz. Podopieczni trenera Baniaka wciąż nie potrafią wydostać się ze strefy spadkowej, jednak tabela jest tak spłaszczona, że Flota traci tylko 3 punkty do dziewiątego Kolejarza Stróże, który odebrał punkty GKS-owi w Bełchatowie bezbramkowo remisując. Zespół trenera Cecherza nastawił się na wywiezienie choćby punktu z Bełchatowa i dopiął swego. Torfiorze wykazali się ogromną indolencją strzelecką i przez brak zimnej krwi pod bramką Radlińskiego nie zdołali wygrać tego meczu.

O kompromitacji GieKSy w Jaworznie wiecie już wszystko z naszych łamów, wiec nie ma sensu znów do tego wracać.