Dołącz do nas

Siatkówka

Z kim gra GieKSa? – PGE Skra Bełchatów

Avatar photo

Opublikowany

dnia

To jeden z najbardziej utytułowanych klubów siatkarskich w Polsce. Wielosekcyjny Robotniczy Klub Sportowy (RKS) Skra został założony w 1930 roku, a w pierwszym okresie jego działalności wiodącą sekcją była piłkarska. W 1957 utworzono sekcję piłki siatkowej mężczyzn. W 1977 wydzielono z klubu sekcję piłkarską i włączono ją do Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów, zaś w 1991 patronat nad klubem objęła Elektrownia Bełchatów, co zapoczątkowało rozwój drużyny siatkarzy.

Utworzony wówczas klub o nazwie Energetyczny Klub Sportowy – EKS – Skra już w 1994 roku awansował do II ligi, w 1997 roku do I ligi, by w 1999 znaleźć się w I lidze Serii A. Niestety, po roku zespół spadł do Serii B, by po rocznej przerwie powrócił do powstałej Polskiej Ligi Siatkówki, sprawiając ogromną niespodziankę, zdobywając w sezonie 2001/2002 brązowy medal Mistrzostw Polski. W sezonie 2003/04 Skra zajęła czwarte miejsce w lidze po porażce w pięciu meczach rywalizacji o brązowy medal z AZS-em Częstochowa. Skra przegrała też w finale Pucharu Polski z KP Polska Energia Sosnowiec 1:3. 10 września 2004 roku Energetyczny Klub Sportowy Skra Bełchatów zawiązał Sportową Spółkę Akcyjną o nazwie: Klub Piłki Siatkowej Skra Bełchatów SSA.

Sezon 2004/2005 okazał się początkiem wielkiej ery zwycięstw zespołu z Bełchatowa. Wtedy to po raz pierwszy w historii drużyna sięgnęła po złoty medal Mistrzostw Polski oraz Puchar Polski, pokonując w obu starciach AZS Olsztyn. Trenerem żółto-czarnych był wówczas Ireneusz Mazur. W kolejnym sezonie drużyna, występująca pod nazwą BOT Skra Bełchatów, powtórzyła osiągnięcia z poprzedniego roku, zdobywając drugie z rzędu Mistrzostwo Polski, tym razem pokonując w czterech meczach Jastrzębski Węgiel, a także Puchar Polski pokonując w finale AZS Częstochowa. Dużym osiągnięciem był również awans do ćwierćfinału elitarnych rozgrywek Ligi Mistrzów, gdzie bełchatowianie przegrali z greckim Iraklisem Saloniki.

 

Kolejnym ważnym wydarzeniem w historii klubu była zmiana hali sportowej. Z dniem 14 sierpnia 2006 roku Skra zaczęła rozgrywać swoje domowe mecze w nowej Hali „Energia” im. Edwarda Najgebauera przy ulicy Dąbrowskiego 11. W kolejnym sezonie bełchatowianie pod wodzą nowego szkoleniowca, – Argentyńczyka Daniela Castellaniego po raz trzeci zdobyli tytuł Mistrza Polski i ponownie Puchar Polski po pokonaniu w finale AZS Olsztyn. Zaliczyli również udział w rozgrywkach Ligi Mistrzów, jednakże odpadli w pierwszej rundzie fazy play-off.

Następny sezon, (2007/08) już pod nazwą PGE Skra Bełchatów, przyniósł ponownie złote medale Mistrzostw kraju, jednakże nie udało się zdobyć Pucharu Polski. Skra przegrała w półfinale z Jastrzębskim Węglem 2:3. Rok 2008 to również czas pierwszego turnieju finałowego Ligi Mistrzów z udziałem Skry, który rozegrany został w łódzkiej Hali MOSiR. Bełchatowianie zajęli wówczas trzecie miejsce.W sezonie 2008/09 Skra po raz piąty z rzędu stanęła na najwyższym stopniu podium Mistrzostw Polski oraz sięgnęła po czwarty w historii Puchar Polski, wygrywając z AZS-em Olsztyn, ale z Ligą Mistrzów pożegnała się już w drugiej rundzie fazy play-off, ulegając Iskrze Odincowo.

Po sezonie 2008/09 z zespołem rozstał się trener Castellani, który objął stanowisko szkoleniowca Reprezentacji Polski, a jego miejsce zajął dotychczasowy asystent, Jacek Nawrocki. W 2009 roku Skrze Bełchatów przyznano szczególne wyróżnienie – podczas gali Nagród Biznesu Sportowego DEMES została uznana za najlepiej zorganizowany klub sportowy w Polsce. We wrześniu zespół wygrał po raz trzeci z rzędu nieoficjalny turniej – Memoriał im. Zdzisława Ambroziaka, a dwa miesiące później zdobył srebrny medal reaktywowanych Klubowych Mistrzostw Świata w stolicy Kataru Ad-Dausze. W tym sezonie bełchatowski klub znów był najlepszy w Polsce. Począwszy od sezonu 2009/10 drużyna z Bełchatowa swoje domowe mecze w Lidze Mistrzów rozgrywa w łódzkiej hali Atlas Arena. W styczniu 2010 roku ogłoszono że Skra Bełchatów zorganizuje po raz drugi w swojej historii turniej finałowy Ligi Mistrzów, który jednak z powodu katastrofy lotniczej w Smoleńsku, w której zginęła m.in. polska para prezydencka, został przełożony z 10/11 kwietnia na maj. Skra zajęła w nim ponownie trzecie miejsce. W lidze polskiej znów nie mieli sobie równych, podobnie jak w kolejnym sezonie 2010/11 PGE Skra zdobyła Puchar Polski oraz siódmy tytuł Mistrza Polski, pokonując w czterech meczach ZAKSĘ Kędzierzyn-Koźle.

 

W roku 2012 bełchatowianie wywalczyli Puchar Polski, ale w finale krajowych rozgrywek ulegli Asseco Resovii Rzeszów i po siedmiu latach dominacji, pożegnali się z tytułem Mistrza Polski. Byli także, po raz trzeci w historii, organizatorami turnieju finałowego Champions League, gdzie wywalczyli srebrne medale, przegrywając w pięciosetowym pojedynku z Zenitem Kazań po niezwykle spornej ostatniej akcji meczu. Sezon 2012/13 był dla PGE Skry Bełchatów z pewnością jednym z najbardziej nieudanych w historii jej występów w najważniejszej polskiej lidze. Chociaż wywalczyła ona brązowy medal Klubowych Mistrzostw Świata w Katarze, to rozgrywki w Plus Lidze zakończyła na piątej pozycji.

W następnym sezonie 2013/14 został odzyskany tytuł Mistrza Polski pokonując w meczach finałowych Asseco Resovię Rzeszów. Miguel Falasca, niedawny kolega z boiska zasiadł na trenerskiej ławce, klub wzmocnili dwaj Argentyńczycy Facundo Conte i Nicolas Uriarte, a Mariusz Wlazły powrócił na pozycję atakującego. Ostatnie dwa lata Skra ukończyła na trzecim miejscu w PlusLidze, a w zeszłym sezonie zdobyli po raz siódmy Puchar Polski pokonując w finale ZAKSĘ Kędzierzyn-koźle 3:2.

Przez drużynę przewinęło się wielu znakomitych siatkarzy, m.in. Andrzej Stelmach, Krzysztof Ignaczak, Michał Ruciak, Michał Bąkiewicz, Damian Dacewicz, Robert Szczerbaniuk, Krzysztof Stelmach, Daniel Pliński, Dawid Murek, Jakub Jarosz, Marcin Możdżonek, Piotr Gacek, Paweł Woicki, Paweł Zatorski, Andrzej Wrona. Również lista obcokrajowców jest imponująca, m.in. Kanadyjczyk Dan Lewis, Francuzi Stephane Antiga, Samuel Tuia, Nicolas Marechal, Hiszpan Miguel Angel Falasca, Serbowie Aleksandar Atanasijević, Konstatntin Cupković, Aleksa Brdjović, Włoch Dante Boninfante, Argentyńczyk Facundo Conte. Trenerami byli Zbigniew Zarzycki, Wiesław Czaja, Ireneusz Mazur, Argentyńczyk Daniel Castellani, Jacek Nawrocki, Hiszpan Miguel Angel Falasca i Włoch Fabio Storti.

Również nasz trener Piotr Gruszka, był przez pewien okres związany z klubem bełchatowskim. Po raz pierwszy Gruszka grał w Skrze w sezonie 2004/05 zdobywając pierwszy tytuł mistrzowski oraz Puchar Polski dla Bełchatowa. Następne dwa sezony rozegrał w 2006/07 oraz 2007/08 roku dokładając kolejne dwa tytuły mistrza Polski, jeden Puchar Polski oraz trzecie miejsce w Lidze Mistrzów.

 

Sukcesy:

8 razy mistrz Polski (2005, 06, 07, 08, 09, 10, 11, 14)
1 raz srebrny medal (2012)
3 razy brązowy medal (2002, 15, 16)

7 razy Puchar Polski (2005, 06, 07, 09, 11, 12, 16)
1 razy drugie miejsce w Pucharze Polski (2004)

2 razy Superpuchar Polski (2012, 14)

Liga Mistrzów:
1 raz drugie miejsce (2012)
2 razy trzecie miejsce (2008, 10)

Klubowe Mistrzostwa Świata:
2 razy drugie miejsce (2009, 10)
1 raz trzecie miejsce (2012)

 

Klub Piłki Siatkowej Skra Bełchatów Spółka Akcyjna
barwy: żółto-czarne
data założenia; 1930 klub – 1957 sekcja siatkarska
adres: ul. Dąbrowskiego 11
97-400 Bełchatów
hala: Energia
ul. Dąbrowskiego 11
97-400 Bełchatów

maskotka: Pszczoła
Prezes: Konrad Piechocki
Wiceprezes: Grzegorz Stawinoga
Rada nadzorcza:  Wiesław Deryło, Edward Maruszak, Andrzej Lewandowski, Waldemar Szulc, Henryk Koprek
Właściciel klubu: Stowarzyszenie Energetyczny Klub Sportowy Skra Bełchatów
Prezes EKS: Wiesław Deryło

Portal GieKSa.pl tworzony jest od kibiców, dla kibiców, dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą o wsparcie poprzez:

a/ przelew na konto bankowe:

SK 1964
87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

b/ wpłatę na PayPal:

E-mail: [email protected]

c/ rejestrację w Superbet z naszych banerów.

Dziękujemy!

Kliknij, by skomentować
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Piłka nożna

GKS Katowice – Stal Rzeszów Live

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

04.05.2023 Katowice

GKS Katowice – Stal Rzeszów 8:0 (5:0)

Bramki: Kozubal (1), Bergier (12), Mak (14),(25),(27), Repka (62), Marzec (75), Arak (87) –

GKS Katowice: Kudła – Wasielewski (60. Krawczyk), Jędrych, Jaroszek (72. Shibata), Komor, Repka, Mak (76. Aleman)– Błąd (76. Baranowicz), Kozubal, Marzec – Bergier(60. Arak)

Stal Rzeszów: Raciniewski – Warczak, Kościelny, Śimcak, Diaz (60. Wachowiak), Thill (75. Danielewicz), Łysiak, Kądziołka (46.Bukowski), Paśko, Łyczko (46. Synoś), Prokić (75. Plichta)

Żółte kartki: – Krawczyk

Czerwona kartka: – Kościelny

Sędzia: Damian Kos (Gdańsk)

Widzów:

    Kontynuuj czytanie

    Galeria Piłka nożna

    Szalone zwycięstwo w Warszawie

    Avatar photo

    Opublikowany

    dnia

    Przez

    Zapraszamy do obszernej galerii z wyjazdu do Warszawy. GieKSa po szalonej końcówce pokonała Polonię 2:1. Zdjęcia przygotowała dla Was Madziara.

    Kontynuuj czytanie

    Piłka nożna

    Rafał Górak: „Obawiam się o nasz stan kadrowy”

    Avatar photo

    Opublikowany

    dnia

    Przez

    Prezentujemy zapis z konferencji po remisie 0:0 z Górnikiem Łęczna.

    Pavol Stano: Uważam, że widzieliśmy dobre widowisko, choć bez bramek. Staraliśmy się eliminować te mocne strony GieKSy i grać tak, jak chcieliśmy. Zaangażowanie chłopaków było fajne, jakość adekwatna do meczu, wyglądało na to, że to zrobimy i doprowadzimy ten mecz do końca. Trzeba przyznać, że gospodarze też mieli sytuacje. Remis, każdy chciał więcej, trzeba ten punkt szanować.

    ***

    Rafał Górak: Skończyło się meczem remisowym, wydaje się, że były momenty, gdzie Górnik Łęczna prowadził grę w sposób bardziej spójny. Nie można tu mówić jednak o czystych sytuacjach, a szkoda mi sytuacji Kuuska, najlepszej ze wszystkich. Widać progres w grze drużyny z Łęcznej, nie będę w jakiś sposób narzekał. Obawiam się o nasz stan kadrowy, mamy dwa treningi, a łatwy mecz nas nie czeka. Musimy ciężko pracować, by zawodników doprowadzić do dyspozycji, bo mamy dużo tych kontuzji. Dopadła nas grypa jelitowa. Trzeba szanować ten punkt i doceniam tę walkę z naprawdę dobrze grającym rywalem.

    Urazy Rogali i Wasielewskiego?
    Górak: Grzesiek to uraz mięśniowy, Marcin zmagał się z urazem od dłuższego czasu. Marcin, jak go znam, będzie robił wszystko, by być gotowym na następne spotkanie. Czasu mamy mało, trzeba myśleć o tym, kim ich zastąpimy.

    Wracają demony jesieni?
    Górak: Nigdy nie miałem demonów, nic mi się nie przypomina. Mocna liga i wymagający rywale, rzeczywiście dzisiaj ten punkt biorę do kieszeni, myślę o meczu w Warszawie.

    Arek Jędrych stracił przytomność czy było to zwykłe zderzenie?
    Górak: Nie stracił, natomiast otrzymał poważny cios. Nos jest złamany, ale to nie złamie Jędrycha.

    Duża delegacja z GKS-u Tychy na trybunach. Było dziś jakieś ukrycie schematu?
    Górak: Żadnego ukrycia schematu dzisiaj nie było.

    Mecz z Polonią Warszawa to spotkanie z zespołem z dołu tabeli. Będzie to trudne spotkanie?
    Górak: Zespół z Warszawy to zdeterminowany i niezły zespół. Mamy całkowity obraz tej drużyny, spodziewamy się naprawdę trudnego spotkania. Zdajemy sobie sprawę, że jest na co patrzeć i łatwo nie będzie.

    Kończąc temat zawieszeń i nieobecnych zawodników. Ile meczów zawieszenia otrzymał Repka i jak powrót Komora?
    Górak:
    Oskar dwa spotkania, więc nie będzie dostępny w Warszawie, a Komor można powiedzieć już w 80% wyleczony. Nie chcieliśmy dzisiaj ryzykować zawodnika, ale wydaje mi się, że te dwa dni doprowadzą go do 100% dyspozycji.

    Kontynuuj czytanie

    Zobacz również

    Made with by Cysiu & Stęga