Bytovia kibicowsko

Dodano przez kosa | 8 sierpnia 2019 12:00
Licznik odwiedzin: 556

Samo napisanie nazwy klubu wprawia mnie w drgawki i wspomnienia do końca życia, gdzie bramkarz nas kasuje i wysyła do 2 ligi, ale liczę, że będzie okazja się zrewanżować już w tym sezonie. Klub powstał w 1946 roku i za bardzo nie ma czym się pochwalić na piłkarskiej mapie. Dwukrotnie dotarli do ćwierćfinału Pucharu Polski, a będąc na zapleczu Ekstraklasy, ich najwyższą pozycją w tabeli ligowej było 8. miejsce.

Bytovia jest małą ekipą, która na polskich trybunach pojawiła się w latach 90., gdzie w sezonie 1992-1995 grali w 2. lidze i wtedy ich ruch kibicowski nabrał rozkwitu, jak na ich możliwości. Pierwsze pozytywne relacje z kibicami, nawiązali z Gryfem Słupsk, który jest aktualną zgodą Lechii Gdańsk. Sama Bytovia od samego początku istnienia miała skłonności jeżdżenia do Gdańska na mecze BKS-u. Spore rozczarowanie przeżyła Bytovia, gdy wybrała się na 650-lecie miasta Słupsk, gdzie ich klub został upokorzony na murawie 0:10, a kibice MKS-u na odchodne zostali obrzuceni kamieniami przez fanów Gryfa, co spotkało się ze sporym zawodem i wściekłością. W rewanżu Gryf, rozgrywając mecz w Gostkowie, został konkretnie zlany przez Bytovię, która zrobiła im komitet powitalny. Sytuację diametralnie zmienił rok 1998 i zabójstwo Przemysława Czai przez policjanta. W mieście zwaśnione ekipy Czarnych Słupsk i Gryf, w momencie zjednoczyli się, jak i pozostałe mniejsze ekipy, które wcześniej wojowały między sobą, czyli Bytovia-Gryf, obierając innego wspólnego wroga, policję. Sytuacja po czasie się uspokoiła, aż do rozegrania meczu Gryf – Pogoń Lębork w ramach Pucharu Polski na stadionie Bytovii. Część fanów MKS-u podzieliła się między sobą i mając w pamięci „przeboje” z Gryfem, zasiadła z Pogonią. Druga strona wolała nie robić na nowo „kwasów” i wspierała Gryf. W 2001 roku po dłuższym kryzysie powstała nowa grupa „Czarne Wilki”, która oficjalnie została Fan Clubem Lechii Gdańsk. Działali z różnym skutkiem, jednak nie pierwszy i ostatni raz, przyszedł znów spory kryzys wśród miejscowych kibiców. W 2011 roku zrobili „reaktywację”, gdzie ich największym sukcesem było pojawienie się w 300 osób w Chojnicach. Grając w już w poprzednim sezonie u siebie z Chojniczanką, na którą najbardziej się mobilizują potrafili wystawić 100-osobowy młyn.

Dla nas Bytovia stała się stałym punktem na mapie wyjazdowym w 2014 roku, gdzie 123 kibiców (w tym Banik Ostrava i Górnik Zabrze) wyruszyło przeczesać teren. Nasze liczby z roku na rok były coraz lepsze, jednak w 2017 roku Bytów przeżył prawdziwy najazd. GieKSę wyruszyło wspierać 723 kibiców (w tym 21 Banik i 11 Torcida), co w Bytowie będą wspominać do końca istnienia klubu. Aktualnie Bytovia wspiera klub z różnymi skutkami, wystawiając mały młyn lub wcale, jednak warto wspomnieć, że w Bytowie wciąż działa FC Lechii Gdańsk, który ma się dobrze i Bytovia dzięki odwiedzinom na stadionie BKS-u posiada układ z Czarnymi (zgoda Lechii Gdańsk) oraz z Jantarem Ustka. Od ubiegłego roku odwiedzają się także z Jeziorakiem Iława, który z Lechią ma dobre kontakty, wspierając ich licznie w finale Pucharu Polski.

Eric Cantona

Lista komentarzy (1) »

  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.
  1. bytoviak — 8 sierpnia 2019 @ 20:39

    Brawo dla autorów tej publikacji.Jestem zaskoczony profesjonalizmem,a wspomnienie Gostkowa i pogonienie Gryfa to dla nas historia poruwnywalna no niewiem moze jakby GKS pogonił Legie czy podobnego giganta.obecnie faktycznie kibicowsko nie jest za ciekawo ale dodam ze wyjazdy w liczbie 300 było na porzadku dziennym w nizszych ligach do Leborka,Czarnego czy Przechlewa.Pozdrawiam z Bytowa

 

Dodaj komentarz

*