Po zgrupowaniu w Dzierżoniowie – refleksje

Dodano przez Shellu | 28 stycznia 2013 13:29
Licznik odwiedzin: 1004

GieKSa jest już trzy tygodnie w treningu, a także świeżo po obozie w Dzierżoniowie. W tym czasie katowiczanie rozegrali siedem gier kontrolnych, z których wygrali pięć oraz po jednej zremisowali i przegrali. W trakcie samego zgrupowania odbyły się cztery sparingi, z czego trzy były wygrane, a w jednym padł remis (bramki: 11-2).

Jak na początkowy okres przygotowań, gdzie głównym celem nie jest taktyka, a kwestie budowania siły i kondycji na cały rok, trzeba przyznać, że katowiczanie grali wyjątkowo ciekawie i skutecznie. Zarówno z zespołami z ekstraklasy, jak i z tymi z niższych lig więcej było momentów lepszych niż gorszych.

Mnogość testowanych zawodników, do tego czasem anonimowych, może powodować pewien chaos w głowach kibiców, zwłaszcza w momencie, kiedy nie mają okazji oglądać gier kontrolnych. Napiszmy więc kilka słów o testowanych.

Jak wiemy do domu zostali odesłani Damian i Bartosz Nowakowie. Obaj ofensywni, grali na pozycji ofensywnego pomocnika lub napastnika (Damian Nowak). Dołączając do tej dwójki napastnika Jewhena Radionowa, mamy trzech zawodników ofensywnych. I chyba m.in. w wyniku pewnej selekcji właśnie z dwóch Nowaków zrezygnowano. Trudno bowiem się spodziewać, aby sztab szkoleniowy i działacze zdecydowali się zakontraktować wszystkich testowanych – kogoś więc trzeba było wybrać. Z tej trójki najlepiej wypadł Radionow i dlatego dostał zaproszenie na dalsze treningi. Szkoleniowiec GieKSy Rafał Górak mówi, że napastników rozlicza się ze strzelanych bramek, a Radionow w Dzierżoniowie strzelił trzy, wszystkie jak rasowy snajper, m.in. wykorzystując bezlitośnie błędy bramkarzy. Ukrainiec dość szczęśliwie dla siebie pojechał na zgrupowanie, gdyż jeszcze przed nim w sparingu z Puszczą Niepołomice spisał się słabo, ale już na obozie swoją szansę – przynajmniej na tę chwilę – wykorzystał. Wracając jeszcze do Nowaków – na pozycji ofensywnego pomocnika bryluje Przemysław Pitry, jednak przydałby mu się pewien wartościowy zmiennik. Damian Nowak spisywał się mimo wszystko nieźle, ale jak widać zabrakło tego błysku, nie okazała się nim nawet strzelona z Polonią Świdnica bramka.

Trudno ocenić środkowych, testowanych obrońców, którzy sprawdzani byli albo razem, albo w duetach z Adrianem Napierałą i Mateuszem Kamiński. Zarówno Dawid Szwarga jak i Artur Jurkowski nie mieli specjalnie okazji się wykazać, gdyż rywale po prostu przez większą część sparingów byli kompletnie w odwrocie. Jedynie Chrobry postawił nieco większe warunki, ale też bez jakiegoś oblężenia naszej bramki. Dlatego też z rzeczywistą przydatnością tych piłkarzy trzeba będzie poczekać. Prawdopodobnie jednak jak już – to tylko jeden z nich trafi na Bukową, aby nie mnożyć bytów ponad potrzebę.

Łatwiej ocenić bocznych obrońców, którzy przy mocno ofensywnej grze GieKSy musieli również udzielać się w ataku. Widać, że zarówno Dominik Sadzawicki, jak i Jarosław Ratajczak nie są przyspawani do swojej połowy. Zwłaszcza Ratajczak błysnął w meczu z Lechią Dzierżoniów i po jego dwóch centrach padły bramki. Patrząc na to, że największym mankamentem naszego zespołu była lewa obrona, to taki zawodnik byłby jak znalazł na tę pozycję. Z ciekawością będziemy obserwowali jego postępy dalej. Choć trzeba przyznać, że Bartosz Sobotka również nie zaprezentował się źle, notując m.in. jedną asystę przy golu Radionowa. Miejmy więc nadzieję, że rywalizacja na tej pozycji wzrośnie.

Należy wspomnieć o Sławomirze Dudzie, który w środku boiska – jako defensywny pomocnik – radził sobie nieźle, ale bez większych fajerwerków oraz o bramkarzu Łukaszu Budziłku, do którego w tym meczach absolutnie nie można było mieć zastrzeżeń, ale – podobnie jak w przypadku obrońców – nie był wystawiany na ciężką próbę. Oczywiście na plus obroniony rzut karny w meczu z Polkowicami. No i Janusz Gancarczyk, który grał na razie bardzo krótko, ale zdążył zaliczyć asystę w meczu z Polkowicami.

A jak spisali się dotychczasowi zawodnicy GieKSy? Praktycznie w komplecie dobrze, ale ograniczmy się do tych, którzy się wyróżnili. Przede wszystkim z każdym tygodniem piłkarsko dojrzewa Arkadiusz Kowalczyk, który strzela bramki, ale potrafi też dograć piłkę. Zwraca uwagę to, że na boisku zachowuje się z dużą pewnością i wiarą w swoje umiejętności. To piłkarz, który chyba może być jeszcze lepszy i za chwilę może stać się naprawdę liderem GieKSy. Rafał Sadowski co prawda dostaje szansę w sparingach w niewielkim wymiarze, ale trzeba przyznać, że jego ruchliwość i żwawość to powiew świeżości na skrzydle, a z taką Puszczą nawet i w środku pomocy. Do tego strzelił już dwie bramki (jedną w Dzierżoniowie – głową!). Jeśli ten zawodnik solidnie przepracuje okres przygotowawczy, nabierze siły, to na skrzydłach możemy mieć kłopoty bogactwa. Pochwalmy także Denissa Rakelsa, który strzela gole i notuje asysty. Skutecznością błysnął też Grzegorz Fonfara.

Mankamentem GieKSy była skuteczność w praktycznie wszystkich meczach. Sytuacje, które marnowali Radionow, Fonfara czy Kowalczyk w lidze śniłyby się im po nocach. Na dobrą sprawę katowiczanie mogli na całym zgrupowaniu zdobyć drugie tyle bramek, bo sytuacji było prawdziwe multum. W grze o punkty sytuacji bramkowych już tyle nie będzie, dlatego nie będzie można sobie pozwolić na takie pudła.

Mimo wszystko podczas przenikliwych mrozów i zmęczenia treningami, nasi zawodnicy wykazali się sporą żwawością, nie wyglądali ospale (może poza ostatnim meczem z Chrobrym). Im bliżej do ligi, tym jednak większy nacisk będzie położony na kwestie bardziej taktyczne i na tym tle będziemy mogli więcej powiedzieć o postawie naszych zawodników w meczach kontrolnych.

I na koniec pamiętajmy – w GieKSie wyniki sparingów nigdy nijak nie przekładały się na ligę. Więc pod tym kątem nie ma sensu wyciągać jakichkolwiek wniosków. Co nie oznacza, że tym razem w końcu i gra o punkty będzie efektowna i skuteczna, ale na to musimy poczekać do marca.

Lista komentarzy (1) »

  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

Brak komentarzy.

 

Dodaj komentarz

*