Dołącz do nas

Piłka nożna

[HISTORIA] W Pucharze po kolejną wygraną?

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Nasz najbliższy rywal Garbarnia Kraków to zespół, z którym mieliśmy starcia w latach 60. i 70. ubiegłego stulecia zarówno w lidze, jak i Pucharze Polski. Do rywalizacji wróciliśmy w sezonie 2018/19. W najbliższy weekend rozegramy spotkanie w ramach Pucharu Polski.

By przybliżyć wam nieco historię rywalizacji z lat 60. i 70., musieliśmy sięgnąć po pierwszy tom „Monografii GieKSy” autorstwa Tomasza Pikula. Historia rywalizacji ligowej w przeszłości przedstawiała się następująco: 

..
.
.
.

Pierwszy historyczny mecz odbył się w Krakowie i zakończył się jedyną naszą porażką w rywalizacji obu ekip. GieKSa przegrała spotkanie 1:3, a honorową bramkę zdobył Anczok. W rewanżu GieKSa pewnie pokonała „Garbarzy” 3:0. Skład GieKSy z tego spotkania prezentował się następująco: Surma – Kurzeja, Piecyk, Gajewski, Roczek, Morcińczyk, P.Glick, Olszówka, Kampka – Szmidt, Anczok, Miller.

W kolejnych latach GieKSie bardzo dobrze grało się z rywalem z Krakowa. W sezonie 64/65 odnieśliśmy najwyższe zwycięstwo w rywalizacji pomiędzy obiema ekipami. Katowiczanie wygrali 7:3 –  5 bramek strzelił Szmidt, 2 dołożył Strzelczyk.

Po latach ciekawą historię związaną z tym spotkaniem opowiedział w książce Tomasza Pikula „Monografia GieKSy, tom 1” Gerard Rother –  „Mecz z Garbarnią był sprzedany przez jednego naszego zawodnika, gdy prowadziliśmy 3:0, zdezorientowani rywale zaczęli mnie i Zygmunta Szmidta pytać „Co wy robicie?  Przecież wzięliście pieniądze”. Nasze zdziwienie było ogromne, bo my nic nie wiedzieliśmy. Wszystko stało się jasne, gdy nagle po kilkunastu minutach zrobiło się 3:3. Na szczęście Szmidt strzelił jeszcze przed przerwą czwartego gola, a w drugiej połowie dołożyliśmy kolejne trzy bramki”.

W kolejnych latach GieKSa wygrywała z Garbarnią spotkania zarówno u siebie, jak i na wyjeździe. Goście z Krakowa jedyny pozytywny rezultat uzyskali w sezonie 71/72, gdy padł bezbramkowy remis.

W sezonie 73/74 zakończyła się rywalizacja obu ekip, a tym samym zakończyła się rywalizacja Garbarni w II lidze (aktualnie I), gdyż sezon dla tego klubu zakończył się spadkiem. GieKSa wygrała to spotkanie 2:1, a ciekawostką tego spotkania jest fakt, że rywalizacja toczyła się na stadionie Korony Kraków, ponieważ stadion Garbarni został zrównany z ziemią pod budowę hotelu „Forum”.

Do kolejnego starcia po latach obie ekipy wróciły w sezonie 2018/19. Garbarnia w pierwszej lidze była niespodziewanym beniaminkiem, który awansował po barażach. Pierwszy mecz odbył się na Bukowej 1 i był koszmarem dla naszej drużyny. Dwie bramki Ogara i honorowe trafienie Woźniaka sprawiło, że katowiczanie przegrali z czerwoną latarnią ligi, sami grzebiąc się w dolnych rejonach tabeli.

.

W rewanżu Katowiczanie pojechali do Krakowa z nożem na gardle. Każda strata punktów mogła okazać się bolesna w skutkach przy walce o utrzymanie. Po niezłej pierwszej połowie GieKSa prowadziła 1:0, a ozdobą spotkania był gol Lisowskiego. W drugiej połowie rozpaczliwa obrona GieKSy utrzymała wynik przez 44 minuty drugiej połowy, a drugą bramkę zamykająca to spotkanie zdobył Tymoteusz Puchacz. Katowiczanie wygrali 2:0, ale wygrana ta finalnie nie pomogła w utrzymaniu.

.

Pierwsze spotkanie na drugoligowym froncie obie ekipy rozegrały w Krakowie. GieKSa mająca dobrą passę w tamtym okresie pojechała do niepokonanej u siebie Garbarni. Mecz ułożył się znakomicie dla naszej drużyny i dwie strzelone bramki w niedługim czasie ustawiły ten mecz. Rywale odpowiedzieli bramką, ale skutecznie wynik zamknął Urynowicz. Oprócz niego bramki strzelali Kiebzak oraz Rogalski.

.

Rewanż nastąpił w niedzielny wieczór w sezonie, który przerwała pandemia koronawirusa. Katowiczanie nie zachwycali, ale ciułali punkty, które miały dać awans do I ligi. Spotkanie z Garbarnią nie było porywające, ale udało się wygrać 2:0. Pierwszą bramkę zdobył Stefanowicz z karnego, a kolejną po świetnym podaniu Mrozka dołożył Łukasz Wroński. Dla pomocnika była to pierwsza i ostatnia bramka w karierze klubowej w GKS-ie Katowice. 

.
W sobotnie popołudnie Katowiczanie rozegrają kolejne spotkanie z zespołem Garbarni Kraków. Tym razem los przydzielił spotkanie w ramach Pucharu Polski. 

Portal GieKSa.pl tworzony jest od kibiców, dla kibiców, dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą o wsparcie poprzez:

a/ przelew na konto bankowe:

SK 1964
87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

b/ wpłatę na PayPal:

E-mail: [email protected]

c/ rejestrację w Superbet z naszych banerów.

Dziękujemy!

1 Komentarz
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

1 Komentarz

  1. Avatar photo

    Kato

    22 sierpnia 2020 at 13:30

    Chyba się nie mylę, ale to prezes określił cele w ostatnim sezonie.
    Fajnie że była rozmowa z dyrektorem i trenerem i super.
    Dużo pytań i odpowiedzi.
    A ja dalej proszę o jasne i konkretnie sprecyzowane cele piłkarskiej Gieksy. OD PREZESA!

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Piłka nożna kobiet

Znamy rywalki w Lidze Mistrzyń

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Drużyna GKS-u Katowice poznała przeciwniczki w II rundzie eliminacyjnej UEFA Women’s Champions League. Katowiczanki zagrają w miniturnieju, który odbędzie się 27-30 sierpnia. W rywalizacji wezmą udział cztery drużyny, a mecze zostaną rozegrane w Słowenii.

W pierwszym spotkaniu GieKSa zmierzy się z WFC BIIK-Shymkent (Kazachstan), a w przypadku zwycięstwa awansuje do finału, gdzie czekać będzie lepszy z pary ZNK Mura (Słowenia, Murska Sobota) – zwycięzca drugiej grupy pierwszej rundy kwalifikacji. 

Druga grupa pierwszej rundy kwalifikacji (finał 2 sierpnia):
Agarista CSF Anenii Noi 2020 (MDA) – Swieqi United FC (MLT) | Spartak Myjava (SVK) – ŽFK Budućnost (MNE)

Awans do ostatniej rundy eliminacyjnej uzyska tylko triumfator każdego miniturnieju (czeka na niego bezpośredni dwumecz o fazę ligową LM, przegrany finału zagra w Lidze Europy), a druga i trzecia drużyna turnieju eliminacyjnego spadną do Ligi Europy. W przypadku remisu po 90 minutach spotkania przewidziana jest dogrywka, a jeśli nie przyniesie rozstrzygnięcia – rzuty karne.


Wszystkie drużyny drugiej rundy eliminacyjnej to:

Rozstawione: SK Slavia Praha (CZE), FC Rosengård (SWE), FC Twente (NED), Vålerenga Fotball (NOR), FC Vorskla Poltava (UKR), WFC BIIK-Shymkent (KAZ), KFF Vllaznia (ALB), Apollon Ladies FC (CYP), ŽNK Mura (SVN), SFK 2000 Sarajevo (BIH), FC Gintra (LTU), Ferencvárosi TC (HUN), Fortuna Hjørring (DEN), Breidablik (ISL)

Nierozstawione: FC Dinamo-BSUPC (BLR), BSC Young Boys (SUI), Hibernian FC Women (SCO), ŽFK Crvena Zvezda (SRB), OH Leuven (BEL), FCV Farul Constanța (ROU), HJK Helsinki (FIN), GKS Katowice (POL), Zwycięzca CH-P Q1 Gr 1, Zwycięzca CH-P Q1 Gr 2, Zwycięzca CH-P Q1 Gr 3, Zwycięzca CH-P Q1 Gr 4, Zwycięzca CH-P Q1 Gr 5, Zwycięzca CH-P Q1 Gr 6


Faza zasadnicza Ligi Europy odbywa się w formacie pucharowym (mecz i rewanż, eliminacja bezpośrednia).

Do pierwszej rundy kwalifikacyjnej nowej Ligi Europy kobiet bezpośrednio awansuje 11 drużyn. Dołączą do nich również zespoły, które zajęły trzecie miejsce w miniturniejach drugiej rundy eliminacyjnej Ligi Mistrzyń kobiet – także 11 drużyn.

W drugiej rundzie kwalifikacyjnej do turnieju dołączy jedna drużyna z bezpośrednim awansem (Slovácko) oraz zespoły, które zajęły drugie miejsce w miniturniejach drugiej rundy eliminacyjnej Ligi Mistrzyń (11 drużyn), a także kluby, które odpadły w trzeciej rundzie kwalifikacji Ligi Mistrzyń (9 drużyn). Do nich dołączą zwycięzcy pierwszej rundy kwalifikacyjnej Women’s Europa Cup.

Liga Mistrzów odbywa się w formacie ligowym (format tabeli, dzięki któremu awansuje się do fazy pucharowej).

Kontynuuj czytanie

Piłka nożna

Marzec na dłużej, kolejne odejścia

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Mateusz Marzec podpisał nowy kontrakt z GieKSą – umowa została przedłużona do czerwca 2027 roku.

30-latek w zakończonym sezonie rozegrał 29 spotkań w Ekstraklasie i był jednym z zawodników, którzy najczęściej wchodzili z ławki rezerwowych. W całym rozgrywkach zdobył dwie bramki, z czego najbardziej zapamiętamy pierwszą. Trafienie z Radomiakiem Radom było pierwszą bramką GKS Katowice po powrocie do Ekstraklasy. Marzec wystąpił również w dwóch spotkaniach Pucharu Polski.

Życzymy sukcesów w naszym klubie.

***

Jednocześnie w klubowym komunikacie o kadrze zespołu na zgrupowanie w Opalenicy przekazano, że bramkarz Przemysław Pęksa i obrońca Jakub Kaduk, którym wygasają kontrakty, nie pojadą na obóz przygotowawczy. Zawodnicy 30 czerwca tego roku staną się wolnymi graczami i opuszczą nasz klub.

Kontynuuj czytanie

Piłka nożna kobiet

Kozak na dłużej z GieKSą

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Kontrakt Kingi Kozak zawierał możliwość jego przedłużenia, z czego postanowił skorzystać nasz klub. Tym samym kluczowa zawodniczka pozostanie w ekipie Mistrzyń Polski na sezon 2025/26.

Kinga Kozak jest skrzydłową formatu europejskiego i oczekiwania wobec niej – zarówno ze strony kibiców, jak i samej zawodniczki – należą do najwyższych w całej lidze. Wiosną pokazała pełnię swojego talentu, racząc kibiców efektownymi dryblingami i nieoczywistymi podaniami, łącznie zdobywając 10 bramek w 18 spotkaniach tego sezonu. Jej ogólny bilans w GKS Katowice to 39 bramek w 90 występach, a najbardziej pamiętną – i zawsze przywoływaną – będzie pierwsza bramka w Ekstralidze dla Trójkolorowych z 2018 roku. Obecnie nie jest powoływana do reprezentacji Polski (2 bramki w 17 meczach), a nadchodzący turniej Ligi Mistrzyń może być doskonałą szansą na walkę o powrót do kadry.

Życzymy kolejnych Trójkolorowych sukcesów!

Kontynuuj czytanie

Zobacz również

Made with by Cysiu & Stęga