Cztery remisy i pięć spotkań z co najwyżej dwoma bramkami w 19. kolejce to jasny i czytelny znak, że Ekstraklasa do nas wróciła, tak jak znakiem powrotu wiosny są przebiśniegi. Cały czas trwa okienko transferowe, więc ciągle wszyscy szukają sposobów do podkręcenia swojego składu bądź zasilenia klubowej kasy. Co czeka nas w nadchodzącym 20. tygodniu rozgrywkowym?
Stal Mielec nie weszła dobrze w rundę wiosenną. Przegrała w zeszłym tygodniu w Katowicach, a nowy ofensywny pomocnik biało-niebieskich, Pyry Hannola, nie pokazał pełni swoich umiejętności. Kiepskie spotkanie zaliczył także Ilya Shkurin, dla którego do stolicy Śląska przyjechali delegaci z K League. Jeśli faktycznie Białorusin był na celowniku skautów z Korei, to po swoim występie raczej może się pożegnać z transferem do Azji. Rywal Stali w pierwszym meczu tygodnia rozgrywkowego, Jagiellonia, pewnie wygrał ostatnie spotkanie z Radomiakiem. W Szczecinie na razie cisza w sprawie następnych transferów. Pogoń w tym samym składzie podejmie u siebie Górnika Zabrze. Trójkolorowi z kolei ściągnęli Matija Marsenica, młodego Czarnogórzanina regularnie występującego do tej pory w młodzieżówce Bayeru Leverkusen.
Radomiak Radom po blamażu z 19. kolejki spróbuje odkupić swoje winy w sobotę. Ciężko wyobrazić sobie do tego lepszą okazję niż pojedynek z dalej czekającym na pierwsze zwycięstwo na wyjeździe Śląskiem Wrocław, dodatkowo osłabionym kontuzją Jakuba Świerczoka, który po raz kolejny zerwał więzadła kolana. Śląsk do pomocy w walce o utrzymanie ściągnął ofensywnego pomocnika Jose Pozo, wychowanka Realu Madryt, ostatnio występującego w lidze cypryjskiej. Warto zauważyć, że wrocławscy kibice, mimo tragicznej formy ich ulubieńców, ciągle notują niezłe frekwencje w meczach, osiągając średnio ponad 16 tysięcy osób. Raków Częstochowa ma 4 punkty przewagi nad pierwszą poza podium Legią i będzie chciał ten stan rzeczy co najmniej utrzymać po starciu z coraz lepiej radzącą sobie w Ekstraklasie GieKSą. Ekipę Rafała Góraka na zasadzie wypożyczenia wzmocnił ostatnio Dawid Drachal przechodzący właśnie z Rakowa, jednak przez zawartą klauzulę strachu nie będzie mógł zagrać przeciwko swojemu macierzystemu klubowi. Piast Gliwice chwilowo oddalił od siebie widmo dyskwalifikacji z Ekstraklasy z racji wielomilionowych długów i może skupić się na atakowaniu górnej połowy tabeli. Czeka ich jednak ciężkie zadanie, gdyż na stadion przy Okrzei przyjedzie Legia Warszawa, która kilka dni temu dopięła prawdziwą bombę transferową, sprowadzając ze Sportingu Vladana Kovacevica, kojarzonego przez kibiców polskiej ligi z występów w Rakowie. Bośniak wzmocni Legionistów do końca sezonu na zasadzie wypożyczenia.
Sytuacja na miejscach 12-16 w tabeli zmienia się jak w kalejdoskopie. Korona Kielce wywiozła jeden punkt ze stadionu przy Łazienkowskiej i zrównała się punktami ze Stalą, Zagłębiem oraz Puszczą Niepołomice, a do dwunastego w tabeli Radomiaka brakuje jej jednego punktu. Teraz spróbuje zawalczyć o komplet punktów przeciwko Motorowi Lublin, który bezpiecznie okupuje górną połowę tabeli przez większość sezonu. Widzew Łódź oddzielił się o 5 punktów od bigosu mieszającego się na wcześniej wspomnianych miejscach na dole tabeli, jednak jeśli nie zacznie wygrywać, ten bigos może zacząć powoli go wchłaniać. Humorów Widzewiakom na razie nie poprawia niedawny news o sprzedaży Imada Rondicia do Köln. Klub został zasilony niebagatelną kwotą 1,5 miliona euro, jednak na razie luka po Bośniaku nie została załatana. Cracovia za to ściągnęła Gustava Henrikssona, środkowego obrońcę ze szwedzkiej ligi, który ma jej pomóc dogonić top 3 ligi. Lechia Gdańsk wyciągnęła dobry wynik z ostatniego meczu z Motorem, jednak ta sztuka może okazać się ciężka do powtórzenia. Na Polsat Plus Arenę przyjeżdża Lech Poznań, który potwierdził ostatnio wykupienie Walemarka z Feyenoordu.
Mecz, od którego mogą zależeć losy całego dołu tabeli, czyli pojedynek Puszczy Niepołomice z Zagłębiem Lubin. Oba kluby mają po 19 punktów i przy mniej korzystnych bilansach meczów bezpośrednich i bramek któryś z nich mógłby już być w strefie spadkowej. Obrona Miedziowych została wzmocniona przez Damiana Michalskiego, który po trzyletniej rozłące wraca do Polski, a w tym sezonie wchodził głównie z ławki w drugiej Bundeslidze.
Piątek (7 lutego):
Stal Mielec (13. miejsce) – (2.) Jagiellonia Białystok | 18:00 (Canal+ Sport 3, Canal+ Sport 5)
Pogoń Szczecin (7.) – (6.) Górnik Zabrze | 20:30 (Canal+ Sport 3, Canal+ Sport, Canal+ 4K)
Sobota (8 lutego):
Radomiak Radom (12.) – (18.) Śląsk Wrocław | 14:45 (Canal+ Sport 3)
Raków Częstochowa (3.) – (9.) GKS Katowice | 17:30 (Canal+ Sport 3)
Piast Gliwice (10.) – (4.) Legia Warszawa | 20:15 (Canal+ Sport 3, Canal+ 4K)
Niedziela (9 lutego):
Korona Kielce (16.) – (8.) Motor Lublin | 12:15 (Canal+ Sport 3, Canal+ 360)
Widzew Łódź (11.) – (5.) Cracovia | 14:45 (Canal+ Sport 3, Canal+ 4K)
Lechia Gdańsk (17.) – (1.) Lech Poznań | 17:30 (Canal+ Sport 3, Canal+ Premium, TVP Sport)
Poniedziałek (10 lutego):
Puszcza Niepołomice (14.) – (15.) Zagłębie Lubin | 19:00 (Canal+ Sport 3, Canal+ Sport 5)
Najnowsze komentarze