Dołącz do nas

Siatkówka

Gdzie zagra GieKSa? – HWS Spodek

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Trzeci mecz na własnym parkiecie, ale tym razem nie w Szopienicach tylko w katowickim Spodku. Każdy szanujący się kibic sportu i nie tylko, zna ten obiekt doskonale, ale mimo wszystko warto przypomnieć sobie najciekawsze fakty związane z tym obiektem. Tym bardziej, że właśnie w zeszłą sobotę (22 października) Spodek obchodził 45 urodziny.

 

Hala została wybudowana pod nazwą Wojewódzka Hala Widowiskowo-Sportowa w Katowicach, pod którą jest znana w literaturze architektonicznej i pod którą funkcjonowała do 1997 roku. Idea utworzenia hali widowiskowo-sportowej na terenie Katowic (ówcześnie Stalinogrodu) pojawiła się już w 1955. Początkowo obiekt miał znajdować się na obrzeżach miasta, na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku. W 1959 Stowarzyszenie Architektów Polskich ogłosiło konkurs na wykonanie projektu wspomnianej hali. Zwycięzcą konkursu został zespół projektantów z Biura Studiów i Projektów Typowych Budownictwa Przemysłowego z Warszawy reprezentowany przez architektów Macieja Gintowta i Macieja Krasińskiego. Wykonawcą konstrukcji był Andrzej Żórawski według projektu podobnie zawieszonego dachu warszawskiego Supersamu projektu Wacława Zalewskiego. Gorącym zwolennikiem budowy nowoczesnej hali w centrum Katowic był wojewoda śląski gen. Jerzy Ziętek, który chciał, by była ona symbolem miasta. Przedstawiony przez architektów projekt, bardzo śmiały i awangardowy w epoce socrealizmu, tak bardzo spodobał się Jerzemu Ziętkowi, że zdecydował on o zmianie lokalizacji i ulokowaniu obiektu w ścisłym centrum miasta, na miejscu dawnej hałdy hutniczej, na terenach klasyfikowanych ze względu na szkody górnicze w kategorii A2. Pierwsze prace budowlane rozpoczęły się w 1964, jednak przerwano je na 18 miesięcy z powodu podejrzeń o błędy konstrukcyjne, które nie potwierdziły się w rzeczywistości. W 1969 oddany do użytkowania został pierwszy budynek kompleksu – przylegająca do Spodka hala lodowa. Całość obiektu ukończono wiosną 1971, a oficjalnie oddano do użytku 9 maja 1971, w obecności ponad 12 000 gości. W wielkiej gali wystąpił zespół „Śląsk”, Anna German oraz Ewa Decówna. W tym czasie katowicki Spodek, był największym i najnowocześniejszym obiektem hali widowiskowo-sportowej w Polsce.

 

Jest to jeden z pierwszych w skali światowej obiektów z dachem zrealizowanych w koncepcji tensegrity. Ważąca 300 ton stalowa konstrukcja kopuły połączona jest z zewnętrznym stalowym pierścieniem za pomocą 120 lin nośnych w formie prętowo-cięgnowych kratownic, na których osadzone jest pokrycie dachowe. Hala główna z zewnątrz kształtem przypomina nieco latający spodek (tzw. UFO), co wynikło z połączenia dwóch podstawowych funkcji planowanych dla tego obiektu: hali sportowej i hali widowiskowej. Schematy widowni w obu przypadkach znacznie się od siebie różnią: pierwszy preferuje układ centralny areny, drugi układ kierunkowy. Bezpośrednio do hali przylega lodowisko, sala gimnastyczna i hotel, które są połączone w jedną całość tzw. antresolą. Najnowszym obiektem związanym ze Spodkiem jest oczywiście Międzynarodowe Centrum Kongresowe. Hala widowiskowo-sportowa stanowi własność miasta Katowice, a zarządzana jest od 2 maja 2016 roku przez firmę PTWP Event Center sp. z o.o. z grupy PTWP SA.

 

W Spodku odbywało się mnóstwo wielkich wydarzeń rozrywkowych. W hali wystąpili m.in. Sting, Jean Michel Jarre, Chris Rea, Cliff Richard, Joe Cocker, Tina Turner, Brian Adams, Elton John, Vanessa Mae, Deep Purple, Metallica, The Cure, Genesis, Robert Plant i Jimmy Page, Black Sabbath, Saxon, Mike Oldfield, The Kelly Family, Rammstein, Iron Maiden, Robbie Wiliams, Depeche Mode, Korn, Slipknot, Dżem, Perfect, Hey, The Prodigy, Modern Talking, Budka Suflera, Pearl Jam, Paktofonika, David Gahan, Def Leppard, Green Day, Alice in Chains, Leonard Cohen, Thomas Anders, Lady Pank, Judas Priest, Manowar. Od 34 lat na scenie Spodka gości Festiwal Rawa Blues, 29 lat temu odbyła się tu pierwsza edycja kultowego festiwalu Metalmania, a 15 lat temu Mayday – festiwal muzyki techno. Znakiem czasu jest nowa impreza, która znalazła miejsce w Spodku – największa impreza e-sportowa Intel Extreme Masters.

Spodek był świadkiem wielu sportowych imprez, takich jak: mistrzostwa Europy i świata w zapasach, halowe ME w Lekkoatletyce, mistrzostwa Europy w boksie, MŚ w hokeju na lodzie, mistrzostwa Europy w podnoszeniu ciężarów, ME w karate kyokushin, mistrzostwa świata w akrobatyce sportowej, MŚ w kulturystyce, mistrzostwa Europy w koszykówce kobiet i mężczyzn, finał ligi światowej w siatkówce mężczyzn, ME w siatkówce kobiet, mistrzostwa świata w siatkówce mężczyzn oraz ME w piłce ręcznej mężczyzn.

Prócz Rawy Blues, Metalmanii, Mayday czy Intel Extreme Masters hala gościła też międzynarodową wystawę psów rasowych, festiwal piosenki szantowej „Tratwa”, Metal Hammer Festival, Mystic Festival, Festiwal Odjazdy, śląski festiwal fryzjersko-kosmetyczny, wystawę minerałów i surowców, ogólnopolskie targi „Edukacja” czy BNP Paribas Katowice Open.

 

Kubatura całego obiektu – 338 732 m³;
Powierzchnia użytkowa obiektu – 29 473 m².

Hala główna:
kubatura – 246 624 m³;
całkowita powierzchnia użytkowa – 15 386 m²;
wysokość maksymalna – 32 m;
wymiary płyty głównej – 45 × 60 m;
maksymalna odległość od środka boiska – 72 m.

Widownia:
35 sektorów, w tym specjalny sektor VIP;
liczba stałych miejsc siedzących – 7 776;
liczba miejsc siedzących na sektorach wysuwanych – 1 560;
liczba miejsc siedzących dostawnych – 1 700;
łączna liczba miejsc siedzących – 11 036;
maksymalna pojemność trybun – 11 500;
bezpieczna (zalecana) liczba widzów – 9 336.

Korytarze:
powierzchnia holu głównego, poziom górny – 4 200 m²;
powierzchnia holu szatni, poziom dolny – 1 370 m²;

Lodowisko:
wysokość – 11 m;
wymiary tafli – 30 m × 60 m;
pojemność trybun – 1 500 miejsc.

Sala gimnastyczna:
kubatura – 11 631 m³;
powierzchnia użytkowa – 1 490 m²;
wysokość maksymalna – 12 m;
wymiary płyty – 30 × 30 m;
pojemność trybun – 362

Hotel Diament Spodek Katowice ***
30 kompleksowo wyposażonych pokoi
bezpłatny dostęp do internetu na terenie całego hotelu
restauracja Spodek
bar
parking (konieczna wcześniejsza rezerwacja z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc)

 

Hala widowisko-sportowa „Spodek”
Aleja Korfantego 35
40-005 Katowice

Właściciel hali: miasto Katowice
Operator hali: PTWP Event Center sp. z o.o. z grupy PTWP SA

 

 

Spodek

Portal GieKSa.pl tworzony jest od kibiców, dla kibiców, dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą o wsparcie poprzez:

a/ przelew na konto bankowe:

SK 1964
87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

b/ wpłatę na PayPal:

E-mail: [email protected]

c/ rejestrację w Superbet z naszych banerów.

Dziękujemy!

Kliknij, by skomentować
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Piłka nożna

GKS Katowice – Stal Rzeszów Live

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

04.05.2023 Katowice

GKS Katowice – Stal Rzeszów 8:0 (5:0)

Bramki: Kozubal (1), Bergier (12), Mak (14),(25),(27), Repka (62), Marzec (75), Arak (87) –

GKS Katowice: Kudła – Wasielewski (60. Krawczyk), Jędrych, Jaroszek (72. Shibata), Komor, Repka, Mak (76. Aleman)– Błąd (76. Baranowicz), Kozubal, Marzec – Bergier(60. Arak)

Stal Rzeszów: Raciniewski – Warczak, Kościelny, Śimcak, Diaz (60. Wachowiak), Thill (75. Danielewicz), Łysiak, Kądziołka (46.Bukowski), Paśko, Łyczko (46. Synoś), Prokić (75. Plichta)

Żółte kartki: – Krawczyk

Czerwona kartka: – Kościelny

Sędzia: Damian Kos (Gdańsk)

Widzów:

    Kontynuuj czytanie

    Galeria Piłka nożna

    Szalone zwycięstwo w Warszawie

    Avatar photo

    Opublikowany

    dnia

    Przez

    Zapraszamy do obszernej galerii z wyjazdu do Warszawy. GieKSa po szalonej końcówce pokonała Polonię 2:1. Zdjęcia przygotowała dla Was Madziara.

    Kontynuuj czytanie

    Piłka nożna

    Rafał Górak: „Obawiam się o nasz stan kadrowy”

    Avatar photo

    Opublikowany

    dnia

    Przez

    Prezentujemy zapis z konferencji po remisie 0:0 z Górnikiem Łęczna.

    Pavol Stano: Uważam, że widzieliśmy dobre widowisko, choć bez bramek. Staraliśmy się eliminować te mocne strony GieKSy i grać tak, jak chcieliśmy. Zaangażowanie chłopaków było fajne, jakość adekwatna do meczu, wyglądało na to, że to zrobimy i doprowadzimy ten mecz do końca. Trzeba przyznać, że gospodarze też mieli sytuacje. Remis, każdy chciał więcej, trzeba ten punkt szanować.

    ***

    Rafał Górak: Skończyło się meczem remisowym, wydaje się, że były momenty, gdzie Górnik Łęczna prowadził grę w sposób bardziej spójny. Nie można tu mówić jednak o czystych sytuacjach, a szkoda mi sytuacji Kuuska, najlepszej ze wszystkich. Widać progres w grze drużyny z Łęcznej, nie będę w jakiś sposób narzekał. Obawiam się o nasz stan kadrowy, mamy dwa treningi, a łatwy mecz nas nie czeka. Musimy ciężko pracować, by zawodników doprowadzić do dyspozycji, bo mamy dużo tych kontuzji. Dopadła nas grypa jelitowa. Trzeba szanować ten punkt i doceniam tę walkę z naprawdę dobrze grającym rywalem.

    Urazy Rogali i Wasielewskiego?
    Górak: Grzesiek to uraz mięśniowy, Marcin zmagał się z urazem od dłuższego czasu. Marcin, jak go znam, będzie robił wszystko, by być gotowym na następne spotkanie. Czasu mamy mało, trzeba myśleć o tym, kim ich zastąpimy.

    Wracają demony jesieni?
    Górak: Nigdy nie miałem demonów, nic mi się nie przypomina. Mocna liga i wymagający rywale, rzeczywiście dzisiaj ten punkt biorę do kieszeni, myślę o meczu w Warszawie.

    Arek Jędrych stracił przytomność czy było to zwykłe zderzenie?
    Górak: Nie stracił, natomiast otrzymał poważny cios. Nos jest złamany, ale to nie złamie Jędrycha.

    Duża delegacja z GKS-u Tychy na trybunach. Było dziś jakieś ukrycie schematu?
    Górak: Żadnego ukrycia schematu dzisiaj nie było.

    Mecz z Polonią Warszawa to spotkanie z zespołem z dołu tabeli. Będzie to trudne spotkanie?
    Górak: Zespół z Warszawy to zdeterminowany i niezły zespół. Mamy całkowity obraz tej drużyny, spodziewamy się naprawdę trudnego spotkania. Zdajemy sobie sprawę, że jest na co patrzeć i łatwo nie będzie.

    Kończąc temat zawieszeń i nieobecnych zawodników. Ile meczów zawieszenia otrzymał Repka i jak powrót Komora?
    Górak:
    Oskar dwa spotkania, więc nie będzie dostępny w Warszawie, a Komor można powiedzieć już w 80% wyleczony. Nie chcieliśmy dzisiaj ryzykować zawodnika, ale wydaje mi się, że te dwa dni doprowadzą go do 100% dyspozycji.

    Kontynuuj czytanie

    Zobacz również

    Made with by Cysiu & Stęga