Dołącz do nas

Siatkówka

Porażka GKS-u na otwarcie PlusLigowego Spodka

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Na ten mecz wszyscy kibice GKS-u czekali z nadzieją na obejrzenie dobrego zwycięskiego siatkarskiego spotkania w kultowej dla siatkówki hali – katowickiego Spodka. A jak było?

 

Pierwszy punkt w Spodku zdobyli goście gdy po ataku Maćkowiaka, nie zdołał obronić piłki Błoński, a pierwszy dla GKS-u był zasługą dobrego ataku po bloku Kapelusa. Początek bardzo nerwowy w wykonaniu naszych siatkarzy i już goście odskakują na trzy oczka (1:4). Potem gra się poprawia, m.in. skuteczny blok Kalembki i udana akcja po kontrze Van Walle (6:7), następnie po długiej akcji sędzia wychwycił dotknięcie siatki przez gracza Effectora, trener Daszkiewicz bierze challenge, bez zmiany decyzji i mamy remis po 7. Kolejny fragment meczu z błędami zawodników gości (przepleciony asem Błońskiego), przejście linii ataku przez Pawlińskiego, Komendy błąd przy rozegraniu, Andrić atakuje w aut i przewaga GieKSy urosła do czterech punktów (12:8). Dopiero skuteczna akcja Maćkowiaka przerywa tę serię (12:9). Po kilku akcjach punkt za punkt (17:14) dla odmiany słabszy okres gry gospodarzy i przy wyniku 17:16 trener Gruszka bierze czas. Kolejny okres skutecznych akcji z obu stron zapowiada zaciętą końcówkę. Pawliński blokuje Van Walle i mamy remis po 21, piłka niesiona przez Falaschiego (21:22), Wohlfahrtstaetter psuje zagrywkę po 22, atak Wachnika (22:23) i kiwka Falaschiego (23:23), tak wyglądały decydujące akcje. Bardzo dobry atak Pawlińskiego i piłka setowa dla kielczan, ale nasz trener chce gości wybić z rytmu biorą przerwę na żądanie. Nic nie pomogło, Maćkowiak blokuje Van Walle i… jeszcze bierzemy challenge, ale sędziowie nie zmieniają decyzji i mamy wygraną gości (23:25), po w sumie wyrównanym secie.

 

Drugi set rozpoczyna udaną akcją ze środka Krulicki. Początek tej partii spokojny, z akcjami punkt za punkt i po długiej akcji błąd Błońskiego w ataku (10:11). Serwis Kalembki prześlizguje się na drugą stronę siatki i wychodzimy na prowadzenie (12:11). Bardzo długa i efektowna akcja kończy się skutecznym atakiem Kapelusa z drugiej linii (13:12), następna równie długa, ale tym razem to Pawliński kończy ją na korzyść Effectora, a po nim as serwisowy Pawlińskiego (13:14). Do stanu 16:17 GKS nie potrafi wyrównać, a następnie wyjść na prowadzenie, więc trener Gruszka próbuje „magicznej” (która dała doskonały skutek w poprzednim meczu)  podwójnej zmiany wpuszczając na parkiet Fijałka oraz Butryna i od razu Karol kończy skutecznie atak. Skuteczny blok Krulickiego (19:18) i wchodzi Stelmach na podwyższenie bloku, ale trener gości bierze czas. Nic to nie pomogło GKS-owi, kolejny remis po19, a szachy siatkarskie trwają dalej, bo tym razem trener GieKSy bierze przerwę na żądanie. I w tym momencie siatkarze GKS-u mają piłkę na kontrze, z szansą na dwa punkty przewagi, niestety byliśmy wtedy akurat bez rozgrywającego na boisku i oddajemy piłkę za darmo, którą skutecznie skończył Andrić (20:20). Znów zapowiada się zacięta końcówka tej partii, Wachnik atakuje w aut (22:21), ale goście proszą o challenge, bez zmian. Andrić mocno w ataku, a Kapelus źle przyjmuje zagrywkę Komendy i znów kielczanie wychodzą na prowadzenie (22:23). Równie dobrze ze skrzydła Van Walle i remis, Chorwat Andrić obija nasz blok (23:24), co powoduje, ze trener Gruszka bierze drugi czas. Wachnik serwuje w aut i mamy kolejny remis po 24, później błąd dotknięcia siatki przez siatkarza GieKSy, Kalembka dobrze ze środka, a Błoński wykorzystuje kontrę (26:25) i mamy pierwszą piłkę setową. Niestety zagrywka Kalembki ląduje na aucie i remis, następna akcja bardzo kontrowersyjna. Po skutecznej akcji GKS-u, sędziowie odgwizdują błąd naszego siatkarza przy siatce, więc trener Gruszka prosi o sprawdzenie na wideo, które niestety to potwierdza i zamiast drugiej piłki setowej dla GieKSy, robi się piłka setowa dla kielczan (26:27). W kolejnej akcji znów decydujący głos mają sędziowie i pokazują podwójne odbicie Wachnikowi i mamy następny remis po 27. Andrić myli się w ataku posyłając piłkę w aut i znów challenge, ale tym razem dla gości, sędziowie potwierdzają decyzję i jest druga piłka setowa (28:27). Cały Spodek krzyczy „ostatni, ostatni”, ale nic sobie z tego nie robi Wachnik skutecznie atakując ze środka, po 28. Kolejne dwie akcje to błędy graczy GKS-u, wpierw Krulickiego na siatce, a potem Błoński atakuje w aut i niestety przegrywamy (28:30) tego bardzo wyrównanego i zaciętego seta.

 

Wszyscy sympatycy GKS-u zgromadzeni w hali, mają nadzieję na odwrócenie losów meczu po tej regulaminowej 10-minutowej przerwie. Trzeci set skutecznie w ataku rozpoczyna jednak Maćkowiak, a GKS ma problemy ze skończeniem własnych akcji i już na samym początku goście odskakują na cztery oczka (1:5) przewagi, na co nasz trener reaguje zmianą wprowadzając na parkiet, dziś po raz pierwszy Sobańskiego. Kalembka i Krulicki skuteczni na siatce (3:5) i wróciła nadzieja na zniwelowanie przewagi siatkarzy Effectora. Na krótko jednak, as Andricia (5:9) i nie najlepsza gra GKS-u, coraz więcej niedokładności na parkiecie. Przy wyniku 7:11 trener Gruszka znów zarządza podwójną zmianę z Fijałkiem i Butrynem. Austriak Wohlfahrtstaetter blokuje Kalembkę, później autowy (tak się wydaje) atak Butryna i challenge dla gospodarzy, tym razem skuteczny i mamy (8:13). Następnie Kapelus serwuje w aut i znów challenge, tym razem bez zmian (8:14), po ataku Butryna festiwalu challengów ciąg dalszy, ale znów bezskutecznie i na tym nasz trener wyczerpał możliwość kolejnych sprawdzeń (8:15). Po kolejnych dwóch akcjach przerwa na żądanie trenera Gruszki jawi się jako ostatnia szansa na uratowanie tego meczu. Autowy atak Kapelusa (9:17) nie pozostawia złudzeń, choć na chwilę siatkarze GieKSy zrywają się do odrabiania strat. Butryn skuteczny na kontrze i aut po ataku Pawlińskiego (12:17) dają niewielką nadzieję. Trener gości bierze czas, który przywraca jego siatkarzy do skutecznej gry. Znów Andrić bardzo dobrze w ataku (14:21) i sprawa wydaje się przesądzona. Jeszcze tylko Kalembka na siatce i atak w antenkę Wachnika (17:22) zatrzymuje kibiców na chwilę dłużej w hali. Następny challenge dla gości po autowym ataku Andricia (18:23), bez zmian i as serwisowy Kalembki (19:23), a może jednak? Nasz środkowy zagrywa serwisem w aut, a Andrić kończy z przechodzącej piłki i porażka GKS-u w debiucie PlusLigowym w Spodku stała się faktem.

 

Zmiana hali nie posłużyła się GieKSie i musieliśmy przełknąć pierwszą gorzką pigułkę w meczach domowych, miejmy nadzieję, na lepszy występ w sobotę z MKS-em Będzin na wyjeździe.

 

GKS Katowice – Effector Kielce  0:3 (23:25, 28:30, 19:25)

GKS: Falaschi (1), Van Walle (11), Krulicki (4), Kalembka (10), Błoński (5), Kapelus (11), Mariański (libero) oraz Stańczak (libero), Fijałek, Butryn (4), Sobański, Stelmach. Trener: Piotr Gruszka.
Effector: Komenda (4), Andrić (19), Maćkowiak (6), Wohlfahrtstaetter (5), Wachnik (11), Pawliński (15), Sobczak (libero) oraz Superlak. Trener: Dariusz Daszkiewicz.  MVP: Maciej Pawliński.

Przebieg meczu:
I: 2:5, 10:8, 15:11, 20:18, 23:25.
II: 5:4, 10:9, 14:15, 20:19, 24:25, 28:30.
III: 1:5, 6:10, 5:15, 13:20, 19:25.

 

GKS-Effector 2

 

 

Portal GieKSa.pl tworzony jest od kibiców, dla kibiców, dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą o wsparcie poprzez:

a/ przelew na konto bankowe:

SK 1964
87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

b/ wpłatę na PayPal:

E-mail: [email protected]

c/ rejestrację w Superbet z naszych banerów.

Dziękujemy!

Kliknij, by skomentować
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Piłka nożna kobiet

Znamy rywalki w Lidze Mistrzyń

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Drużyna GKS-u Katowice poznała przeciwniczki w II rundzie eliminacyjnej UEFA Women’s Champions League. Katowiczanki zagrają w miniturnieju, który odbędzie się 27-30 sierpnia. W rywalizacji wezmą udział cztery drużyny, a mecze zostaną rozegrane w Słowenii.

W pierwszym spotkaniu GieKSa zmierzy się z WFC BIIK-Shymkent (Kazachstan), a w przypadku zwycięstwa awansuje do finału, gdzie czekać będzie lepszy z pary ZNK Mura (Słowenia, Murska Sobota) – zwycięzca drugiej grupy pierwszej rundy kwalifikacji. 

Druga grupa pierwszej rundy kwalifikacji (finał 2 sierpnia):
Agarista CSF Anenii Noi 2020 (MDA) – Swieqi United FC (MLT) | Spartak Myjava (SVK) – ŽFK Budućnost (MNE)

Awans do ostatniej rundy eliminacyjnej uzyska tylko triumfator każdego miniturnieju (czeka na niego bezpośredni dwumecz o fazę ligową LM, przegrany finału zagra w Lidze Europy), a druga i trzecia drużyna turnieju eliminacyjnego spadną do Ligi Europy. W przypadku remisu po 90 minutach spotkania przewidziana jest dogrywka, a jeśli nie przyniesie rozstrzygnięcia – rzuty karne.


Wszystkie drużyny drugiej rundy eliminacyjnej to:

Rozstawione: SK Slavia Praha (CZE), FC Rosengård (SWE), FC Twente (NED), Vålerenga Fotball (NOR), FC Vorskla Poltava (UKR), WFC BIIK-Shymkent (KAZ), KFF Vllaznia (ALB), Apollon Ladies FC (CYP), ŽNK Mura (SVN), SFK 2000 Sarajevo (BIH), FC Gintra (LTU), Ferencvárosi TC (HUN), Fortuna Hjørring (DEN), Breidablik (ISL)

Nierozstawione: FC Dinamo-BSUPC (BLR), BSC Young Boys (SUI), Hibernian FC Women (SCO), ŽFK Crvena Zvezda (SRB), OH Leuven (BEL), FCV Farul Constanța (ROU), HJK Helsinki (FIN), GKS Katowice (POL), Zwycięzca CH-P Q1 Gr 1, Zwycięzca CH-P Q1 Gr 2, Zwycięzca CH-P Q1 Gr 3, Zwycięzca CH-P Q1 Gr 4, Zwycięzca CH-P Q1 Gr 5, Zwycięzca CH-P Q1 Gr 6


Faza zasadnicza Ligi Europy odbywa się w formacie pucharowym (mecz i rewanż, eliminacja bezpośrednia).

Do pierwszej rundy kwalifikacyjnej nowej Ligi Europy kobiet bezpośrednio awansuje 11 drużyn. Dołączą do nich również zespoły, które zajęły trzecie miejsce w miniturniejach drugiej rundy eliminacyjnej Ligi Mistrzyń kobiet – także 11 drużyn.

W drugiej rundzie kwalifikacyjnej do turnieju dołączy jedna drużyna z bezpośrednim awansem (Slovácko) oraz zespoły, które zajęły drugie miejsce w miniturniejach drugiej rundy eliminacyjnej Ligi Mistrzyń (11 drużyn), a także kluby, które odpadły w trzeciej rundzie kwalifikacji Ligi Mistrzyń (9 drużyn). Do nich dołączą zwycięzcy pierwszej rundy kwalifikacyjnej Women’s Europa Cup.

Liga Mistrzów odbywa się w formacie ligowym (format tabeli, dzięki któremu awansuje się do fazy pucharowej).

Kontynuuj czytanie

Piłka nożna

Marzec na dłużej, kolejne odejścia

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Mateusz Marzec podpisał nowy kontrakt z GieKSą – umowa została przedłużona do czerwca 2027 roku.

30-latek w zakończonym sezonie rozegrał 29 spotkań w Ekstraklasie i był jednym z zawodników, którzy najczęściej wchodzili z ławki rezerwowych. W całym rozgrywkach zdobył dwie bramki, z czego najbardziej zapamiętamy pierwszą. Trafienie z Radomiakiem Radom było pierwszą bramką GKS Katowice po powrocie do Ekstraklasy. Marzec wystąpił również w dwóch spotkaniach Pucharu Polski.

Życzymy sukcesów w naszym klubie.

***

Jednocześnie w klubowym komunikacie o kadrze zespołu na zgrupowanie w Opalenicy przekazano, że bramkarz Przemysław Pęksa i obrońca Jakub Kaduk, którym wygasają kontrakty, nie pojadą na obóz przygotowawczy. Zawodnicy 30 czerwca tego roku staną się wolnymi graczami i opuszczą nasz klub.

Kontynuuj czytanie

Piłka nożna kobiet

Kozak na dłużej z GieKSą

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Kontrakt Kingi Kozak zawierał możliwość jego przedłużenia, z czego postanowił skorzystać nasz klub. Tym samym kluczowa zawodniczka pozostanie w ekipie Mistrzyń Polski na sezon 2025/26.

Kinga Kozak jest skrzydłową formatu europejskiego i oczekiwania wobec niej – zarówno ze strony kibiców, jak i samej zawodniczki – należą do najwyższych w całej lidze. Wiosną pokazała pełnię swojego talentu, racząc kibiców efektownymi dryblingami i nieoczywistymi podaniami, łącznie zdobywając 10 bramek w 18 spotkaniach tego sezonu. Jej ogólny bilans w GKS Katowice to 39 bramek w 90 występach, a najbardziej pamiętną – i zawsze przywoływaną – będzie pierwsza bramka w Ekstralidze dla Trójkolorowych z 2018 roku. Obecnie nie jest powoływana do reprezentacji Polski (2 bramki w 17 meczach), a nadchodzący turniej Ligi Mistrzyń może być doskonałą szansą na walkę o powrót do kadry.

Życzymy kolejnych Trójkolorowych sukcesów!

Kontynuuj czytanie

Zobacz również

Made with by Cysiu & Stęga