Dołącz do nas

Siatkówka

Ostatnia seria gier fazy zasadniczej

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Dzisiaj Plusligowcy zaczynają ostatnią kolejkę podstawowej części sezonu. Do wyjaśnienia mamy dwie kwestie…

 

Walka o miejsca 4-6

Awans do półfinałów mają już zapewniony ZAKSA oraz Skra. Trefl z kolei zagwarantował już sobie udział w ćwierćfinale rozgrywek. O pozostałe trzy miejsca wciąż walczą cztery ekipy. ONICO, Resovia, Olsztyn i Jastrzębski mają tę samą liczbę punktów (54), a wtedy o kolejności decyduje liczna odniesionych zwycięstw. W najtrudniejszym położeniu są jastrzębianie, którzy mają właśnie najmniejszą liczbę wygranych z tych zespołów, więc potrzebują nie tylko swego zwycięstwa (co w starciu ze zdegradowanym już zespołem z Kielc, nie będzie niczym trudnym), ale i potknięcia kogoś z wyprzedzających ich ekip. Wszystkie trzy zespoły z Warszawy, z Rzeszowa i z Olsztyna, grają przeciwko rywalom, którzy grają już o nic. Tak więc strata punktów przez kogokolwiek wydaje się mało prawdopodobna i raczej możliwy jest status quo w tabeli na koniec fazy zasadniczej.

Walka o miejsce 14

Najwięcej emocji wzbudza oczywiście walka o uniknięcie degradacji z Plusligi. BBTS aby myśleć realnie o utrzymaniu się musi koniecznie wygrać za trzy punkty w Zawierciu i liczyć na potknięcie Łuczniczki w starciu z Treflem. Pytanie jakie się pojawia w tej chwili brzmi: jak do tych spotkań podejdą gdańszczanie oraz beniaminek, którzy mają już spokojną głowę? Druga rzecz to jak poradzą sobie bielszczanie oraz bydgoszczanie z presją, jaka w tym momencie pojawi się na pewno. Teoretycznie łatwiejszego przeciwnika ma BBTS, więc…
Z zaciekawieniem będziemy obserwować tę rywalizację również pod kontem naszego zespołu, ponieważ to Warta może zepchnąć GKS z dziesiątego miejsca w tabeli, a to byłoby dla nas niemiłą niespodzianką. Oczywiście w pierwszej kolejności trzeba patrzeć na siebie i postarać się zapunktować w Lubinie, co wcale nie jest zadaniem ponad możliwości GieKSy. Finał rozstrzygnięć poznamy niedzielnym późnym popołudniem.

1 liga

Zakończyły się rozgrywki finałowe w 1 lidze. Po pierwszych dwóch (wyjazdowych) zwycięstwach Lechii Tomaszów Mazowiecki w Częstochowie, niespodzianka w postaci wygrania ligi przez Lechię wydawała się na wyciągnięcie ręki. Częstochowianie nie poddali się jednak i po wyrównaniu stanu rywalizacji po zwycięstwach w Tomaszowie, wygrali w decydującym meczu na własnym parkiecie. Tym samym, to właśnie AZS Częstochowa zagra w barażu o grę w PlusLidze, z przegranym dwumeczu o miejsca 13-14 (oczywiście jeśli spełni wymogi regulaminowe dotyczące dopuszczenia klubu do udziału w rozgrywkach PlusLigi).

AZS Częstochowa – Lechia Tomaszów Maz. 3:1 (25:21, 16:25, 26:24, 25:22) – końcowy stan rywalizacji 3:2

 

Program 30 kolejki: 13, 14 i 15 kwietnia

Cerrad Czarni Radom – ONICO Warszawa (w pierwszym meczu 1:3) –
13 kwietnia (piątek) godz. 18.00 – sędziowie Mariusz Gadzina / Tomasz Flis
PGE Skra Bełchatów – ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (w pierwszym meczu 1:3) –
14 kwietnia (sobota) godz. 14.45 – sędziowie Marek Lagierski / Piotr Król

Trefl Gdańsk – Łuczniczka Bydgoszcz (w pierwszym meczu 3:0) –
15 kwietnia (niedziela) godz. 14.45 – sędziowie Maciej Maciejewski / Jacek Broński
Cuprum Lubin – GKS Katowice (w pierwszym meczu 3:1) –
15 kwietnia (niedziela) godz. 14.45 – sędziowie Paweł Ignatowicz / Sławomir Gołąbek

Indykpol AZS Olsztyn – MKS Będzin (w pierwszym meczu 1:3) –
15 kwietnia (niedziela) godz. 14.45 – sędziowie Maciej Twardowski / Magdalena Niewiarowska
Asseco Resovia Rzeszów – Stocznia (Espadon) Szczecin (w pierwszym meczu 3:0) –
15 kwietnia (niedziela) godz. 14.45 – sędziowie Jacek Litwin / Maciej Kolendowski

Jastrzębski Węgiel – Dafi Społem Kielce (w pierwszym meczu 3:0) –
15 kwietnia (niedziela) godz. 14.45 – sędziowie Agnieszka Michlic / Marek Heyducki
Aluron Virtu Warta Zawiercie – BBTS Bielsko-Biała (w pierwszym meczu 3:2) –
15 kwietnia (niedziela) godz. 14.45 – sędziowie Waldemar Kobienia / Marcin Weiner

Portal GieKSa.pl tworzony jest od kibiców, dla kibiców, dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą o wsparcie poprzez:

a/ przelew na konto bankowe:

SK 1964
87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

b/ wpłatę na PayPal:

E-mail: [email protected]

c/ rejestrację w Superbet z naszych banerów.

Dziękujemy!

Kliknij, by skomentować
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stadion

Trzy lata wielkich zmian

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Zapraszamy do kolejnego tekstu o Nowej Bukowej, który przygotował dla Was Matma85. Nie zabraknie ciekawych informacji, a całość została okraszona wieloma zdjęciami. Przeczytajcie (i zobaczcie), jak wiele zmieniło się przez ostatnie trzy lata. Oddajemy głos autorowi.

W połowie października 2024 roku minęły dokładnie trzy lata od bardzo ważnego momentu w historii GKS Katowice – wbicia pierwszej łopaty pod budowę nowego domu. W uroczystości uczestniczyli: Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa, Prezes zarządu Grupy NDI Małgorzata Winiarek-Gajewsk oraz Prezes Zarządu Stowarzyszenia Kibiców GKS-u Katowice „SK 1964” Piotr Koszecki. Po 36 miesiącach w miejscu, które klasyfikowane było jako grunty pod wodami stojącymi, nieużytkami rolnymi, a w mniejszym stopniu pastwiskami oraz gruntami zadrzewionymi, została rozłożona pierwsza rolka murawy, co pokazuje, jak diametralnie zmieniło się to miejsce.

Ostatnie miesiące prac przy obiekcie to przede wszystkim gigantyczny wzrost zainteresowania kibiców, ciekawych jak prezentuje się nasz nowy obiekt, którego budowa już się zakończyła i który już niedługo, będzie gościł ponad 15 tysięcy fanów.

Dosyć istotne i co można podkreślić to samo miejsce, w którym powstał stadion. Lokalizacja bardzo wyraźnie nawiązuje do górniczej historii i charakteru klubu. Dlaczego? Może warto przytoczyć kilka faktów na temat tego terenu, na którym GieKSa już za moment będzie gospodarzem.

Nowy stadion znajduje się na terenie Załęskiej Hałdy, tuż przy autostradzie A4, która niewątpliwie dodaje atrakcyjności tej lokalizacji. Lokalizacji, która ma bardzo bogatą historię przemysłową. Na przełomie XIX i XX wieku w tym miejscu zlokalizowana była huta o nazwie Joanna, która eksploatowała glin ceramiczny metodą odkrywkową. Znajdowały się tu budynki huty oraz składowisko odpadów pohutniczych. W późniejszym czasie rozpoczęto w tym miejscu wieloletnią eksploatację, w pokładach na różnych głębokościach, złoża węgla kamiennego. Płytka eksploatacja prowadzona była w latach… 1865-1867 przez dawne kopalnie Charlotte i Wiktor, czyli poprzedniczki KWK „Wujek”.

Przykładowa mapa pokładu KWK Wujek z naniesionym obrysem inwestycji. GIG

Co wynika z wielu dostępnych map, część północna naszego nowego obiektu znajduje się na terenie dawnej huty, pod którym nie prowadzono eksploatacji węgla. Natomiast część południowa stadionu, w tym trybuna dopingowa Blaszok, znajduje się na terenie eksploatacji węgla w kilku pokładach. Były tutaj zarówno dukle jak i szyby wydobywcze – naliczono 16 wyrobisk o głębokości od kilku do dwudziestu kilku metrów. Można śmiało przypuszczać, że Skarbnik, który kiedyś ostrzegał górników, a teraz jest na emeryturze, będzie miał na mecze GieKSy jakieś tajemne, ukryte wejście.

Załęska Hałda, dzięki okolicznym lasom, od zawsze charakteryzowała się znacznym zazielenieniem. Pomimo tak dużej inwestycji, teren nadal pozostanie w zdecydowanej większości „zielony”. Podczas ostatnich trzech lat otoczenie diametralnie się zmieniło, co najlepiej pokażą poniższe fotografie.

Źródło: @zakaz_filmowania kanał YouTube / Matma85

Źródło: @zakaz_filmowania kanał YouTube / Matma85

Źródło: @zakaz_filmowania kanał YouTube / Matma85

Pierwszy rok od uroczystego wbicia pierwszej łopaty to były głównie roboty ziemne, wycinka drzew, budowa zbiorników retencyjnych, odwierty, wykonanie sieci kanalizacyjnej, części fundamentów. Pod koniec 2022 roku, spod leżącego wszędzie śniegu, pojawiły się pierwsze elementy kubatury stadionu miejskiego. Konkretnie 3-kondygnacyjne klatki schodowe hali sportowej. W pierwszych cieplejszych dniach 2023 roku obiekt prezentował się następująco.

Źródło: K.Kalkowski

Od tego momentu prace nabrały prędkości, a dzięki bardzo dobremu zarządzaniu przez wykonawcę dostawami elementów żelbetowych – montaż przebiegał bardzo sprawnie. W maju pojawiły się pierwsze konstrukcje stalowych kratownic dachu nad trybunami stadionu piłkarskiego, a dokładnie 29 czerwca 2023 roku uroczyście została zawieszona wiecha na jej konstrukcji.

Jak wiele zmieniło się w krótkim czasie, pokazują kompilacje fotografii:

Źródło: wkatowicach.eu/ Matma85

Źródło: wkatowicach.eu/ Matma85

Źródło: wkatowicach.eu/ Matma85

Źródło: wkatowicach.eu/ Matma85

Źródło: wkatowicach.eu/ Matma85

31 października 2024 roku oficjalnie wykonawca (firma NDI_ zakończył prace budowlane na obiekcie i od 1 listopada trwają odbiory. Obiekt w ostatnim dniu października posiadał już bramki, siatki, a nawet namalowane linie na murawie.

Foto. Matma85

Foto. Matma85

Foto. Matma85

Foto. Matma85

Mamy teraz głęboką nadzieję, że odbiory odbędą się beż żadnych przeszkód i z początkiem rundy wiosennej spotkamy się przy sztucznym świetle na meczu otwarcia stadionu, na który czekaliśmy tak długo. Stadionu, który da nam wielkie perspektywy.

Foto. Matma85

Foto. Matma85

Matma85

Kontynuuj czytanie

Felietony Piłka nożna

Post scriptum z wyjazdu do Krakowa

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Za nami kolejny wyjazd na stadion Cracovii, tym razem na mecz z prawdziwym gospodarzem tego obiektu. Czas na tradycyjne „Post scriptum”.

  1. Na wyjazd do Krakowa złożyliśmy cztery wnioski o akredytację i bez problemu zostały nam przyznane: Madziara i Kazik (foto), Shellu i ja (press).
  2. Dzień przed wyjazdem napisał do mnie Łukasz, który w zeszłym sezonie kilkukrotnie pisał dla Was relację tekstową na żywo z pierwszoligowych boisk. Później w oczekiwaniu na nowe okulary musiał na chwile zaprzestać jeżdżenia. Oznajmił, że mógłby czasami pomóc, na co mu odpisałem – że będę miał go na uwadze i jakby była taka potrzeba, to będę dzwonił.
  3. Chciałbym widzieć jego zdziwienie, gdy w sobotę przed godziną ósmą dostał ode mnie wiadomość: czy nie chciałby pojechać do Krakowa? Shellu obudził się z wysoką gorączką. W momencie, kiedy Łukasz wyraził chęć, zacząłem ogarniać mu akredytację.
  4. Równo o godzinie dziewiątej wykręciłem numer do Marzeny Młynarczyk-Warwas, która pełni rolę rzecznika pasowego w Cracovii. Przedstawiłem jej sytuację i poprosiłem o przyznanie akredytacji Łukaszowi, a anulowanie Shellowi. Muszę przyznać, że wiele klubów powinno się uczyć od tej pani podejścia do człowieka. Była bardzo życzliwa i nie widziała żadnych problemów, aby podmienić akredytację. W wielu klubach zostalibyśmy zrugani, że w ogóle dzwonimy.
  5. Do Krakowa dojechaliśmy godzinę przed meczem, sprawnie zaparkowaliśmy samochód i udaliśmy się po akredytację. Ja z Łukaszem odebraliśmy je bardzo szybko, ale Magda z Kazikiem mieli je w innym miejscu, którego musieli się trochę naszukać.
  6. W tym dniu pod stadionem odbywały się obchody z okazji 106. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dla kibiców była grochówka z kotła, sporo pojazdów wojskowych i żołnierzy w pełnym umundurowaniu. Dodatkowy akcent mieliśmy jeszcze przed pierwszym gwizdkiem: żołnierze wynieśli na murawę 80-metrową biało-czerwoną flagę i zostały odśpiewane trzy zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.
  7. Z Łukaszem udałem się na sektor prasowy, a Madziara z Kazikiem postanowili jeszcze pokrążyć pod stadionem, aby popstrykać trochę fotek i polatać dronem.
  8. Spotkanie rozpoczęło się dla nas bardzo dobrze i z niedowierzaniem oglądaliśmy poczynania naszych piłkarzy, którzy bez problemu stwarzali sobie sytuacje bramkowe, a to, co robił Mateusz Mak, przechodziło nasze najśmielsze oczekiwania.
  9. W drugiej połowie Adrian Błąd zdobył bramkę kolejki, którą zobaczyłem dopiero z odtworzenia, bo w trakcie meczu mi umknęła.
  10. Końcówka spotkania to istny rollercoaster, z którego wyszliśmy obronną ręką. Chyba nikt o zdrowych zmysłach nie spodziewał się, po utracie bramki w 93. minucie, że jeszcze wygramy ten mecz.
  11. Po meczu poszedłem do mix zony, aby przeprowadzić wywiad z Adrianem Błądem, który możecie przeczytać TUTAJ, a reszta ekipy udała się na konferencję.
  12. Po konferencji podszedłem do pani rzecznik, aby osobiście podziękować za przyznanie akredytacji na ostatnią chwilę – co ją niezmiernie zdziwiło. Stwierdziła, że takie drobnostki to ona załatwia od ręki i była zdziwiona, że w innych klubach tak to nie działa.
  13. Następnie udaliśmy się w kierunku Katowic. Ostatnia osoba (ja ;)) zameldowała się w domu po godzinie 20:00.
  14. Teraz trochę przerwy na mecze naszych „Orłów”, a następnie udamy się na wyjazd do Poznania.
Kontynuuj czytanie

Galeria Piłka nożna

Katowickie złudzenia, poznański tryumf

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Zapraszamy do trzeciej, a zarazem ostatniej galerii z Poznania. 

Kontynuuj czytanie

Zobacz również

Made with by Cysiu & Stęga