[RELACJA] Dramat w Satelicie. Decydujący mecz we wtorek

W ostatniej kolejce sezonu zasadniczego Polskiej Hokej Ligi (we wtorek czeka nas jeszcze zaległy mecz z Unią Oświęcim) TAURON KH GKS Katowice zmierzył się z Zagłębiem Sosnowiec. Trener Tom Coolen z meczu na mecz ma do dyspozycji coraz mniejszą liczbę zawodników – w tym spotkaniu zabrakło Mikołaja Łopuskiego i Janne Laakkonena. Ponownie graliśmy na zaledwie 5 obrońców, a nominalny defensor Tomasz Skokan uzupełnił drugi atak z Markiem Strzyżowskim i Filipem Starzyńskim. Nasi rywale wystawili pełne cztery piątki. Choć GieKSa przed meczem zajmowała 2 miejsce w tabeli PHL, a Zagłębie 9, to mecz od początku był dosyć wyrównany, ale w 7 minucie wyszliśmy na prowadzenie. Strzał Damiana Tomasika odbił Rafał Radziszewski, ale przy dobitce Filipa Starzyńskiego był już bezradny. 2 minuty później Rohtla z ostrego kąta krążek w stronę bramki, gdzie najeżdżał Malasiński, lecz guma po odbiciu się od obrońcy trafiła w Radziszewskiego. W kolejnej minucie uderzenie Urbanowicza z backhandu, poprzedzone ładną indywidualną akcją Tuhkanena, również wyłapał bramkarz. Po wygraniu bulika kolejny groźny strzał oddał Rohtla. GieKSa nie atakowała często, ale za to konkretnie. W 13 minucie na ławkę kar za trzymanie kija trafił Michał Działo. Stworzyliśmy sobie kilka niezłych sytuacji w przewadze, ale minimalnie brakowało dokładności. W 17 minucie przy wyprowadzaniu akcji kompletnie pogubiła się nasza para obrońców Devecka-Tuhkanen, straciliśmy krążek, a nasi rywale nie pozostawili żadnych szans Lindskougowi. 2 minuty później było już 2:1 dla Zagłębia i ponownie spory udział w tym golu miała nasza defensywa, a krążek w pustej bramce umieścił Kozłowski. W pierwszej tercji mieliśmy więcej okazji strzeleckich od drużyny gości, ale dwa katastrofalne błędy spowodowały, że po 20 minutach przegrywaliśmy 2:1.

Od początku drugiej tercji GieKSa ruszyła do ataku w celu doprowadzenia do wyrównania. W 23 minucie Łukasz Rutkowski otrzymał karę za spowodowanie upadku Patryka Wronki. Tym razem przewagę rozegraliśmy bardzo słabo. W 28 minucie dobrą, szybką akcję wyprowadzili Malasiński i Wronka, ale strzał z bliska tego pierwszego pewnie złapał Radziszewski. W 31 minucie było już 3:1 dla Zagłębia. Krążek otrzymał Słaboń, pognał z nim na bramkę i umieścił go idealnie pod poprzeczką. Z minuty na minutę coraz bardziej widoczne było zmęczenie naszych zawodników. W 33 minucie na ławkę kar sędzia odesłał Tomasza Malasińskiego. Podczas bronienia osłabienia spróbowaliśmy dłużej utrzymać krążek w tercji Zagłębia, ale po błędzie Jyrkkio na niebieskiej w sytuacji sam na sam znalazł się Kozłowski. Jego strzał obronił jednak Lindskoug. 3 minuty później otrzymaliśmy kolejną karę – tym razem winowajcą był Jyrkkio. Ponownie podczas gry w osłabieniu pozwoliliśmy na sytuację sam na sam, a miało to miejsce po niecelnym podaniu Wronki. Butsenko podobnie jak Kozłowski także nie wykorzystał tej idealnej okazji. Na 70 sekund przed końcem tercji krążek przeciwnikowi odebrał Krężołek, a następnie próbował podawać, lecz krążek wrócił na jego kij, oddał strzał przy krótkim słupku i zdobył kontaktowego gola. Pół minuty później karę otrzymał Pavuk. Po 40 minutach przegrywaliśmy 3:2.

Ostatnią tercję rozpoczęliśmy od jeszcze 80 sekund w przewadze. Dobrą okazję wykreował Patryk Wronka, który po objechaniu bramki podał do Rohtli, ten jednak trafił bardzo nieczysto w krążek. W tej tercji, w odróżnieniu od poprzednich, GieKSa postawiła na dłuższe akcje z większą liczbą podań, ale nie przekładało się to na okazje bramkowe. W 47 minucie krążek wpadł do bramki Zagłębia, jednak gol nie został uznany, ponieważ według sędziego został on zdobyty łyżwą. Po kilkudziesięciu sekundach nie było już jednak żadnych wątpliwości. Swoją debiutancką bramkę w brawach GieKSy strzałem spod niebieskiej zdobył Maris Jass. 2 minuty później na ławkę kar odesłany został Butsenko. Dwukrotnie dobre podanie otrzymał Rohtla, ale ponownie nie umiał czysto trafić w krążek. Kolejny raz z rzędu nie umieliśmy wykorzystać gry w przewadze. W ostatnich minutach trzeciej tercji nasi hokeiści znaleźli w sobie dodatkowe pokłady sił i twardo walczyli o to, by wyjść na prowadzenie. Na 100 sekund przed syreną kończącą trzecią tercję karę za spowodowanie upadku przeciwnika otrzymał Rafał Radziszewski. Co ciekawe, przewinienie odgwizdał sędzia stojący na linii niebieskiej, a nie ten będący kilka metrów od sytuacji. Po nieudanym strzale Rohtli w ostatnich sekundach Zagłębie wyprowadziło kontrę, którą przewinieniem przerwał właśnie Rohtla. Zegar wskazywał dokładnie sekundę do końca meczu, a Sosnowiczanie oddali strzał tuż po wygranym buliku… i zdobyli gola. Przegraliśmy 4:3 i o tym, czy zakończymy sezon zasadniczy na pierwszym miejscu zadecyduje wtorkowy mecz z Unią Oświęcim.