Dołącz do nas

Piłka nożna Wywiady

Rozmowa z Piotrem Świerczewskim [WYWIAD]

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Na meczu w Pruszkowie pojawiło się sporo ludzi związanych z piłką od dawna. Zauważyliśmy trenerów Dźwigałę i Podolińskiego. Byli też dziennikarze Polsatu Iwanow oraz Feddek. My nie mogliśmy przejść obojętnie wobec osoby Piotra Świerczewskiego, który pojawił się na tym meczu w roli obserwatora. Poczytajcie, co miał do powiedzenia popularny „Świr”.

GieKSa.pl: Piotrek na początek powiedz jak Ci się podobała dziś gra GieKSy i sam mecz?

Świerczewski P. : Może ja powiem przewrotnie, ale mi się mecz podobał. Wczoraj byłem na spotkaniu Zawiszy z Bełchatowem i tam spadkowicze nie potrafili wymienić pięciu podań. Dla mnie to była rzeź, piłkarsko był to słaby mecz. Tutaj obie drużyny starały się grać i rozgrywać piłkę. GieKSa nie grała dla mnie źle, ale popełniła błędy w koncentracji przy stracie bramki. Pojawiły się również błędy indywidualne, ale z gry żadna z drużyn nie miała miażdżącej przewagi. Mecz był wyrównany, wynik był otwarty, ale GieKSa nie miała okazji do strzelenia bramek.

100% nie było żadnej.

No właśnie to Pogoń była skoncentrowana do końca tak jak to było przy drugiej bramce. Przecież tam były dwa słupki, można było wybić tą piłkę. Tak samo było w pierwszej bramce, zaczęło się od autu potem piłka 3 razy była dośrodkowana w pole karne. Zadaliście pytanie o sinusoidę, jeśli chodzi o wyniki, dziś tego wyniku szkoda, ale może złapią rytm i będą dwie-trzy wygrane z rzędu.

Problem w tym, że my od dwóch lat nie mamy takiej serii.

Ja nie znam tak dobrze zespołu, nie jestem z nimi w środku. Co jest tego przyczyną to nie wiem. Trzeba być może zobaczyć, co jest w głowach tych zawodników. W pół roku obejrzałem na żywo 3 mecze i może mam pecha, bo zawsze GieKSa dobrze gra a przegrywa. Oglądałem mecz w Niecieczy ( 0:1), W Ostródzie (0:1) i teraz gdzie Pogoń nie była lepszym zespołem.

Zdarza się często, że błędy popełniają zawodnicy, którzy nie mają zmienników na swych pozycjach. Twoim zdaniem to może mieć znaczenie, jeśli chodzi o ich postawę?

Na pewno tak, jak się ktoś czuje za pewnie w składzie. Posiadanie szerokiej kadry nie jest złym pomysłem, bo to inni wymuszają zdrową rywalizację na pozycjach. Tylko żeby mieć szeroką kadrę a co najważniejsze równą kadrę trzeba mieć fundusze. Nie chce ich oceniać indywidualnie, bo dziś nie była to moja rola. Ja patrzyłem na młodzieżowców gdyż mogą oni grać w kadrze, w której współpracuje ( rocznik 94 łapie się do tej kadry).

Dzisiaj kogoś byś widział, jeśli chodzi o polecenie do tej kadry?

Niestety Alan Czerwiński nie łapie się pod ten rocznik. Jest dynamiczny i można by go było spróbować na takiej kadrze. Z Siedlec był chłopak z 13stką, ale nie był widoczny w dzisiejszym meczu.

Gdy grałeś w GieKSie to słynęliście z charakteru i serca zostawianego na boisku, dziś było to widać?
Nie mogę im zarzucić, że nie chcieli wygrać. Przeciwnik też nie był taki słaby by im pozwolić na to. Trener Sasal widział, że mocną stroną GieKSy jest kontra, przyjęli dobrą taktykę na mecz, pozwolili rozgrywać piłkę GieKSie w efekcie, czego Goncerz był odcięty od podań, dotknął może z 10 razy piłkę w tym meczu.

Wydaje nam się, że zbytu dużo błędów było w prostych sytuacjach by ta gra była płynna i szybsza

Czasem to łatwo się mówi, na boisku popełnia się błędy, bo Cie przeciwnik atakuje. Obniżone morale? Nie jest obniżone, przegrywasz 0:2, ale masz kupę czasu na zdobycie bramek. Rozgrywanie piłki było dobre do 16stki, potem napastnicy byli odcięci. W tym meczu po prostu jedna z drużyn wykorzystała błędy przeciwnika. Byli też bardziej skoncentrowani.

Dla Ciebie był to sprawiedliwy wynik?

Myślę, że tak. GieKSa nie miała okazji na strzelenie bramek. Być może trzeba było na początku cofnąć się na początku i czekać, co zrobi Pogoń. Przy 0:2 było to już nierealne. Wtedy trzeba by było zastosować pressing i kryć każdy swego, ale to już wymaga agresji i siły. Trzeba wtedy orać na boisku.

Powspominajmy trochę stare dobre czasy i odnieśmy się do tego, co mamy teraz. Wy w pucharach i lidze graliście pod presją. Teraz też jest presja awansu. Opowiedz coś o tamtych spotkaniach i presji ciążącej na was.

W pucharach graliśmy z Rovaniemi …śmiech… teraz to się łatwo mówi. Wtedy GieKSa miała wielki budżet jak na warunki ligowe. Na tamte czasy klub miał najładniejszy stadion w Polsce, prezes był fanem piłki, oddany drużynie. Klub kupował najlepszych graczy, reprezentantów polski. Mogliśmy wtedy walczyć o najwyższe cele. To były inne realia. W klubie teraz się coś zmieniło? Trzeba też myśleć o zapleczu, szkoleniu. Pytałem ostatnio czy grają w lidze juniorów i okazało się, że nie grają. Widać, więc, że to „łowienie” młodych talentów też gdzieś klubowi ucieka. Kluczem są też pieniądze, bo za nie można mieć lepszych zawodników.

3 komentarze
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

3 komentarze

  1. Avatar photo

    WNC emigracja

    28 sierpnia 2015 at 20:17

    Hmmm Jakoś tak, bez sentymentu opowiada o GieKSie.

  2. Avatar photo

    jare

    28 sierpnia 2015 at 23:39

    według mnie pierdoli farmazony a przecież na Gieksie sie wypromował (Igzrzyska w Bacelonie 92) a potem to już poszło…. ale na Gieksie się wypromował.

  3. Avatar photo

    roberto

    29 sierpnia 2015 at 09:16

    Dobrze powiedział bo nie bylo z jego strony zadnej wazeliny powiedział tak jak jest i tyle w temacie!!

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Piłka nożna

Potencjalni rywale w Lidze Konferencji

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Dziś o 14:00 w szwajcarskim Nyonie odbędzie się losowanie drugiej rundy kwalifikacyjnej Ligi Konferencji. Własnie poznaliśmy sześciu potencjalnych rywali GKS Katowice.

GieKSa została przydzielona do grupy 5, w której jest rozstawiona. Na tym etapie wylosować możemy jeden z poniższych klubów: FK Panevėžys (Litwa), przegranego z pary pierwszej rundy kwalifikacyjnej Ligi Europy HNK Hajduk Split (Chorwacja) – MŠK Žilina (Słowacja), ŁNZ Cherkasy (Ukraina), Zimbru Kiszyniów (Mołdawia) lub Auda Ķekava (Łotwa).

ŁNZ Czeraksy swoje mecze ma rozgrywać na stadionie Wisły Płock.

Mecze drugiej rundy kwalifikacyjnej zostaną rozegrane w czwartki – 23 i 30 lipca.

Kontynuuj czytanie

Piłka nożna

Hajduk lub Żilina rywalem GieKSy

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

GKS Katowice w II rundzie eliminacji Ligi Konferencji trafił na przegranego z pary I rundy eliminacji Ligi Europy – Hajduk Split/MSK Żilina.

Mecze tej rundy odbędą się 23 i 30 lipca.

Pierwsze spotkanie GieKSa rozegra na wyjeździe.

W zakończonym sezonie Hajduk zajął drugie miejsce w lidze chorwackiej z dorobkiem 68 punktów w 36 meczach, na który złożyło się 20 zwycięstw, 8 remisów i 8 porażek (bramki: 61-36)

MSK Żilina natomiast zajęła w lidze słowackiej miejsce czwarte, zdobywając 52 punkty w 32 meczach – 15 zwycięstw, 7 remisów i 10 porażek (bramki: 59-41). Zespół zdobył również Puchar Słowacji w finale pokonując Koszyce 3:1.

Kontynuuj czytanie

Piłka nożna

Gabriel Kobylak 2028

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

GKS Katowice zdecydował się na transfer definitywny Gabriela Kobylaka z Legii Waszawa. 24-letni bramkarz podpisał z nami umowę do końca czerwca 2028 roku. Kontrakt zawiera opcję przedłużenia o kolejny sezon.

Kobylak występował w podkarpackich drużynach młodzieżowych (Zgoda Zarszyn, Orzeł Bażanówka, Ekoball Sanok i Karpaty Krosno). W 2018 roku trafił do Legii, gdzie najpierw grał w rezerwach a następnie został wypożyczony do Puszczy Niepołomice (2020-22) oraz Radomiaka Radom (2022/23 i wiosna 2024). Po sezonie 2023/24 wrócił do Legii Warszawa, ale nie przebił się na stałe do pierwszej jedenastki. Ze stołeczną drużyną zdobył Puchar i SuperPuchar Polski. 

W ostatnim sezonie wystąpił w 8 spotkaniach (6 w rezerwach Legii w III lidze, 1 w Lidze Konferencji i 1 w Pucharze Polski). Na poziomie Ekstraklasy ma rozegrane 47 spotkań, a na jej zapleczu – 50. Ma także skromne doświadczenie pucharowe – wystąpił w 6 meczach w Lidze Konferencji (w tym 1 w eliminacjach).

Życzymy powodzenia w naszych barwach!

Foto: GKSKatowice.eu

Kontynuuj czytanie

Zobacz również

Made with by Cysiu & Stęga