Siatkarska krótka przesunięta – Szkoda zmarnowanej szansy na pokonanie Resovii po raz drugi

STATYSTYKI MECZOWE GKS-u

Czas trwania spotkania – Mecz GKS-u z Resovią trwał 140 minut, z czego I set 30 min. – II set 27 min. – III set 31 min. – IV set 33 min. – V set 19 min.
Punkty zdobyte z błędów przeciwnika – GKS 33

Ilość zdobytych punktów – GKS 78: Butryn 25, Kapelus 18, Sobański 15, Kalembka 10, Krulicki 5, Falaschi 3, Pietraszko 2.
Ilość zdobytych punktów w fazie zagrywki – GKS 23: Butryn 8, Kapelus 4, Sobański 4, Kalembka 3, Pietraszko 2, Krulicki 1, Falaschi 1.
Bilans punktów zdobytych do straconych – GKS 36: Kapelus 11, Butryn 10, Sobański 6, Kalembka 5, Krulicki 3, Falaschi 2, Błoński -1.

Ilość zagrywek – GKS 112: Butryn 23, Falaschi 18, Sobański 18, Kalembka 16, Kapelus 15, Krulicki 13, Pietraszko 7, Błoński 2.
Ilość błędów na zagrywce – GKS 19: Kalembka 4, Butryn 3, Kapelus 3, Sobański 3, Krulicki 2, Pietraszko 2, Falaschi 1, Błoński 1.
Ilość asów serwisowych – GKS 7:  Butryn 4, Kapelus 1, Kalembka 1, Pietraszko 1.

Ilość przyjęć – GKS 91: Sobański 45, Kapelus 27, Stańczak 17, Błoński 1, Kalembka 1.
Ilość błędów w przyjęciu – GKS 2: Kapelus 1, Sobański 1.
Procent przyjęcia dokładnego (perfekcyjne oraz dobre) – GKS 41%: Kalembka 100%, Sobański 47%, Stańczak 41%, Kapelus 30%, Błoński 0%.
Procent przyjęcia perfekcyjnego – GKS 30%: Sobański 33%, Kapelus 30%, Stańczak 24%, Błoński 0%, Kalembka 0%.

Ilość ataków – GKS 141: Butryn 51, Kapelus 36, Sobański 35, Kalembka 11, Krulicki 8.
Ilość błędów w ataku – GKS 12: Butryn 7, Sobański 3, Kapelus 1, Kalembka 1.
Ilość ataków zablokowanych – GKS 9: Butryn 5, Kapelus 2, Sobański 2.
Ilość zdobytych punktów w ataku – GKS 57: Butryn 18, Kapelus 17, Sobański 11, Kalembka 7, Krulicki 4.
Procent punktów w stosunku do wszystkich ataków – GKS 40%: Kalembka 64%, Krulicki 50%, Kapelus 47%, Butryn 35%, Sobański 31%.

Ilość bloków punktowych – GKS 14: Sobański 4, Butryn 3, Falaschi 3, Kalembka 2, Krulicki 1, Pietraszko 1

Pierwszy set szalenie wyrównany z początkowym prowadzeniem GKS-u, potem w środkowej jego części lepiej prezentowali się goście prowadząc już nawet trzema oczkami (15:18). Od stanu remisowego po 20 już była tylko walka o przechylenie szali wygranej na swoją korzyść. GieKSa zmarnowała dużą szansę na wygranie tej partii, bo przy pierwszej piłce setowej, Sobański atakując z drugiej linii trafił niestety w aut. Przy drugiej Resovia obroniła się sama skuteczną akcją siatkarską. Natomiast drugą piłkę setową wykorzystali za to rzeszowianie i set nam uciekł. Skuteczność w ataku lepsza po stronie gości – GKS 39%, a Resovia 48% – punktowo zliczono 12:15. W asach i blokach lekka przewaga po naszej stronie – 6:4. Błędy własne – GKS 8 – Resovia 9, obie ekipy zepsuły aż po 6 zagrywek. Tak więc przegraliśmy tego seta słabszym atakiem. Przyjęcie o dziwo lepsze po stronie GieKSy – dokładne na poziomie 45% do 40%, a perfekcyjne na poziomie 32% do 25%. Indywidualnie grę trzymali Butryn 6 oczek oraz Sobański 5 oczek.

W drugiej partii po początkowym prowadzeniu siatkarzy z Rzeszowa (dwoma punktami) GKS powoli wchodził na wyższe obroty. I od stanu po 13 gra zaczęła układać się tak dobrze, że nagle zrobiło się już pięć punktów przewagi (20:15). Goście jeszcze próbowali odrobić straty, ale spokojna gra GieKSy utrzymała te pięć oczek więcej, do końca. Skuteczność w ataku znów gorsza po naszej stronie – GKS 37%, a Resovia 48% – wynikowo wyszło 10:14. W asach i blokach 5:2 czym nadrobiliśmy większość strat z ataku. Błędy własne – GKS miał zaledwie 4, a Resovia aż 10 i to ostatecznie przesądziło o naszym zwycięstwie. Przyjęcie tym razem lepsze u gości – dokładne na poziomie 38% do 55%, a perfekcyjne na poziomie 31% do 36%. Punktowanie rozłożyło się na cały zespół GKS-u, procentowo najlepiej wypadli Kalembka – 67% oraz Kapelus – 60% skuteczności.

Trzeci set z lekką przewagą GKS-u od samego początku, dwu lub trzypunktową, z niepotrzebną nerwówką w decydującej jego części, kiedy to rzeszowianie wyszli na jedyne w tym secie prowadzenie (18:19 i 19:20). Na szczęście szybko sytuacja została opanowana i przy drugiej piłce setowej Kapelus zamknął tę partię. Skuteczność w ataku procentowo się poprawiła – GKS 48%, a Resovia 50% – ale punktowo znów ponieśliśmy straty, 13:17 to sporo jak na wyrównany procent. Część strat odrobiliśmy w asach i blokach – 4:2, ale najwięcej znów dostaliśmy od gości po błędach własnych, bo GKS miał zaledwie 3 w zagrywce, natomiast rzeszowianie aż 8, ale tylko 2 po zepsutych serwisach. Innymi słowy te 6 błędów było wymuszonych przez nasz dobrze grający zespół. Przyjęcie z seta na set coraz gorsze niestety – dokładne na poziomie 33% do 48%, a perfekcyjne na poziomie 19% do 29%. Grę w ataku trzymał Butryn – 7 punktów, choć skuteczność nie za wysoka, bo 42%.

W czwartej partii GieKSa poszła za ciosem i od stanu remisowego po 6, osiągnęła trzy oczka przewagi i spokojnie kontrolowała i pilnowała wyniku. Wydawało się, że już nic gości nie uratuje i GKS zgarnie trzy punkty w tym meczu. Niestety od rezultatu 19:17 nasza gra się zacięła, co skrzętnie wykorzystali doświadczeni gracze wicemistrza Polski. Zdobyli cztery punkty z rzędu (19:21) i tym razem po naszej stronie zrobiło się nerwowo. Nasi siatkarze się nie poddawali i wyciągnęli na remis po 22, ale kolejne dwie akcje były na korzyść rzeszowian i piąty set okazał się koniecznością, po wykorzystaniu znów drugiej piłki setowej przez gości, ale za sprawą zepsutej zagrywki Pietraszki. Szkoda straconej szansy. Skuteczność w ataku ciągle lepsza u rzeszowian – GKS 41%, a Resovia 52% – wynikowo wyszło troszkę lepiej niż we wcześniejszych setach, tym razem 14:16. GieKSa miał 1 asa i 3 bloki, a Resovia… zero! Co łącznie dało wynik 18:16 po własnych akcjach, więc gdzie set został przegrany? Tym razem to u nas było za dużo błędów własnych – GKS 9 ( w tym 4 w zagrywce), a Resovia 5 (też 4 w zagrywce). Przyjęcie tym razem się poprawiło – dokładne na poziomie 45% do 55%, a perfekcyjne na poziomie 30% do 45%. Punktowanie ponownie rozłożyło się na cały zespół, a najlepiej wypadł Kapelus – 56% skuteczności.

Tie-break zaczęliśmy fatalnie (1:5 i 3:8) i przy zmianie stron boiska wydawało się, że wszystko już pozamiatane było. Ponownie nasi siatkarze nie zwiesili głów i zaczęli szybko odrabiać straty pokazując świetną grę, szczególnie w ataku i doprowadzili do remisu po 9! Jedyny punkcik w tym okresie dostali goście w prezencie po zepsutej zagrywce Butryna. Tak szybkie odrobienie wyniku, chyba spowodowało lekkie rozluźnienie, bo od razu goście znów mieli przewagę (9:11). Jeszcze udało się dojść na oczko straty (11:12), ale potem 2 punkty dla Resovii i przy rezultacie 11:14 sytuacja była już bardzo ciężka. Pierwszą piłkę meczową wybronił Kalembka, ale przy drugiej zepsuł serwis Błoński i mogliśmy zapisać do tabeli tylko jeden punkcik. Skuteczność w ataku procentowo lepsza u gości – GKS miał 36%, a Resovia 46% – ale wynikowo lepsza dla GKS-u, bo 8:6. W asach i blokach minimalna porażka – 2:3. Błędy własne – GKS 6, po 3 w zagrywce i w ataku, Resovia zaledwie 2 po serwisach. Przyjęcie lepsze u nas, ale nie przełożyło się to na większe zdobycze punktowe w ataku – dokładne na poziomie 42% do 40%, a perfekcyjne na poziomie 42% do 20%. Butryn i Kapelus zdobyli po 4 punkty, ale Karol mylił się w ataku zbyt często – zaledwie 30% skuteczności przy 67% Serhija.

Ogólnie trzeba ocenić, że było to bardzo dobre spotkanie w wykonaniu siatkarzy GieKSy, ale podobnie jak w Kędzierzynie, żeby pokonać topowe drużyny w Polsce, trzeba dołożyć jeszcze więcej jakości, a tego zabrakło jednak, szczególnie w ataku. Skuteczność w tym elemencie w całym spotkaniu – GKS 40%, a Resovia 49% – w punktach policzono 57:68. W asach serwisowych nasza spora przewaga, bo 7:2, podobnie w blokach punktowych, bo 14:9. Co dało łącznie wynik po skończeniu własnych akcji – 78:79! czyli prawie na remis. Błędy własne – GKS miał 31, a Resovia 33, w tym w zagrywce 19:18, a w ataku 12:8 plus inne błędy 0:7. Przyjęcie gorsze od Resovii, ale bliskie remisu – dokładne na poziomie 41% do 48%, a perfekcyjne na poziomie 30% do 32%. Najwięcej punktów zdobył Butryn, bo aż 25, ale procentowo skuteczność w ataku miał słabą, bo tylko 35% (na aż 51 ataków skończył tylko 18), do tego dołożył 4 asy oraz 3 bloki. Lepiej w ataku wypadł Kapelus – 47% skuteczności, środkowi mieli wysoki procent, ale nie atakowali zbyt często, a szkoda. Dodatkowo trzeba wyróżnić za to spotkanie naszego libero, Adriana Stańczaka, który bronił kilka razy i podbijał piłkę w nieprawdopodobnych sytuacjach, dając możliwość na rozegranie kontry. Był to chyba najlepszy występ Stańczaka w barwach naszego klubu. Po dwóch udanych, acz przegranych meczach, nie ma czasu na zbytnie rozpamiętywanie ich, bo już trzeba szykować się do kolejnego meczu i na dodatek w odmiennej roli czyli faworyta starcia z Espadonem w Szczecinie.

ŁĄCZNE STATYSTYKI MECZOWE GKS-u – po 24 meczach  (91 setów)

Czas trwania spotkań – Mecze GKS-u z trwały 2345 minut, z czego I set 637 min. – II set 630 min. – III set 640 min. – IV set 314 min. – V set 124 min.
Punkty zdobyte z błędów przeciwnika – GKS 599: zagrywka 367, atak 145, siatka + inne 87.
Punkty oddane przez błędy własne – GKS 622: zagrywka 386, atak 174, siatka 25, inne 37.

Ilość zdobytych punktów – GKS 1420: Butryn 330, Kapelus 280, Sobański 192, Kalembka 166, Krulicki 149, Van Walle 140, Błoński 79, Falaschi 40, Pietraszko 35, Stelmach 6, Fijałek 3.
Ilość zdobytych punktów w fazie zagrywki – GKS 473: Butryn 110, Kapelus 72, Kalembka 69, Sobański 60, Krulicki 54, Van Walle 37, Błoński 35, Falaschi 17, Pietraszko 14, Stelmach 4, Fijałek 1.
Ilość punktów zdobytych po przyjęciu zagrywki – GKS 947: Butryn 220, Kapelus 208, Sobański 132, Van Walle 103, Kalembka 97, Krulicki 95, Błoński 44, Falaschi 23, Pietraszko 21, Fijałek 2, Stelmach 2.
Bilans punktów zdobytych do straconych – GKS 550: Butryn 161, Kapelus 137, Krulicki 81, Van Walle 73, Kalembka 64, Sobański 40, Falaschi 16, Błoński 10, Stelmach 4, Pietraszko 2, Fijałek -7, Mariański -15, Stańczak -16.

Ilość zagrywek – GKS 2024: Kalembka 314, Krulicki 286, Kapelus 277, Sobański 263, Butryn 251, Falaschi 246, Van Walle 147, Błoński 116, Pietraszko 82, Fijałek 31, Stelmach 11.
Ilość błędów na zagrywce – GKS 386: Kalembka 72, Butryn 60, Sobański 59, Krulicki 43, Kapelus 34, Błoński 31, Pietraszko 29, Van Walle 26, Falaschi 21, Fijałek 9, Stelmach 2.
Ilość asów serwisowych – GKS 118: Butryn 24, Kalembka 22, Sobański 20, Kapelus 14, Van Walle 10, Błoński 9, Krulicki 8, Pietraszko 6, Falaschi 5.

Ilość przyjęć – GKS 1685: Sobański 539, Kapelus 488, Mariański 210, Stańczak 199, Błoński 198, Krulicki 13, Stelmach 11, Kalembka 11, Falaschi 7, Pietraszko 5, Butryn 3, Fijałek 1.
Ilość błędów w przyjęciu – GKS 109: Sobański 33, Kapelus 30, Stańczak 16, Mariański 15, Błoński 10, Krulicki 2, Falaschi 2, Kalembka 1.
Przyjęcie negatywne – GKS 422: Sobański 152, Kapelus 115, Błoński 50, Stańczak 46, Mariański 43, Stelmach 5, Falaschi 4, Krulicki 4, Kalembka 2, Butryn 1.
Przyjęcie perfekcyjne – GKS 323: Sobański 116, Kapelus 73, Mariański 59, Stańczak 45, Błoński 25, Krulicki 3, Kalembka 1, Stelmach 1.
Procent przyjęcia perfekcyjnego – GKS 19%: Mariański 28%, Stańczak 23%, Krulicki 23%, Sobański 22%, Kapelus 15%, Błoński 13%, Kalembka 9%, Stelmach 9%.

Ilość ataków – GKS 2385: Kapelus 576, Butryn 566, Sobański 382, Van Walle 275, Kalembka 179, Krulicki 172, Błoński 156, Falaschi 36, Pietraszko 34, Stelmach 6, Fijałek 3.
Ilość błędów w ataku – GKS 174: Butryn 50, Kapelus 38, Sobański 24, Kalembka 17, Van Walle 15, Błoński 15, Krulicki 12, Pietraszko 3.
Ilość ataków zablokowanych – GKS 201: Butryn 59, Kapelus 41, Sobański 36, Van Walle 26, Błoński 13, Kalembka 12, Krulicki 11, Pietraszko 1, Fijałek 1, Falaschi 1.
Ilość zdobytych punktów w ataku – GKS 1086: Butryn 272, Kapelus 247, Sobański 149, Van Walle 120, Kalembka 97, Krulicki 94, Błoński 63, Pietraszko 22, Falaschi 18, Stelmach 3, Fijałek 1.
Procent punktów w stosunku do wszystkich ataków – GKS 46%: Pietraszko 65%, Krulicki 55%, Kalembka 54%, Falaschi 50%, Stelmach 50%, Butryn 48%, Van Walle 44%, Kapelus 43%, Błoński 40%, Sobański 39%, Fijałek 33%.

Ilość bloków punktowych – GKS 216: Krulicki 47, Kalembka 47, Butryn 34, Sobański 23, Kapelus 19, Falaschi 17, Van Walle 10, Błoński 7, Pietraszko 7, Stelmach 3, Fijałek 2.
Ilość błędów dotknięcia siatki – GKS 25: Sobański 5, Kalembka 5, Błoński 4, Krulicki 4, Butryn 3, Pietraszko 2, Falaschi 1, Van Walle 1.
MVP – GKS 11: Kapelus 3, Butryn 3, Sobański 2, Błoński 1, Kalembka 1, Falaschi 1.