Dołącz do nas

Siatkówka

Sylwetka nowego trenera GKS-u Katowice – Piotr Gruszka

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Dziś odbyła się konferencja poświęcona działaniom Miasta Katowice w sprawie wielosekcyjnego klubu GKS Katowice. Na niej przedstawiono nowego trenera siatkarzy, więc czas przedstawić jego sylwetkę.

Piotr Gruszka (ur. 08.03.1977r.) sportową karierę rozpoczął w rodzinnych Kętach, wybrał siatkówkę z uwagi na tradycje rodzinne, którą uprawiali też jego ojciec i brat. W 1989 roku jego pierwszym klubem został Hejnał Kęty, a już po czterech latach z uwagi na nieprzeciętny talent został wypożyczony do BBTS-u Włókniarz Bielsko-Biała gdzie trafił pod skrzydła znakomitego trenera, Wiktora Kreboka. Od tego momentu jego kariera nabrała rozpędu, na jesień 1993 roku w wieku zaledwie 16 lat zadebiutował na parkietach najwyższej klasy rozgrywkowej oraz w europejskich pucharach w meczu II rundy Pucharu CEV. Po przejściu do AZS-u Częstochowa zdobył w 1995 roku tytuł mistrza Polski, a w kolejnym roku brązowy medal.

Już w 1996 roku Piotr Gruszka odniósł swój pierwszy sukces z reprezentacją Polski, zdobywając w Izraelu mistrzostwo Europy juniorów. A rok później w Bahrajnie wywalczył złoty medal mistrzostw świata juniorów. Co ciekawe swój debiut w piłce reprezentacyjnej zaliczył nie w juniorach, ale w kadrze seniorów, gdzie pierwszy mecz zagrał w wieku 18 lat, co skutkowało udziałem na pierwszej wielkiej imprezie tj. mistrzostwach Europy 1995. Kolejny rok to udział w największej imprezie na świecie czyli Igrzyskach Olimpijskich w Atlancie.

W roku 1997 osiągnął tytuł mistrza Polski z AZS-em Częstochowa, a rok później zdobył Puchar Polski z tym samym klubem. Od 1998 roku aż do 2005 nie zanotował znaczących wyników, ani na parkietach krajowych, ani na parkietach reprezentacyjnych, choć uczestniczył z reprezentacją Polski i w mistrzostwach Europy i w Lidze Światowej oraz na kolejnych Igrzyskach Olimpijskich w Atenach (5 miejsce). Wraz ze zdobyciem Pucharu Polski 2005 ze Skrą Bełchatów karta znów się odwróciła.

Rok 2006 to brązowy medal z AZS-em Olsztyn oraz pierwszy wielki sukces z reprezentacją Polski, srebrny medal mistrzostw świata. W finale Polska przegrała 0:3 z Brazylią. Po powrocie do Skry Bełchatów, Piotr Gruszka zdobył Puchar Polski oraz mistrzostwo Polski, a w roku 2008 odniósł swój największy sukces w europejskich pucharach, zajmując trzecie miejsce w Lidze Mistrzów. W tym samym roku kolejny start na Igrzyskach Olimpijskich gdzie wraz z Polską zajął 5 miejsce w Pekinie.

Po tych Igrzyskach, Gruszka wyjechał do klubu tureckiego Arkas Izmir, z którym sięgnął po Puchar Turcji oraz Challenge Cup. Następny znaczący sukces z reprezentacją Polski to tytuł mistrza Europy 2009 po zwycięstwie w finale nad Francją 3:1. A rok 2011 to ostatnie znaczące wyniki czyli trzecie miejsce w rozgrywkach Ligi Światowej oraz brązowy medal mistrzostw Europy po zwycięstwie 3:1 nad Rosją.

Łącznie Piotr Gruszka w latach 1995-2011 rozegrał 450 meczów w kadrze Polski, swój jubileuszowy 400 występ zaliczył w 2011 roku podczas IX Memoriału Huberta Jerzego Wagnera. Zagrał w 9 edycjach Ligi Światowej, trzy razy w mistrzostwach świata, pięć razy w mistrzostwach Europy oraz trzy razy w Igrzyskach Olimpijskich. Karierę zawodniczą zakończył w 2013 roku w AZS-ie Olsztyn.

Prócz medali z drużynami, Piotr Gruszka może pochwalić się zdobytymi nagrodami indywidualnymi. Był najlepszym atakujący turnieju kwalifikacyjnego do Igrzysk Olimpijskich (1996), najlepszym atakującym mistrzostw Europy 2003 oraz Ligi Światowej 2004. Został również najlepszym siatkarzem Polskiej Ligi Siatkówki (2005), w kolejnym roku najlepszym polskim przyjmującym, a w 2009 otrzymał tytuł MVP mistrzostw Europy w Turcji.

Wybitne osiągnięcia w siatkówce Piotra Gruszki zostały docenione przez przyznanie w 2006 roku Złotego Krzyża Zasługi nadawanego za zasługi dla Państwa Polskiego, a po trzech latach Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, nadawane za wybitne osiągnięcia m.in. na polu sportu. Jednym słowem: imponująca kariera siatkarska.

Jako ciekawostkę należy podać, że Piotr Gruszka wystąpił w 2014 roku w popularnym programie Taniec z Gwiazdami gdzie tańcząc z Niną Tyrką zajął 5 miejsce.

Teraz rozpoczyna nowy rozdział czyli trenerkę. W sezonie 2014/15 był szkoleniowcem BBTS-u Bielsko-Biała zajmując w rozgrywkach PlusLigi 13 miejsce. Czas na pracę w Katowicach…

 

Piotr Gruszka (atakujący i przyjmujący), kariera zawodnicza – kluby: Hejnał Kęty (1989-93); Włókniarz Bielsko-Biała (1993-95); AZS Częstochowa (1995-99); Zeta Line Padwa – Włochy (1999-2000); Alimenti Sardi Cagliari – Włochy (2000-2002); AdriaVolley Bernardi Trieste – Włochy (2002-03); Tourcoing LM – Francja (2003-04); Skra Bełchatów (2004-05); AZS Olsztyn (2005-06); Skra Bełchatów (2006-08); Arkas Spor Izmir – Turcja (2008-09); Delecta Bydgoszcz (2009-10); Halkbank Ankara – Turcja (2010-11); CMC Rawenna – Włochy (2011-12); AZS Olsztyn (2012-13).

 

Witamy w GieKSie i życzymy sukcesów w naszym klubie!

Portal GieKSa.pl tworzony jest od kibiców, dla kibiców, dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą o wsparcie poprzez:

a/ przelew na konto bankowe:

SK 1964
87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

b/ wpłatę na PayPal:

E-mail: [email protected]

c/ rejestrację w Superbet z naszych banerów.

Dziękujemy!

Kliknij, by skomentować
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kibice Piłka nożna

Gdzie zaparkować i jak dojechać na mecz z Górnikiem?

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

30 marca w niedzielne popołudnie pierwszy mecz na nowym stadionie rozegrają piłkarze GKS Katowice, a naszym przeciwnikiem będzie Górnik Zabrze. Przy okazji otwarcia nowego obiektu pojawiają się liczne pytania o dojazd i parkingi.

Parking przy Nowej Bukowej – w dniu spotkania z Górnikiem będzie zamknięty dla kibiców. Wszystkich tych, którzy wybierają się na mecz samochodem, uczulamy, by nie kierować się pod sam stadion, ponieważ prawdopodobnie utkniecie w korku, a ostatecznie i tak nie zaparkujecie pod nowym obiektem.

Dojazd darmową specjalną komunikacją – wszystkich zainteresowanych dojazdem na nowy stadion odsyłamy do oficjalnej strony klubu. Do centrum przesiadkowego Brynów, które dysponuje 500 miejscami, można przyjechać autem i zostawić je tam za darmo. Jeśli jednak zabraknie tam miejsc, to w bliskiej okolicy jest jeszcze Galeria Handlowa Libero, która również dysponuje darmowym parkingiem.

Dojazd komunikacją miejską – Jeśli ktoś zdecyduje się na dojazd komunikacją miejską, to musi pamiętać, że jak w każdy inny dzień jest ona płatna według taryfy i cennika GZM. Bilet na mecz nie będzie uprawniać do darmowego przejazdu. Jeśli wybierzecie się na stadion zwykłymi liniami, powinniście sprawdzić te, które obsługują przystanki Załęże Kąpielisko BuglaZałęska Hałda Bocheńskiego Autostrada oraz przede wszystkim Katowice Osiedle Kopalnia Wujek. Do tego ostatniego przystanku jeździ najwięcej autobusów. Wszystko możecie sprawdzić tutaj. Z drugiej strony od Ligoty, Brynowa, Piotrowic mamy jeszcze przystanek Brynów Dziewięciu z Wujka, jednak z powodu prac remontowych związanych przebudową linii kolejowych, jest on położony nieco dalej od stadionu. Po remoncie wiaduktów powinno być dużo łatwiej z uwagi na bliżej położone przystanki na ul. Stromej czy Załęskiej Hałdy.

Fanom komunikacji miejskiej polecamy przyjazd na mecz linią 51. Objeżdża ona praktycznie połowę Katowic i można pozwiedzać miasto z każdej strony, szczególnie jeśli wybierzemy opcję z pętlą, dzięki której dwa razy przejedziemy przez przystanki w okolicach stadionu. Taki wybór oczywiście wpłynie na czas podróży – będzie to około 2 godzin i 15 minut.

Do dyspozycji mamy jeszcze podróż pociągiem na stację Katowice Brynów, która tego dnia będzie wyjątkowo otwarta. Niestety stacja przechodzi remont i będzie czynna tylko 30 marca, więc nie będzie to opcją na inne mecze.

Dojazd rowerem – Mamy tutaj dwie opcje – obie mają plusy i minusy. Na stadion możemy dojechać własnym rowerem, ponieważ przy obiekcie przygotowano stojaki, przy których możemy zabezpieczyć swój rower. Można też dotrzeć rowerem miejskim. Najbliższa stacja znajduje się od strony Ligoty. Należy kierować się na ulicę Załęska Hałda/Dobrego Urobku i w okolicach placu zabaw znajdziemy stację o numerze NR 27520. Od drugiej strony mamy dostępne stacje rowerowe koło Bugli oraz na osiedlu Witosa, ale ta pierwsza wymieniona stacja jest zdecydowanie najbliżej nowego obiektu. Kto ma kartę Multisport, to może dodatkowo korzystać z roweru za darmo przez godzinę.

Minusem dojazdu własnym rowerem jest niepewność co do funkcjonowania parkingu rowerowego pod stadionem, ponieważ na ten moment nie mamy jeszcze oficjalnych informacji. Rowerem miejskim zaparkujemy w pobliżu Nowej Bukowej, ale może być problem z dostępnością rowerów na stacji po spotkaniu.

Dojazd samochodem – Co jeśli zdecydujemy się przyjechać samochodem? Jak już wspomnieliśmy, parking pod stadionem będzie zamknięty, ale w okolicy jest sporo innych miejsc parkingowych, które w niewielkiej odległości będą w stanie przyjąć kibiców GieKSy. Pamiętajmy od razu, że parkingi te w większości wypadków są terenami dostępnymi za darmo, ale należącymi do innych podmiotów. Szanujmy więc możliwość zaparkowania samochodu na obcym terenie i utrzymujmy porządek tak, jakbyśmy byli u siebie.

Najbliższym i największym parkingiem będzie Centrum Handlowe Załęże, które w materiałach prasowych informuje, że dysponuje parkingiem na 700 miejsc. Parking jest darmowy, nie ma tam żadnych szlabanów, ale niektóre miejsca mogą być zajęte przez klientów siłowni czy lokali rozrywkowych. Mniejszy parking będzie parę metrów dalej pod sklepami Aldi, Media Expert oraz w okolicach kebabu U Pajdy. Z tych czeka nas około 15-minutowy spacer na stadion.

Naprzeciwko centrum handlowego Załęże jest jeszcze „dziki” parking przy stacji kolejowej Katowice Załęże. Liczba miejsc nie będzie tam duża, ponieważ często stoją tam samochody ciężarowe.

Kolejnym dużym parkingiem jest parking przy kąpielisku Bugla na ulicy Żeliwnej. Jest to parking w okolicach przystanku autobusowego, z którego będą szli na spotkanie kibice.

Od strony Ligoty dostępny powinien być parking przy kopalni Wujek na ulicy Dolnej. Zalecamy jednak ostrożność, ponieważ sytuacja związana z tym parkingiem jest dynamiczna i będzie zależeć od robót budowlanych na terenie stacji PKP Brynów. Jeśli parking będzie dostępny, to zapewni sporo miejsc.

Od strony Osiedla Witosa mamy dwie opcje. Obie będą wymagały spaceru w okolicach 20-30 minut. Pierwszą z nich jest parking przy Zielonym Bazarze na ulicy Kolońskiej. Parking jest darmowy i nie ma na nim szlabanów. Drugą opcją jest sklep Macro Cash and Carry. Z nieoficjalnych informacji, które uzyskaliśmy, parking ma być dostępny dla kibiców w czasie spotkań przy Nowej Bukowej. Tutaj również uczulamy na zachowanie czystości, ponieważ nie chcemy, by parkingi były zamykane na kolejne mecze. Czekamy na oficjalne potwierdzenie, ale jest duża szansa, że również tutaj zaparkujecie. Przy wybraniu tej opcji czeka Was około 25-minutowy spacer na Nową Bukową.

Do dyspozycji kibiców powinny być również mniejsze parkingi i lokalizacje, ale tutaj trzeba będzie mieć trochę szczęścia i liczyć, że nie będą one zajęte. Na przykład jest parking przy ogródkach działkowych na ulicy Bocheńskiego na wysokości stacji BP. Inną opcją będzie parkowanie od strony Ligoty w okolicach opisywanej stacji rowerowej. Jest tam sporo uliczek, na których nie ma zakazu parkowania, a drogi są szerokie i auta zaparkowane na ulicy nie powinny przeszkadzać w normalnym ruchu drogowym. Jedną z takich ulic jest opisywana wcześniej Załęska, gdzie znajduje się stacja rowerowa. Niestety nie ma tam zbyt wiele miejsca, a wobec remontu dróg przy Nowej Bukowej jest opcja sporego nadrabiania kilometrów samochodem do innych lokalizacji, jeśli okaże się, że nie znajdziemy niczego wolnego.

Kontynuuj czytanie

Kibice Piłka nożna

Zbiórka na oprawy na Nowej Bukowej

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Dwa tygodnie temu ruszyła internetowa zbiórka na portalu zrzutka (tutaj), w której każdy kibic GKS Katowice może dołożyć swoją cegiełkę do sfinansowania opraw na nowym stadionie.

Nie będziemy wymieniać wszystkich prezentacji, które przez ponad 20 lat mogliśmy oglądać na trybunach w wykonaniu grupy Ultras GieKSa na domowych i wyjazdowych spotkaniach. Byłoby tego najzwyczajniej w świecie za dużo. Poza tym zakładamy, że każdy kibic GieKSy pamięta większość pokazów i ma swoją ulubioną oprawę. Przypomnijmy tylko, jak magicznie żegnaliśmy Legendę GKS Katowice – śp. Jana Furtoka na ostatnim meczu w 2024 roku oraz jak pomysłowe i efektowne były oprawy podczas „Pożegnania Bukowej” w spotkaniu z Zagłębie Lubin.

Na początku marca kibice GieKSy założyli zbiórkę na zrzutce (tutaj), której celem jest zebranie funduszy na oprawy na Nowej Bukowej. Bardzo często mówi się, że nowe stadiony nie mają duszy, ale to nie jest prawda. Mimo ogromnej nostalgii do Bukowej pamiętajmy, że Blaszok to przede wszystkim ludzie – fanatycy GKS Katowice, a nie charakterystyczna konstrukcja. Na nowym obiekcie zmieni się umiejscowienie młyna – przeniesiemy się z prostej na trybunę za bramką, ale to jak będzie wyglądało kibicowanie – będzie zależało (tak jak zawsze) tylko od nas.

Pierwszym progiem na zrzutce był pułap 30 tys. złotych, który osiągnęliśmy bardzo szybko. Zmieniliśmy go na 40 tys. złotych. Do zebrania pozostało niecałe 5 tys. złotych, ale zrzutka będzie aktywna jeszcze przez dwa tygodnie, nawet po zrealizowaniu drugiego progu. Nigdy nie ma za dużo pieniędzy na oprawy 😉 

Dziękujemy wszystkim, którzy dokonali wpłat na zrzutce bądź wsparli ją na swoich dzielnicach i FC. Pozostałe osoby zachęcamy do zaangażowania się – wpłat prosimy dokonywać na portalu zrzutka (tutaj). Dziękujemy!

Kontynuuj czytanie

Piłka nożna Stadion Wideo

Nasz Nowy Dom

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

W niedzielę, podczas Śląskiego Klasyku, nastąpi otwarcie nowego domu GKS Katowice – Areny Katowice na Nowej Bukowej. Zapraszamy do wideo od Matma85, który połączył „stare” z nowym. Bukowa na zawsze w naszych sercach, ale od jutra piszemy nową historię. Naszą historię. 

Kontynuuj czytanie

Zobacz również

Made with by Cysiu & Stęga