Dołącz do nas

Siatkówka

Z kim gra GieKSa? – MKS Będzin

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Za początki będzińskiej siatkówki bierze się rok 1945 kiedy to z inicjatywy pracowników i dyrekcji KWK Grodziec powstaje pierwszy klub siatkarski na terenie miasta Będzina pod nazwą – Robotniczy Klub Sportowy Grodziec. Wszystkie osoby związane z klubem były zatrudnione na tej właśnie kopalni. W 1975 roku RKS Grodziec sięgnął po tytuł mistrza ówczesnego województwa katowickiego, inkasując przepustkę uprawniającą do występów w II lidze. W niej  RKS z powodzeniem grał aż przez 24 lata, za co otrzymał srebrną odznakę od Polskiego Związku Piłki Siatkowej. W ciągu 24 lat klub z Będzina dwukrotnie cieszył się z awansu do siatkarskiej elity, jednak nie przystąpił do niej z przyczyn finansowo-organizacyjnych. Działania klubu nastawione były na osiągnięcia sportowe i wychowawcze młodzieży co przyniosło zdobycie złotego medalu drużyny juniorów w 1985 roku na Ogólnopolskiej Spartakiadzie Młodzieżowej we Wrocławiu (dzisiejszej Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży) oraz IV miejsce w mistrzostwach Polski w Warszawie.

Sekcja siatkarska RKS „Grodziec” została zlikwidowana w sezonie 1999/2000 r. z braku pieniędzy, gdy jego wieloletniego opiekuna i sponsora, kopalnie Grodziec postawiono w stan likwidacji. Siatkarskie tradycje RKS-u Grodziec przejął Międzyszkolny Ośrodek Sportu w Będzinie, również osiągając sukcesy w kategoriach młodzieżowych. Brąz w Mistrzostwach Polski Juniorów (2001) i Mistrzostwach Polski Młodzików (2001) oraz srebro w Mistrzostwach Polski Juniorów (2003) i złoto w Mistrzostwach Polski Juniorów (2006) a także w Mistrzostwo Polski Juniorów w piłce plażowej.

 

W 2001 roku MOS przystąpił do rozgrywek IV ligi wojewódzkiej, natomiast trzy lata później był już w II lidze. W 2005 roku na bazie zawodników MOS-u Będzin powstało stowarzyszenie MKS MOS Będzin, które w 2008 roku wywalczyło awans do I ligi. Przygoda z zapleczem ekstraklasy trwała tylko rok, gdyż będziński zespół przegrał rywalizację w fazie play-out z Energetykiem Jaworzno. Po rocznych występach w II lidze, MKS znów wywalczył przepustkę do I ligi, wygrywając rozegrany w Łagiszy Turniej Mistrzów Grup II Ligi.

Największy sukces klub osiągnął w sezonie 2011/12 zdobywając brązowy medal I ligi mężczyzn oraz dotarł do ćwierćfinału w Pucharze Polski, pokonując Fart Kielce, a przegrywając z mistrzem Polski Skrą Bełchatów. W 2012 r. nastąpiła zmiana nazwy klubu i sponsora strategicznego na MKS Banimex Będzin z MKS MOS Interpromex Będzin, która nie przyniosła zamierzonych efektów (6. miejsce w lidze) i zarząd postanowił wymienić całą kadrę. W sezonie 2013/14 nowy zespół świetnie radził sobie w rundzie zasadniczej zajmując 1. miejsce, lecz po play-offach zajął zaledwie 4. Mimo to, 26 maja 2014 r. komisja PLPS pozytywnie oceniła akces klubu do Plusligi, z tymże spotkania będą rozgrywane w hali widowiskowo-sportowej w Sosnowcu przy ul. Żeromskiego, a nie jak dotychczas w Łagiszy.

W pierwszym sezonie (2014/15) PlusLigowym MKS Banimex Będzin 11 miejsce na 14 ekip odnosząc 9 zwycięstw, a w 2015/16 MKS Będzin był ostatni, czyli na 14 miejscu wygrywając zaledwie w 5 spotkaniach. Przez te dwa lata, nie było w klubie jakichś głośnych nazwisk, z Polaków to Maciej Pawliński, Mariusz Gaca czy obecny libero Skry Bełchatów – Robert Milczarek, a z obcokrajowców to m.in. Australijczyk Harrison Peacock, Kanadyjczyk Tyler Sanders czy Holender Tijmen Laane. A ze znanych trenerów zespół prowadzili Rafał Legień, Damian Dacewicz, Włoch Roberto Santilli oraz Tomasz Wasilkowski.

 

Miejski Klub Sportowy Będzin Spółka Akcyjna
barwy: czerwono-biało-niebieskie
data założenia: 2005 rok (kontynuacja tradycji RKS-u Grodziec)
adres: ul. Sportowa 6, 42-500 Będzin
hala: HWS MOSiR w Sosnowcu
ul. Żeromskiego 9, 41-200 Sosnowiec

Prezes: Mariusz Korpak
Rada nadzorcza: Marek Strózik, Michał Korczyk, Bożena Respondek

Portal GieKSa.pl tworzony jest od kibiców, dla kibiców, dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą o wsparcie poprzez:

a/ przelew na konto bankowe:

SK 1964
87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

b/ wpłatę na PayPal:

E-mail: [email protected]

c/ rejestrację w Superbet z naszych banerów.

Dziękujemy!

Kliknij, by skomentować
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Piłka nożna

Aleksander Paluszek w GieKSie

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

GKS Katowice poinformował o podpisaniu umowy z 24-letnim obrońcą Aleksandrem Paluszkiem. Zawodnik związał się z naszym klubem kontraktem ważnym do 2027 roku, z opcją przedłużenia o kolejny sezon.

Paluszek trafił do GieKSy ze Śląska Wrocław, z którym w minionym sezonie spadł z Ekstraklasy. W barwach ekipy z Dolnego Śląska rozegrał 20 meczów i zdobył w nich jedną bramkę. Rok wcześniej sięgnął z nią po wicemistrzostwo Polski.

Łącznie w najwyższej klasie rozgrywkowej 24-latek wystąpił w 67 spotkaniach, strzelając pięć goli. Wcześniej reprezentował również Górnik Zabrze.

Życzymy powodzenia i sukcesów w naszych barwach!

Kontynuuj czytanie

Piłka nożna kobiet

Znamy rywalki w Lidze Mistrzyń

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Drużyna GKS-u Katowice poznała przeciwniczki w II rundzie eliminacyjnej UEFA Women’s Champions League. Katowiczanki zagrają w miniturnieju, który odbędzie się 27-30 sierpnia. W rywalizacji wezmą udział cztery drużyny, a mecze zostaną rozegrane w Słowenii.

W pierwszym spotkaniu GieKSa zmierzy się z WFC BIIK-Shymkent (Kazachstan), a w przypadku zwycięstwa awansuje do finału, gdzie czekać będzie lepszy z pary ZNK Mura (Słowenia, Murska Sobota) – zwycięzca drugiej grupy pierwszej rundy kwalifikacji. 

Druga grupa pierwszej rundy kwalifikacji (finał 2 sierpnia):
Agarista CSF Anenii Noi 2020 (MDA) – Swieqi United FC (MLT) | Spartak Myjava (SVK) – ŽFK Budućnost (MNE)

Awans do ostatniej rundy eliminacyjnej uzyska tylko triumfator każdego miniturnieju (czeka na niego bezpośredni dwumecz o fazę ligową LM, przegrany finału zagra w Lidze Europy), a druga i trzecia drużyna turnieju eliminacyjnego spadną do Ligi Europy. W przypadku remisu po 90 minutach spotkania przewidziana jest dogrywka, a jeśli nie przyniesie rozstrzygnięcia – rzuty karne.


Wszystkie drużyny drugiej rundy eliminacyjnej to:

Rozstawione: SK Slavia Praha (CZE), FC Rosengård (SWE), FC Twente (NED), Vålerenga Fotball (NOR), FC Vorskla Poltava (UKR), WFC BIIK-Shymkent (KAZ), KFF Vllaznia (ALB), Apollon Ladies FC (CYP), ŽNK Mura (SVN), SFK 2000 Sarajevo (BIH), FC Gintra (LTU), Ferencvárosi TC (HUN), Fortuna Hjørring (DEN), Breidablik (ISL)

Nierozstawione: FC Dinamo-BSUPC (BLR), BSC Young Boys (SUI), Hibernian FC Women (SCO), ŽFK Crvena Zvezda (SRB), OH Leuven (BEL), FCV Farul Constanța (ROU), HJK Helsinki (FIN), GKS Katowice (POL), Zwycięzca CH-P Q1 Gr 1, Zwycięzca CH-P Q1 Gr 2, Zwycięzca CH-P Q1 Gr 3, Zwycięzca CH-P Q1 Gr 4, Zwycięzca CH-P Q1 Gr 5, Zwycięzca CH-P Q1 Gr 6


Faza zasadnicza Ligi Europy odbywa się w formacie pucharowym (mecz i rewanż, eliminacja bezpośrednia).

Do pierwszej rundy kwalifikacyjnej nowej Ligi Europy kobiet bezpośrednio awansuje 11 drużyn. Dołączą do nich również zespoły, które zajęły trzecie miejsce w miniturniejach drugiej rundy eliminacyjnej Ligi Mistrzyń kobiet – także 11 drużyn.

W drugiej rundzie kwalifikacyjnej do turnieju dołączy jedna drużyna z bezpośrednim awansem (Slovácko) oraz zespoły, które zajęły drugie miejsce w miniturniejach drugiej rundy eliminacyjnej Ligi Mistrzyń (11 drużyn), a także kluby, które odpadły w trzeciej rundzie kwalifikacji Ligi Mistrzyń (9 drużyn). Do nich dołączą zwycięzcy pierwszej rundy kwalifikacyjnej Women’s Europa Cup.

Liga Mistrzów odbywa się w formacie ligowym (format tabeli, dzięki któremu awansuje się do fazy pucharowej).

Kontynuuj czytanie

Hokej

Polscy liderzy zostają

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Grzegorz Pasiut, Bartosz Fraszko i Patryk Wronka przedłużyli swoje kontrakty o dwa lata.

Dla Pasiuta i Fraszki będą to już ósme sezony w GieKSie – choć Fraszko rozpoczął swoją przygodę w Katowicach rok wcześniej, to później na jeden sezon wrócił do Torunia. Nasz kapitan już 369 razy ubierał bluzę GieKSy w oficjalnych meczach, a jego asystent o 2 mniej. Pasiut zdobył 159 goli i zanotował 248 asyst, zaś Fraszko – odpowiednio 150 i 223. Obaj byli kluczowymi postaciami drużyny, która dwukrotnie wygrywała mistrzostwo Polski.

Mniejszy staż w barwach GKS-u ma Wronka, jest za to rekordzistą pod względem powrotów do Katowic – właśnie trwa jego już trzecia przygoda z GieKSą. W złoto-zielono-czarnych kolorach wystąpił 222-krotnie. Zdobył dla nas 87 bramek, a 177 razy asystował. Z GieKSą zdobył swój jedyny do tej pory złoty medal mistrzostw Polski.

Gratulujemy kontraktów!

Kontynuuj czytanie

Zobacz również

Made with by Cysiu & Stęga