Zimny prysznic na koniec roku

20 kolejka LOTTO Ekstraklasy  Arka Gdynia – Górnik Zabrze  1-0 ( 0-0)

W 20 kolejce LOTTO Ekstraklasy Arka Gdynia wygrała z Górnikiem Zabrze. Gol padł dopiero w doliczonym czasie gry, ale kosztował bardzo drogo. Po koszmarnym błędzie Daniego Suareza i golu Damiana Zbozienia gdynianie wygrali 1:0.

Goście wcale nie musieli przegrać. Mieli okazje, żeby wygrac, ale za każdym razem brakowało im centymetrów. Najbliżej szczęścia był tuż przed przerwą Rafał Kurzawa. Zabrzanin kapitalnie uderzył z 25 m z rzutu wolnego, ale piłka odbiła się od słupka. Ten sam piłkarz w 67. minucie powinien zapisać na swoim koncie 12. asystę w sezonie. Tym razem po jego dośrodkowaniu głową uderzał Mateusz Wieteska – minimalnie  niecelnie. W kluczowym momencie zawiódł także ten, który właściwie nie zawodzi nigdy. W ostatnich minutach meczu Igor Angulo mógł zrobić właściwie wszystko, gdy piłka spadła mu pod nogi po mocnym strzale Damiana Kądziora i interwencji Pavelsa Steinborsa, ale fatalnie skiksował. Im bliżej było końca meczu, tym Górnik mocniej napierał, ale gdynianie też mieli swoje okazje. Gdy wydawało się, że w Gdyni padnie bezbramkowy remis, trudny do zrozumienia błąd popełnił Dani Suarez. Obrońca Górnika chciał wybić piłkę z dala od swojego pola karnego, miał już ją na nodze, ale… nie trafił. Futbolówkę przejął Ruben Jurado i popędził w kierunku bramki. Jego strzał obronił wprawdzie Tomasz Loska, ale wobec dobitki Damiana Zbozienia był bezradny.

Arka Gdynia – Górnik Zabrze 1:0 (0:0)

Bramka: Damian Zbozień (90).

Żółte kartki: Michał Marcjanik – Michał Koj, David Ledecky, Damian Kądzior.

Sędzia: Paweł Gil (Lublin).

Widzów 6 923.

Arka Gdynia: Pavels Steinbors – Damian Zbozień, Michał Marcjanik, Frederik Helstrup, Marcin Warcholak – Luka Zarandia (70. Patryk Kun), Antoni Łukasiewicz, Siergiej Kriwiec (63. Michał Nalepa), Mateusz Szwoch, Grzegorz Piesio – Rafał Siemaszko (84. Ruben Jurado).

Górnik Zabrze: Tomasz Loska – Adam Wolniewicz, Mateusz Wieteska, Dani Suarez, Michał Koj – Rafał Kurzawa, Maciej Ambrosiewicz, Szymon Matuszek, Szymon Żurkowski (79. David Ledecky), Łukasz Wolsztyński (61. Damian Kądzior) – Igor Angulo.

21 kolejka LOTTO Ekstraklasy Górnik Zabrze – Cracovia 0-4 (0-2)

Górnik Zabrze przegrał przed własną publicznością z Cracovią 0:4 (0:2) w meczu LOTTO Ekstraklasy. To pierwsza porażka ekipy Marcina Brosza przed własną publicznością w tym sezonie i jednocześnie najwyższa od 19 października 2014 roku, kiedy Górnik uległ 0:5 Wiśle Kraków.

Pasy od pierwszych minut w Zabrzu poczynały sobie bardzo odważnie i po blisko pół godzinie gry zostały za to nagrodzone. Piątek otrzymał podanie z lewej strony boiska i z ostrego kąta uderzył w stronę dalszego słupka. Strzał zdołał sparować Loska, ale odbił piłkę wprost pod nogi Finka, który z najbliższej odległości wpakował ją do siatki.Dość niespodziewanie więc Cracovia w Zabrzu prowadziła, ale jak się okazało-nie był to koniec emocji. Niespełna 120 sekund po pierwszym golu padł bowiem drugi. Tym razem piłkę do własnej bramki skierował Karwot, bardzo niefortunnie interweniując przy stałym fragmencie gry. Było więc 0:2, a Górnik stanął pod ścianą. Błyskawicznie zabrał się do pracy. W 34. minucie groźnie uderzył Żurkowski, chwilę później swojej szansy szukał Kurzawa. Przed zmianą stron wynik nie uległ jednak zmianie. Druga połowa rozpoczęła się od zdecydowanych ataków gospodarzy, które nie przynosiły skutku. W 50. minucie przed szansą stanął Kurzawa,  sześć minut później strzału z dystansu poszukał Kądzior, ale golkiper Cracovii obronił bez trudu. W 65. minucie powinnien paść gol kontaktowy. Po miękkim dośrodkowaniu z prawej strony uderzał głową Matuszek. Gdyby trafił w światło bramki, Wilk nie miałby najmniejszych szans na skuteczną interwencję, ale pomocnik nie dokonał tej sztuki.

Zamiast bramki kontaktowej, oglądaliśmy za to trzeciego gola dla przyjezdnych. W 79. minucie Piątek pognał prawą stroną i płasko podał w pole karne. Tam był Hernandez, który mimo asysty dwóch obrońców zdołał trafić. Górnik był na kolanach, ale Pasy wcale nie miały zamiaru spocząć na laurach. W 84. minucie padł czwarty gol dla Cracovii. Po znakomicie rozegranym rzucie wolnym piłkę do siatki skierował Zenjow. Chwilę wcześniej czerwoną kartkę (za dwie żółte) otrzymał Suarez.

Górnik Zabrze – Cracovia 0:4 (0:2)

Bramki: Fink (29.), Karwot (31. – sam.), Hernandez (79.), Zenjow (84.)

Żółte kartki: Mateusz Wieteska, Dani Suarez – Milan Dimun, Jaroslav Mihalik, Michał Helik.

Czerwona kartka: Dani Suarez

Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń)

Widzów: 17 873.