Dołącz do nas

Piłka nożna

Banik bez zwycięstwa w grupie mistrzowskiej

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Banik Ostrava zagrał fatalnie w grupie mistrzowskiej, zdobywając zaledwie dwa punkty. Na pięć spotkań trzy razy przegrali i dwa razy zremisowali. W tym sezonie nie udało się osiągnąć wyznaczonego celu, jakim były eliminacje do europejskich pucharów, a gdyby nie dorobek punktowy Bohumila Panika, który uzbierał w rundzie jesiennej, to grupa mistrzowska byłaby niemożliwa. Lubos Kozel objął Banik 1 stycznia 2020 roku i poprowadził go w 14 ligowych spotkaniach (bilans: 3-6-5) oraz w jednym spotkaniu pucharowym odpadając z hukiem w 1/4 ze Spartą Praga.

Trzeci mecz w grupie mistrzowskiej Banik rozegrał na wyjeździe ze Slovanem Liberec i znów dał się zepchnąć do defensywy. W 10. minucie spotkania po dośrodkowania z rzutu wolnego mogła paść pierwsza bramka dla gospodarzy, jednak świetna parada Jana Lustuvki uchroniła Banik od utraty bramki. Dziewięć minut później gospodarze ruszyli lewą stroną boiska, ale piłka po prostopadłym podaniu nie znalazła adresata. W 32. minucie Jan Lustuvka znów musiał interweniować po strzale z prawej strony boiska. Pięć minut później Jan Kuchta w sytuacji sam na sam przelobował bramkarza, ale poprzeczka uratowała gości od utraty bramki. Ten sam zawodnik chwilę później znów próbował pokonać bramkarza gości, po fatalnym błędzie obrońców, wyszedł na świetną pozycję, ale bramkarz był tam, gdzie być powinien. Po zmianie stron gospodarze dalej byli stroną dominującą i kreowali sobie kolejne sytuacje bramkowe. Jan Lustuvka bardzo długo bronił wyniku i naprawiał liczne błędy obrońców, ale w 76. minucie pierwszy raz skapitulował po mocnym uderzeniu zza pola karnego. Na listę strzelców wpisał się Jakub Pesek, a piłka po rykoszecie odbiła się jeszcze od Vaclava Prochazka. Po dziesięciu minutach gospodarze podwyższyli prowadzenie. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego z piłką do bramki wszedł Kamso Mara, zdobywając swoją szóstą bramkę w tym sezonie. W ostatnich sekundach doliczonego czasu gry, zawodnik Slovana zagrał ręką w polu karnym i sędzia po weryfikacji VAR wskazał na wapno. Do karnego podszedł Patrizio Stronati i pewnie zamienił go na gola honorowego. Banik zasłużenie przegrał kolejne spotkanie w grupie mistrzowskiej, nie stwarzając większego zagrożenia pod bramką gospodarzy.

Po tygodniowej przerwie Banik na własnym stadionie podejmował Victorię Pilzno. Przed spotkaniem odbyła się ceremonia pożegnalna Milana Barosa, który zakończył swoją piłkarską karierę. Wychowanek Banika niestety ze swoim pierwszym klubem nie zdobył żadnego pucharu, natomiast ma na swoim koncie między innymi Puchar Ligi Mistrzów z FC Liverpool oraz dwukrotne mistrzostwo Francji z Olympique Lyon. Ponadto wystąpił w 93 spotkaniach reprezentacji, zdobywając 41 bramek. Jeśli chodzi o sam mecz, to był grany w całkiem dobrym tempie i Banik starał się zdobyć pierwsze punkty w grupie mistrzowskiej. W przeciwieństwie do poprzednich spotkań gospodarze mieli dużo więcej z gry i kreowali sobie sytuacje pod bramką Pilzna. Najlepszą sytuację miał Jiri Fleisman w 38. minucie, gdy wyszedł na czystą pozycję, jednak bramkarz rzucił mu się pod nogi na trzynastym metrze. Goście w pierwszej połowie nie oddali ani jednego strzału na bramkę Jana Lustuvki. Po zmianie stron oba zespoły nastawiły się na atakowanie, ale nic nie przynosiło efektu. W 68. minucie Ondrey Sasinka wyszedł na dobrą pozycję, ale za długo prowadził piłkę i nic z tego nie wyszło. Cztery minuty później Jan Lustuvka uratował Banik od utraty bramki po strzale Ondreya Mihalika. W 73.minucie w asyście pirotechniki na boisku pojawił się Milan Baros, zakładając ostatni raz opaskę kapitana. I to właśnie ten zawodnik na zakończenie swojej kariery mógł zapewnić zwycięstwo gospodarzom w doliczonym czasie gry. Niestety jego strzał głową przeleciał tuż obok spojenia. Po tym spotkaniu Banik wycofał się z walki o europejskie puchary, zdobywając tym samym pierwszy punkt w grupie mistrzowskiej.

Po trzech dniach Banik pojechał do Jablonca, aby rozegrać ostatni mecz w tym sezonie. Tym razem między słupkami stanął Viktor Budinsky i już w 4. minucie musiał wyciągnąć futbolówkę z siatki. David Stepanek mocnym strzałem po ziemi pokonał rezerwowego bramkarza gości. Siedem minut później Budinsky bardzo dobrze interweniował i tylko dzięki niemu Jablonec nie podwyższył prowadzenia. Najbardziej wyróżniającą się postacią w pierwszej połowie był zawodnik gospodarzy Rafael Acosta, który kilkukrotnie próbował wpisać się na listę strzelców. Po zmianie stron Banik wziął się za odrabianie strat, co przyniosło efekt w 64. minucie. Po dośrodkowaniu z lewej strony boiska Nemanja Kuzmanowic uderzył z woleja, a piłka odbiła się jeszcze od poprzeczki i wpadła do bramki. Dalsza część spotkania to asekuracyjna gra obu zespołów. Wynik do końca spotkania nie uległ zmianie, a remis pozwolił gospodarzom dostać się do kwalifikacji do Ligi Europy, przeskakując w tabeli Slovan Liberec. Banik zakończył sezon na 6. miejscu w tabeli i nie zobaczymy go na europejskich boiskach.                                  

FC SLOVAN LIBEREC  FC BANÍK OSTRAVA 2:1 (0:0)

Bramki: 77. Pešek, 85. Mara – 90.+5 Stronati.

FC Slovan Liberec: Knobloch – Koscelník (90. Černický), Kačaraba, Karafiát, Mikula – Mara, Hromada – Zeman (90. Dvořák), Beran (79. Michal), Pešek (79. Fukala) – Kuchta (72. Rondič).

FC Baník Ostrava: Laštůvka – Reiter (63. Buchta), Procházka, Svozil (63. Kaloč), Stronati, Fleišman – Lalkovič (46. de Azevedo), Jánoš, Jirásek – O. Šašinka (46. Smola), Potočný (75. Drozd).

Żółte kartki: Koscelník, Kuchta – Lalkovič, Potočný, Smola.

FC BANÍK OSTRAVA  FC VIKTORIA PLZEŇ 0:0 

Bramki:

FC Baník Ostrava: Laštůvka – Fillo, Pokorný, Stronati, Fleišman – Lalkovič (90. Reiter), Jánoš (90. Kaloč), Kuzmanovič, Jirásek (83. Drozd), Potočný (83. Buchta) – O. Šašinka (73. Baroš).

FC Viktoria Plzeň: Staněk – Řezník, Hejda, Pernica, Kovařík – Kalvach, Čermák, Hořava (60. Bucha) – Kayamba (90. Havel), Chorý (70. Alvir), Mihálik.

Żółte kartki: Kayamba, Kovařík.

FK JABLONEC  FC BANÍK OSTRAVA 1:1 (1:0)

Bramki: 4. Štěpánek – 64. Kuzmanovič.

FK Jablonec: Hrubý – Štěpánek (81. Macháček), Jeřábek, Plechatý, Krob – Hübschman – Matoušek (71. Chramosta), Považanec, Kratochvíl, R. Acosta (46. T. Pilík) – Doležal (90+1. Velich).

FC Baník Ostrava: Budinský – Fillo, Stronati, Pokorný, Fleišman – Jánoš, Drozd (61. Jirásek) – Potočný, Kuzmanovič (86. Reiter), Lalkovič (46. Buchta) – O. Šašinka (46. Smola).

Żółte kartki: Kratochvíl, Považanec, Hrubý – Potočný, Smola.

Portal GieKSa.pl tworzony jest od kibiców, dla kibiców, dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą o wsparcie poprzez:

a/ przelew na konto bankowe:

SK 1964
87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

b/ wpłatę na PayPal:

E-mail: [email protected]

c/ rejestrację w Superbet z naszych banerów.

Dziękujemy!


Kliknij, by skomentować
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Felietony Piłka nożna

Panie! Do ligi jest siedem dni!

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Sezon – proszę państwa – za pasem. W zasadzie można powiedzieć, że „polskie granie” już się rozpoczęło – czwartkowym meczem Legii z Aktobe. Za chwilę Superpuchar, a za tydzień wraca ekstraklasa. Szybko zleciało. Dla nas zacznie się podobno „najtrudniejszy sezon dla beniaminka”, czyli drugi sezon. Choć beniaminkiem już nie jesteśmy, tylko pełnoprawnym ligowcem. No – może prawie pełnoprawnym, zobaczymy, jak te rozgrywki się potoczą i czy GieKSa zaliczy sezon zbliżony do poprzedniego, a jak wiemy, ten poprzedni przyniósł nam sporo radości i dumy.

Co nas czeka – tego nie wie nikt. Nie ukrywajmy, że poprzednie rozgrywki i postawa w nich GKS były zaskoczeniem. Katowiczanie zaprezentowali się bardzo dobrze, pokazali swój styl, waleczność, ofensywną piłkę. Na palcach jednej ręki można by policzyć mecze, w których nasz zespół był zdecydowanie słabszy od rywala. Dwa spotkania z Legią, Lech w Poznaniu, Górnik w Zabrzu, Pogoń w Szczecinie. A poza tym? Może by się znalazła jakaś Jaga na wyjeździe, ale tak naprawdę nawet w przegranych meczach katowiczanie nie odbiegali bardzo od rywali. Czasem nawet byli lepsi. A przecież oprócz tego było też sporo zwycięstw.

Mogliśmy się zastanawiać, jak GKS będzie się spisywał, mając zapewnione utrzymanie. I spisywał się nadal bardzo dobrze. Po zadyszce z Legią i Koroną przyszło siedem punktów w ostatnich trzech meczach.

Sezon jest niewiadomą choćby z powodu zmian kadrowych, które zawsze między sezonami mają miejsce. Straciliśmy bardzo ważną postać, czyli Oskara Repkę, który po fenomenalnej końcówce sezonu bardzo mocno podwyższył swoje noty, trafił do kadry i odszedł do Rakowa Częstochowa. Szkoda bardzo tego zawodnika, ale taka jest kolej rzeczy. Oskar grał w GKS przez kilka lat i nikt się nim nie interesował, ale promocja na boiskach ekstraklasy jest tak wielka, że ta scena plus jego kapitalne występy zaowocowały transferem do wicemistrza Polski. Wcześniej odszedł też Sebastian Bergier, za którym w Katowicach nikt nie płacze, choć sam Seba trochę płacze, że nie był w Katowicach traktowany jak należy (nie przez kibiców). Napastnik dał nam więcej goli, niż sobie wyobrażaliśmy i godnie zastąpił Adama Zrelaka. Natomiast nie jest to piłkarz, którego nie da się zastąpić.

Z ważnych piłkarzy to jedyne odejścia, więc mimo wszystko ta kadra nie została mocno przetrzebiona. Przede wszystkim udało się wykupić Mateusza Kowalczyka, co było celem numer jeden. Wokół tego zawodnika zapewne będzie się kręcić gra naszego zespołu. Utrzymanie tego piłkarza to wielki sukces i naprawdę optymistyczna sprawa, bo teraz proszę sobie wyobrazić utratę i Repki, i Kowalczyka. To byłby już mały sportowy dramat. Został Kowal – więc jest nieźle.

A piłkarze, którzy przyszli? Różne są opinię o naszym mercato. I wszystko wyjdzie w praniu. Pozyskani zawodnicy nie są z czołówki ligi, ale nie oszukujmy się – tacy piłkarze w pierwszej lidze do nas nie przychodzili. Praktycznie w komplecie są to zawodnicy, którzy odgrywali może nie wszyscy pierwszoplanowe, ale jednak ważne role w swoich zespołach – i co najważniejsze – w ekstraklasie! Zaczęliśmy od dwójki z Pogoni Szczecin. Kacper Łukasiak regularnie wchodził w meczach Portowców, Marcel Wędrychowski zresztą również, a i kilka spotkań zagrał od pierwszej minuty. Aleksander Paluszek wiosną w wielu meczach Śląska był podstawowym zawodnikiem. Jakuba Łukowskiego pamiętamy przede wszystkim z doliczonego czasu gry i bramki na Bukowej – w strugach deszczu – dla Widzewa. A Maciej Rosołek – piłkarz, który w ostatnich dwóch latach obniżył nieco loty, ale to zawodnik z potencjałem, a GieKSa jest miejscem, w którym tacy gracze się odbudowują.

Przede wszystkim jednak to, co powinno nas napawać optymizmem to po prostu praca zespołu – praca sztabu szkoleniowego, który stworzył, wykreował ten zespół od zera. Praca metodyczna, konsekwentna i z pasją, co choćby było widać w serialu Canal Plus. Dlaczego więc miałoby być gorzej? Dobra praca zawsze się broni i – choć wiadomo, że to jest sport i wahania mogą być – to ten atut GieKSy jest ewenementem w ekstraklasie. Puszcza spadła, więc nie ma już Tomasza Tułacza, jako rekordzisty pod względem stażu. Teraz to Rafał Górak dzierży tę palmę pierwszeństwa i to z olbrzymią przewagą. Po nim najdłuższy stań ma Adrian Siemieniec, ale to jest tylko… 2023 rok. Reszta trenerów jest od 2024 lub później! Abstrahując od… wszystkiego, jest to dramat polskiej piłki i brak jakiejkolwiek ciągłości. Naprawdę więc doceniajmy to, że mamy zespół budowany przez lata, nawet jeśli po drodze wszyscy – piłkarze, trener, cały sztab szkoleniowy i kibice, musieli przetoczyć wielki, potężny, monstrualny głaz. Wszystkim się to opłaciło.

Katowiczanie postawili wysoko poprzeczkę w poprzednim sezonie. I teraz są dwie szkoły. Jedna mówi o tym, że musimy piąć się do góry, walczyć o wyższe miejsca i zdobyć większą liczbę punktów. Z drugiej strony, naprawdę ta postawa w ostatnich rozgrywkach była nad wyraz dobra, więc może być tak, że liczba punktów w tych nadchodzących – będzie mniejsza. Nie sposób przewidzieć, w którą stronę to pójdzie. Dlatego tak ważne jest wsparcie i ta cała otoczka, która była w poprzednim sezonie. Przecież to, co GieKSa zrobiła, punktując z marszu na nowym stadionie, to też było coś spektakularnego. Obawialiśmy się, że katowiczanie będą przez chwilę grać na Nowej Bukowej, jak na wyjeździe. A gdzie tam. Od razu był to ICH stadion. W aspekcie psychologicznym to, że od razu zaczęli wygrywać na nowym obiekcie, jest bardzo ważne, bo po prostu oni znają, my znamy i ten stadion zna smak zwycięstwa.

Nawet Kolejorz zna smak „zwycięstwa” na Nowej Bukowej, bo choć dość rozpaczliwie wywalczyli remis, to po meczu byli w takiej euforii, jakby wygrali, bo przecież przybliżyli się tym punktem do mistrzostwa.

Ostatnie chwile ligowego odpoczynku przed nami kibicami. A od przyszłej soboty się zacznie znów – co tydzień kibicowskie i piłkarskie święto, czyli GieKSa w ekstraklasie!

Kontynuuj czytanie

Piłka nożna

Górak: Czuć to było z boiska

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Po meczu GKS Katowice – Raków Częstochowa odbyła się konferencja prasowa, podczas której wypowiedzieli się trenerzy Rafał Górak i Marek Papszun. Poniżej główne wypowiedzi szkoleniowców, a na dole zapis audio całej konferencji.

Marek Papszun (trener Rakowa Częstochowa):
Zależało nam, żeby dobrze zacząć i wejść w sezon i to zrobiliśmy. Z wymagającym przeciwnikiem. W zeszłym sezonie dwa trudne spotkania, na starej Bukowej – nie byliśmy lepsi, ale wygraliśmy, a potem przegraliśmy u siebie, choć nasza gra była już lepsza. Więc te mecze z GKS były trudne. Dzisiaj też było trudno, ale pokazaliśmy już na starcie dojrzałość i dyscyplinę taktyczną. Momentami nawet taki performance. Jestem zadowolony i z optymizmem patrzymy w przyszłość. Teraz regeneracja, jutro jeszcze mamy sparing dosłownie dla kilku zawodników, których mamy w kadrze i tych z akademii. I szykujemy się do meczu pucharowego z Żiliną.

Rafał Górak (trener GKS Katowice):
Trudno zacząć od porażki, to nigdy nie jest fajna sprawa. Natomiast trzeba sobie bezapelacyjnie i szczerze powiedzieć, że trafiliśmy na mocny zespół, na pragmatyczną piłkę i ta gra Rakowa, która mi zawsze tak imponuje – dziś ją było czuć z boiska. Przyjmujemy z szacunkiem tę grę, teraz musimy wyciągnąć wnioski, a także doprowadzać do tego, żeby zespół był lepszy z każdym dniem. Musimy kalkulować, że jak trafimy na takiego przeciwnika, to może on postawić takie warunki, że będzie trudno stwarzać sytuację jakąś lawinową ilością lub tak przejąć inicjatywę, żeby to potem udokumentować golami. Był to trudny i wymagający mecz, natomiast sama pierwsza połowa była stabilna i graliśmy dobrze, mając na uwagę przeciwnika i trochę jestem niezadowolony z wejścia w drugą połowę, kiedy pierwsze dziesięć minut było najsłabsze w naszym wykonaniu w meczu i przeciwnik to wykorzystał, zdobywając bramkę. Nie chcemy robić z tego problemu, natomiast w każdym meczu chcemy zdobywać punkty. Teraz musimy się przygotować do następnego spotkania, które rozegramy tutaj w następny poniedziałek.

Kontynuuj czytanie

Galeria Kibice

Turniej na Bukowej

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Zapraszamy do galerii z turnieju kibiców GKS Katowice, który odbył się w sobotę 12 lipca na Bukowej. Zdjęcia zrobiła dla Was Madziara.   

Kontynuuj czytanie

Zobacz również

Made with by Cysiu & Stęga