Zapraszamy do kolejnego tekstu o Nowej Bukowej, który przygotował dla Was Matma85. Nie zabraknie ciekawych informacji, a całość została okraszona wieloma zdjęciami. Przeczytajcie (i zobaczcie), jak wiele zmieniło się przez ostatnie trzy lata. Oddajemy głos autorowi.
W połowie października 2024 roku minęły dokładnie trzy lata od bardzo ważnego momentu w historii GKS Katowice – wbicia pierwszej łopaty pod budowę nowego domu. W uroczystości uczestniczyli: Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa, Prezes zarządu Grupy NDI Małgorzata Winiarek-Gajewsk oraz Prezes Zarządu Stowarzyszenia Kibiców GKS-u Katowice „SK 1964” Piotr Koszecki. Po 36 miesiącach w miejscu, które klasyfikowane było jako grunty pod wodami stojącymi, nieużytkami rolnymi, a w mniejszym stopniu pastwiskami oraz gruntami zadrzewionymi, została rozłożona pierwsza rolka murawy, co pokazuje, jak diametralnie zmieniło się to miejsce.
Ostatnie miesiące prac przy obiekcie to przede wszystkim gigantyczny wzrost zainteresowania kibiców, ciekawych jak prezentuje się nasz nowy obiekt, którego budowa już się zakończyła i który już niedługo, będzie gościł ponad 15 tysięcy fanów.
Dosyć istotne i co można podkreślić to samo miejsce, w którym powstał stadion. Lokalizacja bardzo wyraźnie nawiązuje do górniczej historii i charakteru klubu. Dlaczego? Może warto przytoczyć kilka faktów na temat tego terenu, na którym GieKSa już za moment będzie gospodarzem.
Nowy stadion znajduje się na terenie Załęskiej Hałdy, tuż przy autostradzie A4, która niewątpliwie dodaje atrakcyjności tej lokalizacji. Lokalizacji, która ma bardzo bogatą historię przemysłową. Na przełomie XIX i XX wieku w tym miejscu zlokalizowana była huta o nazwie Joanna, która eksploatowała glin ceramiczny metodą odkrywkową. Znajdowały się tu budynki huty oraz składowisko odpadów pohutniczych. W późniejszym czasie rozpoczęto w tym miejscu wieloletnią eksploatację, w pokładach na różnych głębokościach, złoża węgla kamiennego. Płytka eksploatacja prowadzona była w latach… 1865-1867 przez dawne kopalnie Charlotte i Wiktor, czyli poprzedniczki KWK „Wujek”.
Przykładowa mapa pokładu KWK Wujek z naniesionym obrysem inwestycji. GIG
Co wynika z wielu dostępnych map, część północna naszego nowego obiektu znajduje się na terenie dawnej huty, pod którym nie prowadzono eksploatacji węgla. Natomiast część południowa stadionu, w tym trybuna dopingowa Blaszok, znajduje się na terenie eksploatacji węgla w kilku pokładach. Były tutaj zarówno dukle jak i szyby wydobywcze – naliczono 16 wyrobisk o głębokości od kilku do dwudziestu kilku metrów. Można śmiało przypuszczać, że Skarbnik, który kiedyś ostrzegał górników, a teraz jest na emeryturze, będzie miał na mecze GieKSy jakieś tajemne, ukryte wejście.
Załęska Hałda, dzięki okolicznym lasom, od zawsze charakteryzowała się znacznym zazielenieniem. Pomimo tak dużej inwestycji, teren nadal pozostanie w zdecydowanej większości „zielony”. Podczas ostatnich trzech lat otoczenie diametralnie się zmieniło, co najlepiej pokażą poniższe fotografie.
Źródło: @zakaz_filmowania kanał YouTube / Matma85
Źródło: @zakaz_filmowania kanał YouTube / Matma85
Źródło: @zakaz_filmowania kanał YouTube / Matma85
Pierwszy rok od uroczystego wbicia pierwszej łopaty to były głównie roboty ziemne, wycinka drzew, budowa zbiorników retencyjnych, odwierty, wykonanie sieci kanalizacyjnej, części fundamentów. Pod koniec 2022 roku, spod leżącego wszędzie śniegu, pojawiły się pierwsze elementy kubatury stadionu miejskiego. Konkretnie 3-kondygnacyjne klatki schodowe hali sportowej. W pierwszych cieplejszych dniach 2023 roku obiekt prezentował się następująco.
Źródło: K.Kalkowski
Od tego momentu prace nabrały prędkości, a dzięki bardzo dobremu zarządzaniu przez wykonawcę dostawami elementów żelbetowych – montaż przebiegał bardzo sprawnie. W maju pojawiły się pierwsze konstrukcje stalowych kratownic dachu nad trybunami stadionu piłkarskiego, a dokładnie 29 czerwca 2023 roku uroczyście została zawieszona wiecha na jej konstrukcji.
Jak wiele zmieniło się w krótkim czasie, pokazują kompilacje fotografii:
Źródło: wkatowicach.eu/ Matma85
Źródło: wkatowicach.eu/ Matma85
Źródło: wkatowicach.eu/ Matma85
Źródło: wkatowicach.eu/ Matma85
Źródło: wkatowicach.eu/ Matma85
31 października 2024 roku oficjalnie wykonawca (firma NDI_ zakończył prace budowlane na obiekcie i od 1 listopada trwają odbiory. Obiekt w ostatnim dniu października posiadał już bramki, siatki, a nawet namalowane linie na murawie.
Foto. Matma85
Foto. Matma85
Foto. Matma85
Foto. Matma85
Mamy teraz głęboką nadzieję, że odbiory odbędą się beż żadnych przeszkód i z początkiem rundy wiosennej spotkamy się przy sztucznym świetle na meczu otwarcia stadionu, na który czekaliśmy tak długo. Stadionu, który da nam wielkie perspektywy.
Foto. Matma85
Foto. Matma85
Matma85
kejta
8 listopada 2017 at 19:50
Spoko pomysl ale dosluchalem tylko do tego jak zaczales mowic o awansie… kurwa uswiadomcie sobie wszyscy wkoncu ze awansu nie ma i jeszcze dlugo nie bedzie
Niko
9 listopada 2017 at 11:02
Może ktoś wyjaśnić jak to z tym Trochimem było na prawdę? Był jakiś wywiad podobno gdzie Trochim podał prawdziwy powód odejścia ale nie mogę go znaleźć.q
Marcin
9 listopada 2017 at 16:02
Dobry pomysł,Ja osobiście na miejscu T.Bartnika porozmawiał bym z W.Hermanem czy jakikolwiek nasz zawodnik bierze dodatkowe lekcje indywidualne tak jak to było z Czerwińskim bo chłopak chciał iść do przodu,czy komuś się chce a jak tak to komu,wtedy takiemu piłkarzowi trzeba wyciągnąć pomocną dłoń za jego starania a reszte wyśłać na dodatkowe zajęcia indywidualne bo to naprawdę może podziałać i skutkować awansami w tabeli ligowej.
tomassi
9 listopada 2017 at 16:02
Wywiad na 99% był w Przeglądzie Sportowym
Nie powiedział dlaczego-
ale dał do zrozumienia że”powody rodzinne” jak to wtedy było napisane
nie były prawdziwe.
Mecza
9 listopada 2017 at 18:46
Fajny pomysł ale przestańcie myśleć że jesteśmy jakimś potentatem finansowym i sportowym. Pół ligi ma ten sam budżet a wy mówicie o transferach przez duże T jakbyśmy byli jakimś PSG w 1ligowej piłce. Trzeba poukładać to co jest wymieniając cegiełki. Brakuje stabilizacji i trzeba niestety powiedzieć że gdyby Brzęczek został mielibyśmy więcej punktów teraz. Znowu chcecie trenera pogonić myśląc że to FM.
Mecza
9 listopada 2017 at 18:58
Co do transferów to trzeba je przede wszystkim robić pod kątem przydatności danych zawodników w Ekstraklasie. Nie może być sytuacji że zastanawiamy się czy danemu zawodnikowi zależało na awansie. Czy Kędziora, Nowak, Pleva itp. będą po awansie grali w ekstraklasie? Za chwilę nam Abramowicz ucieknie bo trener woli stawiać na gościa bez perspektyw który ma gdzieś w której lidze będzie GKS grał za rok, a może pozoruje grę jak z Kluczborkiem bo w ekstraklasowej Gieksie nie miałby miejsca. Niech się trener nie podnieca interwencją z Grudziądzem, został trafiony a nie wybronił nam mecz.
Niko
9 listopada 2017 at 20:13
Jeśli chodzi o obecny skład to zostawilbym następujących:
Abramowicz (koniecznie!!), Cerimagic, Prokic i wreszcie załatwić sprawę z tym obywatelstwem, żeby mogli razem grać.
Dalej Błąd, Plizga (Gieksiarz i jestem pewien, że w lepszym składzie pokazalby swoje umiejętności), może Skrzecz, Klemenz i Mandryszowi chyba warto dać szansę. Jeszcze Zejdler i chyba byłoby na tyle. Może Franczak i Midzierski ale musieliby wiosną wiele udowodnić. Reszta w zasadzie do wyjebania od zaraz. Szkoda tylko Gonzo ale nie możemy się kierować sentymentami. Co do trenera to błędem byłoby zwolnienie go po rundzie. Wątpię, żeby nowy trener zrobił dobry zespół z tej zbieraniny. Ważne, żeby już zima budować zespół na nowy sezon, bo jak w lecie znowu wymienimy 15 grajkow to może już być za późno. Mandrysz na pewno jest dobrym trenerem tylko za miękki się u nas zrobił i chyba dostosowal do poziomu kopaczy. Może dlatego ma takie zaburzenia rzeczywistości? Niech zejdzie na ziemię i zrobi porządek w szatni i pokaże kto w niej rządzi. Także wychodzi, że mamy obecnie 8-11 graczy jako tako przydatnych.
Seth
9 listopada 2017 at 22:53
Materiał bardzo dobry Błażej, graty….
Też licze na Bartnika,mam nadzieje że chłop wie po co do klubu przyszedł….
Co do opcji trenera Mandrysza hmmmmm sam przyznałeś że transfery jego nie bronią…Więc tym bardziej z nowymi prochu nie wymyśli, a jedynie może zaszkodzić błądząc w składzie i kłody pod nogi rzucać(nie bronię kopaczy, sami wiecie ile krzywdy robi nie wystawiając grajków na odpowiednich pozycjach)….Potrzebna zmiana na JUŻ!!!!!! Nam Trzeba Trenera z JAJAMI!!!! Zarząd i Elpresidento Krupa dali przysłowiowej dupy z obywatelstwem dla Prokica….Ten rok kalendarzowy jest jak najgorszy sen dla nas kibiców……Gdzie jest ta GieKSa z tamtych lat….???
oloGks
10 listopada 2017 at 14:37
Panie Bartnik brać przykład z Górnika i szukać w nizszych ligach dobrych młodych ambitnych zawodników takich jak np Kądzior a nie sciągać miernoty co sie w ekstraklasie już nie łapią bo z takich grajków już nic nie będzie szkoda kasy na nich
Mecza
10 listopada 2017 at 15:21
@oloGKS, ja bym napisał inaczej. Nie ściągać tych których już nikt nie chce w ekstraklasie (oj ilu ich było zaczynając od Piechniaka itd) a ścigać tych co są nadal w kadrach ekstraklasowych ale nie łapią, do tego młodzi w miarę. Kądzior jest takim przykładem bo zanim trafił do Wigier nie łapał się w Jadze.