Piłka nożna Prasówka

Historyczne zwycięstwo gości. Opinie mass mediów o meczu GKS-Olimpia

Zapraszamy do przeczytania fragmentów opinii mediów na temat meczu GKS Katowice – Olimpia Grudziądz 0:2 (0:1). Bramki dla Olimpii zdobyli: Jakub Szarpak oraz Marcin Smoliński.

sportowefakty.wp.pl – Trwa zwycięski marsz grudziądzan

[…] Przed meczem w zdecydowanie lepszej sytuacji w ligowej tabeli był GKS Katowice, ale to walcząca o utrzymanie Olimpia Grudziądz prezentuje w tym roku wyższą formę. Grudziądzanie w sześciu tegorocznych spotkaniach odnieśli cztery zwycięstwa i dwukrotnie zremisowali. Po fatalnej rundzie jesiennej Olimpia systematycznie odrabia straty do miejsca gwarantującego utrzymanie na zapleczu Ekstraklasy.

Olimpia lepiej rozpoczęła starcie w Katowicach. W 14. minucie piękną bramkę zdobył Jakub Szarpak. Po dośrodkowaniu z rzutu rożnego obrońcy GKS-u Katowice zbyt krótko wybili piłkę, co wykorzystał Szarpak i bez zastanowienia uderzył z woleja sprzed pola karnego. Strzał był na tyle precyzyjny, że piłka wpadła w okienko, a bezradny Mateusz Kuchta nie miał szans na skuteczną interwencję.

Po stracie bramki GKS Katowice rzucił się do odrabiania strat. Ślązacy atakowali, ale brakowało im skuteczności. Najlepszą okazję w 30. minucie zmarnował Grzegorz Goncerz, który po dośrodkowaniu Krzysztofa Wołkowicza z lewego skrzydła głową strzelił tuż nad poprzeczką. Z biegiem czasu ataki GieKSy były coraz mniej groźne, katowiczanom brakowało pomysłu na to, jak oszukać defensywę rywali.

Po zmianie stron przeważali katowiczanie, którzy mieli kilka sytuacji na doprowadzenie do wyrównania, ale brakowało im skuteczności. Groźnymi atakami odgryzali się grudziądzanie. Dobrze między słupkami spisywał się Kuchta, który obronił efektowne uderzenie Nildo, a kilka chwil później zatrzymał kontrę grudziądzan. Ślązacy byli bezradni, jeśli już oddawali celne strzały to na posterunku był Bartosz Fabiniak.

W końcówce goście podwyższyli prowadzenie. W ostatniej akcji meczu pod bramkę Olimpii udał się Kuchta, lecz po dośrodkowaniu z rzutu wolnego piłkę przechwycili grudziądzanie, a ze środka boiska piłkę do siatki skierował Marcin Smoliński.

katowickisport.pl – Wróciły koszmary. GieKSa już dawno nie była tak bezradna w ofensywie

Katowiczanie sprawiali wrażenie, jakby jeszcze nie otrząsnęli się po ubiegłotygodniowym zimnym prysznicu w Nowym Sączu.

Goście najpierw zaskoczyli ich bardzo wysokim pressingiem i agresywną walką w środku pola, po zdobyciu gola zaś – Jakubowi Szarpakowi wyszedł z 18 metrów z woleja strzał z kategorii „stadiony świata” – solidnymi zasiekami. A że większość graczy gości to chłopy na schwał, gospodarze przy każdej próbie gry kombinacyjnej w okolicach „szesnastki” odbijali się od nich jak od muru.

[…] Przez kilkanaście minut po przerwie wydawało się, że GKS jednak znajdzie sposób na wyrównanie. Groźnie szarżował prawą stroną Alan Czerwiński, Fabiniak niemal instynktownie odbił groźny strzał Macieja Bębenka; bramkarza Olimpii sparował też na róg uderzenie Goncerza niemal z zerowego kąta.

Z drugiej strony – zmuszona do rzucenia większych sił do ofensywy GieKSa otwierała własne przedpole. Stąd sporo roboty Mateusza Kuchty po kontrach gości. Jedna z nich przyniosła kapitalny strzał Nildo nożycami – bramkarz gospodarzy był jednak na miejscu

[…] W ten sposób GKS – bezskutecznie tłukąc głową w mur – znów nadwyrężył nieco zaufanie swych fanów. Olimpia bowiem – kradnąc sekundy przy każdej okazji – dowiozła prowadzenie do końcowego gwizdka.

sportslaski.pl – Historyczne zwycięstwo gości.

Spore rozczarowanie przy Bukowej. Po niezłym spotkaniu z Bełchatowem tym razem katowiccy kibice musieli wykazać sporo cierpliwości by oglądać występ swojej drużyny. Olimpia z kolei potwierdziła, że nieprzypadkowo w 2016 roku jest jedną z lepszych drużyn w 1 lidze.

[…] Bohater

Mimo porażki musimy wyróżnić Mateusza Kuchtę. Gdyby nie on Olimpia mogła w Katowicach wygrać znacznie wyżej. Kilka jego interwencji było najwyższej próby i dobrej oceny nie mogą zmienić okoliczności straty drugiej bramki.

[…] Co ciekawego?

– na meczu pojawili się m.in były szkoleniowiec katowiczan Kazimierz Moskal, a także były zawodnik GKS i Olimpii Janusz Dziedzic, który w przerwie żywo dyskutował z innym byłym GieKSiarzem Bartłomiejem Chwalibogowskim Niejako już tradycyjnie pojawił się trener Zagłębia Sosnowiec Artur Derbin, którego drużyna od początku sezonu gra w następnej kolejce z rywalami GieKSy. Gospodarzy z kolei obserwował trener Rozwoju Mirosław Smyła, wszak w następnej kolejce derby Katowic. W sektorze 3 zasiadł również stały bywalec Bukowej Kamil Cholerzyński który paradował w koszulce z wielką cyfrą „64”.

[…] – końcowy gwizdek publiczność przyjęła gwizdami i złorzeczeniem na podopiecznych Jerzego Brzęczka. Gdy goście cieszyli się na środku boiska, gospodarze mieli „rozmowę dyscyplinującą” z kibicami z „Blaszoka”.

katowice.wyborcza.pl – Olimpia Grudziądz wygrała na Bukowej

[…] Broniący się przed spadkiem goście dość szybko, bo już w pierwszym kwadransie, strzelili bramkę (cudowny wolej Jakuba Szarpaka). W drugiej połowie mogli podwyższyć prowadzenie, ale kilka groźnych piłek (w tym przewrotkę Brazylijczyka Nildo) wybronił Mateusz Kuchta.
Olimpia nie prezentowała się nadzwyczajnie, ale spokojnie utrzymywała korzystny rezultat, zaś w doliczonym czasie gry, kiedy bramkarz GieKSy pobiegł w pole karne przeciwnika, Marcin Smoliński strzałem z niemal połowy boiska zdobył drugą bramkę.
Gospodarze zagrali bardzo słabo, byli irytujący i bezsilni. Nic więc dziwnego, że po meczu kibice GKS-u wysyłali ich do roboty.