Dołącz do nas

Siatkówka

Jastrzębski Węgiel – celem zasadniczym jest faza play off

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Następny mecz katowiczanie rozegrają w Jastrzębiu, więc będą to siatkarskie derby Śląska.

 

W sezonie 2016/2017 jastrzębianie sięgnęli po brązowy medal. Po tym sukcesie, klub przeszedł jedynie kosmetyczne zmiany. W Jastrzębiu uznano, że mają dobry zespół, potencjałem zbliżony do drużyny z poprzedniego sezonu, że mają wielką szansę, by znów bić się o medale. Mierzyli przed sezonem w półfinał, ale dotychczasowy przebieg rozgrywek w wykonaniu Jastrzębskiego (5 zwycięstw i 5 porażek) każe ostrożnie podejść do tego celu, bo jak na razie ekipa z Jastrzębia daleka jest od dyspozycji z zeszłej kampanii.

Na pozycji rozgrywającego jastrzębianie wymienili jedno ogniwo. Radosław Gil, który bardzo mało grał w zeszłej kampanii, postanowił zmienić ligę i wyjechał do Słowenii, do klubu Calcit Kamnik. Na jego miejsce pozyskano… Szweda pochodzenia kosowskiego. 25-letni Dardan Lushtaku jest podstawowym rozgrywającym reprezentacji Szwecji. W tym roku w barwach narodowych wywalczył brązowy medal Ligi Europejskiej. Z kolei w klubowej siatkówce jako zawodnik belgijskiego Noliko Maaseik przed trzema laty występował w rozgrywkach Ligi Mistrzów. Oprócz Belgii występował oczywiście w klubach szwedzkich, by z drużyną Falkenbergs VBK zdobyć dwa razy mistrzostwo kraju. Pierwszym rozgrywaczem pozostał oczywiście bardzo dobry reprezentant Niemiec, Lukas Kampa.

W ataku zostali obaj siatkarze, czyli Maciej Muzaj (474 punkty w zeszłej kampanii) czołowy bombardier PlusLigi oraz jego zmiennik Patryk Strzeżek, który dobrze sobie radził gdy musiał zastępować swego kolegę z drużyny.

Ze środkowych pozostawiono dwóch podstawowych graczy, czyli urodzonego w Katowicach, Grzegorza Kosoka (270 punktów) byłego reprezentanta Polski oraz Damiana Borucha (242 oczka). Ze zmienników został Wojciech Sobala (50 punktów), natomiast pożegnano Marcina Bachmatiuka, który przeniósł się do Czech, do ekipy Aero Odolena Voda. Czwartym zawodnikiem na tej pozycji został młody, bo 19-letni utalentowany Jakub Turski.

 

Na przyjęciu kibice Jastrzębia i nie tylko, dalej mogą obserwować najlepiej punktującego siatkarza ligi w zeszłej kampanii, czyli Salvadora Hidalgo Olivę (664 punkty). Ten Kubańczyk z niemieckim paszportem, urodzony w… Leningradzie, to chyba najbarwniejsza postać występująca na polskich parkietach. Gracz ten prócz Niemiec, grał również w Libanie, w Katarze, w Turcji, w Chinach, w Rosji, w Arabii Saudyjskiej i od zeszłego sezonu siatkarz polskiej ligi. Prawdziwy obieżyświat. Został również Kanadyjczyk Jason De Rocco (222 oczka), którego ojcem jest Stelio, obecny trener… MKS-u Będzin. Ze zmienników ostał się 20-latek Marcin Ernastowicz, natomiast pożegnano Amerykanina Scotta Touzinsky’ego, który musiał zakończyć karierę z powodu poważnego urazu. Nie ma również w drużynie Niemca Sebastiana Schwarza, który doszedł wtedy w trakcie poprzedniego sezonu, a teraz przeniósł się do swego kraju, do klubu United Volleys Rheinman. Nowym graczem został Rodrigo Quiroga, który jest bratankiem byłego reprezentanta Argentyny Raula Quirogi oraz starszym bratem Gonzalo Quirogi, oczywiście obecnego zawodnika GieKSy. 30-letni Rodrigo oprócz swego kraju grał również we Włoszech, w Iranie, w Grecji, w Turcji, w Brazylii i ostatnio w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Do największych sukcesów Argentyńczyka należy zaliczyć zdobycie mistrzostwa Argentyny z Club de Amigos, srebrny medal z Iraklisem Saloniki oraz mistrzostwo i Puchar Turcji z Fenerbahce Stambuł. W Klubowych Mistrzostwach Ameryki Południowej roku 2013 zdobył srebrny medal z drużyną Vivo/Minas. Z reprezentacją Argentyny, Quiroga zdobył aż 4 razy tytuł wicemistrza Ameryki Południowej, a roku 2015 wygrał Igrzyska Panamerykańskie.

Jastrzębski Węgiel zostawił swoich dwóch libero, czyli podstawowego gracza Jakuba Popiwczaka oraz 19-letniego zmiennika Karola Gdowskiego.
Teoretycznie, najmniej zmian w kadrze ze wszystkich klubów PlusLigi, powinno być plusem tego zespołu, biorąc pod uwagę dobrą grę tych siatkarzy w poprzednim sezonie jak również bardzo dobre zgranie drużyny. Jak zwykle, rzeczywistość dopisuje swój własny scenariusz i jak dotychczas jastrzębianie nie prezentują najlepszej swej dyspozycji. A co będzie jak dojdą już za niedługo mecze w elitarnej Lidze Mistrzów?

 

Aktualna kadra Jastrzębskiego Węgla

rozgrywający: Lukas Kampa (Niemcy – numer 10), Dardan Lushtaku (Szwecja – numer 5)
atakujący: Maciej Muzaj (numer 2), Patryk Strzeżek (numer 1)
środkowi: Grzegorz Kosok (4), Damian Boruch (6), Wojciech Sobala (11), Jakub Turski (17)
przyjmujący: Salvador Hidalgo Oliva (Kuba – 13), Jason De Rocco (Kanada – 9), Rodrigo Quiroga (Argentyna – 7), Marcin Ernastowicz (8)
libero: Jakub Popiwczak (numer 3), Karol Gdowski (numer 12)

trener: Mark Lebedew (Australia)
asystent trenera: Leszek Dejewski
trener przygotowania fizycznego: Wojciech Bańbuła
fizjoterapeuta: Paweł Baryła
statystyk: Bogdan Szczebak

Portal GieKSa.pl tworzony jest od kibiców, dla kibiców, dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą o wsparcie poprzez:

a/ przelew na konto bankowe:

SK 1964
87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

b/ wpłatę na PayPal:

E-mail: [email protected]

c/ rejestrację w Superbet z naszych banerów.

Dziękujemy!

Kliknij, by skomentować
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Hokej

Kalaber w Katowicach!

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Po ostatnim meczu JKH GKS Jastrzębie, słowacki szkoleniowiec powiedział, że może to być jego ostatni mecz na ławce trenerskie JKH. Dziś już wiadomo, że selekcjoner reprezentacji przenosi się do Katowic.

Jacek Płachta może jednak spać spokojnie, Robert Kalaber będzie w Katowicach szefem hokejowej Akademii Młodej GieKSy. Władze Katowic chcą mocno postawić na hokej, głośno mówi się o budowie nowego lodowiska, stąd potrzeba podniesienia jakości szkolenia młodych hokeistów i połączenia sił (w Katowicach szkolenie prowadzi się w dwóch klubach – GKS i Naprzód) oraz wykorzystania potencjału lodowych tafli. Plan szkolenia przygotował Henryk Gruth (współtwórca szwajcarskiej szkoły hokejowej) we współpracy z Robertem Kalaberem oraz specjalistami z katowickiej AWF i słynnej fińskiej szkoły hokejowej Vierumaki. Za realizację programu będzie odpowiedzialny słowacki szkoleniowiec.

Jacek Płachta cieszy się w Katowicach pełnym kredytem zaufania, w dalszym ciągu będzie odpowiedzialny z prowadzenie Hokejowej Dumy Katowic. Jego kontakty oraz fakt, że syn trenera Mathias Plachta gra w drużynie Adler Mannheim spowodowały, że oba kluby są na drodze do podpisania porozumienia o współpracy sportowej. Adler ma najlepszą szkółkę hokejową, która jest wzorem szkolenia w Niemczech. Nieaktualny jest zatem temat przenosin Płachty do Oświęcimia, tamtejsi działacze w swoim stylu próbowali nakłonić katowickiego szkoleniowca do zmiany otoczenia. Szkoleniowiec miał razem z obecnym dyrektorem sportowym GieKSy pomóc tamtejszej ekipie wrócić na salony.

Kontynuuj czytanie

Piłka nożna

Popłynęli w Szczecinie

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

W niedzielne popołudnie piłkarze GKS-u Katowice pojechali na wyjazdowe spotkanie do Szczecina w ramach 27. kolejki PKO BP Ekstraklasy. W wyjściowej jedenastce doszło do czterech zmian i od pierwszej minuty zagrali Szymczak, Kuusk, Drachal i Gruszkowski.

Pierwszą połowę zaczęli zawodnicy GieKSy, ale nie stworzyli realnego zagrożenia. W trzeciej minucie Filip Szymczak wyszedł sam na sam z bramkarzem i mimo tego, że i tak był na spalonym, to nie zdołał pokonać Cojocaru. Chwilę później Alan Czerwiński ruszył prawą stroną boiska aż do linii końcowej i wrzucił piłkę w pole karne. Obrońca gospodarzy strącił futbolówkę wprost pod nogi Oskara Repki, który pokusił się o strzał zza pola karnego, ale został on zablokowany. Pierwszy kwadrans spotkania nie porwał piłkarsko, ale GieKSa częściej zapędzała się pod bramkę Pogoni i dłużej utrzymywała się przy piłce. W 15. minucie Kudła źle wybił piłkę i zrobiło się groźnie pod bramką GieKSy, na szczęście nasz bramkarz zdołał się zrehabilitować i wybronił strzał Kolourisa. Chwilę później znów Pogoń była bliska zdobycia bramki, ale zawodnik gospodarzy uderzył niecelnie. W 19. minucie zrobiło się sporo zamieszania w polu karnym Cojocaru, gdy Mateusz Kowalczyk delikatnie trącił piłkę głowa, zmieniając jej tor lotu, ale nic z tego nie wyszło. W kolejnych minutach gra przeniosła się głównie w środkową strefę boiska i żadna drużyna nie była w stanie skonstruować składnej akcji. W 33. minucie Koutris przeniósł piłkę nad bramką Kudły, uderzając lewą nogą. Chwilę później Drachal był bliski zdobycia bramki, ale w ostatnim momencie piłka mu odskoczyła. W 42. minucie Loncar uderzył głową z bliskiej odległości, ale Kudła zdołał ją wybić końcówkami palców. Po wznowieniu z rzutu rożnego Dawid Drachal chciał oddalić zagrożenie i w momenciem gdy wybijał piłkę, to podbiegł Kurzawa, który dostał prosto w skroń i potrzebował pomocy medycznej. W doliczonym czasie pierwszej połowy Gruszkowski rzucił się, aby zablokować strzał Koutrisa i piłka niefortunnie odbiła mu się od ręki. Po długiej przerwie i analizie VAR sędzia wskazał na jedenastkę, którą  pewnie wykorzystał Koulouris. Po tej bramce arbiter zakończył pierwszą połowę.

Na drugą połowę GieKSa wyszła w takim samym składzie, natomiast w drużynie Pogoni doszło do jednej zmiany. Po czterech minutach drugiej połowy Koulouris znów wpisał się na listę strzelców – tym razem pokonał Kudłę z bardzo bliskiej odległości, a piłkę wrzucił Kamil Grosicki, który przepchał i objechał bezradnego Alana Czerwińskiego. W kolejnych minutach GieKSa, chcąc odrabiać straty, odsłoniła się jeszcze bardziej, co próbował wykorzystać Wahlqvist, ale uderzył bardzo niecelnie. Po upływie godziny gry trener Rafał Górak pokusił się o potrójną zmianę. Na boisko weszli Błąd, Bergier i Galan. Chwilę późnej Arkadiusz Jędrych wpuścił swojego bramkarza na minę. Źle obliczył odległość do Kudły i zagrał zbyt lekko i niedokładnie do tyłu. Kudła musiał opuścić bramkę, aby ratować sytuację i po serii niefortunnych podań piłka trafiła pod nogi Grosickiego, jednak jego strzał został zablokowany przez naszego bramkarza. W 68. minucie Sebastian Bergier wyszedł sam na sam z bramkarzem, ale nie trafił w światło bramki, była to idealna okazja na złapanie kontaktu. Chwilę później Loncar został sfaulowany przez Kuuska, ale sędzia puścił akcję i do piłki dobiegł Sebastian Bergier, który zaliczył… soczysty upadek. W kolejnych minutach gra zrobiła się bardzo rwana i było dużo niedokładności w obu zespołach. W 82. minucie Kacper Łukasiak pokonał Dawida Kudłę strzałem na dalszy słupek. Warto zaznaczyć, że ten zawodnik wszedł na boisko… minutę wcześniej. Pięć minut później Koulouris trzeci raz wpisał się na listę strzelców, pokonując Kudłę strzałem na długi róg. Chwilę później sędzia zakończył spotkanie.

6.04.2025, Szczecin
Pogoń Szczecin – GKS Katowice 4:0 (1:0)
Bramki: Koulouris (45-k, 49, 87), Łukasiak (82).
Pogoń Szczecin: Cojocaru – Wahlqvist, Loncar, Borges, Koutris (86. Lis), Gamboa, Ulvestad, Kurzawa (80. Smoliński), Przyborek (46. Wędrychowski), Grosicki (81. Łukasiak), Kolouris (88. Paryzek).
GKS Katowice: Kudła – Gruszkowski (62. Galan), Czerwiński, Jędrych, Kuusk (80. Komor), Wasielewski – Drachal (62. Błąd), Kowalczyk, Repka, Nowak (88. Marzec) – Szymczak (62. Bergier).
Żółte kartki: Kowalczyk.
Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa).
Widzów: 19 938.

Kontynuuj czytanie

Piłka nożna

Live: EUFORIA W KATOWICACH!!!

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

30.03.2025 Katowice
GKS Katowice – Górnik Zabrze 2:1
Bramki: Olkowski (38-sam.), Szymczak (90) – Zahović (51)
GKS: Kudła – Wasielewski (88. Marzec), Czerwiński, Jędrych, Klemenz, Galan (80. Gruszkowski) – Kowalczyk, Repka, Nowak, Błąd (78. Drachal) – Bergier (78. Szymczak).
Górnik: Majchrowicz – Kmet (78. Josema), Szcześniak, Janicki, Janża, Olkowski (46. Sow), Sarapata, Hellebrand, Podolski, Furukawa, Zahović (87. Bakis).
Ż.kartki: Jędrych – Podolski
Cz.kartki:
Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa)
Widzów: 15048

Kontynuuj czytanie

Zobacz również

Made with by Cysiu & Stęga