Piłka nożna kobiet

Puchar Polski jest nasz!

GieKSa zdeklasowała rywalki w finale Pucharu Polski, zwyciężając aż 3:0, a tytuł MVP spotkania zdobyła Klaudia Słowińska. Tym samym zespół Karoliny Koch przywozi historyczne trofeum do Katowic!

Pierwszy finał w Pucharze Polski dla GieKSy odbył się na wspaniałym stadionie w Lublinie, a podczas spotkania wykorzystywany był system VAR. Karolina Koch posłała do boju sprawdzoną jedenastkę, nie lekceważąc teoretycznie słabszych rywalek. Atmosfera była iście finałowa za sprawą udanej oprawy. Niezawodni fani z Katowic przywieźli ze sobą żółte koszulki i… gardła gotowe na doping.

Zawodniczki ewidentnie były pod dużą presją, co objawiało się w nieco elektrycznych zagraniach. Katowiczanki przygotowały się jednak na taką ewentualność, w pierwszych minutach zostawiając sobie bezpieczną opcję do podania. 1. minuta to strzał Anity Turkiewicz, niestety wynikający z braku Trójkolorowych w polu karnym. Najwięcej nerwów było widać po Dominice Misztal, jednak doskonale sobie z tym radziła. W 3. minucie Karolina Bednarz dryblingiem wywalczyła rzut rożny. Po stałym fragmencie piłka trafiła do katowickiej snajperki, Aleksandry Nieciąg, która tym razem skiksowała z dobrej pozycji. Cała drużyna współpracowała w obronie, by nie dopuścić do szybko straconego gola. Dżesika Jaszek nie dawała swobody Annie Bocian, która nie prezentuje się najpewniej w grze nogami, co w 7. minucie przyniosło rzut wolny na 18. metrze po błędzie bramkarki i faulu taktycznym Maskiewicz. Dwie minuty później Nieciąg dostrzegła niepilnowaną Bednarz na skrzydle, jednak wahadłowa zdecydowanie zbyt głęboko dograła. Anita Turkiewicz zdołała jeszcze odzyskać posiadanie, po wznowieniu ona sama uderzała, choć bezskutecznie. Groźnie było w 12. minucie po długiej piłce za linię obrony, jednak Joanna Olszewska wszystko wyjaśniła pewnym wybiciem za linię boczną. Wznowienie wrocławianek i Julia Włodarczyk zdołała nabić przeciwniczkę przy wystrzeleniu piłki za pole gry, świetna interwencja. Nieodpowiedzialna strata skrzydłowej w następnej akcji mogła zakończyć się kontrą, gdyby nie Marlena Hajduk, która zawczasu powstrzymała próbę rywalki. Przejęcie Olszewskiej, która wyskoczyła z linii obrony, w 16. minucie pozwoliło Klaudii Słowińskiej ruszyć z szybkim atakiem, trochę szczęścia skierowało piłkę do Jaszek, a ta osamotniona zdołała zdobyć tylko korner. Kolejny rzut wolny, a strzelała znów Nieciąg, ależ jej piłka szukała w szesnastce. Nieporozumienie defensywy GieKSy w 20. minucie i Dominika Misztal musiała uciec się do faulu, tym razem jeszcze bez konsekwencji. Błąd Adamek, z kontrą popędziła Jaszek, w ostatniej chwili została jednak powstrzymana! Półrolniczak mocno nadszarpnęła nerwy arbiter, po faulu na Włodarczyk odkopnęła piłkę i musiała udać się na wysłuchanie słownej reprymendy. Znów przewinienie po stronie Śląska, poszkodowana była Słowińska, a kartonik ujrzała Wróblewska za bezpardonowe wejście. Naprawdę słabo Bocian grała nogami, w 28. minucie Słowińska bliska była przejęcia. 60 sekund później Włodarczyk przechwyciła piłkę i próbowała przemknąć lewą flanką, musiała jednak uznać wyższość doświadczonej Wróblewskiej. Po początkowym okresie Misztal zupełnie pozbyła się niepotrzebnego stresu, sumiennie wywiązując się z obowiązków. Kolejny brutalny faul, kolejny żółty kartonik w 32. minucie dla Śląska Wrocław. W 34. minucie Kinga Seweryn daleko wyszła i momentalnie podała do Słowińskiej, a ta po przepychance z Czudecką wywalczyła jedenastkę! Do piłki podeszła rzecz jasna Marlena Hajduk, spokojnym krokiem cofnęła się na linię 16. metra, wzięła rozbieg i… arbiter podbiegła do monitora sprawdzić tę sytuację. Ostatecznie zdecydowała, że jej pierwotna decyzja była prawidłowa, zatem kapitan GieKSy ponownie ruszyła do piłki i pewnie wpakowała ją w prawy bok bramki, w druga stronę rzuciła się Bocian! Wrocławianki szybko chciały wyrównać, ale podopieczne Karoliny Koch dominowały w powietrznych pojedynkach. W 40. minucie Olszewska minęła się z futbolówką i według arbiter zahaczała rywalkę, za co otrzymała żółtą kartkę. Po rzucie wolnym w murze odbiła piłkę Słowińska, natychmiastowo ją zebrała i rozpoczęła kontrę, jednak Szkwarek świetnie wystawiła nogę i przecięła jej podanie na prawą flankę. W 44. minucie Marcelina Buś stanęła oko w oko z Seweryn, bramkarka GieKSy była górą w tym pojedynku, choć i tak odgwizdany został spalony. Było to poważne ostrzeżenie dla Trójkolorowych, które nieco rozluźniły szeregi po wyjściu na prowadzenie.

Już w 47. minucie bramkę zdobyła Nicola Brzęczek, a zgrywała jej Klaudia Słowińska po rzucie rożnym Karoliny Bednarz. Trzy minuty później mogło być 3:0 po błędzie Anny Bocian przy piąstkowaniu, tym razem wszystko uszło bramkarce na sucho. W 52. minucie Klaudia Słowińska centrowała z lewego skrzydła, próba została zablokowana. W 54. minucie groźną wrzutkę wybiła na rzut rożny Olszewska. W 55. minucie Nieciąg dostała piłkę od Anity Turkiewicz po wcześniejszym przerzucie Dominiki Misztal i umieściła ją tuż pod poprzeczką, na tablicy widniało już 3:0! W 60. minucie wydawało się, że to Dominika Misztal była faulowana, jednak arbiter widziała tę sytuację zupełnie inaczej i podyktowała rzut wolny dla Śląska Wrocław. Uderzała Joanna Wróblewska obok ustawionego muru, ale Kinga Seweryn nie miała problemów z wyłapaniem futbolówki. Dwie minuty później Klaudia Słowińska zeszła na prawą nogę i oddała strzał, ale nieznacznie chybiła. Dobra akcja Turkiewicz zatrzymana przez rękę Bocian, dobijała Maciążka – chorągiewka uniesiona w górę. Rzut rożny i uderzała, żadna niespodzianka, Aleksandra Nieciąg, trafiła niestety w zewnętrzną stronę siatki. W 67. minucie Natalia Sitarz chciała zmotywować koleżanki długim podaniem na wolne pole, nikt nie był jednak chętny do tak dalekiego sprintu. Zupełnie uszło powietrze ze Śląska Wrocław, brakowało wiary w siebie i nawet najlepsze akcje się nie udawały. Udany przechwyt Gabrieli Grzybowskiej w 70. minucie zapoczątkował akcję zespołu w czarnych strojach, zawodniczki zdecydowały się jednak na bezpieczne rozegranie od tyłu. Po chwili na prawym skrzydle urwała się Słowińska i posłała podanie w kierunku Brzęczek, napastniczka się jednak przewróciła. W 72. minucie Klaudia Maciążka po solowej akcji podała do Słowińskiej na pustą bramkę, uczyniła to niestety odrobinę zbyt mocno. W 76. minucie katowiczanki wyszły 3 na 1, Słowińska zagrała do Brzęczek, a ta znów się przewróciła. Trzy minuty później złe wybicie napastniczki mogło się skończyć utratą gola po rzucie rożnym, choć rywalka przygotowała jej „krzesełko” i nie można mieć pretensji, wydawało się to oczywistym faulem. Na stojąco chciała przyjąć piłkę Maciązka i skorzystała z tego Węcławek, oddając minimalnie niecelny strzał. Strata Kulig w środku pola doprowadziła ostatecznie do próby Wróblewskiej, z trudem sparowała ją Seweryn. W 84. minucie Słowińska przejęła piłkę po fatalnym podaniu rywalek i pędziła na bramkę, była jednak faulowana przez Szkwarek. W samej końcówce Turkiewicz dostała dobra piłkę i rozpoczęła sprint w kierunku bramki, wypuszczając sobie piłkę, przeceniła jednak swoje możliwości biegowe. Ostatnie minuty to feta na trybunach, które były przeświadczone o nadchodzącym zwycięstwie, nie ma co się im dziwić:

PUCHAR POLSKI JEDZIE DO KATOWIC!

19.05.2024, Lublin
GKS Katowice  – Śląsk Wrocław 3:0 (1:0)
Bramki: Hajduk (38 k.), Brzęczek (47), Nieciąg (55).
GKS Katowice: Seweryn (87. Klimek) – Olszewska, Hajduk, Misztal – Bednarz (87. Konkol), Grzybowska, Nieciąg (77. Kulig), Turkiewicz – Słowińska, Jaszek (46. Brzęczek), Włodarczyk (46. Maciążka).
Śląsk Wrocław: Bocian – Maskiewicz (46. Węcławek), Dudziak, Szkwarek, Czudecka (46. Krysman), Sitarz, Wróblewska (85. Kimczak), Półrolniczak (58. Martyna Buś), Żurek, Adamek (85. Lewicka), Marcelina Buś.
Sędzia główna: Ewa Augustyn.
Widzów: 2262
Żółte kartki: Olszewska, Kulig – Maskiewicz, Wróblewska, Dudziak, Węcławek, Szkwarek.

87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

Borja Galan w GieKSie

Hiszpan Borja Galan podpisał kontrakt z GieKSą. Nowy nabytek ostatni sezon spędził w Odrze Opole, z którą GieKSa rywalizowała w I lidze.

Piłkarz związał się z klubem dwuletnią umową, będzie występować z numerem 8 na boisku. Od momentu dołączenia do Odry Opole zaliczył 48 spotkań w I lidze, w których strzelił 13 bramek i zanotował 10 asyst. W przeszłości zawodnik reprezentował kluby hiszpańskie w II i III lidze.

Borja Galan jest wychowankiem Atletico Madryt, w którym spędził 13 lat. Nie udało mu się zadebiutować w barwach pierwszego zespołu.

Zawodnikowi życzymy powodzenia.

Christian Aleman odchodzi z GieKSy

Christian Aleman odchodzi z GieKSy. Po awansie do Ekstraklasy zawodnik nie otrzymał propozycji przedłużenia kontraktu i decyzją trenera oraz władz klubu rozstał się z GieKSą.

Ekwadorczyk trafił do GKS-u Katowice jesienią 2023 roku. W barwach naszego Klubu rozegrał 16 spotkań, w których zdobył jedną bramkę (w spotkaniu z Zagłębiem Sosnowiec).

Zawodnikowi życzymy powodzeni w nowym klubie.

Kanadyjskie wzmocnienie siły rażenia

W sezonie 2024/2025 barwy hokejowej GieKSy reprezentować będzie Stephen Anderson

30-letni Kanadyjczyk występuje na europejskich lodowiskach od 4 lat. Najpierw trafił do węgierskiego DVTK Jegesmedvek, który występował wówczas w słowackiej Ekstraklidze. Następnie przez rok reprezentował barwy Aalborg Pirates, a ostatnie 2 sezony spędził w Notthingam Panthers. Te dwa lata na brytyjskich lodowiskach były słabsze punktowo, niż występy w DVTK i Pirates – w słowackiej Ekstralidze zdobył 19 punktów w 24 meczach, w Danii zanotował 23 oczka w 38 spotkaniach, w tym aż 15 goli. W pierwszym sezonie w barwach Panter zdobył 13 goli i zanotował 11 asyst w 52 meczach sezonu zasadniczego, a w fazie play-off dorzucił 3 bramki i 2 asysty w 4 starciach, z kolei w minionych rozgrywkach punktował 15-krotnie w 53 występach – zdobył 5 goli i 10 razy asystował. W swojej ojczyźnie występował w QMJHL, należącej do wielkiej trójki juniorskich lig Kanady, a następnie grał w drużynie Uniwersytetu Nowego Brunszwiku. Ma 180 cm wzrostu.

Witamy w Katowicach i życzymy powodzenia!