Siatkarska krótka przesunięta: GKS położył na łopatki Resovię!

STATYSTYKI MECZOWE GKS-u

Czas trwania spotkania – Mecz GKS-u z Resovią trwał 129 minut, z czego I set 25 min. – II set 31 min. – III set 27 min. – IV set 28 min. – V set 18 min.
Punkty zdobyte z błędów przeciwnika – GKS 35

Ilość zdobytych punktów – GKS 69: Butryn 26, Kapelus 13, Kalembka 11, Krulicki 9, Sobański 8, Falaschi 1, Pietraszko 1.
Ilość zdobytych punktów w fazie zagrywki – GKS 29:
Butryn 11, Kalembka 7, Kapelus 4, Sobański 3, Krulicki 3, Pietraszko 1.
Bilans punktów zdobytych do straconych – GKS 16:
Butryn 9, Kalembka 6, Krulicki 6, Kapelus 1, Pietraszko 1, Falaschi -1, Sobański -3, Stańczak -3.

Ilość zagrywek – GKS 104: Kalembka 21, Sobański 18, Butryn 17, Kapelus 16, Krulicki 15, Falaschi 12, Pietraszko 3, Błoński 2.
Ilość błędów na zagrywce – GKS 20:
Butryn 7, Kalembka 4, Krulicki 3, Sobański 3, Falaschi 2, Kapelus 1.
Ilość asów serwisowych – GKS 8:
Kalembka 4, Sobański 2, Butryn 1, Pietraszko 1.

Ilość przyjęć – GKS 80: Sobański 29, Kapelus 25, Stańczak 24, Krulicki 1, Kalembka 1.
Ilość błędów w przyjęciu – GKS 12:
Sobański 6, Stańczak 3, Kapelus 3.
Procent przyjęcia dokładnego (perfekcyjne oraz dobre) – GKS 41%:
Krulicki 100%, Stańczak 63%, Kapelus 40%, Sobański 24%, Kalembka 0%.
Procent przyjęcia perfekcyjnego – GKS 15%:
Stańczak 38%, Kapelus 8%, Sobański 3%, Krulicki 0%, Kalembka 0%.

Ilość ataków – GKS 117: Butryn 45, Kapelus 32, Sobański 23, Kalembka 8, Krulicki 6, Falaschi 3.
Ilość błędów w ataku – GKS 10:
Butryn 6, Kapelus 2, Kalembka 1, Sobański 1.
Ilość ataków zablokowanych – GKS 11:
Kapelus 6, Butryn 4, Sobański 1.
Ilość zdobytych punktów w ataku – GKS 53:
Butryn 24, Kapelus 13, Krulicki 5, Kalembka 5, Sobański 5, Falaschi 1.
Procent punktów w stosunku do wszystkich ataków – GKS 45%:
Krulicki 83%, Kalembka 63%, Butryn 53%, Kapelus 41%, Falaschi 33%, Sobański 22%.

Ilość bloków punktowych – GKS 8: Krulicki 4, Kalembka 2, Butryn 1, Sobański 1.

Jakie jest wytłumaczenie tego sensacyjnego wyniku? Każdy kij ma dwa końce, więc na taki wynik miała wpływ dobra (a momentami bardzo dobra) gra naszego zespołu, jak również słabsza postawa siatkarzy Resovii. Co mówią nam liczby?

GKS dobrze rozpoczął mecz w Rzeszowie, grając w pierwszym secie akcje punkt za punkt, ale tylko do stanu po 7. Potem Resovia opanowała sytuację, kontrolując grę kilkoma oczkami przewagi (17:13). Od tego momentu GieKSa stanęła w miejscu, mając problem z akcjami własnymi. Nasi siatkarze do końca tego seta zdobyli tylko trzy punkty z ataku + jeden po błędzie gospodarzy. No właśnie błędy, tych było za dużo bo aż 10, to jak na jedną partię stanowczo zanadto. Resovia rozbiła nas atakiem mając aż 65% skuteczności, przy naszych 43%. Przyjęcie też mieli rzeszowianie lepsze, bo na poziomie 55% przy 35% katowiczan. Jak widać nic nie zapowiadało naszego zwycięstwa w tym meczu.

Drugi set miał na początku podobny przebieg, z tym że to GKS odskoczył z wynikiem od stanu po 7 i potem cały czas starał się utrzymać tę kilku punktową przewagę. Oczywiście w samej końcówce gospodarze dochodzili nas na jedno oczko kilkukrotnie, a nawet był remis po 22, ale to nasi siatkarze lepiej rozegrali decydujące fragmenty tej partii, wygrywając ją. Tym razem to GieKSa dostała w prezencie od Resovii 10 darmowych punktów, przy naszych 7 dla przeciwnika. I atak mieliśmy o wiele skuteczniejszy, na poziomie 52% (gospodarze 46%). Prawie nie do zatrzymania był Butryn, który na 10 ataków skończył 6 czyli 60%, to bardzo dobry wynik. Mocno wspierał go Kapelus mając 4 ataki skończone przy 7 próbach (57%). W drużynie Resovii tylko Francuz Rossard, próbował się nam przeciwstawić sam zdobywając 10 punktów (na 16 oczek z własnych akcji całej ekipy rzeszowskiej), przy skuteczności na poziomie aż 71%. Gospodarze mieli znów lepsze przyjęcie 60% do 33%, ale jakoś nie potrafili tego przekuć na większą zdobycz punktową.

W trzeciej partii GKS objął kilku punktowe prowadzenie od samego początku, gdzie gospodarze doszli nas z wynikiem dopiero przy stanie po 18, na chwilę wychodząc nawet na prowadzenie (19:18 i 20:19). Końcówka seta to popis gry GieKSy w ataku, aż 5 skończonych akcji skutecznie + as serwisowy Pietraszki i ponownie wygrywamy dwoma oczkami tę partię. Błędy własne tym razem bez znaczenia, bo obie ekipy popełniły ich podobną ilość (6:5). Atak również bardzo wyrównany, przy skuteczności 61% do 63% dla naszej drużyny. Butryn wprost szalał w ataku bo na 8 akcji skończył… wszystkie! Karol znów mógł liczyć na Kapelusa, który dołożył 5 oczek. W Resovii Rossard mocno spuścił z tonu zdobywając tylko 5 punktów przy zaledwie 38% skuteczności, starał się mu pomagać Ivović, który również dołożył tyle samo punktów. Wreszcie mieliśmy lepsze przyjęcie od przeciwnika, co w meczach GieKSy nie zdarza się często. 56% do 46% musiało zrobić różnicę i ułatwić naszemu kapitanowi, Falaschiemu rozegranie w tym secie.

Czwarty set GieKSa rozpoczęła gorzej i to gospodarze odskoczyli na kilka oczek przewagi (15:10), co nie rokowało dobrze na dalszą jego część. Na szczęście nasza drużyna nie poddała się i szybko zniwelowała tę stratę, doprowadzając znów do gry na styku (16:16), wychodząc nawet na chwilowe prowadzenie (18:19). Końcówka seta bardzo wyrównana (do stanu po 21), ale tym razem to gospodarze lepiej rozegrali tę końcówkę, doprowadzając do wyrównania stanu meczu. Ponownie błędy własne na podobnym poziomie (8:7). Niestety w ataku straciliśmy swoją wysoką skuteczność z poprzedniej partii, zresztą Resovia też była słabsza w tym elemencie, 35% do 30% na ich korzyść. Zaciął się Butryn, który na 10 ataków zakończył tylko 3 (co daje marne 30% skuteczności), próbował ratować sytuację Kalembka zdobywając cztery oczka. Wydaje się, że to właśnie różnica w ataku pozwoliła cieszyć się gospodarzom z wygranej w tym secie.

Pierwszy tie-break w tym sezonie z udziałem GKS-u zaczyna się od razu od kilku punktów naszej przewagi (2:5), jednak gospodarze szybko doprowadzają do remisu po 7 i po 9, w międzyczasie wychodząc nawet na prowadzenie (8:7). Decydujące fragmenty meczu pod kontrolą GieKSy, 3 skuteczne akcje z ataku, dwa ze środka, zaledwie jeden błąd serwisowy i przy piłce meczowej blok punktowy Krulickiego, na taką grę Resovia nic nie mogła poradzić. Zdobycie aż 10 punktów po własnych akcjach (przy 7 rzeszowian) okazało się kluczowe w piątym secie. Odnalazł się Butryn w ataku zdobywając cztery oczka (44% skuteczności), w Resovii walczył tylko Rossard, 3 ataki na 6 (50% skuteczności). Przyjęcie ponownie lepsze u naszych przeciwników (54% do 38%), ale tak jak pisałem wyżej, nasi kibice już się do tego chyba przyzwyczaili.

Ogólnie Resovia miała aż 27 błędów w zagrywce, czyli GKS dostał jednego, całego seta za darmo! Co prawda GieKSa w tym elemencie też nie świeciła przykładem mając tych błędów 20, ale te siedem zrobiło jednak różnicę. Gospodarze w ogóle nie potrafili wykorzystać lepszego przyjęcia na poziomie 51% do 41% naszego, na skuteczniejszą grę w ataku, ponieważ obie drużyny miały taką samą skuteczność – 45%. W ataku lepiej radzili sobie katowiczanie, którzy mimo słabszego przyjęcia, to Falaschi potrafił na tyle dobrze przetransportować piłkę do siatki, aby jego koledzy mogli nie tylko siłowymi, ale też i sprytnymi zagraniami skutecznie kończyć i punktować. Skuteczność bloku minimalnie lepszą mieli gospodarze (11:8 w blokach) oraz remis w asach serwisowych po 8.

Osobny akapit trzeba poświęcić MVP tego meczu. Karol Butryn rozegrał chyba jeden z najlepszych, jak nie, najlepszy mecz w barwach GieKSy. Liczby mówią same za siebie. Nasz atakujący zdobył 26 punktów w tym 24 atakiem, 1 blokiem oraz 1 asem serwisowym. Wszystkich ataków miał 45 przy skuteczności na poziomie 53%, 6 razy pomylił się w ataku, a 4 razy został zablokowany. I tylko do skuteczności zagrywki można mieć lekkie pretensje, bo na 17 serwisów, zepsuł aż 7. Wielkie słowa uznania za grę w trzecim secie gdy na 8 ataków skończył wszystkie! Butryn był bez wątpienia głównym architektem tej, raczej niespodziewanej wygranej GieKSy. TYLKO TAK DALEJ KAROL!

Porażka z beniaminkiem ligi dla wicemistrza Polski chwały nie przynosi. Już na trybunach było można wyczuć nerwową atmosferę, zakończoną wygwizdaniem miejscowej drużyny. A kilka godzin po zakończeniu spotkania, trener Resovii Andrzej Kowal oddał się do dyspozycji zarządu klubu. To pokazuje jakieś przesilenie w ekipie rzeszowskiej, ale na szczęście to już nie nasz problem. Chwała naszym siatkarzom, że potrafili się podnieść po porażce z mistrzem Polski i potrafili wykorzystać sytuację boiskową jaka wytworzyła się w Rzeszowie, tym samym przełamując passę trzech porażek z rzędu. TAK TRZYMAĆ PANOWIE!

ŁĄCZNE STATYSTYKI MECZOWE GKS-u – po 8 meczach  (28 setów)

Czas trwania spotkań – Mecze GKS-u z trwały 731 minut, z czego I set 206 min. – II set 224 min. – III set 206 min. – IV set 77 min. – V set 18 min.
Punkty zdobyte z błędów przeciwnika – GKS 179:
zagrywka 109, atak 43, siatka + inne 27.
Punkty oddane przez błędy własne – GKS 194:
zagrywka 116, atak 61, siatka 6, inne 11.

Ilość zdobytych punktów – GKS 434: Kapelus 94, Butryn 70, Van Walle 66, Kalembka 59, Sobański 45, Krulicki 39, Błoński 35, Falaschi 15, Pietraszko 10, Stelmach 1.
Ilość zdobytych punktów w fazie zagrywki – GKS 144:
Butryn 26, Kapelus 23, Kalembka 21, Van Walle 20, Błoński 15, Sobański 15, Krulicki 13, Falaschi 7, Pietraszko 3, Stelmach 1.
Ilość punktów zdobytych po przyjęciu zagrywki – GKS 290:
Kapelus71, Van Walle 46, Butryn 44, Kalembka 38, Sobański 30,Krulicki 26, Błoński 20, Falaschi 8, Pietraszko 7.
Bilans punktów zdobytych do straconych – GKS 150:
Kapelus 44, Van Walle 40, Butryn 28, Kalembka 26, Krulicki 15, Falaschi 5, Błoński 5, Pietraszko 2, Stelmach 1, Sobański -2, Fijałek -3, Stańczak -3, Mariański -8.

Ilość zagrywek – GKS 614: Kapelus 99, Kalembka 95, Falaschi 80, Krulicki 80, Van Walle 72, Sobański 60, Błoński 53, Butryn 50, Pietraszko 21, Fijałek 4.
Ilość błędów na zagrywce – GKS 116:
Kalembka 21, Sobański 17, Butryn 17, Krulicki 15, Błoński 12, Falaschi 9, Kapelus 8, Van Walle 7, Pietraszko 7, Fijałek 3.
Ilość asów serwisowych – GKS 37:
Sobański 8, Kalembka 7, Błoński 6, Butryn 5, Van Walle 4, Krulicki 3, Kapelus 2, Falaschi 1, Pietraszko 1.

Ilość przyjęć – GKS 532: Kapelus 193, Sobański 128, Mariański 104, Błoński 76, Stańczak 24, Falaschi 2, Kalembka 2, Krulicki 2, Pietraszko 1.
Ilość błędów w przyjęciu – GKS 39:
Sobański 13, Kapelus 9, Mariański 8, Błoński 4, Stańczak 3, Krulicki 1, Falaschi 1.
Przyjęcie negatywne i perfekcyjne – GKS 218:
Kapelus 72, Sobański 58, Mariański 49, Błoński 24, Stańczak 13, Falaschi 1, Kalembka 1.
Procent przyjęcia perfekcyjnego – GKS 16%:
Stańczak 38%, Mariański 25%, Kapelus 14%, Sobański 13%, Błoński 11%.

Ilość ataków – GKS 767: Kapelus 206, Van Walle 128, Butryn 123, Sobański 96, Błoński 67, Kalembka 69, Krulicki 45, Falaschi 17, Pietraszko 14, Stelmach 2.