Dołącz do nas

Siatkówka

Słowniczek siatkarski – od A do Z – [część 2]

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Wielkimi krokami zbliża się nowy sezon w siatkówce, warto więc zapoznać się ze słownictwem spotykanym na meczach siatkarskich, co na pewno pozwoli na „lepszą” obserwację boiskowych wydarzeń. Zapraszam na część 2.

 

P jak Pipe: To atak z szóstej strefy czyli ze środka boiska bez możliwości przekroczenia linii ataku.

P jak Plas: Zagranie piłki w określone miejsce.

P jak Przejście: Przekroczenie stopą linii podczas zagrywki lub ataku albo zmiana ustawienia zawodników uczestniczących w meczu.

 

R jak Rozgrywający: Popularnie zwany wystawiającym, mózgiem lub głową drużyny. Jego zadaniem jest wystawianie piłek przyjętych lub obronionych przez przyjmującego albo libero do zawodnika atakującego. Rozgrywający musi „gubić” blok przeciwnika, czyli wystawiać tak piłkę, aby zawodnicy z przeciwnej drużyny stojący pod siatką nie zorientowali się, do którego siatkarza będzie wystawiona piłka.To rozgrywający kieruje grą na boisku. Każde drugie odbicie piłki na połowie danej drużyny powinno przejść przez tego zawodnika.

R jak Rotacja: To kierunek obrotu piłki siatkowej, który nadał jej zawodnik serwujący.

 

S jak Scoutman: Kibice często mylą scouta ze statystykiem w siatkówce. Statystyk to jest osoba która pisze statystyki podczas meczu w danej drużynie i to koniec jego pracy. Scout jest to osoba, która jest statystykiem ale też kimś więcej w drużynie, bo oprócz pisania statystyk podczas meczu nagrywa ten mecz. Następnie kiedy przyjdzie do domu obrabia go, segregując je do programu w którym prowadzi statystyki i zgrywa go z każdą akcją. Przed każdym meczem z materiałów dla niego dostępnych (w Polsce w PlusLidze lub OrlenLidze) robi odprawę przed meczową dla swojej drużyny i tak od meczu do meczu. Jeszcze prawie każdy scout uczestniczy w treningach swojej drużyny. Każdy kto mówi, że statystyk równia się scoutowi jest w błędzie, bo praca scouta jest bardziej pracochłonna.

S jak Side Out: To faza przyjęcia przy ustawieniu na boisku graczy, czyli moment zagrywki przeciwnika. Zawodnicy w pierwszej linii to Atakujący, Środkowy oraz Przyjmujący 1. W drugiej linii znajdują się Rozgrywający, Przyjmujący 2 oraz Libero za Środkowego 2 (który zszedł z boiska po akcji, gdy wykonywał zagrywkę).  W fazie przyjęcia, w momencie zagrywki przeciwnika Rozgrywający wbiega na pozycję pod siatką. Atakujący jest już gotowy do ataku z lewego skrzydła (nie ma czasu na przemieszczenie się na prawe skrzydło), natomiast Przyjmujący 1 gotowy jest do przyjęcia zagrywki, a następnie ataku z prawego skrzydła. Przyjmujący 2 po przyjęciu zagrywki gotowy jest do ataku z drugiej linii.

 

S jak Skrót: Lekkie uderzenie piłki tuż za siatkę.

Ś jak Środkowy: Środkowy bloku to zawodnik grający zawsze na środku siatki. Do jego głównych zadań należy blokowanie akcji przeciwnika oraz atakowanie z krótkiej, czyli ataku z pierwszego tempa. W momencie przejścia do drugiej linii, po stracie możliwości zagrywania, zmieniany jest przez libero. Środkowy to najczęściej najwyższy zawodnik na boisku.

Ś jak Świeca: Lot piłki wybitej pionowo w górę.

 

T jak Tejping: To oklejanie palców plastrami. Ma to chronić palce przed wybiciem.

T jak Tie Break: Ostatni set rozstrzygający wynik spotkania, grany do 15 punktów lub w razie potrzeby, po przekroczeniu tej granicy, do uzyskania przez jedną z drużyn dwóch punków przewagi.

 

U jak Ustawienia na Boisku: Ustawienie, zwane również rotacją jest porządkiem zawodników na boisku. Istnieje 6 różnych ustawień. Są one bezpośrednio powiązane ze strefami boiska. W kolejności ustawienia to 1, 6, 5, 4, 3, 2. (od prawej strony boiska w obronie to pozycje 1, 6 i 5, a pod siatką od lewej strony boiska to 4, 3 i 2).
Czym więc jest ustawienie i jak je rozpoznać? Ustawienie 1,  potocznie zwane P1 (po włosku rozgrywający, to Palleggiatore) występuje, gdy w momencie zagrywki rozgrywający znajduje się w strefie 1. Kolejne ustawienie to P6, gdy rozgrywający zaczyna w strefie 6 itd. Zmiana ustawienia następuje, gdy drużyna przyjmująca zagrywkę zdobędzie punkt. Zawodnicy zmieniając ustawienie na boisku, zmieniają strefy zgodnie ze wskazówkami zegara.

W momencie wykonywania zagrywki obie drużyny muszą być w prawidłowych ustawieniach. Wyjątkiem jest zawodnik zagrywający, który musi znajdować się poza końcową linią boiska. Zawodnicy na boisku ustawieni są w 2 liniach: ataku (w strefach 2,3,4) oraz obrony (1,6 oraz 5). Poprawność ustawienia, można sprawdzić stosując się do dwóch zasad:

  • każdy zawodnik z linii obrony musi stać dalej od siatki niż zawodnik linii ataku stojący przed nim,
  • każdy zawodnik musi znajdować się na odpowiedniej pozycji zgodnie z ustawieniem startowym.

Istnieją dwie fazy pozycji startowych w każdym ustawieniu. Faza zagrywki (break point) oraz faza przyjęcia (side out). Pozycja startowa różni się, ze względu na priorytety w danych momentach. Gdy zagrywamy – priorytetem jest blok-obrona, gdy przyjmujemy – nasza uwaga skupia się na przyjęciu zagrywki oraz wykonanie ataku.

 

U jak Ustrzelić: Czyli uniemożliwić mocną zagrywką przyjęcie piłki przeciwnikowi.

W jak Wiatrak: Tak żartobliwie określa się sytuację, gdy środkowy, nie potrafiąc odgadnąć, gdzie będzie wystawiona piłka, próbując ustawić blok macha rękoma to w jedną, to w drugą stronę.

W jak Wyblok: To odbicie piłki od bloku umożliwiające wyprowadzenie kontry.

 

V jak Van Walle: Po, raczej niespodziewanym odejściu Janka Króla naszego najlepiej punktującego siatkarza w 1 lidze, priorytetem było znalezienie nowego atakującego. Wybór padł właśnie na Gerta Van Walle, bardzo dobrego zawodnika, reprezentanta Belgii. Skuteczność gry w ataku GKS-u na parkietach PlusLigowych będzie leżała na barkach tego siatkarza i biorąc pod uwagę jego międzynarodowe doświadczenie, powinien podołać zadaniu. Na pewno minusem jest to, że nie mógł od początku przygotowywać się w naszym klubie do nowego sezonu, ze względów na reprezentacyjne obowiązki. Będzie teraz zmuszony do wejścia w drużynę niejako z marszu i miejmy nadzieję, że nie zaszkodzi to w jak najszybszym zaaklimatyzowaniu się w nowym miejscu i zgraniu się z pozostałą częścią drużyny. Liczymy, że za jego udziałem, GKS odniesie jak najwięcej zwycięstw w rozgrywkach ligowych.

 

Z jak Zagrywka: Wprowadzenie piłki do gry.

Z jak Zmiana: W czasie seta trener może dokonać 6 zmian. Jeden gracz może opuścić boisko raz w ciągu seta i powrócić również raz na swoje miejsce. Liczba zmian z libero jest nieograniczona.

Ż jak Żaba: Tak potocznie mówi się o lekkiej zagrywce.

Portal GieKSa.pl tworzony jest od kibiców, dla kibiców, dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą o wsparcie poprzez:

a/ przelew na konto bankowe:

SK 1964
87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

b/ wpłatę na PayPal:

E-mail: [email protected]

c/ rejestrację w Superbet z naszych banerów.

Dziękujemy!

Kliknij, by skomentować
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Piłka nożna

Aleksander Paluszek w GieKSie

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

GKS Katowice poinformował o podpisaniu umowy z 24-letnim obrońcą Aleksandrem Paluszkiem. Zawodnik związał się z naszym klubem kontraktem ważnym do 2027 roku, z opcją przedłużenia o kolejny sezon.

Paluszek trafił do GieKSy ze Śląska Wrocław, z którym w minionym sezonie spadł z Ekstraklasy. W barwach ekipy z Dolnego Śląska rozegrał 20 meczów i zdobył w nich jedną bramkę. Rok wcześniej sięgnął z nią po wicemistrzostwo Polski.

Łącznie w najwyższej klasie rozgrywkowej 24-latek wystąpił w 67 spotkaniach, strzelając pięć goli. Wcześniej reprezentował również Górnik Zabrze.

Życzymy powodzenia i sukcesów w naszych barwach!

Kontynuuj czytanie

Piłka nożna kobiet

Znamy rywalki w Lidze Mistrzyń

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Drużyna GKS-u Katowice poznała przeciwniczki w II rundzie eliminacyjnej UEFA Women’s Champions League. Katowiczanki zagrają w miniturnieju, który odbędzie się 27-30 sierpnia. W rywalizacji wezmą udział cztery drużyny, a mecze zostaną rozegrane w Słowenii.

W pierwszym spotkaniu GieKSa zmierzy się z WFC BIIK-Shymkent (Kazachstan), a w przypadku zwycięstwa awansuje do finału, gdzie czekać będzie lepszy z pary ZNK Mura (Słowenia, Murska Sobota) – zwycięzca drugiej grupy pierwszej rundy kwalifikacji. 

Druga grupa pierwszej rundy kwalifikacji (finał 2 sierpnia):
Agarista CSF Anenii Noi 2020 (MDA) – Swieqi United FC (MLT) | Spartak Myjava (SVK) – ŽFK Budućnost (MNE)

Awans do ostatniej rundy eliminacyjnej uzyska tylko triumfator każdego miniturnieju (czeka na niego bezpośredni dwumecz o fazę ligową LM, przegrany finału zagra w Lidze Europy), a druga i trzecia drużyna turnieju eliminacyjnego spadną do Ligi Europy. W przypadku remisu po 90 minutach spotkania przewidziana jest dogrywka, a jeśli nie przyniesie rozstrzygnięcia – rzuty karne.


Wszystkie drużyny drugiej rundy eliminacyjnej to:

Rozstawione: SK Slavia Praha (CZE), FC Rosengård (SWE), FC Twente (NED), Vålerenga Fotball (NOR), FC Vorskla Poltava (UKR), WFC BIIK-Shymkent (KAZ), KFF Vllaznia (ALB), Apollon Ladies FC (CYP), ŽNK Mura (SVN), SFK 2000 Sarajevo (BIH), FC Gintra (LTU), Ferencvárosi TC (HUN), Fortuna Hjørring (DEN), Breidablik (ISL)

Nierozstawione: FC Dinamo-BSUPC (BLR), BSC Young Boys (SUI), Hibernian FC Women (SCO), ŽFK Crvena Zvezda (SRB), OH Leuven (BEL), FCV Farul Constanța (ROU), HJK Helsinki (FIN), GKS Katowice (POL), Zwycięzca CH-P Q1 Gr 1, Zwycięzca CH-P Q1 Gr 2, Zwycięzca CH-P Q1 Gr 3, Zwycięzca CH-P Q1 Gr 4, Zwycięzca CH-P Q1 Gr 5, Zwycięzca CH-P Q1 Gr 6


Faza zasadnicza Ligi Europy odbywa się w formacie pucharowym (mecz i rewanż, eliminacja bezpośrednia).

Do pierwszej rundy kwalifikacyjnej nowej Ligi Europy kobiet bezpośrednio awansuje 11 drużyn. Dołączą do nich również zespoły, które zajęły trzecie miejsce w miniturniejach drugiej rundy eliminacyjnej Ligi Mistrzyń kobiet – także 11 drużyn.

W drugiej rundzie kwalifikacyjnej do turnieju dołączy jedna drużyna z bezpośrednim awansem (Slovácko) oraz zespoły, które zajęły drugie miejsce w miniturniejach drugiej rundy eliminacyjnej Ligi Mistrzyń (11 drużyn), a także kluby, które odpadły w trzeciej rundzie kwalifikacji Ligi Mistrzyń (9 drużyn). Do nich dołączą zwycięzcy pierwszej rundy kwalifikacyjnej Women’s Europa Cup.

Liga Mistrzów odbywa się w formacie ligowym (format tabeli, dzięki któremu awansuje się do fazy pucharowej).

Kontynuuj czytanie

Hokej

Polscy liderzy zostają

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Grzegorz Pasiut, Bartosz Fraszko i Patryk Wronka przedłużyli swoje kontrakty o dwa lata.

Dla Pasiuta i Fraszki będą to już ósme sezony w GieKSie – choć Fraszko rozpoczął swoją przygodę w Katowicach rok wcześniej, to później na jeden sezon wrócił do Torunia. Nasz kapitan już 369 razy ubierał bluzę GieKSy w oficjalnych meczach, a jego asystent o 2 mniej. Pasiut zdobył 159 goli i zanotował 248 asyst, zaś Fraszko – odpowiednio 150 i 223. Obaj byli kluczowymi postaciami drużyny, która dwukrotnie wygrywała mistrzostwo Polski.

Mniejszy staż w barwach GKS-u ma Wronka, jest za to rekordzistą pod względem powrotów do Katowic – właśnie trwa jego już trzecia przygoda z GieKSą. W złoto-zielono-czarnych kolorach wystąpił 222-krotnie. Zdobył dla nas 87 bramek, a 177 razy asystował. Z GieKSą zdobył swój jedyny do tej pory złoty medal mistrzostw Polski.

Gratulujemy kontraktów!

Kontynuuj czytanie

Zobacz również

Made with by Cysiu & Stęga