Dołącz do nas

Siatkówka

Słowniczek siatkarski – od A do Z – [część 2]

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Wielkimi krokami zbliża się nowy sezon w siatkówce, warto więc zapoznać się ze słownictwem spotykanym na meczach siatkarskich, co na pewno pozwoli na „lepszą” obserwację boiskowych wydarzeń. Zapraszam na część 2.

 

P jak Pipe: To atak z szóstej strefy czyli ze środka boiska bez możliwości przekroczenia linii ataku.

P jak Plas: Zagranie piłki w określone miejsce.

P jak Przejście: Przekroczenie stopą linii podczas zagrywki lub ataku albo zmiana ustawienia zawodników uczestniczących w meczu.

 

R jak Rozgrywający: Popularnie zwany wystawiającym, mózgiem lub głową drużyny. Jego zadaniem jest wystawianie piłek przyjętych lub obronionych przez przyjmującego albo libero do zawodnika atakującego. Rozgrywający musi „gubić” blok przeciwnika, czyli wystawiać tak piłkę, aby zawodnicy z przeciwnej drużyny stojący pod siatką nie zorientowali się, do którego siatkarza będzie wystawiona piłka.To rozgrywający kieruje grą na boisku. Każde drugie odbicie piłki na połowie danej drużyny powinno przejść przez tego zawodnika.

R jak Rotacja: To kierunek obrotu piłki siatkowej, który nadał jej zawodnik serwujący.

 

S jak Scoutman: Kibice często mylą scouta ze statystykiem w siatkówce. Statystyk to jest osoba która pisze statystyki podczas meczu w danej drużynie i to koniec jego pracy. Scout jest to osoba, która jest statystykiem ale też kimś więcej w drużynie, bo oprócz pisania statystyk podczas meczu nagrywa ten mecz. Następnie kiedy przyjdzie do domu obrabia go, segregując je do programu w którym prowadzi statystyki i zgrywa go z każdą akcją. Przed każdym meczem z materiałów dla niego dostępnych (w Polsce w PlusLidze lub OrlenLidze) robi odprawę przed meczową dla swojej drużyny i tak od meczu do meczu. Jeszcze prawie każdy scout uczestniczy w treningach swojej drużyny. Każdy kto mówi, że statystyk równia się scoutowi jest w błędzie, bo praca scouta jest bardziej pracochłonna.

S jak Side Out: To faza przyjęcia przy ustawieniu na boisku graczy, czyli moment zagrywki przeciwnika. Zawodnicy w pierwszej linii to Atakujący, Środkowy oraz Przyjmujący 1. W drugiej linii znajdują się Rozgrywający, Przyjmujący 2 oraz Libero za Środkowego 2 (który zszedł z boiska po akcji, gdy wykonywał zagrywkę).  W fazie przyjęcia, w momencie zagrywki przeciwnika Rozgrywający wbiega na pozycję pod siatką. Atakujący jest już gotowy do ataku z lewego skrzydła (nie ma czasu na przemieszczenie się na prawe skrzydło), natomiast Przyjmujący 1 gotowy jest do przyjęcia zagrywki, a następnie ataku z prawego skrzydła. Przyjmujący 2 po przyjęciu zagrywki gotowy jest do ataku z drugiej linii.

 

S jak Skrót: Lekkie uderzenie piłki tuż za siatkę.

Ś jak Środkowy: Środkowy bloku to zawodnik grający zawsze na środku siatki. Do jego głównych zadań należy blokowanie akcji przeciwnika oraz atakowanie z krótkiej, czyli ataku z pierwszego tempa. W momencie przejścia do drugiej linii, po stracie możliwości zagrywania, zmieniany jest przez libero. Środkowy to najczęściej najwyższy zawodnik na boisku.

Ś jak Świeca: Lot piłki wybitej pionowo w górę.

 

T jak Tejping: To oklejanie palców plastrami. Ma to chronić palce przed wybiciem.

T jak Tie Break: Ostatni set rozstrzygający wynik spotkania, grany do 15 punktów lub w razie potrzeby, po przekroczeniu tej granicy, do uzyskania przez jedną z drużyn dwóch punków przewagi.

 

U jak Ustawienia na Boisku: Ustawienie, zwane również rotacją jest porządkiem zawodników na boisku. Istnieje 6 różnych ustawień. Są one bezpośrednio powiązane ze strefami boiska. W kolejności ustawienia to 1, 6, 5, 4, 3, 2. (od prawej strony boiska w obronie to pozycje 1, 6 i 5, a pod siatką od lewej strony boiska to 4, 3 i 2).
Czym więc jest ustawienie i jak je rozpoznać? Ustawienie 1,  potocznie zwane P1 (po włosku rozgrywający, to Palleggiatore) występuje, gdy w momencie zagrywki rozgrywający znajduje się w strefie 1. Kolejne ustawienie to P6, gdy rozgrywający zaczyna w strefie 6 itd. Zmiana ustawienia następuje, gdy drużyna przyjmująca zagrywkę zdobędzie punkt. Zawodnicy zmieniając ustawienie na boisku, zmieniają strefy zgodnie ze wskazówkami zegara.

W momencie wykonywania zagrywki obie drużyny muszą być w prawidłowych ustawieniach. Wyjątkiem jest zawodnik zagrywający, który musi znajdować się poza końcową linią boiska. Zawodnicy na boisku ustawieni są w 2 liniach: ataku (w strefach 2,3,4) oraz obrony (1,6 oraz 5). Poprawność ustawienia, można sprawdzić stosując się do dwóch zasad:

  • każdy zawodnik z linii obrony musi stać dalej od siatki niż zawodnik linii ataku stojący przed nim,
  • każdy zawodnik musi znajdować się na odpowiedniej pozycji zgodnie z ustawieniem startowym.

Istnieją dwie fazy pozycji startowych w każdym ustawieniu. Faza zagrywki (break point) oraz faza przyjęcia (side out). Pozycja startowa różni się, ze względu na priorytety w danych momentach. Gdy zagrywamy – priorytetem jest blok-obrona, gdy przyjmujemy – nasza uwaga skupia się na przyjęciu zagrywki oraz wykonanie ataku.

 

U jak Ustrzelić: Czyli uniemożliwić mocną zagrywką przyjęcie piłki przeciwnikowi.

W jak Wiatrak: Tak żartobliwie określa się sytuację, gdy środkowy, nie potrafiąc odgadnąć, gdzie będzie wystawiona piłka, próbując ustawić blok macha rękoma to w jedną, to w drugą stronę.

W jak Wyblok: To odbicie piłki od bloku umożliwiające wyprowadzenie kontry.

 

V jak Van Walle: Po, raczej niespodziewanym odejściu Janka Króla naszego najlepiej punktującego siatkarza w 1 lidze, priorytetem było znalezienie nowego atakującego. Wybór padł właśnie na Gerta Van Walle, bardzo dobrego zawodnika, reprezentanta Belgii. Skuteczność gry w ataku GKS-u na parkietach PlusLigowych będzie leżała na barkach tego siatkarza i biorąc pod uwagę jego międzynarodowe doświadczenie, powinien podołać zadaniu. Na pewno minusem jest to, że nie mógł od początku przygotowywać się w naszym klubie do nowego sezonu, ze względów na reprezentacyjne obowiązki. Będzie teraz zmuszony do wejścia w drużynę niejako z marszu i miejmy nadzieję, że nie zaszkodzi to w jak najszybszym zaaklimatyzowaniu się w nowym miejscu i zgraniu się z pozostałą częścią drużyny. Liczymy, że za jego udziałem, GKS odniesie jak najwięcej zwycięstw w rozgrywkach ligowych.

 

Z jak Zagrywka: Wprowadzenie piłki do gry.

Z jak Zmiana: W czasie seta trener może dokonać 6 zmian. Jeden gracz może opuścić boisko raz w ciągu seta i powrócić również raz na swoje miejsce. Liczba zmian z libero jest nieograniczona.

Ż jak Żaba: Tak potocznie mówi się o lekkiej zagrywce.

Portal GieKSa.pl tworzony jest od kibiców, dla kibiców, dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą o wsparcie poprzez:

a/ przelew na konto bankowe:

SK 1964
87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

b/ wpłatę na PayPal:

E-mail: [email protected]

c/ rejestrację w Superbet z naszych banerów.

Dziękujemy!

Kliknij, by skomentować
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Piłka nożna

Terminarz GKS Katowice w sezonie 2025/26

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Ekstraklasa opublikowała terminarz na sezon 2025/26. GKS Katowice ligowe zmagania rozpocznie od dwóch spotkań na Arenie Katowice.

Na inaugurację przyjdzie nam zagrać z wicemistrzami Polski – Rakowem Częstochowa. W następnej kolejce przy Nowej Bukowej pojawi się Zagłębie Lubin. Pierwszym wyjazdem będzie spotkanie w Łodzi z Widzewem, a tydzień później zagramy w Warszawie z Legią. Śląski Klasyk z Górnikiem będzie miał miejsce najpierw w Zabrzu (23 sierpnia), a w Katowicach w okolicach urodzin GieKSy (28 lutego). Jesienią zaplanowano 18 kolejek (na wiosnę 16), co oznacza, że ligowe granie w 2025 roku zakończymy w Częstochowie. Na boiska wrócimy pod koniec stycznia 2026 roku, kiedy pojedziemy do Lubina na mecz z Zagłębiem. Następnie czekają nas dwa domowe mecze – z Widzewem i Legią. W Wielkanoc (5 kwietnia 2026 roku) czeka nas domowe spotkanie z Wisłą Płock. Sezon zakończymy „prawie” zgodnie z tradycyją – po Gdyni w 2024 roku i Gdańsku w 2025 roku, Szczecin w 2026 roku możemy uznać, lekko naciągając geografię, za miasto leżąc nad morzem. Z Pogonią zmierzymy się 23 maja 2026 roku.

Terminarz GKS Katowice w sezonie 2025/26:
1. kolejka – 19 lipca 2025 GKS Katowice – Raków Częstochowa
2. kolejka – 26 lipca 2025 GKS Katowice – KGHM Zagłębie Lubin
3. kolejka – 2 sierpnia 2025 Widzew Łódź – GKS Katowice
4. kolejka – 9 sierpnia 2025 Legia Warszawa – GKS Katowice
5. kolejka – 16 sierpnia 2025 GKS Katowice – Arka Gdynia
6. kolejka – 23 sierpnia 2025 Górnik Zabrze – GKS Katowice
7. kolejka – 30 sierpnia 2025 GKS Katowice – Radomiak Radom
8. kolejka – 13 września 2025 Lechia Gdańsk – GKS Katowice
9. kolejka – 20 września 2025 GKS Katowice – Cracovia
I runda Pucharu Polski – 24 września 2025
10. kolejka – 27 września 2025 Wisła Płock – GKS Katowice
11. kolejka – 4 października 2025 GKS Katowice – Lech Poznań
12. kolejka – 18 października 2025 Motor Lublin – GKS Katowice
13. kolejka – 25 października 2025 GKS Katowice – Korona Kielce
1/16 Pucharu Polski – 29 października 2025
14. kolejka – 31 października 2025 Bruk-Bet Termalica Nieciecza – GKS Katowice
15. kolejka – 8 listopada 2025 GKS Katowice – Piast Gliwice
16. kolejka – 22 listopada 2025 Jagiellonia Białystok – GKS Katowice
17. kolejka – 29 listopada 2025 GKS Katowice – Pogoń Szczecin
1/8 Pucharu Polski – 3 grudnia 2025
18. kolejka – 6 grudnia 2025 Raków Częstochowa – GKS Katowice
19. kolejka – 31 stycznia 2026 KGHM Zagłębie Lubin – GKS Katowice
20. kolejka – 7 lutego 2026 GKS Katowice – Widzew Łódź
21. kolejka – 14 lutego 2026 GKS Katowice – Legia Warszawa
22. kolejka – 21 lutego 2026 Arka Gdynia – GKS Katowice
23. kolejka – 28 lutego 2026 GKS Katowice – Górnik Zabrze
1/4 Pucharu Polski – 4 marca 2026
24. kolejka – 7 marca 2026 Radomiak Radom – GKS Katowice
25. kolejka – 14 marca 2026 GKS Katowice – Lechia Gdańsk
26. kolejka – 21 marca 2026 Cracovia – GKS Katowice
27. kolejka – 4 kwietnia 2026 GKS Katowice – Wisła Płock
1/2 Pucharu Polski – 8 kwietnia 2026
28. kolejka – 11 kwietnia 2026 Lech Poznań – GKS Katowice
29. kolejka – 18 kwietnia 2026 GKS Katowice – Motor Lublin
30. kolejka – 25 kwietnia 2026 Korona Kielce – GKS Katowice
31. kolejka – 2 maja 2026 GKS Katowice – Bruk-Bet Termalica Nieciecza
Finał Pucharu Polski – 2 maja 2026
32. kolejka – 9 maja 2026 Piast Gliwice – GKS Katowice
33. kolejka – 16 maja 2026 GKS Katowice – Jagiellonia Białystok
34. kolejka – 23 maja 2026 Pogoń Szczecin – GKS Katowice

Kontynuuj czytanie

Piłka nożna

Jaroszek i Milewski na dłużej w GieKSie

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Bartosz Jaroszek i Sebastian Milewski zostają w GieKSie. Obaj zawodnicy podpisali nowe umowy (do czerwca 2026 roku) i będą w kolejnym sezonie bronić barw naszego klubu.

W przypadku Milewskiego klub skorzystał z możliwości przedłużenia kontraktu. Pomocnik trafił do naszego klubu rok temu. W tym czasie rozegrał 18 spotkań w PKO Bank Ekstraklasie oraz dwa w Pucharze Polski. Milewski strzelił jedną bramkę – w doliczonym czasie gry w spotkaniu z Cracovią.

31-letni Jaroszek dołączył do GKS Katowice w sezonie 2020/21 i zaliczył z zespołem dwa awanse – do pierwszej ligi oraz Ekstraklasy. Ogółem wystąpił w 113 spotkaniach, w których zdobył 6 bramek dla „Trójkolorowych”.

Obu piłkarzom gratulujemy nowych umów i życzymy sukcesów.

Kontynuuj czytanie

Piłka nożna

Mateusz Kowalczyk 2028

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Kowalczyk

GKS Katowice aktywował klauzulę w umowie Mateusza Kowalczyka i wykupił go z Brøndby IF. Piłkarz związał się z GieKSą do końca czerwca 2028 roku.

Kowalczyk trafił do Katowic latem 2024 roku na zasadzie wypożyczenia z duńskiego klubu. Rozegrał do tej pory 31 spotkań, w których zdobył 3 bramki i zaliczył 6 asyst. Stał się jednym z filarów naszej drużyny, która zajęła 8. miejsce w ostatnich rozgrywkach PKO BP Ekstraklasy. Kowalczyk świetnie uzupełniał się w środku pola z Oskarem Repką.

Według naszych informacji (oraz doniesień medialnych) klauzula opiewała na kwotę miliona euro. Tym samym transfer Kowalczyka stał się najdroższym w historii GKS Katowice.

Piłkarzowi gratulujemy nowego kontraktu i życzymy powodzenia w trójkolorowych barwach.

Kontynuuj czytanie

Zobacz również

Made with by Cysiu & Stęga