Dołącz do nas

Siatkówka

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – cel nadrzędny to obrona tytułu mistrzowskiego

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Czas na siatkarski hit i starcie GieKSy z mistrzami Polski! To siatkarskie święto odbędzie się w katowickim Spodku.

 

ZAKSA w poprzednim sezonie zdominowała rywalizację na ligowym podwórku, a następnie mogła znów cieszyć się tytułem mistrza Polski. Po wywalczeniu złota PlusLigi, nie trzeba było długo czekać na informację dotyczącą roszad w kadrze. Z ekipą pożegnał się trener Ferdinando de Giorgi, który objął stanowisko szkoleniowca reprezentacji Polski (już został zwolniony z tego stanowiska), zaś jego miejsce zajął Andrea Gardini. Szefowie klubu szybko poinformowali również o tym, że przede wszystkim starają się odmładzać zespół i stąd kilka zaskakujących roszad. Założenia kędzierzyńskiego kolektywu co roku są takie same, wywalczyć medale we wszystkich możliwych rozgrywkach. Jaki będzie tego efekt, przekonamy się pod koniec sezonu.

Nie mający żadnych szans na grę w wyjściowej szóstce Grzegorz Pająk, postanowił spróbować sił w innym klubie i jest teraz odpowiedzialny za rozegranie w beniaminku ligi, Warcie Zawiercie. Pozostał w drużynie znakomity Francuz, Benjamin Toniutti, a jego zmiennikiem został (a właściwie to miał zostać) doskonale znany wszystkim naszym kibicom, były kapitan GKS-u, Marco Falaschi. Włoski gracz na początku okresu przygotowawczego nabawił się kontuzji wykluczającej go z gry w dłuższym okresie czasu. Dlatego w trybie awaryjnym kędzierzynianie musieli sprowadzić jeszcze jednego siatkarza na tę pozycję i wybór padł na byłego gracza BBTS-u Bielsko-Biała, Krzysztofa Bieńkowskiego.

 

Czołowy zawodnik ligi na pozycji atakującego, reprezentant Polski Dawid Konarski chciał spróbować swych sił w zagranicznym klubie i ostatecznie broni teraz barw klubu tureckiego Ziraat Bankası Ankara. Jego zmiennik, Dominik Witczak jak wiadomo znalazł się w naszej drużynie i został jej kapitanem. Głównym punktującym mistrzów Polski ma być teraz Maurice Torres. 26-letni Portorykańczyk był jednym z wyróżniających się zawodników włoskiej Serie A, w barwach klubu Ravenny. Torres większość swojej zawodowej kariery spędził właśnie we Włoszech, a wcześniej oprócz własnego kraju, zagrał również w USA i we Francji Montpellier UC. Portorykańczyk w każdym z klubów stanowił o sile swojego zespołu, co potwierdzały również noty indywidualne zawodnika. Mimo tego w klubowej rywalizacji zdobył tylko tytuł mistrza swojego kraju. Lepiej poszło mu w barwach reprezentacyjnych, gdzie sięgnął po srebrny medal w Igrzyskach Ameryki Środkowej i Karaibów (w 2014 roku) oraz brązowy medal w Mistrzostwach Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów, a także drugie miejsce w tegorocznym Pucharze Panamerykańskim. Nowym zmiennikiem Torresa został doświadczony Sławomir Jungiewicz, który większość kariery spędził w klubie z Kielc, a wcześniej gra także w Radomiu. Ostatnio był podstawowym atakującym w klubie z Niemiec, TV Ingersoll Buehl.

 

Wśród środkowych zostali podstawowi gracze, czyli Łukasz Wiśniewski oraz Mateusz Bieniek, a także bardzo mało grający Aleksander Maziarz. Pożegnano Patryka Czarnowskiego, który odszedł do największego konkurenta ZAKSY, czyli Skry Bełchatów, choć tam również nie będzie mu łatwo przebić się do pierwszej szóstki. Pierwszym zmiennikiem został Krzysztof Rejno z MKS-u Będzin, gdzie miał szansę zagrać w większym wymiarze czasu.

Na przyjęciu stracono bardzo dobrego Kevina Tillie. Francuz ostatnio leczył poważną kontuzję, więc nie grał zbyt dużo w poprzednim sezonie. Obecnie gracz ten wyjechał do Chin – Beijing Volleyball. Zostali, nie mniej gorsi, Belgijski siatkarz Sam Deroo oraz reprezentant Polski, Rafał Buszek. Pozostał również mało grający Kamil Semeniuk. Skład uzupełniono raczej niespodziewanie Rafałem Szymurą ze zdegradowanego AZS-u Częstochowa oraz Krzysztofem Zapłackim z pierwszoligowego Krispolu Września.

Na libero pewniakiem jest oczywiście reprezentant Polski, Paweł Zatorski, a jego zmiennikiem pozostał nie grający wcale Korneliusz Banach. Widać wyraźnie, że kędzierzynianie mają bardzo mocną pierwszą szóstkę graczy, zdecydowanie słabiej wygląda ławka rezerwowych. Czy to wystarczy w krajowej lidze? Wydaje się, że tak. A w Lidze Mistrzów? Będzie trudno o znaczący sukces.

 

Aktualna kadra ZAKSY Kędzierzyn-Koźle

rozgrywający: Benjamin Toniutti (Francja – numer 6), Marco Falaschi (Włochy – numer 5), Krzysztof Bieńkowski (2)
atakujący: Maurice Torres (Portoryko – numer 11), Sławomir Jungiewicz (numer 8)
środkowi: Mateusz Bieniek (10), Łukasz Wiśniewski (9), Krzysztof Rejno (4), Aleksander Maziarz (17)
przyjmujący: Rafał Buszek (7), Sam Deroo (Belgia – 15), Rafał Szymura (3), Kamil Semeniuk (13), Krzysztof Zapłacki (12)
libero: Paweł Zatorski (numer 1), Korneliusz Banach (numer 18)

trener: Andrea Gardini (Włochy)
asystent trenera: Michał Chadała
trener przygotowania fizycznego: Piotr Pietrzak
fizjoterapeuta: Remigiusz Koteluk, Paweł Brandt
statystyk: Ivo Wagner

Portal GieKSa.pl tworzony jest od kibiców, dla kibiców, dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą o wsparcie poprzez:

a/ przelew na konto bankowe:

SK 1964
87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

b/ wpłatę na PayPal:

E-mail: [email protected]

c/ rejestrację w Superbet z naszych banerów.

Dziękujemy!

Kliknij, by skomentować
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Hokej

Kalaber w Katowicach!

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Po ostatnim meczu JKH GKS Jastrzębie, słowacki szkoleniowiec powiedział, że może to być jego ostatni mecz na ławce trenerskie JKH. Dziś już wiadomo, że selekcjoner reprezentacji przenosi się do Katowic.

Jacek Płachta może jednak spać spokojnie, Robert Kalaber będzie w Katowicach szefem hokejowej Akademii Młodej GieKSy. Władze Katowic chcą mocno postawić na hokej, głośno mówi się o budowie nowego lodowiska, stąd potrzeba podniesienia jakości szkolenia młodych hokeistów i połączenia sił (w Katowicach szkolenie prowadzi się w dwóch klubach – GKS i Naprzód) oraz wykorzystania potencjału lodowych tafli. Plan szkolenia przygotował Henryk Gruth (współtwórca szwajcarskiej szkoły hokejowej) we współpracy z Robertem Kalaberem oraz specjalistami z katowickiej AWF i słynnej fińskiej szkoły hokejowej Vierumaki. Za realizację programu będzie odpowiedzialny słowacki szkoleniowiec.

Jacek Płachta cieszy się w Katowicach pełnym kredytem zaufania, w dalszym ciągu będzie odpowiedzialny z prowadzenie Hokejowej Dumy Katowic. Jego kontakty oraz fakt, że syn trenera Mathias Plachta gra w drużynie Adler Mannheim spowodowały, że oba kluby są na drodze do podpisania porozumienia o współpracy sportowej. Adler ma najlepszą szkółkę hokejową, która jest wzorem szkolenia w Niemczech. Nieaktualny jest zatem temat przenosin Płachty do Oświęcimia, tamtejsi działacze w swoim stylu próbowali nakłonić katowickiego szkoleniowca do zmiany otoczenia. Szkoleniowiec miał razem z obecnym dyrektorem sportowym GieKSy pomóc tamtejszej ekipie wrócić na salony.

Kontynuuj czytanie

Piłka nożna

Popłynęli w Szczecinie

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

W niedzielne popołudnie piłkarze GKS-u Katowice pojechali na wyjazdowe spotkanie do Szczecina w ramach 27. kolejki PKO BP Ekstraklasy. W wyjściowej jedenastce doszło do czterech zmian i od pierwszej minuty zagrali Szymczak, Kuusk, Drachal i Gruszkowski.

Pierwszą połowę zaczęli zawodnicy GieKSy, ale nie stworzyli realnego zagrożenia. W trzeciej minucie Filip Szymczak wyszedł sam na sam z bramkarzem i mimo tego, że i tak był na spalonym, to nie zdołał pokonać Cojocaru. Chwilę później Alan Czerwiński ruszył prawą stroną boiska aż do linii końcowej i wrzucił piłkę w pole karne. Obrońca gospodarzy strącił futbolówkę wprost pod nogi Oskara Repki, który pokusił się o strzał zza pola karnego, ale został on zablokowany. Pierwszy kwadrans spotkania nie porwał piłkarsko, ale GieKSa częściej zapędzała się pod bramkę Pogoni i dłużej utrzymywała się przy piłce. W 15. minucie Kudła źle wybił piłkę i zrobiło się groźnie pod bramką GieKSy, na szczęście nasz bramkarz zdołał się zrehabilitować i wybronił strzał Kolourisa. Chwilę później znów Pogoń była bliska zdobycia bramki, ale zawodnik gospodarzy uderzył niecelnie. W 19. minucie zrobiło się sporo zamieszania w polu karnym Cojocaru, gdy Mateusz Kowalczyk delikatnie trącił piłkę głowa, zmieniając jej tor lotu, ale nic z tego nie wyszło. W kolejnych minutach gra przeniosła się głównie w środkową strefę boiska i żadna drużyna nie była w stanie skonstruować składnej akcji. W 33. minucie Koutris przeniósł piłkę nad bramką Kudły, uderzając lewą nogą. Chwilę później Drachal był bliski zdobycia bramki, ale w ostatnim momencie piłka mu odskoczyła. W 42. minucie Loncar uderzył głową z bliskiej odległości, ale Kudła zdołał ją wybić końcówkami palców. Po wznowieniu z rzutu rożnego Dawid Drachal chciał oddalić zagrożenie i w momenciem gdy wybijał piłkę, to podbiegł Kurzawa, który dostał prosto w skroń i potrzebował pomocy medycznej. W doliczonym czasie pierwszej połowy Gruszkowski rzucił się, aby zablokować strzał Koutrisa i piłka niefortunnie odbiła mu się od ręki. Po długiej przerwie i analizie VAR sędzia wskazał na jedenastkę, którą  pewnie wykorzystał Koulouris. Po tej bramce arbiter zakończył pierwszą połowę.

Na drugą połowę GieKSa wyszła w takim samym składzie, natomiast w drużynie Pogoni doszło do jednej zmiany. Po czterech minutach drugiej połowy Koulouris znów wpisał się na listę strzelców – tym razem pokonał Kudłę z bardzo bliskiej odległości, a piłkę wrzucił Kamil Grosicki, który przepchał i objechał bezradnego Alana Czerwińskiego. W kolejnych minutach GieKSa, chcąc odrabiać straty, odsłoniła się jeszcze bardziej, co próbował wykorzystać Wahlqvist, ale uderzył bardzo niecelnie. Po upływie godziny gry trener Rafał Górak pokusił się o potrójną zmianę. Na boisko weszli Błąd, Bergier i Galan. Chwilę późnej Arkadiusz Jędrych wpuścił swojego bramkarza na minę. Źle obliczył odległość do Kudły i zagrał zbyt lekko i niedokładnie do tyłu. Kudła musiał opuścić bramkę, aby ratować sytuację i po serii niefortunnych podań piłka trafiła pod nogi Grosickiego, jednak jego strzał został zablokowany przez naszego bramkarza. W 68. minucie Sebastian Bergier wyszedł sam na sam z bramkarzem, ale nie trafił w światło bramki, była to idealna okazja na złapanie kontaktu. Chwilę później Loncar został sfaulowany przez Kuuska, ale sędzia puścił akcję i do piłki dobiegł Sebastian Bergier, który zaliczył… soczysty upadek. W kolejnych minutach gra zrobiła się bardzo rwana i było dużo niedokładności w obu zespołach. W 82. minucie Kacper Łukasiak pokonał Dawida Kudłę strzałem na dalszy słupek. Warto zaznaczyć, że ten zawodnik wszedł na boisko… minutę wcześniej. Pięć minut później Koulouris trzeci raz wpisał się na listę strzelców, pokonując Kudłę strzałem na długi róg. Chwilę później sędzia zakończył spotkanie.

6.04.2025, Szczecin
Pogoń Szczecin – GKS Katowice 4:0 (1:0)
Bramki: Koulouris (45-k, 49, 87), Łukasiak (82).
Pogoń Szczecin: Cojocaru – Wahlqvist, Loncar, Borges, Koutris (86. Lis), Gamboa, Ulvestad, Kurzawa (80. Smoliński), Przyborek (46. Wędrychowski), Grosicki (81. Łukasiak), Kolouris (88. Paryzek).
GKS Katowice: Kudła – Gruszkowski (62. Galan), Czerwiński, Jędrych, Kuusk (80. Komor), Wasielewski – Drachal (62. Błąd), Kowalczyk, Repka, Nowak (88. Marzec) – Szymczak (62. Bergier).
Żółte kartki: Kowalczyk.
Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa).
Widzów: 19 938.

Kontynuuj czytanie

Piłka nożna

Live: EUFORIA W KATOWICACH!!!

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

30.03.2025 Katowice
GKS Katowice – Górnik Zabrze 2:1
Bramki: Olkowski (38-sam.), Szymczak (90) – Zahović (51)
GKS: Kudła – Wasielewski (88. Marzec), Czerwiński, Jędrych, Klemenz, Galan (80. Gruszkowski) – Kowalczyk, Repka, Nowak, Błąd (78. Drachal) – Bergier (78. Szymczak).
Górnik: Majchrowicz – Kmet (78. Josema), Szcześniak, Janicki, Janża, Olkowski (46. Sow), Sarapata, Hellebrand, Podolski, Furukawa, Zahović (87. Bakis).
Ż.kartki: Jędrych – Podolski
Cz.kartki:
Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa)
Widzów: 15048

Kontynuuj czytanie

Zobacz również

Made with by Cysiu & Stęga