Zapraszamy do kolejnego tekstu o Nowej Bukowej, który przygotował dla Was Matma85. Nie zabraknie ciekawych informacji, a całość została okraszona wieloma zdjęciami. Przeczytajcie (i zobaczcie), jak wiele zmieniło się przez ostatnie trzy lata. Oddajemy głos autorowi.
W połowie października 2024 roku minęły dokładnie trzy lata od bardzo ważnego momentu w historii GKS Katowice – wbicia pierwszej łopaty pod budowę nowego domu. W uroczystości uczestniczyli: Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa, Prezes zarządu Grupy NDI Małgorzata Winiarek-Gajewsk oraz Prezes Zarządu Stowarzyszenia Kibiców GKS-u Katowice „SK 1964” Piotr Koszecki. Po 36 miesiącach w miejscu, które klasyfikowane było jako grunty pod wodami stojącymi, nieużytkami rolnymi, a w mniejszym stopniu pastwiskami oraz gruntami zadrzewionymi, została rozłożona pierwsza rolka murawy, co pokazuje, jak diametralnie zmieniło się to miejsce.
Ostatnie miesiące prac przy obiekcie to przede wszystkim gigantyczny wzrost zainteresowania kibiców, ciekawych jak prezentuje się nasz nowy obiekt, którego budowa już się zakończyła i który już niedługo, będzie gościł ponad 15 tysięcy fanów.
Dosyć istotne i co można podkreślić to samo miejsce, w którym powstał stadion. Lokalizacja bardzo wyraźnie nawiązuje do górniczej historii i charakteru klubu. Dlaczego? Może warto przytoczyć kilka faktów na temat tego terenu, na którym GieKSa już za moment będzie gospodarzem.
Nowy stadion znajduje się na terenie Załęskiej Hałdy, tuż przy autostradzie A4, która niewątpliwie dodaje atrakcyjności tej lokalizacji. Lokalizacji, która ma bardzo bogatą historię przemysłową. Na przełomie XIX i XX wieku w tym miejscu zlokalizowana była huta o nazwie Joanna, która eksploatowała glin ceramiczny metodą odkrywkową. Znajdowały się tu budynki huty oraz składowisko odpadów pohutniczych. W późniejszym czasie rozpoczęto w tym miejscu wieloletnią eksploatację, w pokładach na różnych głębokościach, złoża węgla kamiennego. Płytka eksploatacja prowadzona była w latach… 1865-1867 przez dawne kopalnie Charlotte i Wiktor, czyli poprzedniczki KWK „Wujek”.
Przykładowa mapa pokładu KWK Wujek z naniesionym obrysem inwestycji. GIG
Co wynika z wielu dostępnych map, część północna naszego nowego obiektu znajduje się na terenie dawnej huty, pod którym nie prowadzono eksploatacji węgla. Natomiast część południowa stadionu, w tym trybuna dopingowa Blaszok, znajduje się na terenie eksploatacji węgla w kilku pokładach. Były tutaj zarówno dukle jak i szyby wydobywcze – naliczono 16 wyrobisk o głębokości od kilku do dwudziestu kilku metrów. Można śmiało przypuszczać, że Skarbnik, który kiedyś ostrzegał górników, a teraz jest na emeryturze, będzie miał na mecze GieKSy jakieś tajemne, ukryte wejście.
Załęska Hałda, dzięki okolicznym lasom, od zawsze charakteryzowała się znacznym zazielenieniem. Pomimo tak dużej inwestycji, teren nadal pozostanie w zdecydowanej większości „zielony”. Podczas ostatnich trzech lat otoczenie diametralnie się zmieniło, co najlepiej pokażą poniższe fotografie.
Źródło: @zakaz_filmowania kanał YouTube / Matma85
Źródło: @zakaz_filmowania kanał YouTube / Matma85
Źródło: @zakaz_filmowania kanał YouTube / Matma85
Pierwszy rok od uroczystego wbicia pierwszej łopaty to były głównie roboty ziemne, wycinka drzew, budowa zbiorników retencyjnych, odwierty, wykonanie sieci kanalizacyjnej, części fundamentów. Pod koniec 2022 roku, spod leżącego wszędzie śniegu, pojawiły się pierwsze elementy kubatury stadionu miejskiego. Konkretnie 3-kondygnacyjne klatki schodowe hali sportowej. W pierwszych cieplejszych dniach 2023 roku obiekt prezentował się następująco.
Źródło: K.Kalkowski
Od tego momentu prace nabrały prędkości, a dzięki bardzo dobremu zarządzaniu przez wykonawcę dostawami elementów żelbetowych – montaż przebiegał bardzo sprawnie. W maju pojawiły się pierwsze konstrukcje stalowych kratownic dachu nad trybunami stadionu piłkarskiego, a dokładnie 29 czerwca 2023 roku uroczyście została zawieszona wiecha na jej konstrukcji.
Jak wiele zmieniło się w krótkim czasie, pokazują kompilacje fotografii:
Źródło: wkatowicach.eu/ Matma85
Źródło: wkatowicach.eu/ Matma85
Źródło: wkatowicach.eu/ Matma85
Źródło: wkatowicach.eu/ Matma85
Źródło: wkatowicach.eu/ Matma85
31 października 2024 roku oficjalnie wykonawca (firma NDI_ zakończył prace budowlane na obiekcie i od 1 listopada trwają odbiory. Obiekt w ostatnim dniu października posiadał już bramki, siatki, a nawet namalowane linie na murawie.
Foto. Matma85
Foto. Matma85
Foto. Matma85
Foto. Matma85
Mamy teraz głęboką nadzieję, że odbiory odbędą się beż żadnych przeszkód i z początkiem rundy wiosennej spotkamy się przy sztucznym świetle na meczu otwarcia stadionu, na który czekaliśmy tak długo. Stadionu, który da nam wielkie perspektywy.
Foto. Matma85
Foto. Matma85
Matma85
emil
20 marca 2013 at 15:29
W KOŃCU COŚ WIADOMO ,PANOWIE JEDZIEMY ROZPIERDALAĆ NASZE GARDŁA TAK ŻEBY SŁYSZAŁ NAS CAŁY KRAKÓW ,A NIE SEKTORY .SZKODA ŻE TYLKO 750 BILETÓW ALE MYŚLE ŻE POKAŻEMY SIĘ JAK Z NAJLEPSZEJ STRONY.
x3
20 marca 2013 at 20:18
Ale chamstwo…
bonzo
20 marca 2013 at 20:42
Bardzo sprawiedliwe podejście Cracovii i sprytna zagrywka SK1954 oraz zarządu. Nie dziwię się, że szkoda krakowskim włodarzom rozpierdolu pięknego stadionu przez bandę łysych kiboli z Katowic. Z drugiej strony dobrze, że Kosa będzie przy odebraniu sektora co utrudni ewentualne wyłudzenie odszkodowania.
Ech, kiedy nadejdą czasy kiedy stadiony będą jak w Anglii… Bezpieczne, z rodzinami na trybunach nawet na derbach podwyższonego ryzyka itd.
toudi
20 marca 2013 at 21:06
no bonzo masz chopie racja 🙂
jedyne o czym marze to zabrac swoja babe na blaszok
bezalkoholowe ale buja
Rufi
21 marca 2013 at 08:30
O której mamy wyjazd do Krakowa. Wstępnie pamiętam że o 14 ale jak jest teraz bo słyszałem o zmianach w PKP
emil
21 marca 2013 at 10:47
Bilety przisłano tylko chętnych jest dwa razy tyle , w pierwszej kolejności bilety dostają ci którzy byli na warcie poznań,reszta giekśiarzy może liczyć na los szczęścia.
GKS
21 marca 2013 at 19:22
WQszytko zajebiśćie , ino to jest głupie że bilety są rozdawane dla tych co byli kajś na dzinie itp . Powinno być idziesz do skelpiku i jedziesz kto pierwszy ten lepszy a nie odwalacie coś !!
Czaks
21 marca 2013 at 20:27
Wysiadka jak zwykle na Mydlniki ?
mózG
22 marca 2013 at 11:51
W większosci wypowiadaja sie tu osoby ktore nie znają zasad wyjazdowych. Trzeba sobie zadać pytanie co robisz dla klubu zeby jechac na wyjazd. Tak to kazdy by chcial jeździc na „hitowe” wyjazdy opuszczajać Nieciecze Stróże i inne tego typu wynalazki.
GieKSa to nie tylko wyjazdy a pasja wielu ludzi.
Wszystkiego o wyjeździe mozecie dowiedziec sie na dzielnicach lub FC.
emil
22 marca 2013 at 13:47
No właśnie co do wyjazdu na kolejorz stróże to była kurwa kiła, chuj a nie doping połowa ekipy najebane kilkanaście osób z kolejorza pokazało nam jak ma wyglądać doping,a byliśmy tak chodzby uśiebie.OBY TEGO NIE SPIERDOLIC W KRAKOWIE.
emil
22 marca 2013 at 16:40
sory mowa o dolkanie ząbki a nie o kolejorzu