Piłka nożna Prasówka

Lista starych grzechów katowiczan… Media po meczu GKS-Cracovia

Zapraszamy do przeczytania fragmentów opinii mediów na temat meczu GKS Katowice – Cracovia Kraków przegranego przez GieKSę 1:3 ( 0:1 ). Bramki strzelili: Grzegorz Goncerz (k) dla GKS-u oraz Miroslav Covilo, Erik Jendrisek, Boubacara Dializa dla Pasów.

katowickisport.pl – Lista starych grzechów katowiczan ułatwiła życie Cracovii.

[…] W grze gospodarzy, którym przecież w pierwszej lidze pali się grunt pod nogami, uwidoczniły się te wszystkie grzechy, które kosztują ich utratę punktów w lidze. Mowa głównie o katastrofalnym zachowaniu na przedpolu własnej bramki przy stałych fragmentach gry rywali. Dwukrotnie – po wolnym i rożnym – Miroslav Czovilo bezkarnie dochodził do strzałów głową z najbliższej odległości. A gdy w tym drugim przypadku Rafał Dobroliński piłkę sparował, nikt nie pospieszył mu z odsieczą i Erik Jendriszek wpakował ją do siatki z linii bramkowej!

Nie były to jedyne sytuacje, w których katowiccy kibice mogli mieć gorzkie poczucie deja vu. „GieKSa” co prawda – zwłaszcza w II połowie – przeprowadzała sporo akcji oskrzydlających, bardzo rzadko jednak kończyły się one centrami odnajdującymi partnera w polu karnym. Najgroźniej po takim zagraniu było już w 7 minucie: po dograniu Alana Czerwińskiego, z 10 metrów strzelał Adrian Frańczak. Grzegorz Sandomierski poradził sobie jednak z tym uderzeniem. Na początku II połowy – też po zagraniu Czerwińskiego – przed podobną okazją stanął Bartosz Iwan, nie wcelował jednak w bramkę gości.

„Pasy”, kontrolujące grę, „na chwilę” skomplikowały sobie życie bezsensownym faulem Deleu na Wojciechu Trochimie, po którym Grzegorz Goncerz pewnie wykorzystał „jedenastkę”. Za moment jednak wszystko „wróciło do normy”, bo Boubacar Dialiba trafił do siatki gospodarzy niemal z zerowego kąta.

ekstraklasa.net – Cracovia wygrała w Katowicach i wyeliminowała GKS z Pucharu Polski

[…] Sensacji nie było, awans Cracovii właściwie ani przez chwilę nie był zagrożony. Jednak trener Zieliński wciąż ma nad czym myśleć, bo swojej dominacji „Pasy” nie potrafiły przekuć na wiele dogodnych sytuacji. Opierali się głównie na stałych fragmentach gry, po których padły dwie pierwsze bramki. Trzecia była efektem szczęśliwego rykoszetu.
[…] Początek był dla GKS-u obiecujący. To oni pierwsi ruszyli do ataku, korzystając z tego, że Cracovia rozpoczęła mecz apatycznie. Już w 7. minucie mieli doskonałą sytuację. Czerwiński minął Jaroszyńskiego i wykonał dośrodkowanie, które zostało przedłużone do niepilnowanego Goncerza, ale jego strzał świetnie obronił Sandomierski.

Ta okazja jakby przebudziła „Pasy”, które już do końca połowy przejęły kontrolę nad wydarzeniami na boisku. Przede wszystkim zneutralizowały gospodarzy, skutecznie przerywając ich akcje już w środku pola. Od tego momentu praktycznie cały czas miały także piłkę przy nodze, starając się stworzyć sytuacje powoli budowanymi akcjami. Ataki pozycyjne nie szły jednak podopiecznym Jacka Zielińskiego najlepiej i kończyły się zazwyczaj niecelnymi strzałami z daleka. Tylko w jednym przypadku bramkarz GKS-u musiał popisać się interwencją, żeby zapobiec stracie bramki.

Cracovia stwarzała sobie jednak zagrożenie po stałych fragmentach gry. Praktycznie każdy z nich kończył się groźnym strzałem na bramkę Dobrolińskiego.

[…] Na drugą połowę o wiele odważniej wyszła drużyna z Katowic. Piłkarze „Pasów” może myśleli, że wszystko mają już pod kontrolą, ale GKS nie zamierzał jeszcze odpuszczać i zaczął tworzyć sobie sytuacje pod polem karnym Sandomierskiego. Najpierw w 48. minucie Bębenek minął rywali, wszedł w pole karne i uderzył na bramkę, ale na posterunku był bramkarz gości. Chwilę później dośrodkowanie Czerwińskiego źle wybijali obrońcy Cracovii i trafiło prosto pod nogi niekrytego Iwana, który jednak uderzył ponad poprzeczką.

[…] Kiedy wydawało się, że już nic „Pasom” nie zagrozi, w 78. minucie odżyły nadzieje katowickiego klubu na pozytywny wynik. Niefrasobliwie spisał się Rymaniak, który w walce o górną piłkę niepotrzebnie odepchnął w polu karnym Trochima. Goncerz pewnie wykorzystał jedenastkę mocnym strzałem pod poprzeczkę. Jednak wszystko rozstrzygnęło się w 85. minucie, kiedy Diabang próbował z ostrego kąta dośrodkowywać na piąty metr, ale piłka odbiła się od nogi obrońcy GKS-u i wylądowała w siatce.

krakow.sport.pl – Cracovia wygrała z GKS-em w Katowicach

Nerwy były tylko przez chwilę. Drużyna Jacka Zielińskiego zrobiła jednak swoje – wygrała w Katowicach z GKS-em 3:1 i awansowała do ćwierćfinału Pucharu Polski.

[…] Posklejana naprędce defensywa [ Cracovii ] zrobiła swoje, ale na sumieniu ma kilka błędów. Mogło zacząć się od tragedii. Gdyby Adrian Frańczak nie uderzył wprost w Grzegorza Sandomierskiego, goście już na początku meczu straciliby bramkę. A w końcówce przez chwilę nerwowo było tylko dlatego, że Rymaniak nieodpowiedzialnie sfaulował rywala w polu karnym.

Wcześniej przez długi czas wszystko utrzymywało się w normie. Cracovia prowadziła grę, a dwie bramki zdobyła według doskonale znanego scenariusza. Mateusz Cetnarski wrzucił piłkę na głowę Miroslava Covili, który w powietrzu nie miał sobie równych. W pierwszej połowie Serb trafił do siatki, w drugiej jego strzał obronił Rafał Dobroliński, ale dobitka Erika Jendriszka to było już za dużo.

Cracovia zrobiła swoje, choć momentami przypominała drużynę znudzoną. W pierwszej połowie w ślamazarnym tempie rozgrywała piłkę, ale GKS nie robił wiele, by uprzykrzyć jej życie. Jeśli nawet krakowianie w bezsensowny sposób tracili piłkę (zdarzało się!), to zaraz ją odzyskiwali, bo rywalowi brakowało pomysłu.