30 marca w niedzielne popołudnie pierwszy mecz na nowym stadionie rozegrają piłkarze GKS Katowice, a naszym przeciwnikiem będzie Górnik Zabrze. Przy okazji otwarcia nowego obiektu pojawiają się liczne pytania o dojazd i parkingi.
Parking przy Nowej Bukowej – w dniu spotkania z Górnikiem będzie zamknięty dla kibiców. Wszystkich tych, którzy wybierają się na mecz samochodem, uczulamy, by nie kierować się pod sam stadion, ponieważ prawdopodobnie utkniecie w korku, a ostatecznie i tak nie zaparkujecie pod nowym obiektem.
Dojazd darmową specjalną komunikacją – wszystkich zainteresowanych dojazdem na nowy stadion odsyłamy do oficjalnej strony klubu. Do centrum przesiadkowego Brynów, które dysponuje 500 miejscami, można przyjechać autem i zostawić je tam za darmo. Jeśli jednak zabraknie tam miejsc, to w bliskiej okolicy jest jeszcze Galeria Handlowa Libero, która również dysponuje darmowym parkingiem.
Dojazd komunikacją miejską – Jeśli ktoś zdecyduje się na dojazd komunikacją miejską, to musi pamiętać, że jak w każdy inny dzień jest ona płatna według taryfy i cennika GZM. Bilet na mecz nie będzie uprawniać do darmowego przejazdu. Jeśli wybierzecie się na stadion zwykłymi liniami, powinniście sprawdzić te, które obsługują przystanki Załęże Kąpielisko Bugla, Załęska Hałda Bocheńskiego Autostrada oraz przede wszystkim Katowice Osiedle Kopalnia Wujek. Do tego ostatniego przystanku jeździ najwięcej autobusów. Wszystko możecie sprawdzić tutaj. Z drugiej strony od Ligoty, Brynowa, Piotrowic mamy jeszcze przystanek Brynów Dziewięciu z Wujka, jednak z powodu prac remontowych związanych przebudową linii kolejowych, jest on położony nieco dalej od stadionu. Po remoncie wiaduktów powinno być dużo łatwiej z uwagi na bliżej położone przystanki na ul. Stromej czy Załęskiej Hałdy.
Fanom komunikacji miejskiej polecamy przyjazd na mecz linią 51. Objeżdża ona praktycznie połowę Katowic i można pozwiedzać miasto z każdej strony, szczególnie jeśli wybierzemy opcję z pętlą, dzięki której dwa razy przejedziemy przez przystanki w okolicach stadionu. Taki wybór oczywiście wpłynie na czas podróży – będzie to około 2 godzin i 15 minut.
Do dyspozycji mamy jeszcze podróż pociągiem na stację Katowice Brynów, która tego dnia będzie wyjątkowo otwarta. Niestety stacja przechodzi remont i będzie czynna tylko 30 marca, więc nie będzie to opcją na inne mecze.
Dojazd rowerem – Mamy tutaj dwie opcje – obie mają plusy i minusy. Na stadion możemy dojechać własnym rowerem, ponieważ przy obiekcie przygotowano stojaki, przy których możemy zabezpieczyć swój rower. Można też dotrzeć rowerem miejskim. Najbliższa stacja znajduje się od strony Ligoty. Należy kierować się na ulicę Załęska Hałda/Dobrego Urobku i w okolicach placu zabaw znajdziemy stację o numerze NR 27520. Od drugiej strony mamy dostępne stacje rowerowe koło Bugli oraz na osiedlu Witosa, ale ta pierwsza wymieniona stacja jest zdecydowanie najbliżej nowego obiektu. Kto ma kartę Multisport, to może dodatkowo korzystać z roweru za darmo przez godzinę.
Minusem dojazdu własnym rowerem jest niepewność co do funkcjonowania parkingu rowerowego pod stadionem, ponieważ na ten moment nie mamy jeszcze oficjalnych informacji. Rowerem miejskim zaparkujemy w pobliżu Nowej Bukowej, ale może być problem z dostępnością rowerów na stacji po spotkaniu.
Dojazd samochodem – Co jeśli zdecydujemy się przyjechać samochodem? Jak już wspomnieliśmy, parking pod stadionem będzie zamknięty, ale w okolicy jest sporo innych miejsc parkingowych, które w niewielkiej odległości będą w stanie przyjąć kibiców GieKSy. Pamiętajmy od razu, że parkingi te w większości wypadków są terenami dostępnymi za darmo, ale należącymi do innych podmiotów. Szanujmy więc możliwość zaparkowania samochodu na obcym terenie i utrzymujmy porządek tak, jakbyśmy byli u siebie.
Najbliższym i największym parkingiem będzie Centrum Handlowe Załęże, które w materiałach prasowych informuje, że dysponuje parkingiem na 700 miejsc. Parking jest darmowy, nie ma tam żadnych szlabanów, ale niektóre miejsca mogą być zajęte przez klientów siłowni czy lokali rozrywkowych. Mniejszy parking będzie parę metrów dalej pod sklepami Aldi, Media Expert oraz w okolicach kebabu U Pajdy. Z tych czeka nas około 15-minutowy spacer na stadion.
Naprzeciwko centrum handlowego Załęże jest jeszcze „dziki” parking przy stacji kolejowej Katowice Załęże. Liczba miejsc nie będzie tam duża, ponieważ często stoją tam samochody ciężarowe.
Kolejnym dużym parkingiem jest parking przy kąpielisku Bugla na ulicy Żeliwnej. Jest to parking w okolicach przystanku autobusowego, z którego będą szli na spotkanie kibice.
Od strony Ligoty dostępny powinien być parking przy kopalni Wujek na ulicy Dolnej. Zalecamy jednak ostrożność, ponieważ sytuacja związana z tym parkingiem jest dynamiczna i będzie zależeć od robót budowlanych na terenie stacji PKP Brynów. Jeśli parking będzie dostępny, to zapewni sporo miejsc.
Od strony Osiedla Witosa mamy dwie opcje. Obie będą wymagały spaceru w okolicach 20-30 minut. Pierwszą z nich jest parking przy Zielonym Bazarze na ulicy Kolońskiej. Parking jest darmowy i nie ma na nim szlabanów. Drugą opcją jest sklep Macro Cash and Carry. Z nieoficjalnych informacji, które uzyskaliśmy, parking ma być dostępny dla kibiców w czasie spotkań przy Nowej Bukowej. Tutaj również uczulamy na zachowanie czystości, ponieważ nie chcemy, by parkingi były zamykane na kolejne mecze. Czekamy na oficjalne potwierdzenie, ale jest duża szansa, że również tutaj zaparkujecie. Przy wybraniu tej opcji czeka Was około 25-minutowy spacer na Nową Bukową.
Do dyspozycji kibiców powinny być również mniejsze parkingi i lokalizacje, ale tutaj trzeba będzie mieć trochę szczęścia i liczyć, że nie będą one zajęte. Na przykład jest parking przy ogródkach działkowych na ulicy Bocheńskiego na wysokości stacji BP. Inną opcją będzie parkowanie od strony Ligoty w okolicach opisywanej stacji rowerowej. Jest tam sporo uliczek, na których nie ma zakazu parkowania, a drogi są szerokie i auta zaparkowane na ulicy nie powinny przeszkadzać w normalnym ruchu drogowym. Jedną z takich ulic jest opisywana wcześniej Załęska, gdzie znajduje się stacja rowerowa. Niestety nie ma tam zbyt wiele miejsca, a wobec remontu dróg przy Nowej Bukowej jest opcja sporego nadrabiania kilometrów samochodem do innych lokalizacji, jeśli okaże się, że nie znajdziemy niczego wolnego.
Bce
7 grudnia 2020 at 21:41
Gdzie są strzały z daleka to nasza bolączka. Stałe fragmenty gry trzeba nad nimi pracować.
KaTe
8 grudnia 2020 at 13:20
Skoro Kiebzak i Kościelniak zagrali słabo, to dlaczego otrzymali relatywnie wysokie noty („6”)?
Zaiste, Pawłas, Stefanowicz i Szwedzik nic nie wnieśli. Może ktoś spyta trenera Góraka: czy obraził się na Grychtolika?
Toczmek
8 grudnia 2020 at 14:41
KaTe, nota 6 to jest nota wyjściowa, od której wychodzimy w ocenie piłkarza. Jeżeli zawodnik drastycznie nie zawalił, a mecz nie był aż tak tragiczny w naszym wykonaniu, to oceny są w okolicy 5,5-6,5. Opisałem to do czego się doczepiłem, a oglądałem też ten mecz drugi raz z relacji TV TVP Sport i mój odbiór tego meczu na żywo był gorszy niż faktycznie go zagraliśmy. Stąd taka ocena moim zdaniem, jak Ty uważasz, że powinni być ocenieni Ci gracze? Dzięki za opinię.
KaTe
8 grudnia 2020 at 17:12
Sądzę, że określając czyjś występ jako „słaby”, w punktacji 1-10 nota „6” wskazuje, że było „całkiem nieźle”.
Ale nie upieram się. Wiadomo, że to tylko zabawa. Ja oglądałem mecz tylko jeden raz – i z tego co pamiętam, to występ Kiebzaka był irytujący, a Kościelniaka zupełnie bezbarwny.
Afera
8 grudnia 2020 at 19:41
Ja bym przy Kiebzaku postawił słabiutką piątkę,przed stratą pierwszej bramki to on wyprowadzał indywidualnie piłkę z naszej połowy,biegł prosto na dwóch przeciwników nie odgrywając piłki do partnera w rezultacie strata,ale najbardziej co mnie zabolało to odpuszczenie po stracie maaaaaasakraaaaaa jakaś w takim momęcie brak jazdy na dupie po murawie kończy się stratą bramki w następnej akcji a mógł temu przynajmniej spróbować zapobiec a nie odpuszczać,za takie zaangażowanie ja Szymona w następnym meczu widzę na ławce
Rafał
9 grudnia 2020 at 00:50
Stało się to co było wiadomo od początku, drużyny nauczyły się gry gksu i wiedzom jak mają z nią grać. Trener nie umie ustawić drużyny tak by grali z pierwszej piłki a zmiennicy co grali od początku to słabo wypadli, w drugiej połowie zmiany i też coś słabo tylko jak Błąd się pojawił to coś próbował, a reszta to chyba zapomniała jak się w piłkę gra a obrona to cała do wymiany, zawaliła cały mecz. Tak to bywa jak się niema pomysłu na drużynę i teraz to się mści. Drużyna nie umie narzucić swojego stylu gry i szybkich za grań z pierwszej piłki. Nie umieją grać na małej przestrzeni z pierwszej piłki, a dośrodkowania ze skrzydeł były albo nie dokłane a jak już trafiły do adresata to odrazu strata i kontra, PORAŻKA i tak też się skończyło.
Pazurrr
9 grudnia 2020 at 01:25
Ale z niektórych z was, to pizdy nie kibice. była seria 7 wygranych z drużynami, z których większość, to nie byli kelnerzy. ja meczu z chojniczanką się obawiałem i zakładałem, że remis będzie sukcesem. bo to nie jest jeszcze drużyna, by tyle meczów mogła być w gazie. bo to końcówka sezonu, i zmęczenie jest nie tylko w nogach, ale też w głowie. i wg mnie tu głowy najbardziej przegrały, dlatego kiksy w sytuacjach bramkowych. dodajmy do tego sędziego złodzieja i ogromną furę szczęścia, jaką mieli chojnice. i to jest właśnie piłka. kuźwa, kto z Was zakładał, że pod koniec sezonu GieKSa będzie liderem? zwłaszcza po bardzo kiepskim początku? chłopaki zrobili swoje, teraz niech się zepną jeszcze na Rzeszów i zasłużyli na odpoczynek i podziękowania, a nie głupie pierdolenie po jednym niefartownym meczu. ciekawe, że cisza tu była, gdy było zwycięstwo za zwycięstwem, a teraz tyle wysypało tu mazgajów. niektórych to chyba podnieca, jak jest przegrana, bo można se pojeździć na chłopakach i powycierać gemby trenerem.
Toczmek
9 grudnia 2020 at 12:14
Afera, KaTe
dzięki za opinie. Miałem podobne odczucie przy Kiebzaku, jednak wpatrując się dokładniej w mecz miał jednak sporo tych dośrodkowań i dograń do przodu i celnych(nie licząc początkowej fazy meczu). Więc sumarycznie jakiś pozytywny efekt jego gry był. Niestety trener musi kilku naszych graczy mocno przestrzegać przed zachowaniem po stracie, bo na to się nie da patrzeć, czasem jeden taki brak powrotu po stracie powoduje u nas bardzo negatywny odbiór gry w całym spotkaniu i już niezależnie czy się skończy stratą gola czy nie uważamy, że zawodnik gra beznadziejnie. Mam dokładnie taki sam odbiór jak Wy, tylko staram się trzymać założonej skali na początku i oglądam kilkukrotnie sytuacje boiskowe po meczu, jednak nie znam założeń trenera dla danego zawodnika. Pamiętajcie, że finalnie to jest tylko zabawa 🙂