Udany początek walki o finał!

GKS Katowice od zwycięstwa rozpoczął grę o finał rozgrywek pierwszoligowych.

GieKSa musiała sobie radzić bez kontuzjowanego libero Bartosza Mariańskiego, którego całkiem udanie zastępował nasz drugi libero, Mateusz Januszewski. Spotkanie w hali Kolejarza rozpoczęło się spokojnie od w miarę wyrównanej gry, z powoli uwidaczniającą się przewagą gospodarzy, która już przy pierwszej przerwie technicznej wyniosła trzy punkty. W dalszej części premierowego seta, GKS powiększył przewagę do sześciu oczek dzięki dobrej zagrywce Michała Błońskiego oraz skutecznej grze jego kolegów z drużyny. Dalsza część seta pod stałą kontrolą GKS-u i z licznymi błędami siatkarzy Espadonu. Ostatni punkt zdobył… jakże by inaczej Michał Błoński, skutecznie kończąc swój atak.

Druga partia rozpoczęła się podobnie do wcześniejszej, od trzypunktowej przewagi GKS-u, która znów była systematycznie powiększana, dzięki m.in. skutecznej zagrywce Janka Króla oraz dobrej grze blokiem naszych siatkarzy. Zawodnicy GKS-u od początku meczu grali mocno skoncentrowani i nie było dla nich straconych piłek, co potwierdził Jan Król goniąc uciekającą piłkę w jednej akcji i odbijając ją będąc praktycznie już na… widowni! Ten set zakończył skutecznym serwisem Rafał Sobański.

Trzeci set od początku nie układał się po myśli GKS-u. Już przy wyniku 1:4, trener naszego zespołu Grzegorz Słaby musiał poprosić o czas, co pomogło o tyle, że w kolejnej akcji punkt zdobył Rafał Sobański. Niestety goście grali coraz skuteczniej i na tablicy wyników pojawił się rezultat 7:12. Wtedy siatkarze GieKSy rzucili się w pościg, znów dzięki bardzo dobrej zagrywce Janka Króla odrobili kilka oczek, a dopełnieniem tego dobrego okresu gry było wygranie najdłuższej wymiany spotkania, zakończonej skutecznym atakiem Michała Błońskiego. Po tej akcji mieliśmy wynik 12:13 i kibice mieli nadzieję na kontynuację takiej postawy oraz zakończenia meczu w trzech setach. Nic z tych rzeczy. Kolejny okres to dominacja Espadonu, ich skuteczna gra w ataku oraz zbyt duża ilość błędów siatkarzy GKS-u, która brała się z bardzo ostrej zagrywki Michala Sladecka. Słowacki rozgrywający dał się mocno we znaki naszej drużynie, doprowadzając do stanu 14:20. Kilka akcji punkt za punkt doprowadziło do wyniku 17:24 i wtedy trener Słaby postanowił wykorzystać drugi czas. Po nim na zagrywkę poszedł Rafał Sobański i zdobyte trzy kolejne punkty, zmusiły niespodziewanie trenera gości do wzięcia czasu. Siatkarze Espadonu wciąż byli zdenerwowani sytuacją, nie mogąc wykorzystać kolejnych dwóch piłek setowych, aż w końcu po skutecznym ataku jednego z nich, udało się im zamknąć tego seta.

Czwarta partia to powrót do dobrej gry GKS-u, zapoczątkowanej dobrym serwisem Tomasza Kalembki i już przy wyniku 3:0 trener gości poprosił o czas. Po pierwszej przerwie technicznej, znów za sprawą serwującego Tomka Kalembki, GieKSa powiększała swą przewagę osiągając wynik 16:11. Za sprawą siatkarza gości Łukasza Pietrzaka, przewaga stopniała do tylko dwóch oczek, zmuszając trenera Grzegorza Słabego do wzięcia przerwy. Decydująca część seta przebiegła już pod dyktando naszego zespołu, po dobrej grze Janka Króla oraz jego partnerów, Espadon już się nie odrodził zdobywając zaledwie trzy oczka. Ostatni punkt w tym meczu zapisany został dzięki autowemu atakowi siatkarza gości.

Podsumowując to spotkanie, można powiedzieć, że powtórzył się scenariusz z meczu w Katowicach w rundzie zasadniczej, gdy również GKS pokonał Espadon 3:1. Wypisz, wymaluj, kalka tamtego meczu. GieKSa kontrolowała przebieg meczu przez jego większą część, dając się zaskoczyć rywalowi tylko w trzecim secie. Nasza drużyna potwierdziła klasę i zasłużenie wygrała to spotkanie, natomiast szczecinianie nie pokazali odpowiedniej jakości w grze, której należy oczekiwać od ekipy aspirującej do gry w Pluslidze. Pierwsze starcie więc dla GKS-u i liczymy, że w niedzielę katowiczanie wygrają po raz drugi, stawiając tym samym duży krok w kierunku finału ligi. Zapraszamy serdecznie wszystkich na to spotkanie!

Z kronikarskiego obowiązku odnotujmy, że w walce o utrzymanie, pierwszy krok w tym kierunku zrobili siatkarze KPS-u Kęty pokonując pewnie drużynę z Ostrołęki. Tylko w wygranym secie przez gości, gospodarze mieli kłopoty z tym przeciwnikiem, w pozostałych wygrywając wyraźnie i bez problemów. Przypomnijmy, że druga para półfinałowa rozpocznie swoją rywalizację dopiero w przyszły weekend.

Play-out: – do trzech wygranych spotkań – (w nawiasie stan rywalizacji w poszczególnych parach)

16 i 17 kwietnia (sobota i niedziela)

Camper Wyszków – Hutnik Kraków  walkower  (1:0)
KPS Kęty – Energa Omis Ostrołęka 3:1 (25:20, 26:28, 25:14, 25:14)  –  (1:0)  oraz niedziela godz. 11.00

Wyniki II rundy play-off – półfinał – do trzech wygranych spotkań – (w nawiasie stan rywalizacji w poszczególnych parach)

23 i 24 kwietnia (sobota i niedziela)
Ślepsk Suwałki – SMS PZPS Spała  sobota godz. 17.00 oraz niedziela godz. 14.00

GKS Katowice – Espadon Szczecin  3:1 (25:16, 25:20, 23:25, 25:17)  –  (1:0)

GKS: Fijałek, Błoński (11), Kalembka (10), Król (17), Sobański (14), Pietraszko (8), Januszewski (libero) oraz Butryn (1), Przystał, Naliwajko, Jurkojć. Trener: Grzegorz Słaby.

Przebieg meczu:
I: 8:5, 16:10, 21:14.
II: 8:5, 16:12, 21:17.
III: 5:8, 13:16, 16:21.
IV: 8:5, 16:11, 21:17.
MVP meczu: Rafał SOBAŃSKI

Zapraszamy serdecznie na spotkanie II rundy play-off, do hali na Wełnowcu do wspomożenia naszej drużyny gorącym i głośnym dopingiem, gramy o finał, nie może Was tam zabraknąć!

GKS Katowice – Espadon Szczecin (1:0) – niedziela godz. 17.00