Dołącz do nas

Hokej

Aalborg – atrakcje nie tylko hokejowe

Avatar photo

Opublikowany

dnia

W listopadzie zagramy w półfinale Pucharu Kontynentalnego w duńskim Aalborg. Turniej odbędzie się w dniach od 15 do 17 listopada, a naszymi rywalami będą drużyny Aalborg Pirates, Bruleurs de Loups Grenoble oraz zwycięzca turnieju kwalifikacyjnego rozgrywanego w październiku.

Miasto Aalborg podłożone jest na północy Danii w regionie Jutlandii Północnej i jest czwartym duńskim miastem co do wielkości (po Kopenhadze, Aarhus i Odense). Populacja Aalborg wynosi około 120 000 mieszkańców. Od Katowic Aalborg oddalone jest o 1246 kilometrów, co daje 13-14 godzin jazdy samochodem. Aalborg posiada również mały port lotniczy, z którego głównie dolecimy do Amsterdamu i Kopenhagi.

Turniej rozgrywany będzie na hali Gigantium, na której swoje domowe mecze rozgrywają Piraci, a także piłkarze ręczni. Hala ta mieści 5000 widzów, a w całym kompleksie znajduje się także drugie lodowisko treningowe, basen i hala lekkoatletyczna.

Spotykając naszych kibiców w takich miejscach jak Grobla Olbrzyma ze światowej listy UNESCO w Irlandii Północnej, na placu Świętego Marka w Wenecji czy w Muzeum Narodowym w Cardiff, przekonuję się, że nie samym hokejem żyje kibic GieKSy, dlatego postanowiłem napisać małą ściągawkę, co warto zobaczyć w Aalborg. Miejsca połączyłem geograficznie, tak żeby można było je połączyć w jednodniową wyprawę przed meczem.

Centrum miasta

Większość atrakcji znajduje się w centralnej części miasta, dlatego przedstawię tylko kilka ciekawszych, które przypadły mi do gustu.

Zacznę od Zamku Aalborghus. Wybudowany w 1555 roku, jako fortyfikacja, ale bardzo szybko przestała spełniać swoją rolę. Do dzisiaj jest siedzibą lokalnych władz. W okresie letnim można zwiedzać lochy, ale w czasie jak my będziemy mieli okazje się tam pojawić, można niestety się tylko przespacerować po ogrodach i pooglądać budynki z zewnątrz. Wstęp za to jest darmowy.

Zaraz obok znajduje się Utzon Center, centrum wystawowe zaprojektowane i dedykowane Jorn’owi Utzon’owi, duńskiemu architektowi, który zaprojektował budynek opery w Sydney. Wstęp, dorośli: 100 dkk, dzieci (3-17 lat): 60 dkk.

Katedra Budolfi należy do kościoła luterańskiego. Wybudowana została pod koniec XIV wieku, a pierwsza wzmianka o tym obiekcie pochodzi z 1399 roku. Katedra Budolfi jest najmniejszą katedrą w całej Danii, ale za to wnętrza są bardzo bogato zdobione. Wstęp jest darmowy, a katedrę można zobaczyć w tygodniu od 10:00 do 15:00 i w soboty od 10:00 do 12:00.

W muzeum historycznym w Aalborg zobaczyć można, jak wyglądało życie w Aalborg w bogatej przeszłości miasta. W listopadzie otwarte jest od wtorku do soboty w godzinach od 10:00 do 17:00. Wejście jest bezpłatne do 17. roku życia, a dla osoby dorosłej kosztuje 70 dkk.

Zachodnia część miasta

Muzeum morskie Springeren znajduje się około jednego kilometra od centrum Aalborga. W muzeum tym znajdziemy modele wielu ciekawych okrętów i statków, między innymi RMS Titanic. A chyba największą atrakcja jest możliwość zobaczenia z bliska i wejścia do wnętrza okrętu podwodnego, który służył w duńskiej marynarce wojennej. Otwarte jest od 10:00 do 16:00, a wstęp kosztuje 125 dkk dla osoby dorosłej i 60 dkk dla dziecka do lat 17.

W drodze do lub z muzeum możemy odwiedzić Aalborg street food znane jako The Lighthouse. Wstęp darmowy, a otwarte jest od godziny 11:00 do późna (00:00-1:00). Jest to zaadaptowany budynek po byłej fabryce mebli, w którym można znaleźć restauracje serwujące jedzenie z wielu różnych zakątków naszego globu. Cenny dość przystępne, bo danie główne można spokojnie znaleźć poniżej 150 dkk.

Poludniowa część miasta

Kunsten, muzeum sztuki nowoczesnej otwarte jest codziennie, oprócz poniedziałku, w godzinach od 10:00 do 17:00. Wstęp jest darmowy do lat 18., a dorośli zapłacą 130 dkk.

Aalborg Tower to doskonale miejsce, żeby zobaczyć panoramę Aalborg z wysokości 55 metrów. Wjazd windą kosztuje 50 dkk dla osoby dorosłej i 40 dkk dla dziecka (od 3 do 11 lat). Na górze znajduje się kawiarnia, nie trzeba nic kupować, ale można uraczyć się szklaneczka Tuborga za 45 dkk. Otwarte jest codziennie od 10:00 do 17:00, ale w weekendy lepiej zarezerwować sobie miejsce, bo maksymalnie może przebywać tam tylko 60 osób.

Niedaleko Aalborg Tower znajduje się tez zoo, które może być ciekawą  opcją dla kibiców wybierających się w gronie rodzinnym. Wstęp kosztuje 235 dkk dla osoby dorosłej i 140 dkk dla dziecka (3-11 lat). W trakcie naszego turnieju zoo otwarte będzie codziennie w godzinach od 10:00 do 15:00.

Północna część miasta

W części północnej miasta możemy znaleźć tylko Lindholm Haje, muzeum i cmentarz Wikingów, który był używany do 1000 roku naszej ery. Muzeum otwarte jest od 10:00 do 16:00, a wstęp kosztuje 100 dkk dla dorosłych i jest darmowy do 17. roku życia. Zamknięte w poniedziałki.

Foxu

Portal GieKSa.pl tworzony jest od kibiców, dla kibiców, dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą o wsparcie poprzez:

a/ przelew na konto bankowe:

SK 1964
87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

b/ wpłatę na PayPal:

E-mail: [email protected]

c/ rejestrację w Superbet z naszych banerów.

Dziękujemy!

Kliknij, by skomentować
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Galeria Kibice

V Turniej „Tasi CUP”

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Zapraszamy do galerii z V Turnieju „Tasi Cup”.

Pierwsze miejsce w przeciąganiu liny zajęły Trójkolorowe Piotrowice, natomiast turniej piłkarski wygrała ekipa z Witosa „Charakter Blokowiska”, pokonując w finale gospodarzy turnieju – Fanatyczne Murcki. Zdjęcia przesłane przez kibiców, wielkie dzięki dla Vanish 1948.

Kontynuuj czytanie

Piłka nożna

Adam Zrel’ák zawodnikiem GieKSy

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Adam Zrel’ák związał się z GKS-em Katowice dwuletnim kontraktem. W poprzednim sezonie reprezentował barwy Warty Poznań grającej w Ekstraklasie.

Napastnik urodził się 5 maja 1994 w słowackiej Lubowli. Przygodę z piłką rozpoczynał w TJ Sokol Ľubotín. Następnie trafił do akademii ŠK Odeva Lipany, a stamtąd przeniósł się do MFK Ružomberok, w którego barwach zadebiutował w piłce seniorskiej. W 66 meczach dla drużyny ze słowackiej ekstraligi zanotował 15 goli i 8 asyst. Jego kolejnym klubem był 14-krotny mistrz Słowacji – Slovan Bratysława. W ekipie ze stolicy swojego kraju zagrał on 55 spotkań, notując 15 goli i 5 asyst.

Zrel’ák ma za sobą występy w FK Jablonec oraz 1 FC Nurnberg. Na zapleczu Bundesligi pomógł zespołowi w awansie do najwyższej klas rozgrywkowej, w której rozegrał 14 spotkań i strzelił 2 bramki. Kolejnym przystankiem była Warta Poznań, z którą zawodnik grał w Ekstraklasie. W ciągu 3 sezonów wystąpił w 82 spotkaniach i zaliczył 21 bramek oraz 8 asyst. W ostatnim sezonie grał niewiele z powodu poważnego urazu kolana.

Witamy i życzymy powodzenia w naszych barwach.

Kontynuuj czytanie

Piłka nożna

Lukas Klemenz ponownie w GieKSie!

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Lukas Klemenz podpisał kontrakt z GieKSą. Tym samym zawodnik wraca do Katowic po kilku latach. Umowa będzie obowiązywała do końca czerwca 2026 roku. 

Dla Klemenza będzie to powrót do GieKSy po kilku latach. Zawodnik, wtedy 21-letni, był częścią drużyny w sezonie 2017/28 roku. Rozegrał wtedy 28 spotkań, w których strzelił dwie bramki. Klemenz został też nagrodzony Złotym Bukiem dla Piłkarza roku 2017. Dobry sezon zaowocował transferem do Jagiellonii Białystok, która występowała w Ekstraklasie.

Na tym poziomie rozgrywkowym wystąpił w 64 meczach zarówno w barwach obecnego Mistrza Polski, jak i później w drużynie Wisły Kraków. W latach 2021-2023 obrońca występował w węgierskiej drużynie Honvéd FC. Rok temu wrócił do Polski, do pierwszoligowego Górnika Łęczna. W poprzednich rozgrywkach Fortuna 1 Ligi był wyróżniającym się obrońcą i jednym z liderów swojego zespołu.

Witamy ponownie przy Bukowej!

Kontynuuj czytanie

Zobacz również

Made with by Cysiu & Stęga