Dołącz do nas

Hokej

Aalborg – atrakcje nie tylko hokejowe

Avatar photo

Opublikowany

dnia

W listopadzie zagramy w półfinale Pucharu Kontynentalnego w duńskim Aalborg. Turniej odbędzie się w dniach od 15 do 17 listopada, a naszymi rywalami będą drużyny Aalborg Pirates, Bruleurs de Loups Grenoble oraz zwycięzca turnieju kwalifikacyjnego rozgrywanego w październiku.

Miasto Aalborg podłożone jest na północy Danii w regionie Jutlandii Północnej i jest czwartym duńskim miastem co do wielkości (po Kopenhadze, Aarhus i Odense). Populacja Aalborg wynosi około 120 000 mieszkańców. Od Katowic Aalborg oddalone jest o 1246 kilometrów, co daje 13-14 godzin jazdy samochodem. Aalborg posiada również mały port lotniczy, z którego głównie dolecimy do Amsterdamu i Kopenhagi.

Turniej rozgrywany będzie na hali Gigantium, na której swoje domowe mecze rozgrywają Piraci, a także piłkarze ręczni. Hala ta mieści 5000 widzów, a w całym kompleksie znajduje się także drugie lodowisko treningowe, basen i hala lekkoatletyczna.

Spotykając naszych kibiców w takich miejscach jak Grobla Olbrzyma ze światowej listy UNESCO w Irlandii Północnej, na placu Świętego Marka w Wenecji czy w Muzeum Narodowym w Cardiff, przekonuję się, że nie samym hokejem żyje kibic GieKSy, dlatego postanowiłem napisać małą ściągawkę, co warto zobaczyć w Aalborg. Miejsca połączyłem geograficznie, tak żeby można było je połączyć w jednodniową wyprawę przed meczem.

Centrum miasta

Większość atrakcji znajduje się w centralnej części miasta, dlatego przedstawię tylko kilka ciekawszych, które przypadły mi do gustu.

Zacznę od Zamku Aalborghus. Wybudowany w 1555 roku, jako fortyfikacja, ale bardzo szybko przestała spełniać swoją rolę. Do dzisiaj jest siedzibą lokalnych władz. W okresie letnim można zwiedzać lochy, ale w czasie jak my będziemy mieli okazje się tam pojawić, można niestety się tylko przespacerować po ogrodach i pooglądać budynki z zewnątrz. Wstęp za to jest darmowy.

Zaraz obok znajduje się Utzon Center, centrum wystawowe zaprojektowane i dedykowane Jorn’owi Utzon’owi, duńskiemu architektowi, który zaprojektował budynek opery w Sydney. Wstęp, dorośli: 100 dkk, dzieci (3-17 lat): 60 dkk.

Katedra Budolfi należy do kościoła luterańskiego. Wybudowana została pod koniec XIV wieku, a pierwsza wzmianka o tym obiekcie pochodzi z 1399 roku. Katedra Budolfi jest najmniejszą katedrą w całej Danii, ale za to wnętrza są bardzo bogato zdobione. Wstęp jest darmowy, a katedrę można zobaczyć w tygodniu od 10:00 do 15:00 i w soboty od 10:00 do 12:00.

W muzeum historycznym w Aalborg zobaczyć można, jak wyglądało życie w Aalborg w bogatej przeszłości miasta. W listopadzie otwarte jest od wtorku do soboty w godzinach od 10:00 do 17:00. Wejście jest bezpłatne do 17. roku życia, a dla osoby dorosłej kosztuje 70 dkk.

Zachodnia część miasta

Muzeum morskie Springeren znajduje się około jednego kilometra od centrum Aalborga. W muzeum tym znajdziemy modele wielu ciekawych okrętów i statków, między innymi RMS Titanic. A chyba największą atrakcja jest możliwość zobaczenia z bliska i wejścia do wnętrza okrętu podwodnego, który służył w duńskiej marynarce wojennej. Otwarte jest od 10:00 do 16:00, a wstęp kosztuje 125 dkk dla osoby dorosłej i 60 dkk dla dziecka do lat 17.

W drodze do lub z muzeum możemy odwiedzić Aalborg street food znane jako The Lighthouse. Wstęp darmowy, a otwarte jest od godziny 11:00 do późna (00:00-1:00). Jest to zaadaptowany budynek po byłej fabryce mebli, w którym można znaleźć restauracje serwujące jedzenie z wielu różnych zakątków naszego globu. Cenny dość przystępne, bo danie główne można spokojnie znaleźć poniżej 150 dkk.

Poludniowa część miasta

Kunsten, muzeum sztuki nowoczesnej otwarte jest codziennie, oprócz poniedziałku, w godzinach od 10:00 do 17:00. Wstęp jest darmowy do lat 18., a dorośli zapłacą 130 dkk.

Aalborg Tower to doskonale miejsce, żeby zobaczyć panoramę Aalborg z wysokości 55 metrów. Wjazd windą kosztuje 50 dkk dla osoby dorosłej i 40 dkk dla dziecka (od 3 do 11 lat). Na górze znajduje się kawiarnia, nie trzeba nic kupować, ale można uraczyć się szklaneczka Tuborga za 45 dkk. Otwarte jest codziennie od 10:00 do 17:00, ale w weekendy lepiej zarezerwować sobie miejsce, bo maksymalnie może przebywać tam tylko 60 osób.

Niedaleko Aalborg Tower znajduje się tez zoo, które może być ciekawą  opcją dla kibiców wybierających się w gronie rodzinnym. Wstęp kosztuje 235 dkk dla osoby dorosłej i 140 dkk dla dziecka (3-11 lat). W trakcie naszego turnieju zoo otwarte będzie codziennie w godzinach od 10:00 do 15:00.

Północna część miasta

W części północnej miasta możemy znaleźć tylko Lindholm Haje, muzeum i cmentarz Wikingów, który był używany do 1000 roku naszej ery. Muzeum otwarte jest od 10:00 do 16:00, a wstęp kosztuje 100 dkk dla dorosłych i jest darmowy do 17. roku życia. Zamknięte w poniedziałki.

Foxu

Portal GieKSa.pl tworzony jest od kibiców, dla kibiców, dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą o wsparcie poprzez:

a/ przelew na konto bankowe:

SK 1964
87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

b/ wpłatę na PayPal:

E-mail: [email protected]

c/ rejestrację w Superbet z naszych banerów.

Dziękujemy!

Kliknij, by skomentować
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kibice Piłka nożna

Gdzie zaparkować i jak dojechać na mecz z Górnikiem?

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

30 marca w niedzielne popołudnie pierwszy mecz na nowym stadionie rozegrają piłkarze GKS Katowice, a naszym przeciwnikiem będzie Górnik Zabrze. Przy okazji otwarcia nowego obiektu pojawiają się liczne pytania o dojazd i parkingi.

Parking przy Nowej Bukowej – w dniu spotkania z Górnikiem będzie zamknięty dla kibiców. Wszystkich tych, którzy wybierają się na mecz samochodem, uczulamy, by nie kierować się pod sam stadion, ponieważ prawdopodobnie utkniecie w korku, a ostatecznie i tak nie zaparkujecie pod nowym obiektem.

Dojazd darmową specjalną komunikacją – wszystkich zainteresowanych dojazdem na nowy stadion odsyłamy do oficjalnej strony klubu. Do centrum przesiadkowego Brynów, które dysponuje 500 miejscami, można przyjechać autem i zostawić je tam za darmo. Jeśli jednak zabraknie tam miejsc, to w bliskiej okolicy jest jeszcze Galeria Handlowa Libero, która również dysponuje darmowym parkingiem.

Dojazd komunikacją miejską – Jeśli ktoś zdecyduje się na dojazd komunikacją miejską, to musi pamiętać, że jak w każdy inny dzień jest ona płatna według taryfy i cennika GZM. Bilet na mecz nie będzie uprawniać do darmowego przejazdu. Jeśli wybierzecie się na stadion zwykłymi liniami, powinniście sprawdzić te, które obsługują przystanki Załęże Kąpielisko BuglaZałęska Hałda Bocheńskiego Autostrada oraz przede wszystkim Katowice Osiedle Kopalnia Wujek. Do tego ostatniego przystanku jeździ najwięcej autobusów. Wszystko możecie sprawdzić tutaj. Z drugiej strony od Ligoty, Brynowa, Piotrowic mamy jeszcze przystanek Brynów Dziewięciu z Wujka, jednak z powodu prac remontowych związanych przebudową linii kolejowych, jest on położony nieco dalej od stadionu. Po remoncie wiaduktów powinno być dużo łatwiej z uwagi na bliżej położone przystanki na ul. Stromej czy Załęskiej Hałdy.

Fanom komunikacji miejskiej polecamy przyjazd na mecz linią 51. Objeżdża ona praktycznie połowę Katowic i można pozwiedzać miasto z każdej strony, szczególnie jeśli wybierzemy opcję z pętlą, dzięki której dwa razy przejedziemy przez przystanki w okolicach stadionu. Taki wybór oczywiście wpłynie na czas podróży – będzie to około 2 godzin i 15 minut.

Do dyspozycji mamy jeszcze podróż pociągiem na stację Katowice Brynów, która tego dnia będzie wyjątkowo otwarta. Niestety stacja przechodzi remont i będzie czynna tylko 30 marca, więc nie będzie to opcją na inne mecze.

Dojazd rowerem – Mamy tutaj dwie opcje – obie mają plusy i minusy. Na stadion możemy dojechać własnym rowerem, ponieważ przy obiekcie przygotowano stojaki, przy których możemy zabezpieczyć swój rower. Można też dotrzeć rowerem miejskim. Najbliższa stacja znajduje się od strony Ligoty. Należy kierować się na ulicę Załęska Hałda/Dobrego Urobku i w okolicach placu zabaw znajdziemy stację o numerze NR 27520. Od drugiej strony mamy dostępne stacje rowerowe koło Bugli oraz na osiedlu Witosa, ale ta pierwsza wymieniona stacja jest zdecydowanie najbliżej nowego obiektu. Kto ma kartę Multisport, to może dodatkowo korzystać z roweru za darmo przez godzinę.

Minusem dojazdu własnym rowerem jest niepewność co do funkcjonowania parkingu rowerowego pod stadionem, ponieważ na ten moment nie mamy jeszcze oficjalnych informacji. Rowerem miejskim zaparkujemy w pobliżu Nowej Bukowej, ale może być problem z dostępnością rowerów na stacji po spotkaniu.

Dojazd samochodem – Co jeśli zdecydujemy się przyjechać samochodem? Jak już wspomnieliśmy, parking pod stadionem będzie zamknięty, ale w okolicy jest sporo innych miejsc parkingowych, które w niewielkiej odległości będą w stanie przyjąć kibiców GieKSy. Pamiętajmy od razu, że parkingi te w większości wypadków są terenami dostępnymi za darmo, ale należącymi do innych podmiotów. Szanujmy więc możliwość zaparkowania samochodu na obcym terenie i utrzymujmy porządek tak, jakbyśmy byli u siebie.

Najbliższym i największym parkingiem będzie Centrum Handlowe Załęże, które w materiałach prasowych informuje, że dysponuje parkingiem na 700 miejsc. Parking jest darmowy, nie ma tam żadnych szlabanów, ale niektóre miejsca mogą być zajęte przez klientów siłowni czy lokali rozrywkowych. Mniejszy parking będzie parę metrów dalej pod sklepami Aldi, Media Expert oraz w okolicach kebabu U Pajdy. Z tych czeka nas około 15-minutowy spacer na stadion.

Naprzeciwko centrum handlowego Załęże jest jeszcze „dziki” parking przy stacji kolejowej Katowice Załęże. Liczba miejsc nie będzie tam duża, ponieważ często stoją tam samochody ciężarowe.

Kolejnym dużym parkingiem jest parking przy kąpielisku Bugla na ulicy Żeliwnej. Jest to parking w okolicach przystanku autobusowego, z którego będą szli na spotkanie kibice.

Od strony Ligoty dostępny powinien być parking przy kopalni Wujek na ulicy Dolnej. Zalecamy jednak ostrożność, ponieważ sytuacja związana z tym parkingiem jest dynamiczna i będzie zależeć od robót budowlanych na terenie stacji PKP Brynów. Jeśli parking będzie dostępny, to zapewni sporo miejsc.

Od strony Osiedla Witosa mamy dwie opcje. Obie będą wymagały spaceru w okolicach 20-30 minut. Pierwszą z nich jest parking przy Zielonym Bazarze na ulicy Kolońskiej. Parking jest darmowy i nie ma na nim szlabanów. Drugą opcją jest sklep Macro Cash and Carry. Z nieoficjalnych informacji, które uzyskaliśmy, parking ma być dostępny dla kibiców w czasie spotkań przy Nowej Bukowej. Tutaj również uczulamy na zachowanie czystości, ponieważ nie chcemy, by parkingi były zamykane na kolejne mecze. Czekamy na oficjalne potwierdzenie, ale jest duża szansa, że również tutaj zaparkujecie. Przy wybraniu tej opcji czeka Was około 25-minutowy spacer na Nową Bukową.

Do dyspozycji kibiców powinny być również mniejsze parkingi i lokalizacje, ale tutaj trzeba będzie mieć trochę szczęścia i liczyć, że nie będą one zajęte. Na przykład jest parking przy ogródkach działkowych na ulicy Bocheńskiego na wysokości stacji BP. Inną opcją będzie parkowanie od strony Ligoty w okolicach opisywanej stacji rowerowej. Jest tam sporo uliczek, na których nie ma zakazu parkowania, a drogi są szerokie i auta zaparkowane na ulicy nie powinny przeszkadzać w normalnym ruchu drogowym. Jedną z takich ulic jest opisywana wcześniej Załęska, gdzie znajduje się stacja rowerowa. Niestety nie ma tam zbyt wiele miejsca, a wobec remontu dróg przy Nowej Bukowej jest opcja sporego nadrabiania kilometrów samochodem do innych lokalizacji, jeśli okaże się, że nie znajdziemy niczego wolnego.

Kontynuuj czytanie

Hokej

Kalaber w Katowicach!

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Po ostatnim meczu JKH GKS Jastrzębie, słowacki szkoleniowiec powiedział, że może to być jego ostatni mecz na ławce trenerskie JKH. Dziś już wiadomo, że selekcjoner reprezentacji przenosi się do Katowic.

Jacek Płachta może jednak spać spokojnie, Robert Kalaber będzie w Katowicach szefem hokejowej Akademii Młodej GieKSy. Władze Katowic chcą mocno postawić na hokej, głośno mówi się o budowie nowego lodowiska, stąd potrzeba podniesienia jakości szkolenia młodych hokeistów i połączenia sił (w Katowicach szkolenie prowadzi się w dwóch klubach – GKS i Naprzód) oraz wykorzystania potencjału lodowych tafli. Plan szkolenia przygotował Henryk Gruth (współtwórca szwajcarskiej szkoły hokejowej) we współpracy z Robertem Kalaberem oraz specjalistami z katowickiej AWF i słynnej fińskiej szkoły hokejowej Vierumaki. Za realizację programu będzie odpowiedzialny słowacki szkoleniowiec.

Jacek Płachta cieszy się w Katowicach pełnym kredytem zaufania, w dalszym ciągu będzie odpowiedzialny z prowadzenie Hokejowej Dumy Katowic. Jego kontakty oraz fakt, że syn trenera Mathias Plachta gra w drużynie Adler Mannheim spowodowały, że oba kluby są na drodze do podpisania porozumienia o współpracy sportowej. Adler ma najlepszą szkółkę hokejową, która jest wzorem szkolenia w Niemczech. Nieaktualny jest zatem temat przenosin Płachty do Oświęcimia, tamtejsi działacze w swoim stylu próbowali nakłonić katowickiego szkoleniowca do zmiany otoczenia. Szkoleniowiec miał razem z obecnym dyrektorem sportowym GieKSy pomóc tamtejszej ekipie wrócić na salony.

Kontynuuj czytanie

Piłka nożna

Live: EUFORIA W KATOWICACH!!!

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

30.03.2025 Katowice
GKS Katowice – Górnik Zabrze 2:1
Bramki: Olkowski (38-sam.), Szymczak (90) – Zahović (51)
GKS: Kudła – Wasielewski (88. Marzec), Czerwiński, Jędrych, Klemenz, Galan (80. Gruszkowski) – Kowalczyk, Repka, Nowak, Błąd (78. Drachal) – Bergier (78. Szymczak).
Górnik: Majchrowicz – Kmet (78. Josema), Szcześniak, Janicki, Janża, Olkowski (46. Sow), Sarapata, Hellebrand, Podolski, Furukawa, Zahović (87. Bakis).
Ż.kartki: Jędrych – Podolski
Cz.kartki:
Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa)
Widzów: 15048

Kontynuuj czytanie

Zobacz również

Made with by Cysiu & Stęga