Siatkarska krótka przesunięta – znów słaba postawa GieKSy w meczu ligowym

STATYSTYKI MECZOWE GKS-u

Czas trwania spotkania – Mecz GKS-u z Jastrzębskim trwał 92 minuty, z czego I set 22 min. – II set 28 min. – III set 22 min. – IV set 20 min.
Punkty zdobyte z błędów przeciwnika – GKS 21

Ilość zdobytych punktów – GKS 55: Kapelus 13, Sobański 10, Butryn 9, Van Walle 8, Krulicki 7, Kalembka 4, Falaschi 1, Błoński 1, Pietraszko 1, Fijałek 1.
Ilość zdobytych punktów w fazie zagrywki – GKS 14: Kapelus 3, Sobański 3, Krulicki 2, Butryn 2, Van Walle 2, Kalembka 1, Pietraszko 1.
Bilans punktów zdobytych do straconych – GKS 7: Kapelus 9, Krulicki 4, Falaschi 1, Mariański -1, Kalembka -2, Fijałek -2, Stańczak -2.

Ilość zagrywek – GKS 77: Krulicki 17, Sobański 13, Kapelus 10, Kalembka 8, Fijałek 7, Van Walle 7, Butryn 6, Falaschi 4, Pietraszko 4, Błoński 1.
Ilość błędów na zagrywce – GKS 20: Van Walle 5, Kalembka 4, Fijałek 3, Sobański 3, Butryn 2, Krulicki 1, Błoński 1, Pietraszko 1.
Ilość asów serwisowych – GKS 5: Krulicki 1, Kapelus 1, Van Walle 1, Pietraszko 1, Sobański 1.

Ilość przyjęć – GKS 85: Sobański 47, Kapelus 15, Mariański 11, Stańczak 7, Błoński 2, Butryn 1, Falaschi 1, Kalembka 1.
Ilość błędów w przyjęciu – GKS 6: Sobański 3, Stańczak 2, Mariański 1.
Procent przyjęcia dokładnego (perfekcyjne oraz dobre) – GKS 42%: Kalembka 100%, Kapelus 47%, Sobański 47%, Mariański 45%, Stańczak 14%, Błoński 0%, Butryn 0%, Falaschi 0%.
Procent przyjęcia perfekcyjnego – GKS 12%: Mariański 18%, Stańczak 0%, Sobański 13%, Kapelus 13%, Błoński 0%, Butryn 0%, Falaschi 0%, Kalembka 0%.

Ilość ataków – GKS 101: Kapelus 24, Sobański 22, Butryn 19, Van Walle 17, Krulicki 9, Kalembka 8, Błoński 1, Fijałek 1.
Ilość błędów w ataku – GKS 9: Sobański 3, Kapelus 2, Krulicki 1, Butryn 1, Kalembka 1, Van Walle 1.
Ilość ataków zablokowanych – GKS 13: Butryn 6, Kapelus 2, Van Walle 2, Krulicki 1, Sobański 1, Kalembka 1.
Ilość zdobytych punktów w ataku – GKS 38: Kapelus 11, Sobański 7, Butryn 6, Van Walle 6, Krulicki 4, Kalembka 3, Błoński 1.
Procent punktów w stosunku do wszystkich ataków – GKS 38%: Błoński 100%, Kapelus 46%, Krulicki 44%, Kalembka 38%, Van Walle 35%, Butryn 32%, Sobański 32%, Fijałek 0%.

Ilość bloków punktowych – GKS 12: Butryn 3, Krulicki 2, Sobański 2, Falaschi 1, Kapelus 1, Kalembka 1, Fijałek 1, Van Walle 1.

Widać bardzo wyraźnie, że trudy sezonu dają się już we znaki siatkarzom GieKSy. Drugi z kolei przeciętny występ, trzecia z rzędu porażka, a tu trzeba jeszcze rozegrać jedno spotkanie u siebie z Politechniką. Oj przyda się ta świąteczna, króciutka przerwa, na reset psychiczny, zaleczenie ran, oj przyda. Potem, jeszcze przed sylwestrem rozpocznie się runda rewanżowa, czyli kolejnych, trudnych trzech miesięcy rywalizacji na parkietach PlusLigowych.

Pierwszy set meczu w Jastrzębiu był wyrównany tylko do stanu po 12. Potem gospodarze robili co chcieli na boisku i nasi siatkarze zdobyli do końca seta już tylko 3 oczka. Skuteczność obu ekip nie była jakaś rewelacyjna, ale i tak lepszą zaprezentowali jastrzębianie – 35% d0 25% – a punktowo wyszło 11:6. Blok punktowy lepszy w GKS-ie – 2:5, ale za to rozstrzelali nas zagrywką notując aż 5 asów (w tym 3 Oliva), przy żadnym GieKSy. Błędy własne na korzyść Jastrzębskiego 4:7. Przyjęcie też obie drużyny miały nie najlepsze, ale nasze… jeszcze gorsze – dokładne na poziomie 36% do 39%, a perfekcyjne na poziomie 27% do 9%, Butryn oraz Sobański próbowali trzymać nasz atak, ale na osiem prób, skutecznie zakończyli zaledwie po dwie (czyli marne 25%). U gospodarzy wyróżniali się Strzeżek i Oliva, którzy łącznie zdobyli 13 punktów.

W drugiej partii gospodarze od początku uzyskali trzy lub czteropunktową przewagę, którą siatkarze GKS-u, raz z lepszym skutkiem, a raz z gorszym, starali się niwelować. I taka sytuacja miała miejsce prawie do końca, prawie… ponieważ przy wyniku 24:23, wszedł na zagrywkę Pietraszko i mówiąc kolokwialnie, uratował dupę swoim kolegom z drużyny, serwując trzy razy na tyle dobrze, że gospodarze nie zdobyli już żadnego punktu, co dało GKS-owi wygranie tego seta. W ataku poprawiły się obie drużyny i to znacznie – 56% do 44% – a punktowo 15:14. Blok też minimalnie dla jastrzębian 4:3, ale tym razem to GKS miał moc na zagrywce serwując 4 asy, przy ani jednym gospodarzy. Błędy własne na remis po 5. Przyjęcie ciutkę lepsze po stronie GieKSy – dokładne na poziomie 39% do 41%, a perfekcyjne na poziomie 13% do 14%, Najwięcej punktów dla GKS-u zdobył Kapelus, bo 6, dobrze zagrali też środkowi zdobywając razem 7 punktów. Zaciął się Butryn w ataku – na 6 akcji skończył zaledwie 1 (17%), zastąpił go Van Walle, ale jakoś znacznie jakości ataku nie podniósł – na 5 ataków skończył tylko 2 (40%). Dla Jastrzębskiego zdobywanie punktów rozłożyło się na całą drużynę.

Trzeci set wyrównany był tylko w początkowej jego fazie (do wyniku 6:6). Później gospodarze szybko odskoczyli z wynikiem i nie pozwolili już na wiele naszym siatkarzom, spokojnie dociągając wynik do zwycięskiego końca. W ataku rysowała się coraz większa różnica – 63% do 39% – w punktach 12:9. Punktowych bloków oraz asów w tej partii były tylko śladowe ilości, nie mogące robić żadnej różnicy. Za to błędów własnych zdecydowanie za dużo na koncie GKS-u – 7:11 – z tego aż 8 z zepsutej zagrywki. Przyjęcie mieliśmy procentowo lepsze, ale trzeba brać pod uwagę, że nie dawaliśmy zbyt dużo szans na wykazanie się gospodarzom w tym elemencie – dokładne na poziomie 8% do 45%, a perfekcyjne na poziomie 0% do 5%, Ciężko kogokolwiek wyróżnić za grę w ataku, zaledwie trzy punkty Kapelusa oraz dwa Van Walle, no to co tu komentować?

Ostatnia partia tego meczu miała taki sam przebieg jak poprzednia, z tym że traciliśmy dystans punktowy do przeciwnika jeszcze szybciej. Szesnaście punktów w secie to slaby wynik i tyle. Skuteczność w ataku na poziomie – 59% do 41% – punktowo wyszło 13:9. Blok lepszy dla gospodarzy – 6:2, asów nie było wcale. Błędy własne 5:6 na korzyść jastrzębian, ale to skutecznością własnych akcji przegraliśmy tego seta. W tym elemencie 19:11 dla Jastrzębskiego, to mówi wszystko. Przyjęcie? równe, ale nie miało już takiego znaczenia dla wyniku – dokładne na poziomie 45% do 45%, a perfekcyjne na poziomie 27% do 20%, Karol Butryn wchodząc w trakcie gry za Van Walle próbował jeszcze coś tam ratować – na 5 ataków skończył 3 (60%), ale to był już tylko łabędzi śpiew.

Łącznie w całym spotkaniu różnica skuteczności w ataku była już spora – 52% do 38% – a w punktach zdobytych 51:38. Punktowy blok i asy z zagrywki prawie na remis – 13:12 oraz 6:5. Błędy własne na korzyść gospodarzy – 21 do 29. O wiele za dużo w GKS-ie, w tym aż 20 zepsutych zagrywek! Przyjęcie na prawie równym poziomie, ale nie było decydującym czynnikiem tego spotkania – dokładne na poziomie 33% do 42%, a perfekcyjne na poziomie 16% do 12%, Prócz błędów różnicę zrobiła skuteczność własnych akcji – w punktach zliczono 70:55 – to zbyt duża różnica aby myśleć o wyrównanej grze. Indywidualnie można w GieKSie wyróżnić tylko Kapelusa, który zdobył 13 punktów, ale nie był to jakiś jego wybitny występ. Wśród gospodarze znów najlepiej punktował Oliva (20 oczek), ale to Strzeżek (17 punktów) zastępujący Muzaja został wybrany na MVP spotkania.

W sobotę ostatni mecz domowy w 2016 roku GKS-u i oby zakończony pozytywnym rezultatem.

ŁĄCZNE STATYSTYKI MECZOWE GKS-u – po 14 meczach  (50 setów)

Czas trwania spotkań – Mecze GKS-u z trwały 1301 minut, z czego I set 366 min. – II set 377 min. – III set 379 min. – IV set 143 min. – V set 36 min.
Punkty zdobyte z błędów przeciwnika – GKS 329: zagrywka 208, atak 70, siatka + inne 51.
Punkty oddane przez błędy własne – GKS 348: zagrywka 221, atak 101, siatka 11, inne 15.

Ilość zdobytych punktów – GKS 776: Kapelus 171, Butryn 161, Sobański 97, Kalembka 91, Van Walle 91, Krulicki 79, Błoński 43, Falaschi 25, Pietraszko 15, Fijałek 2, Stelmach 1.
Ilość zdobytych punktów w fazie zagrywki – GKS 251: Butryn 57, Kapelus 43, Kalembka 33, Krulicki 29, Sobański 29, Van Walle 26, Błoński 19, Falaschi 8, Pietraszko 5, Stelmach 1, Fijałek 1.
Ilość punktów zdobytych po przyjęciu zagrywki – GKS 525: Kapelus 128, Butryn 104, Sobański 68, Van Walle 65, Kalembka 58, Krulicki 50, Błoński 24, Falaschi 17, Pietraszko 10, Fijałek 1.
Bilans punktów zdobytych do straconych – GKS 258: Kapelus 82, Butryn 76, Van Walle 44, Krulicki 33, Kalembka 30, Falaschi 14, Błoński 7, Pietraszko 3, Stelmach 0, Sobański -1, Fijałek -6, Stańczak -11, Mariański -13.

Ilość zagrywek – GKS 1108: Kapelus 175, Krulicki 165, Kalembka 164, Sobański 139, Butryn 120, Falaschi 118, Van Walle 105,  Błoński 65, Pietraszko 34, Fijałek 20, Stelmach 3.
Ilość błędów na zagrywce – GKS 221: Kalembka 40, Sobański 38, Butryn 33, Krulicki 28, Van Walle 18, Kapelus 17, Błoński 17, Pietraszko 11, Falaschi 10, Fijałek 8, Stelmach 1.
Ilość asów serwisowych – GKS 67: Butryn 14, Sobański 11, Kalembka 9, Kapelus 8, Błoński 7, Krulicki 7, Van Walle 6, Pietraszko 3, Falaschi 2.

Ilość przyjęć – GKS 956: Sobański 326, Kapelus 285, Mariański 146, Błoński 94, Stańczak 90, Krulicki 4, Kalembka 4, Falaschi 4, Butryn 2, Pietraszko 1.
Ilość błędów w przyjęciu – GKS 74: Sobański 23, Kapelus 20, Mariański 13, Stańczak 11, Błoński 4, Krulicki 2, Falaschi 1.
Przyjęcie negatywne – GKS 241: Sobański 92, Kapelus 66, Mariański 32, Błoński 24, Stańczak 21, Falaschi 3, Krulicki 1, Kalembka 1, Butryn 1.
Przyjęcie perfekcyjne – GKS 164: Sobański 59, Kapelus 40, Mariański 34, Stańczak 22, Błoński 9.
Procent przyjęcia perfekcyjnego – GKS 17%: Stańczak 24%, Mariański 23%, Sobański 18%, Kapelus 14%, Błoński 10%.

Ilość ataków – GKS 1329: Kapelus 351, Butryn 264, Sobański 202, Van Walle 178, Kalembka 107, Krulicki 97, Błoński 83, Falaschi 27, Pietraszko 17, Stelmach 2, Fijałek 1.
Ilość błędów w ataku – GKS 101: Butryn 24, Kapelus 21, Kalembka 14, Van Walle 12, Sobański 12, Krulicki 9, Błoński 8, Pietraszko 1.
Ilość ataków zablokowanych – GKS 122: Kapelus 31, Butryn 28, Sobański 25, Van Walle 17, Błoński 7, Kalembka 7, Krulicki 7.
Ilość zdobytych punktów w ataku – GKS 588: Kapelus 148, Butryn 130, Van Walle 78, Sobański 72, Kalembka 57, Krulicki 47, Błoński 33, Falaschi 13, Pietraszko 9, Stelmach 1.
Procent punktów w stosunku do wszystkich ataków – GKS 44%: Kalembka 53%, Pietraszko 53%, Stelmach 50%, Butryn 49%, Krulicki 48%, Falaschi 48%, Van Walle 44%, Kapelus 42%, Błoński 40%, Sobański 36%.

Ilość bloków punktowych – GKS 121: Kalembka 25, Krulicki 25, Butryn 17, Kapelus 15, Sobański 14, Falaschi 10, Van Walle 7,  Pietraszko 3, Błoński 3, Fijałek 2.
Ilość błędów dotknięcia siatki – GKS 11: Sobański 4, Błoński 3, Krulicki 2, Falaschi 1, Kalembka 1.
MVP – GKS 6: Butryn 2, Kapelus 2, Błoński 1, Sobański 1.