Piłka nożna Prasówka

To już dziewięć – media o meczu GKS Katowice – Odra Opole

Zapraszamy do przeczytania fragmentów doniesień mediów na temat wczorajszego meczu GKS Katowice – Odra Opole. GieKSa przegrała 0:2 (0:2).

sportowefakty.wp.pl – Potknięcie lidera Fortuna I ligi. Ratował się w doliczonym czasie

[…] Także we wtorek doszło do pojedynku GKS-u Katowice z Odrą Opole. Goście odpowiedzieli na pierwsze ataki katowiczan. W 6. minucie opolanie wyszli na prowadzenie 1:0, a uderzenie do bramki Dawida Kudły oddał Borja Galan. Obrona gospodarzy zaspała i cała drużyna musiała odrabiać stratę po falstarcie.

W 32. minucie Odra powiększyła prowadzenie na 2:0, a dwubramkowe prowadzenie zdobyła dzięki zaledwie dwóm strzałom. Tym razem do bramki katowiczan przymierzył Maciej Makuszewski po wrzutce Borji Galana. Opolanie byli bardzo skuteczni, a ich zaliczka stała się konkretna.

Po przerwie GKS zmieniał piłkarzy. Trener Rafał Górak wprowadził pięciu zmienników zanim szkoleniowiec Odry dokonał jakiejkolwiek korekty w jedenastce. Nie zmienił się jednak obraz meczu, a ataki katowiczan były niezdarne. Gospodarzom nie udało się strzelić nawet gola kontaktowego, a i szans było na to niewiele. Odra utrzymała zaliczkę z pierwszej połowy i zwyciężyła przy Bukowej 2:0.

sportdziennik.com – To już dziewięć

GieKSa nadal bez zwycięstwa, ale tym razem w jej grze trudno już było doszukać się jakichkolwiek pozytywów. Kibice nawoływali trenera Rafała Góraka do spakowania walizek. Opolanie wyszli ze strefy spadkowej.

Ulewny deszcz, słabo dysponowana GieKSa, kibice (znów…) nawołujący trenera Rafała Góraka do spakowania walizek i „wyp…”. krzyczący, aby na murawę wybiegli hokeiści. Przygnębiające wrażenie z perspektywy gospodarzy sprawiał wczorajszy mecz z Odrą, którym po kilku tygodniach wrócili na Bukową. Posłuszeństwa w I połowie odmówił nawet zegar na stadionowym telebimie, zatrzymując się po 20 minutach… Zatrzymać za to nie chce się licznik kolejnych ligowych występów katowiczan bez zwycięstwa. Wskazuje już cyfrę „9”, choć najwierniejsi kibice z pewnością ruszali na trybuny z nadzieją w przełamanie. Tej wiosny GKS z pewnością nie grał tak źle, by nie zasłużyć na nawet jedną wygraną, w poprzedniej kolejce zremisował w Gdyni, wcześniej uległ Resovii tylko przez własną nieskuteczność. Z Odrą nie było jednak ani wyniku, ani też gry. Argumentów na obronę takiego stanu rzeczy, pozwalających na wiarę i cierpliwość, znów ubyło.

GKS przystąpił do wczorajszego meczu nadal bez kontuzjowanego Rafała Figla, za to już z Dawidem Kudłą między słupkami. Nawet tak dobry bramkarz był całkowicie bezradny wobec goli, jakie strzelała Odra – po uderzeniach z bliskiej odległości. Katowiczan rozmontował duet Maciej Makuszewski – Borja Galan. Najpierw Hiszpan wykończył na długim słupku centrę „Makiego” z prawej flanki, potem – „Maki” główkował na długim słupku po dośrodkowaniu Hiszpana. Do postawy katowickich defensorów, Grzegorza Rogali czy Bartosza Jaroszka, można było mieć zastrzeżenia.

Makuszewskiego zaś prześladują urazy, w wyjściowym składzie wybiegł dopiero trzeci raz za kadencji Adama Noconia, ale wniósł jakość. Nocoń już po raz 12. mierzył się z Rafałem Górakiem. Dwaj szkoleniowcy znają się jak łyse konie, rywalizowali ze sobą jeszcze w III lidze w meczach Ruchu Zdzieszowice czy LKS-u Bełk z BKS-em Stalą Bielsko-Biała, rywalizowali też w drugiej lidze i raz Nocoń (Olimpia Elbląg) zabrał Górakowi awans (Elana Toruń), a raz doszło do rewanżu, gdy GKS na ostatniej prostej pokonał Chojniczankę 3:0. Nocoń tamtą porażkę przypłacił posadą. Niejeden kibic w Katowicach zapewne chciałby teraz, by historia zatoczyła koło, ale wedle tego, co było słychać na Bukowej, taki scenariusz ze względów formalnych jest niemal niemożliwy – no chyba, że broń złożyłby sam trener Górak, czekający na zwycięstwo swojej drużyny od początku listopada.

Opolanie tak jak katowiczanie obserwowani byli z trybun przez liczną delegację GKS-u Tychy, na czele z przedstawicielami nowego inwestora, oglądającymi z trybun dwóch najbliższych rywali. Widzieli, że GieKSa nieźle zaczęła ten mecz. Gdy Artur Haluch w 4 minucie nogami obronił strzał Grzegorza Rogali po kontrze napędzonej przez Jakuba Araka, trudno było przypuszczać, że większego zagrożenia w I połowie miejscowi już nie stworzą. Co prawda w 26 minucie Arkadiusz Jędrych ustawił już piłkę na rzucie karnym, ale sędzia Kornel Paszkiewicz ocenił na VAR-ze, że zagranie ręką Mateusza Kamińskiego po strzale Jakuba Araka jednak na odgwizdanie się nie nadawało. Dlatego nie przekonaliśmy się, czy GieKSa wreszcie – po fiasku w meczach z Sandecją i Resovią – zamieni jedenastkę na gola.

Odra, musząca zapunktować, by wyjść ze strefy spadkowej, grała konsekwentnie, agresywnie, o czym przekonali się m.in. Daniel Dudziński czy Grzegorz Rogala, którym po starciach z Rafałem Niziołkiem musiała być udzielana pomoc. „Oderka nigdy nie spadnie” – śpiewało po drugiej bramce kilkudziesięciu fanatyków z Opola.

W przerwie, podczas której kibicom na murawie zaprezentowała się mistrzowska drużyna hokeistów GieKSy, trener Górak dokonał potrójnej zmiany, przetasowując ofensywę i dziękując m.in. Mateuszowi Marcowi, wykupionemu zimą z Odry za 80 tys. zł, wczoraj przeciw swym byłym kolegom bezproduktywnemu. Zmiennicy wiele nie poprawili. To był piach jak na pustyni… Złośliwi w trakcie II połowy mówili, że kibice nie wychodzą ze stadionu tylko dlatego, że czekają na krytych trybunach, aż przejdzie ulewa. Równie dobrze ta część gry mogła się nie odbyć. „Na Blaszoku cię wspieramy, a ty znowu ch… grasz” – śpiewali przez dłuższy czas i dosadnie katowiccy fanatycy, dla których jedynym pozytywem jest to, że przewaga nad strefą spadkową, już opuszczonej przez Odrę, wciąż wydaje się bezpieczna.

nto.pl – GKS Katowice – Odra Opole 0:2

Odra Opole zdążyła się już zapoznać ze strefą spadkową, w końcu spędziła tam wiele tygodni. Niemniej opolanie chyba jednak wolą zostawić za sobą trudną przeszłość, bo zwycięstwem z GKS-em Katowice awansowali na (teoretycznie) bezpieczną 15. lokatę Fortuna 1 Ligi. I oby ten mecz był symbolicznym rozpoczęciem nowego etapu pt. „utrzymanie” oraz rozłamu z niechlubną historią.

A jest to scenariusz całkiem możliwy, jeśli na boisku będziemy obserwować taką współpracę dwójki Borja Galan – Mateusz Makuszewski, jaka miała miejsce we wtorkowy wieczór przy Bukowej 1 w Katowicach. Obaj panowie popisali się golem i asystą, świetnie odnajdując się w polu karnym rywala.

Co ważne dla przebiegu całego meczu, niebiesko-czerwoni otworzyli wynik bardzo szybko, bo już sześć minut po pierwszym gwizdku Kornela Paszkiewicza. Akcja została poprowadzona prawą stroną boiska. Były reprezentant Polski dośrodkował tak precyzyjnie do Hiszpana, że temu pozostało dołożyć nogę.

Galan zrewanżował się Makuszewskiemu w 32. minucie rywalizacji. Tym razem akcja potoczyła się z lewej strony, gdzie niedawno sprowadzony na Oleską piłkarz opanował futbolówkę i dośrodkował ją na głowę swojego kolegi.

Jednocześnie warto podkreślić spokój i umiejętne zarządzanie meczem w fazie bronienia. Jak na zespół, który do niedawna stracił najwięcej goli w Fortuna 1 Lidze, opolanie zagrali naprawdę mądrze i dokładnie, a przede wszystkim zdyscyplinowanie i bez rażących błędów własnych.

Wynikiem tak dobrej dyspozycji była kompletnie bezzębna GieKSa, której piłkarze schodzili do szatni w akompaniamencie gwizdów i wyrazów dezaprobaty sympatyków klubu dla ich postawy na murawie. Efektem niezadowalającego wyniku było kilka zmian dokonanych w przerwie, a wśród zawodników, którzy mieli już się nie pojawić na boisku, był Mateusz Marzec, dobrze znany w Opolu eks piłkarz niebiesko-czerwonej ekipy. Niesprawiedliwie byłoby jednak stwierdzić, że drużyna Rafała Góraka nie stworzyła kompletnie żadnego zagrożenia pod bramką Artura Halucha.

Mało tego, pierwsza z nich nadarzyła się dość szybko, bo już w czwartej minucie. Marcin Wasilewski szukał szczęścia po strzale z woleja, jednak piłka trafiła wprost w bramkarza. Nieco później, bo w 26. Minucie arbiter wskazał na 11. metr od bramki za domniemane zagranie ręką Mateusza Kamińskiego w polu karnym. Na szczęście interweniował VAR, a Paszkiewicz był zmuszony do anulowania swojej decyzji.

Odra zakończyła ten mecz ze świadomością, że stać ją na dobrą, a co ważniejsze skuteczną grę. Oby jej postawa na obu frontach była zwiastunem mądrze poukładanego zespołu, który wprawdzie nie bryluje w ofensywie (dwa strzały celne w tym meczu, sześć w ogóle), ale potrafi wykorzystać nadarzające się okazje i – kiedy trzeba – zachowuje spokój, stroniąc od niepotrzebnej paniki i niezrozumiałych zagrań.

dziennikzachodni.pl – Kibice GKS Katowice wściekli na piłkarzy i trenera po meczu z Odrą Opole (0:2)

Piłkarze GKS Katowice rozegrali koszmarny mecz i przegrali z Odrą Opole na swoim boisku 0:2. Kibice niemiłosiernie, ale zasłużenie, wygwizdali zespół, a pod adresem trenera Rafała Góraka skandowali „pakuj walizki”.

Zespół GKSKatowice po raz ostatni wygrał mecz 5 listopada, gdy na Bukowej pokonał Chojniczankę 3:0. Przez kolejne miesiące fani nie mogli doczekać się zdobycia przez ekipę Rafała Góraka trzech punktów, a wiosna 2023 w ogóle stanowi katastrofę – ostatnie miejsce w tabeli obejmującej spotkania od początku roku mówią same za siebie.

Przyjazd Odry Opole zdawał się stanowić niezłą okazję do zatrzymania tych liczników i przy okazji wypracowania nad strefą spadkową przewagi oznaczającej utrzymanie.

Tyle tylko, że Odra mecz na Bukowej traktowała jako okazję do wyrwania się nad kreskę i to ona już po sześciu minutach zrobiła krok w kierunku realizacji celu. Przy kompromitującym zachowaniu obrońców GieKSy dośrodkowana w pole karne piłka spadła tuż przed Borją Galanem i ten kopnął ją do siatki.

Kolejne bezbarwne minuty przerwało zdarzenie w polu karnym Odry. Mateusz Kamiński odbił piłkę ręką i arbiter podyktował rzut karny. Radość gospodarzy okazała się przedwczesna, bo VAR decyzję anulował. Wkrótce potem opolanie przeprowadzili akcję odwetową. Obrońcy znów zagrali jak amatorzy, dzięki czemu Maciej Makuszewski skorzystał z prezentu i z bliska podwyższył wynik.

– Hej Górak pakuj walizki! – zagrzmiały trybuny, dodając, że „GieKSa to my, a nie wy”, ale też podkreślając, że „pierwsza, druga, trzecia liga, to nieważne dla nas jest”.

Zdesperowany szkoleniowiec gospodarzy w szatni dokonał trzech zmian, ukierunkowując zespół na ofensywę. W tym czasie na murawie trwała feta dla hokeistów prezentujących trofeum dla mistrzów Polski.

– To jest ta GieKSa, piłkarze, to jest ta GieKSa! – skandowały trybuny.

Katowiczanie w drugiej połowie przejęli środek boiska, ale nie przekuwali tego na konkretne sytuacje podbramkowe. Odra broniła się konsekwentnie i dość spokojnie dotrwała do końca spotkania, którego ostatnim akordem była burza gwizdów z trybun.